www.reconnet.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sposób na szybkie "rozchodzenie" skórzanych butów
Autor Wiadomość
NumLock 
vel Numeryczny

Wysłany: 2013-12-10, 22:03   Sposób na szybkie "rozchodzenie" skórzanych butów

Kupiłem niedawno skórzane buty trekkingowe, które po pierwszych dwóch kilometrach strasznie obtarły mi pięty (oba buty obie pięty). Czy znacie jakiś skuteczny sposób na uformowanie zapiętka butów?
Może to wina złego rozmiaru? Może wystarczy dołożyć wkładkę/skarpety/etc.?

soohy 

Wysłany: 2013-12-10, 22:38   

Nie znam się, ale jest motyw z moczeniem butów w wodzie, a następnie chodzenie w nich do czasu aż wyschną na stopach. Pewnie przy skórzanych butach nie jest to dobry pomysł, nie wiem, niech wypowiedzą się inni.

SmileOn 
the violinist

Wysłany: 2013-12-11, 09:30   

O ile skóra nie jest licowana to możesz spróbować WD40, zmiękczy skórę na dużo dłużej niż woda i nie pozostawi efektu wyschniętej, twardej i uformowanej jak na pochewkę.
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."

tre33 
pseudonim Loretta

Wysłany: 2013-12-11, 12:37   

A obtarcia są na pęcince czy z obu stron pięty? Bo jak to pierwsze, to buty mogłeś wybrać za krótkie (albo teraz za mocno wiążesz) i stopa przesuwa się do tyłu. Druga opcja to buty za wąskie w piętach, ale powinny szybko się rozchodzić.

U mnie z powodzeniem stosowano (ja jednak nigdy nie miałem z tym problemów) krem Nivea wcierany w tą część buta. Wygładza go i rozluźnia, no i zapiętek nie kruszy się i nie pęka. Naturalnie jeśli zapiętek skórzany.

Zirkau 

Wysłany: 2013-12-11, 12:59   Re: Sposób na szybkie "rozchodzenie" skórzanych bu

NumLock napisał/a:
Kupiłem niedawno skórzane buty trekkingowe, które po pierwszych dwóch kilometrach strasznie obtarły mi pięty (oba buty obie pięty).

Ale gdzie obtarly? Gdzieś z boku, czy z tyłu? Jeśli z tyłu, to pewnie dlatego że jest luz. Dodatkowa wkładka, lub podkładka pod piętę, co ją podniesie i zablokuje we własciwej pozycji dla buta.
Względnie można użyć spirytusu - szybciej i łatwiej odparowuje niż woda. Zmoczyć, założyć i czekać aż się uformuje.

Mnie pomogły takie korkowo-skórzane podkładki pod piętę.

NumLock 
vel Numeryczny

Wysłany: 2013-12-11, 15:42   

tre33 napisał/a:
A obtarcia są na pęcince czy z obu stron pięty?

Z obu stron pięty. Czyli wnioskuję, że się rozejdą.
Zirkau napisał/a:
Jeśli z tyłu, to pewnie dlatego że jest luz.

Coś w tym jest. Dziś namoczyłem newralgiczne miejsca buta, założyłem podwójne skarpety i było całkiem dobrze.

thrackan 
Manufaktura strużyn

Wysłany: 2013-12-11, 16:46   

NumLock, pewnym wyjściem jest też oklejenie ścięgna Achillesa (bo podejrzewam, że o tę okolicę chodzi: http://willard.fm.interia...wuskokowego.jpg ) za pomocą szerokiego plastra bez opatrunku, albo takiego z opatrunkiem (nr. 5 na obrazku): http://www.menshealth.pl/...a850784bdea.jpg . U mnie bardzo to poprawiało komfort ocieranej okolicy. Kolega stosował też zwyczajnie powertape'a, ale to niech będzie wyjście awaryjne ze względu na zerowe przepuszczanie powietrza. ;-)

tre33 
pseudonim Loretta

Wysłany: 2013-12-11, 18:14   

Mnie plastry zawsze robiły gorzej. Dużo lepiej 2 pary grubych skarpet. Kiedyś mi przepocenie butków je zdecydowanie rozluźniło właśnie w okolicach piętki.

Ew zawsze można wskoczyć w nich do rzeki... 8-)

kalyk3 

Wysłany: 2013-12-11, 19:44   

A jakie to buty? Możesz powiedzieć co by ktoś nie kupił podobnych ;)

Miałem kiedyś podobny problem i IMO w moim przypadku było to spowodowane zbyt dużym rozmiarem. Sposobu na nie niestety nie znalazłem, chociaż założenie dwóch skarpet pomagało. Niestety dyskwalifikowało to użyteczność takich butów np w lecie.

tre33 
pseudonim Loretta

Wysłany: 2013-12-11, 20:13   

Heh, ciągle piszecie że to przez za duży rozmiar. Zazdroszczę- u mnie to zawsze za mały :-P

NumLock 
vel Numeryczny

Wysłany: 2013-12-12, 15:39   

Mogę rzec, że z każdym kilometrem chodzi się coraz bardziej komfortowo. Testowałem sposób Zirkau z podpiętkiem i faktycznie pomaga.
Druga kwestia to taka, że nie używam na co dzień tak masywnych butów, może stopy nieprzyzwyczajone?
kalyk3 napisał/a:
A jakie to buty?

AKU Tribute LTR bez gore, z wyściółką skórzaną.
kalyk3 napisał/a:
założenie dwóch skarpet pomagało. Niestety dyskwalifikowało to użyteczność takich butów np w lecie.

Tu akurat nie ma problemu, w lecie korzystam z lżejszych butów :)

Dźwiedź, jak mi je przyrządzisz, to się podzielę jednym :P

Dźwiedź 
brat cebka

Wysłany: 2013-12-12, 18:53   

A tak na serio - w czasach jak nie było tylku dostępnych środków to myśliwskie buty z porządnej skóry impregnowało sie taką mieszanką : miód + parafina + łój w równych porcjach.

Podgrzewało sie to na małym gazie do granicy wrzenia i za pomocą szmatki czy pędzla nanosiło gorące na but. Sprawdzało się lepiej niż niejeden dzisiejszy impregnat - ale komu dziś chce sie bawić jak kupi się taki a aerozolu i w 2 minuty po sprawie.
Ech - stare czasy :->

tre33 
pseudonim Loretta

Wysłany: 2013-12-12, 20:07   

łeee!
W życiu nie paćkałem sprejami butów! Tylko skąd w dzisiejszych czasach brać łój? Więc pozostają pozostałe przepisy ;-)

Kopek 
TRAMPek łikendowy

Wysłany: 2013-12-13, 18:54   

Buty robocze wymoczyłem w wodzie potem "rozklepałem" pięty. Dalej suszyłem byty w temperaturze pokojowej wypchane gazetami, które co jakiś czas wymieniałem. Sprawdziło się. Teraz kupiłem buty Hanzel R08 "na co dzień". Niskie podbicie mają cholery i pięta cofa się w bucie. Jeszcze żadnych obtarć ale mało chodziłem. Troszkę pomogło wymiana wkładki na cienką ale zima to zweryfikuje.

www.kopsegrob.blogspot.com

Tresor

Wysłany: 2013-12-19, 16:14   

Podczas sluzby dla Ojczyzny starsze wojsko zdradzilo nam sposob na szybkie rozchodzenie desantow.Wiec bierze sie krem nivea i smaruje buciora.Patent jest dobry.Polecam

Bubel 

Wysłany: 2013-12-19, 16:16   

nivea? osobiście używałem do tego celu oleju rycynowego i dawał radę.

Tresor

Wysłany: 2013-12-21, 14:52   

tak krem nivea

Oolgga 
Oolgga

Wysłany: 2015-11-18, 01:13   

Najlepiej pochodzić trochę w nich po domu i sprawdzić co i jak

Kopek 
TRAMPek łikendowy

Wysłany: 2015-11-18, 05:42   

Kolega NumLock, już chyba zdążył rozchodzić buty od grudnia 2013. :-P

www.kopsegrob.blogspot.com