Lato Leśnych Ludzi - Serial

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

nordwest pisze:Naprawdę "w realu" Rosomak, Żuraw i Pantera to były kobiety.
- Kopernik była kobietą!
- A Enstain?!
- Einstain też była kobietą!
- I co? Może curie-Skłodowska też była kobietą? :-D :-D :-D

Przepraszam nie mogłem się opanować, musiałem... :oops:
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

Kopernik chyba nie była, ale Rosomak jednak tak :mrgreen:

Pierwowzorem akcji "Lata leśnych ludzi" było lato spędzone przez Rodziewiczównę ("Rosomak") ze swoją kuzynką ("Żuraw") i przyjaciółką ("Pantera"), w chacie na Polesiu, bodajże w 1912 albo 1913. Są zresztą znane nazwiska tych osób.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

W chacie w której mieszkały w sieni były zapisane prawa lasu (mieszkańców?) Ciekawsze widomości dotyczące Lata Leśnych Ludzi znajdują się w ww. książce Wyd. Dolnośląskiego.
Grzegorz widziałeś kiedyś jakieś fotki Rodziewiczówny z tamtej chaty?
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

Wydaje mi się, ale nie jestem pewien, bo zajmowałem się tym 5 lat temu, że taka fotografia jest w książce:
Jan Głuszenia, Tak chciałam doczekać... Opowieść o Marii Rodziewiczównie, Warszawa 1992.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Za to widziałem fotki wigierczyków z zimowiska nad Morskim Okiem, gdzie stawiali na środku górskiego jeziora igloo. Wigierczycy silnie inspirowali się lekturą Lata Leśnych Ludzi.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Wydaje mi się, że fotka chatki Rodziewiczównej jest zamieszczona w przewodniku Grzegorza Rąkowskiego "Czar Polesia". Ale głowy nie dam sobie uciąć.


Hmm, kto by pomyślał że najpopularniejsza polska autorka romansideł... W sumie na zdjęciach wygląda jak... Rosomak ;-) Ale przecież my nie o tym na tym forum.
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

No cóż, piękna nie była. Są dość uzasadnione domysły, że była lesbijką (miałem okazję rozmawiać z dwoma osobami które ją znały przed wojną - nie było to specjalną tajemnicą).
Dziś to nikogo nie szokuje, ale trzeba pamiętać że Rodziewiczówna była w pewnym sensie "ikoną" obrony katolicyzmu i polskości na Kresach Wschodnich ;-)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Fredi pisze:Wywód, do którego podałeś link nie ma nic wspólnego z tematem tutaj omawianym.
Strasznie długa rozprawka akademicka, nic nie wnosząca do naszej dysputy i ocenie wartości serialu.
Niebardziej niż twoje posty z poprzedniej stony, które kompletnie nie dotyczą tematu! :mrgreen:
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

U nas przegrywanie kaset kosztuje po 25zł/godzinę. Czyli kaseta 50-80 zł. Ale jak ktoś to przerzuci na aviki lub dvd to ja się piszę uczestniczyć w kosztach.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Ja 8-9 kwietnia bede w Wawie, moge ewentualnie te kasety zabrac do Wilna i t przegrac :) Ale nie wiem, kiedy pozniej je zwroce...
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Kiedy je zwrócisz, to pestka. Komu to wysłać do Warszawy, to jest pytanie...
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

No bede we wtorek tez w Toruniu, jezeli to komus ulzy :) :mrgreen:
PRZEMEK.W.
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Skierniewice
Płeć:

Post autor: PRZEMEK.W. »

zapraszam do szarej strefy
viewtopic.php?p=11596#11596

Bardzo lubię ten serial, porównywanie go z książka pani Rodziewiczówny jest trochę nie na miejscu, bo nie jest to ekranizacja tylko serial oparty na motywach książki o tym samym tytule. Swoją drogą to ktoś mógłby się zdecydować na ekranizację.

:mrgreen:
pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

W końcu obejrzę i zobaczę co budzi tyle kontrowersji.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Panowie! Ja się dopisuję do listy chętnych. Mogę treż współfinansować ten projekt.
Kris twierdzi, że były dwa seriale: "Robinsonowie" i "Łowcy ognia"
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

bogdan, nie tylko Krisek. Świetnie pamiętam te dwa programy.
Wystarczy przeczytać notkę z Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Borkowski
Awatar użytkownika
Gmork
Posty: 0
Rejestracja: 18 maja 2009, 19:19
Lokalizacja: Zawiercie
Płeć:

Post autor: Gmork »

Serial ściągnąłem, ale niestety jakość kompresji pozostawia wiele do życzenia :-(
Mam możliwość przegrania VHS=>DVD i jeśli ktoś posiada to na VHS w możliwie dobrej jakości, to mogę się podjąć skopiowania.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Obejrzałem sobie na spokojnie ostatnio ten serial......miodny :)

I po pierwsze : Nie jest to żadna ekranizacja! Nie jest również na motywach!

Jest TYLKO INSPIROWANY powieścią M.Rodziewiczówny!!

No i rzeczywiście...w filmie non stop przewija się ta książeczka, wciąż ją czytają, pokazują.... leśni ludzie, czyli Leśniczy, jego brat i doktor, wzięli imiona właśnie z książki, i także książką inspirowani nadali imię COTO - nowemu.

Bardzo ładnie i rozwlekle, choć moim zdaniem odrobinę z przepychem pokazana przyroda.... szczególnie te żubry mi tam nie pasują....nie jestem pewien czy akurat w tamtych rejonach żubry buszują/buszowały w latach 80tych. Moim zdaniem powinny być sporo na południe, no ale pewnie w ten sposób filmowcy chcieli oddać "ducha puszczy".

Pozazdrościłem temu chłopaszkowi takich wakacji....trzeba będzie kiedyś wynająć jakąs małą chatkę nad cihcym jeziorem.... i wziąć długi (co najmniej miesiąc) urlop....
Coś cudownego.

Jak to w prastarej puszczy - przeplatane wspomnienia partyzanckie, legendy, tajemnice i wojenne skarby...
Jak to nad jeziorem....plażowicze, łobuzeria, kłusownicy....
Bardzo przyjemnie spędzone 5 godzin przed ekranem :D.

Pierwszy poranek młodego.....dobiera się do ciuchów...i co? na wierzchu leży pasek z finką...od razu wiadomo co najważniejsze dla człowieka lasu :D

I...zastanawiające...jak szybko młody przeszedł metamorfozę z miejskiego dyletanta w leśnego skrzata :).

Uważam, że dla pełni szczęścia należy przeczytać książkę i obejrzeć film, jako uzupełnienie obrazów przyrody i nowoczesne (może już nie takie nowoczesne) spojrzenie na życie w lesie. :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Ciekawostka w temacie - "Dzikie życie" - http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-nu ... ticle,5341 - Dariusz Morsztyn
blackram
Posty: 72
Rejestracja: 15 paź 2010, 16:29
Lokalizacja: Łódź
Tytuł użytkownika: greenhorn
Płeć:

Post autor: blackram »

Dzięki Gryf - świetny artykuł :-) Serial mgliście pamiętam, leciał w latach mojej wczesnej młodości w TVP - mniej więcej tak wtedy wyobrażałem sobie idealne wakacje ;-) Po książkę sięgnąłem dużo później, kiedy trafiłem na ten wątek i dowiedziałem się, że jest praktycznie zupełnie o czym innym niż serial. Teraz znów dowiedziałem się, że jest oparta na autentycznych przeżyciach autorki, co jeszcze bardziej podnosi i tak wysoką wartość lektury. Szkoda tylko że takiego Polesia już nie ma...
"Najlepiej rozwiązać problem obracając go na swoją korzyść."
Harry Jackson
reconnet84

"Robinsonowie" i "Łowcy ognia"

Post autor: reconnet84 »

Odkopię troszkę temat bo znowu zacząłem poszukiwania w sieci seriali "Robinsonowie" i "Łowcy ognia" ale nic się nie zmieniło. Pytanie czy komuś może udało się to już zgrać na inny nośnik niż kaseta VHS albo ma to gdzieś zapisane w czeluściach dysku twardego na kompie? Format najlepiej .avi :) Razem z kumplem bezskutecznie próbujemy to pozyskać żeby przypomnieć sobie stare dobre czasy, kiedy jeszcze TVP emitowała coś wartościowego dla młodzieży. :)

Swego czasu nawet ktoś na znanym i lubianym/nie lubianym portalu aukcyjnym sprzedawał obydwie, oryginalne części Robinsonów.

http://archiwumallegro.pl/robinsonowie_ ... 92968.html
Ostatnio zmieniony 19 lip 2015, 20:54 przez reconnet84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Złoty szpadel mu !
reconnet84

Post autor: reconnet84 »

Tresor pisze:Złoty szpadel mu !
Przepraszam. Może przeginka na starcie ale naprawdę mi na tym zależy. :-? A nie chciałem zakładać nowego tematy żeby nie zaśmiecać niepotrzebnie forum.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

'Szpadel' to nie kara za kontynuowanie starych tematów, to dobrze że przeglądasz dawno zapomniane ;-) wpisy. Jakby Tresor napisał 'szpadlem mu...', no to wtedy była by poważniejsza sytuacja :mrgreen:
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
rossi
Posty: 66
Rejestracja: 12 lip 2012, 22:21
Lokalizacja: Poznań
Tytuł użytkownika: łubudubu,łubudubu
Płeć:

Re: Lato Leśnych Ludzi - Serial

Post autor: rossi »

Gryf pisze:Tanto, nawiązując do twoich wpisów w shouboxie sądzę, że ty jesze będziesz się przepraszać z książką po twojej nieodpowiedzialnej decyzji oglądania tego fatalnego serialu. ;) .
A tak sobie odkopię :) bzdura ,bzdura i bzdura . Serial ma też swój klimat a zupełnie inna sprawą jest to że książka się różni od filmu i to nie tylko czasem w którym toczy się akcja . W ostatnich dniach najpierw obejrzałem ''Zjawę '' a teraz czytam książke i tez jest oki ;)
Bushcraft, survival-sposób na życie
ODPOWIEDZ