Kurs instruktorów rrs survival

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Kurs instruktorów rrs survival

Post autor: bogdan »

W maju i czerwcu odbędzie się kurs instruktorów rekreacji ruchowej w specjalności survival. Jeśli ktoś chciałby w przyszłości legalnie i zarobkowo organizować imprezy survivalowe to na tym kursie zdobędzie odpowiednie uprawnienia.
NIE BĘDZIEMY TUTAJ DYSKUTOWALI O SENSIE POSIADANIA TAKICH PAPIERÓW I BEZSENSIE OGRANICZEŃ BIUROKRATYCZNYCH.
Moderatorów proszę o szybkie wycinanie takich off-topów - dyskutować można gdzie indziej. To jest wątek o kursie.

Zajęcia na tymże kursie będą prowadzić m.in. dwie osoby znane większości forumowiczów:
Krzysztof Kwiatkowski (www.survival.infocentrum.com )
Bogdan Jaśkiewicz (www.survival.strefa.pl )
Wbrew nazwie kursu mamy nadzieję na tym kursie przekazywać wiedzę z zakresu SURVIVALU a nie REKREACJI survivalowej :)
Szczegóły dotyczące kursu na stronie organizatora
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Na "dzieńdobry" zauważyłem pierwszą obsuwę, "Jak cię widzą tak cię piszą"

Notka ze strony:

"Termin: kwiecień-czerwiec 2009' (szczegółowy harmonogram zostanie podany do dnia 10 marca). Czas trwania 96 godzin dydaktycznych. "

Szczegółowego hamonogramu od tygodnia ani widu ani słychu. Sądzę, że to dobrego kiepskie początki.

Cena 1200 zł. + kasa za przejazdy w dwie strony na dwa kursowe biwaki to ok. 200 zł narazie organizator nie wspomina słowem o noclegu czy posiłkach. + 100 na koryto i 100 za końcowy egzamin razem 1600. Dużo.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2009, 13:49 przez Gryf, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

[obcięte przez moda]
drogo :/ ale ciekawie i obiecująco, zwłaszcza ze względu na perspektywy jakie daje na przyszłość. zawsze lepiej "wylegitymować" się dyplomem zanim od jakichś krawaciarzy weźmiesz 500 zł za weekend siedzenia w błocie ;)
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2009, 13:50 przez palowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

drogo? to policzcie panowie koszta wynajęcia wykładowców, sprzętu etc.. o noclegach nic nie ma.. zaraz zaraz a czy w survivalu spi sie w hotelu?? posiłki? ej, może catering z hotelu Mariott zamówić dla Ciebie Rafale? przecież survivalowiec je to co znajdzie w lesie ;)

zanim ktoś zacznie krytykować niechaj dobrze się zastanowi jakie są faktycznie koszta organizacji takiego kursu :)

Żeby nie było - nie jestem w żaden sposób związany z tym kursem :)
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

mgr_scout pisze: zanim ktoś zacznie krytykować niechaj dobrze się zastanowi jakie są faktycznie koszta organizacji takiego kursu :)
No właśnie jakie? Czy rzeczywiście aż takie wielkie? Tym bardziej, że jak sam piszesz survival jest dyscypliną nie wymagającą kosztownego sprzętu i supereksluzywnego hotelu z klimatyzowaną salą konferencyjną.

Ja jestem zaskoczony kosztem tego kursu.

Jestem w stanie w rewanżu zaproponować za te same pieniądze możliwość odbycia rocznego kursu na uprawnienia przewodnika górskiego (też uprawnienia zawodowe), łącznie z przejazdami i noclegami na wyjazdach. No ale to kurs na którym nikt nie zarabia, robiony po kosztach i czysto społecznie.

A z komercyjnych? 6ciodniowy kurs skałkowy kosztuje max 800 zł. A są w tym i instruktorzy i też nie tani sprzęt. Szkolenie na uprawnienia do prac na wysokościach (3dni) to niecały tysiak. Kurs spadochronowy to też zdecydowanie mniejsze pieniądze, a też mamy i instruktorów i nie tani sprzęt.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2009, 11:00 przez Regent, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Regent pisze:No właśnie jakie? Czy rzeczywiście aż takie wielkie?
bogdan pisze:Szczegóły dotyczące kursu na stronie organizatora
Tam znajdziesz ceny.
mgr_scout pisze:drogo? to policzcie panowie koszta wynajęcia wykładowców, sprzętu etc..
Jak na moją kieszeń, to tak. Rzeczywiście ode łba drogo nie jest.
mgr_scout pisze:zaraz zaraz a czy w survivalu spi sie w hotelu??
A dlaczego nie? :mrgreen: Psychologia survivalu nie zabrania! ;)
mgr_scout pisze:posiłki? ej, może catering z hotelu Mariott zamówić dla Ciebie Rafale?
Poproszę menu ;)
mgr_scout pisze:zanim ktoś zacznie krytykować niechaj dobrze się zastanowi jakie są faktycznie koszta organizacji takiego kursu
Choć z drugiej strony, jeśli w tego typu specyficznym wyjeździe weźmie udział ponad 10 osób to budżet takiej imprezy jest ogromny. Zależy ile z tego szarpną organizatorzy i wykładowcy? :)
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2009, 13:52 przez Gryf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Gryf pisze:
Regent pisze:No właśnie jakie? Czy rzeczywiście aż takie wielkie?
bogdan pisze:Szczegóły dotyczące kursu na stronie organizatora
Tam znajdziesz ceny.
Cenę znalazłem i się dziwię, czy rzeczywiście koszta są aż tak wysokie i uzasadniają cenę szkolenia.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Regent pisze:czy rzeczywiście koszta są aż tak wysokie i uzasadniają cenę szkolenia.
Wykładowcy
Zajęcia na kursie prowadzą pracownicy wyższych uczelni o profilu turystycznym...
Charytatywnie tacy pracownicy nie pracują. Nawet konserwatorzy/kafelkarze ;-)
bogdan pisze:Jeśli ktoś chciałby w przyszłości legalnie i zarobkowo organizować imprezy
Odzierając z całej otoczki jest to po prostu kurs dający państwowy papierek pozwalający prowadzić komercyjne zajęcia survivalove jako instruktor bez obawy, że ktoś narobi smrodu.

Ciekawi mnie część teoretyczna. 3 dni wykładów to całkiem sporo. Ale może w harmonogramie będzie szerzej.

Moim zdaniem dla "ruchu survivalovego" jest to szansa na chociaż częściowe uporządkowanie "dzikich kursów" lub eventów na których pseudo wiedza jest przekazywana przez ludzi zupełnie nieprzygotowanych za całkiem spore pieniądze. (typu: quady, strzelanie, liny, surwiwal 5dni=1000,-)

A. I żeby nie było. Tak jak mgr_scout nie jestem związany w żaden sposób z powyższym kursem. Dodatkowo nie mam cierpliwości do użerania się z młodzieżą. :lol:
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Gryf, Regent...
a czy instruktorzy robią ten charytatywnie - wolontariacko za talerz zupy i zwrot kosztów? cytując klasyka.. mamusie oszukasz.. tatusia oszukasz.. ale życia synku nie oszukasz.. za coś trzeba spłacić kredyt, kupić jedzenie, buty, miec na swoje doskonalenie/kształcenie/wyprawy a i fajno coś odłożyć..
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Chyba się nie rozumiemy. Nie odbieram instruktorom ich dniówek. Chyba, że jeden instruktor = jeden kursant. W takim przypadku to cena przekłada się na eleganckie 4 dniówki instruktora. W innych IMHO nie ma uzasadnienia.

Uważam, że cena jest z kosmosu i jest niewspółmierna do tak nisko-kosztowej dyscypliny jak survival.
Przykładowi instruktorzy wspinaczki skałkowej też muszą się utrzymać i udaje im się to za dużo mniejsze koszta "kurso-osoby".
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Regent pisze:Przykładowi instruktorzy wspinaczki skałkowej...
Mylisz pojęcia.
Kurs wspinaczki skałkowej różni się od kursu na instruktora wspinaczki skałkowej tak jak kurs prawa jazdy różni się od kursu na instruktora prawa jazdy.
Sprawdzałeś ceny?
http://www.awf.wroc.pl/cdk/kursy/ir_wsp_skalkowa.htm

Co do kwoty. Popatrz na warsztaty organizowane przez Ł. Łuczaja.
- 4 dni
- 300 zł od osoby
- osób ~20
- sprzęt... hmm....jaki sprzęt?
- uzyskane uprawnienia państwowe.... żadne
- wykładowca - pracownik wyższej uczelni
Policz sobie dniówkę wykładowcy... Warto?

Wg. mnie jeśli idzie za tym zdobyta wiedza to warto. Mamy kapitalizm i wolny rynek. Bez równorzędnej konkurencji ceny są takie jakie są i nic na to się nie poradzi.
Teraz trzeba poczekać aż bogdan zorganizuje 4 dniowe warsztaty "Zielonej Kuchni" za 200 zł od osoby... :diabel2: ;-)
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

Instruktor rekreacji ruchowej to są dwa kursy

pierwszy ogólny (teoretyczny) dla wszystkich specjalności trwa od 50 do 150 godzin i kosztuje 350 - 450,- w zależności od jednostki organizującej. W zależności od przyjętego systemu kurs trwa od miesiąca do trzech miesięcy. Kończy się egzaminem państwowym. Dopiero po ukończeniu tego kursu można zrobić drugą część czyli kurs specjalistyczny z danej dziedziny.

To tak dla jasności wszystkim niewtajemniczonym.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

wolfshadow pisze:Teraz trzeba poczekać aż bogdan zorganizuje 4 dniowe warsztaty "Zielonej Kuchni" za 200 zł od osoby...
Przykład nietrafiony. Ł. Łuczaj organizuje swoje imprezy za 450 zł .
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Ale Łuczaj jest doktorem botaniki. I chyba nie ma wysoko płatnego etatu. A rodzinę trzeba utrzymać.
Brak konkurencji, więc może dyktować takie ceny jakie zapłacą klienci. Skoro może zarobić to czemu nie?
Poza tym zauważ, że Łukasz zaprasza też instruktorów z innych specjalności (wikliniarzy itp) - oni też maja rodziny.

Co do ceny kursu - nie ja ustalam cenę. Nie znam nawet jej składników. Wiem tylko że Przemek prowadzi legalną firmę - musi płacić ZUS i podatki. I coś mi się zdaje że 30-60% wpisowego ostatecznie dostanie państwo.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Przepraszam, ale nie doczytałem, że kurs składa się nie tylko z 4 dni w terenie, ale także z 96 godzin wykładów.
Jakoś się zasugerowałem, że to tylko te 4 dni w plenerze tyle kosztują.
Wycofuję swoje zarzuty i posypuję głowę popiołem.
Przepraszam dyskutantów i Bogdana za wywołaną przeze mnie niepotrzebną burzę.
Głupio mi :oops:


___________________________________________________________
1. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać,
2. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać,
3. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać,
4. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać,
5. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać....
[...]
99. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać,
100. najpierw wszytko przeczytam dokładnie zanim się zacznę wypowiadać.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

bogdan pisze: Wiem tylko że Przemek prowadzi legalną firmę - musi płacić ZUS i podatki.
Do tego dochodzą koszty - net, telefon, strona www, księgowość, media etc i wspomnianie już koszta utrzymania rodziny .. to informacja dla tych którzy myślą że do prowadzenia firmy nie są potrzebne pieniądze.. poza tym celem firmy jest przynieść zysk a nie działalność charytatywna jak w fundacji..

Regent już usprawiedliwiony ;)
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Gryf pisze:Ł. Łuczaj organizuje swoje imprezy za 450 zł .
Szczegół - dla ostatnich 3 osób. Pozostali po 300 zł. Przynajmniej w sezonie 2009.
bogdan pisze:Ale Łuczaj jest doktorem botaniki. I chyba nie ma wysoko płatnego etatu. A rodzinę trzeba utrzymać.
Brak konkurencji, więc może dyktować takie ceny jakie zapłacą klienci. Skoro może zarobić to czemu nie?
Poza tym zauważ, że Łukasz zaprasza też instruktorów z innych specjalności (wikliniarzy itp) - oni też maja rodziny.
Nawet gdyby miał wysoko płatny etat to tym bardziej powinien się cenić. Ja tego nie piętnuję. Wolny rynek przecież mamy i trzeba łapać okazję. Nawet gdyby pojawiła się konkurencja to musiałaby przynajmniej trzymać poziom merytoryczny.
Na uznanie pracuje się znacznie dłużej.

Co do kosztów kursu to faktycznie państwo pochłonie swoje "znaleźne". No ale legalna komercja już tak wygląda.

Warsztaty survivalowe prawie za "friko"? = najbliższy zlot ReconForum. :lol:
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

wolfshadow pisze:Szczegół - dla ostatnich 3 osób. Pozostali po 300 zł. Przynajmniej w sezonie 2009.
Sam widzisz, czyli można taniej.

Panowie, widzę, zę musimy sobie wyjaśnić jedną kwestię. Ja napisałem, że taki kurs dla mnie jest drogi a cena dla mnie nie jest adekwatna z aktualną propozycją.
bogdan pisze:Wiem tylko że Przemek prowadzi legalną firmę - musi płacić ZUS i podatki.
To jest argument, jeśli ktoś chce na tym zarobić to cena musi być na tyle wysoka aby ZUS nie zdarł nam skóry z grzbietu.

[ Dodano: Pią 20 Mar, 09 08:10 ]
wolfshadow pisze:Warsztaty survivalowe prawie za "friko"? = najbliższy zlot ReconForum.
Nie rozumiem? Co w tym śmiesznego i dlaczego friko piszesz w cudzysłowiu. Uważam, że zlot nie uwzględniając kosztów typu podróż i posiłki odbędzie się za free.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Gryf pisze:
wolfshadow pisze:Szczegół - dla ostatnich 3 osób. Pozostali po 300 zł. Przynajmniej w sezonie 2009.
Sam widzisz, czyli można taniej.
Naciągane niczym stringi młodszej siostry ;) jak kupujesz bilet na koncert w przedsprzedaży a tuż przed wejściem to płacisz tyle samo?
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

mgr_scout pisze:Naciągane niczym stringi młodszej siostry
Damska bielizna, nie młodszej siorki, której nie mam lecz młodszych koleżanek owszem, zawsze miałem słabość :D
mgr_scout pisze:jak kupujesz bilet na koncert w przedsprzedaży a tuż przed wejściem to płacisz tyle samo?
Chodzi o skalę cen. Dla mnie 1200 to za dużo. Wolf prześmiewczo rzucił hasłem, że "Zielona Kuchnia" zorganizuje warsztaty za 200 a ja zwróciłem uwagę, że to nie jest żart bo Łuczaj organizuje swoje imprezy za (kasę 300 zł) w podobnej skali jaką zasugerował Wolf, czyli za 200.

bogdan pisze:Zamiast skupiać się na quadach, paintballach itp. wolimy bytowanie i techniki prymitywne.
Bogdan i jeszcze jedno, Będąc czepialskim ;) zwróć uwagę na ofertę firmy, na fotki ze strony głównej :) która przeprowadza ten kurs.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Gryf pisze: Bogdan i jeszcze jedno, Będąc czepialskim ;) zwróć uwagę na ofertę firmy, na fotki ze strony głównej :) która przeprowadza ten kurs.
To już nie czepialstwo a dopierdalatorstwo.. to co firma ma w ofercie w ogóle to zupełnie inna kwestia.. skoro quady, paintball etc sprzedają sie firmom to dlaczego nie mają mieć tego w ofercie? Ten kurs IRR ma swoisty program, wykraczający poza pewną popkulturę.. zamiast wspierać i cieszyć się, że ktoś coś w końcu robi i wygląda to na konkret to najlepiej jeszcze mu dopieprzyć :roll: tylko po co :566: może choć raz odrzucić krytykanctwo? potrafisz Rafale czy zawsze do czegoś sie dopieprzysz?
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Kursy survivalowe organizowane przez kompetentnych ludzi,którzy naprawdę znają się na rzeczy to ruch w dobrą stronę.A cena?No cóż.Gdy się kreuje swój wizerunek i renomę całe życie to i ceńmy się za życia.Jestem rzeźbiarzem i żyję z tego.Jeszcze nie teraz i nie za rok ale kiedyś także będę chciał organizować kursy w temacie rzeźbienia w drewnie i nie ukrywam,że chciałbym aby to zasiliło mój budżet.W Ameryce czy w Anglii to bardzo popularne.Gość który "zjadł zęby" w jakiejś dziedzinie, uczy innych i podpowiada.I tak ma być.Gdybym chciał zdobyć takie uprawnienia i zajmować się survivalem zawodowo to myślę,że odżałowałbym tę sumkę. :-D
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Cena jest jak jest. Jednak pamiętać chyba trzeba że nie jest kurs aby się nauczyć survivalu tylko po to aby zdobyć uprawnienie aby na tym zarabiać.
W takiej sytuacji cena może się zwrócić przy pierwszym szkoleniu dla jakiejś śmiesznej korporacji.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

mgr_scout pisze:
Gryf pisze: Bogdan i jeszcze jedno, Będąc czepialskim ;) zwróć uwagę na ofertę firmy, na fotki ze strony głównej :) która przeprowadza ten kurs.
To już nie czepialstwo a dopierdalatorstwo.. to co firma ma w ofercie w ogóle to zupełnie inna kwestia.. skoro quady, paintball etc sprzedają sie firmom to dlaczego nie mają mieć tego w ofercie? Ten kurs IRR ma swoisty program, wykraczający poza pewną popkulturę.. zamiast wspierać i cieszyć się, że ktoś coś w końcu robi i wygląda to na konkret to najlepiej jeszcze mu dopieprzyć :roll: tylko po co :566: może choć raz odrzucić krytykanctwo? potrafisz Rafale czy zawsze do czegoś sie dopieprzysz?
mgr_scout pisze:dopierdalatorstwo..
Oj! Kolejne trudne słówko! ;) Dobrze, ze nie zostałem Jerzy oskarżony o pedofilię, antyfeminizm lub ojej! o nietolerancję!! ;)

Nie rób z igieł wideł! Napisałem to żartem, co zresztą widać, a że ktoś to odbiera tak a nie inaczej to nie moja wina. recytuję "Dyskusje sieciowe maja to do siebie, ze są bardziej emocjonalne niż prowadzone twarzą w twarz. To wszystko sprzyja nadmiernej złośliwości i niepotrzebnej agresji."
Niech ekipa działa, super! Życzę im powodzenia. Może nawet prezydent podpisze ustawę?

Zawsze musisz się czegoś przyczepić i nigdy nie odpuszczasz! Ach jak, ja lubię te słówka.

i poraz kolejny i ostatni zaznaczam, że kurs jest dla mnie za drogi.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

...i poraz kolejny i ostatni zaznaczam, że kurs jest dla mnie za drogi.
Przyjeliśmy do wiadomości.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”