Nalewki - lekarstwo duszy

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Nalewki - lekarstwo duszy

Post autor: Zirkau »

Witam.
Jakoś się rozpędziłem w tym roku, i zrobiłem nalewkę z 5kg aronii.

A było tak. 5kg to przecież nie dużo :D to wrzuciłem do gara w stosunku 1:1 z wodą. Do tego wrzuciłem 2,5 kg cukru i 200 liści wiśni. Zagotowałem i odstawiłem. Na drugi dzień, zlałem wszystko, odcedziłem owoce i powstały płyn znów zagotowałem dodając trochę soku z cytryny i miodu (ok 300g na te 6,5 litra płynu). I dopiero do mnie dotarło.
0,5l spirytusu na 1,5 litra płynu a to oznacza całe 2 litry ! spirytusu. No i wyszło że mam niemal 9 litrów płynu, a to daje 18! połówek :D
No całkiem nieźle. cukru nie sypałem więcej i bez tego wyszło bardzo słodkie.

Teraz wziąłem się za maliny. Ale inną metodą.

Zebrane maliny zalałem wódką tak, by były w całości zakryte. Postały tak 3 dni i zlałem cały płyn (i odstawiłem ofkors) a maliny zasypałem cukrem w ilości 0,5kg cukru/kg malin. Po 5 dniach, cały cukier się rozpuścił i maliny puściły jeszcze z 0,6/kg syropu. Dziś odsączam maliny i syrop łącze z wcześniej odlanym płynem.

A to wszystko do piwnicy i na gwiazdkę winno mieć właściwy aromat i smak!.

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Strasznie słabieńkie to będzie... Ja preferuję moc około 50-60% :mrgreen:
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ty na pewno myślisz o nalewkach? Moja ulubiona moc to około 25-30% . Wg niektórych przepisów to 1kg malin dac należy 0,5litra spirytusu i 0,5 wódki. - ale dla mnie to już przesada - sam spiryt wystarczy. Ale nalewki lubię za to, że zyskują po podgrzaniu. Można pic ciepłe i tez jest git. A te na wódce lubię za ich łagodność.

A poza tym, ja prócz kolegów, mam jeszcze koleżanki :D- no nie mogę robić samych mocnych.

A jeden z ostatnich ulubionych trunków to ŚLIWOWICA PODBESKIDZKA (nie mylić z Łącką).
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Też mam koleżanki...dlatego schodzę do tych 60 % ;) chyba, że zapomnę dodać wody, to wtedy nie :D
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Jeszcze powiesz, że owoców nie dajesz, bo psują smak :D
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Owoców jeszcze nigdy nie zapomniałam dodać, ale wszystko przede mną ;) Po prawdzie to same owoce rozcieńczają % (oprócz kokosa...kokos nie rozcieńcza :D), więc jak dodać jeszcze za dużo wody, to wyszedłby soczek. A nie o to biega :D

Co mi przypomina, żeby odcedzić czarny bez ;)
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ale, zaraz, zaraz. Dodajesz wody gdy robisz nalewkę na wódce?

Ja dzisiaj zjadłem maliny. Doskonały deser (te wcześniej zalane wódką a później zasypane cukrem).

Trudno, myślałem że napój 60% to coś już znaczy, a odnoszę wrażenie że to przedszkole u surviwalistów.... :D

Nie za słabe? Ruski lubią mocne....
Obrazek
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Im mocniejsza nalewka tym dłużej może być leżakowana i nabiera lepszych właściwości :-D .... ale kto by tyle czekał ....
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Dźwiedź pisze:... i nabiera lepszych właściwości
Kwestia dyskusyjna. Pijałem swoje nalewki (głównie pigwówka) nawet 4-letnie i takie "na świeżo" i zawsze te świeższe były lepsze.
Piszę dlatego o swoich bo proces technologiczny mam zawsze ten sam i nawet te starsze, gdy były świeżakami też smakowały lepiej.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

To co, następna malinowa to będzie:
0,5 l wódki
0,5 l spirytusu
2 kg malin
1 kg cukru.

Zalejemy maliny spirytusem i wódką, po 5 dniach zlejemy, zasypiemy cukrem, znów poczekamy 5-6 dni aż się cukier rozpuści. Po tym czasie zlewamy syrop i wcześniejsze "sok" razem i rozlewamy do butelek. A potem na 3 miesiące na zapomnienie do ciemnej i chłodnej piwnicy. A na gwiazdkę przyjdzie się rozkoszować ~2 litrami mocniejszego trunku!.

pozdr.
Dlaczego zalewam najpierw alkoholem? Mniej kwaśnieją później pod cukrem. A sam sok jest bardziej klarowny i o żywym kolorze.
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Ale, zaraz, zaraz. Dodajesz wody gdy robisz nalewkę na wódce?
Nie :D Dodaję wody do spirytusu, gdy robię nalewkę ;) Nie używam w sumie wcale wódki do tego. Za każdym razem robię po prostu proporcje na oko, patrząc jak soczyste są owoce bo ten sok się tez liczy do rozcieńczenia %, i wszystko :)

Co do kolejności zalewania, tez zwykle najpierw alko na owoce, później cukier na odcedzone. Sąsiady robią wiśniówe cukrując najpierw, i wychodzi pyszna, ale mnie ten czarny bez co to go dla eksperymentu postawiłam pod cukrem najpierw, jednak skwaśniał troszkę. Ale % go wyleczą ;)
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Piłem jak się później dowiedziałem - świeżą pigwówkę od Docza i pierwsze co to zapytałem ile czasu leży z myślą, że długo :-P :-P Samo dobro
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Zirkau pisze:Zalejemy maliny spirytusem i wódką, po 5 dniach zlejemy
Robię analogicznie z tym że czekam 4-6 tygodni... Za mną już wiśnia, śliwka, jeżyna, żurawina i gruszka ;)
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

To ja też coś zrobię - spirytusu mam troszkę.
Więc w związku z tym szukam przepisu na ciekawą i smaczną nalewkę (WYTRAWNĄ). Macie jakieś propozycje ?
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

GawroN, - konopie indyjskie zalewamy spirytusem i w ciemnym ( ! koniecznie bez dostępu światła - kolorek wówczas piękny wyjdzie ) miejscu trzymamy min 6 tygodni.
Wytrawny smak - skuteczność 100%
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

A ja polecę książkę Jana Cieślaka "wina domowe". Małym brzdącem będąc nabyłem i przez bardzo długi czas jej nie doceniłem (bo niby co ma reprezentować pozycja za 12zł) ale jednak po latach bije się w pierś. Dużo ciekawych przepisów, trochę mechaniki jak to wszystko działa, ogólnie warto mieć w biblioteczce.

Gawron - poszukaj nalewka orzechowa po krzyżacku, tutaj przykładowy, wiadomo, że lepiej pod siebie modyfikować:


Składniki:

łupane orzechy włoskie 1 kg (dojrzałych, najlepiej rocznych NIE ZIELONYCH) nie należy ich miażdżyć, lecz starać się pozostawić w jak największych częściach
miód 1 kg (w zależności od miodu uzyskamy odpowiednią nutę smakową w nalewce)
spirytus 95% 1 l
woda przegotowana 0,6 l
ciemny rum 40% 2 szklanki
laska wanilii 1 szt lub 2 łyżeczki cukru z wanilią (nie cukier wanilinowy)
szczypta kardamonu
cynamon 1/2 szt
kilkanaście przegródek z orzechów (dodaje koloru i aromatu)
Przepis:

1. Orzechy w jak największych częściach oraz kilka przegródek z orzechów przenieść do słoja i zalać spirytusem, dodając szklankę rumu. Szczelnie zamknąć i odstawić w miejsce nasłonecznione na 4-5 tygodni. Orzechy nie będą w pełni „zalane” alkoholem – trzeba co 2 dni mieszać słojem tak żeby orzechy oddawały stopniowo smak i aromat.

2. Po 4-5 tygodniach miód rozpuścić z wodą (wodę dolać do miodu, a nie odwrotnie), dodać laskę wanilii, kardamon oraz cynamon i dolać do słoja, wymieszać i pozostawić w miejscu nasłonecznionym na 1 tydzień.

3. Po tym czasie zlewamy nalew, odsączając orzechy na sitku. Orzechy można zalać miodem i smakują wyśmienicie solo bądź jako dodatek do placków i tortów, .

4. Nalewkę przelać do butelek i na 4-5 miesięcy do piwniczki. Osad w nalewce stopniowo osiądzie.

5. Po tym czasie nalewkę starannie przefiltrować i przelać do butelek. Odstawić w ciemnym i chłodnym miejscu na kolejne 6-7 miesięcy (raczej tyle nie wytrzymam).
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

hejtyniety pisze:Po 4-5 tygodniach miód rozpuścić z wodą
miało być wytrawne :)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

GawroN pisze:
hejtyniety pisze:Po 4-5 tygodniach miód rozpuścić z wodą
miało być wytrawne :)
to zamiast miodu użyj czekolady chocopologie :mrgreen: Do reszty składników pasuje idealnie. No ale wtedy to już likier...
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
TRAF
Posty: 60
Rejestracja: 20 lis 2011, 16:32
Lokalizacja: Szczytno
Tytuł użytkownika: Dawniej Rafick
Płeć:

Post autor: TRAF »

hejtyniety, no to rozwiałeś chyba moje namysły jaką zrobić pierwszą nalewkę :mrgreen:
Moje zdjęcia i nie tylko: WildWay.pl
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Cóż, właśnie nastawiłem kolejną nalewkę malinową. Tym razem na spirytusie.
Pies
Posty: 106
Rejestracja: 11 lut 2024, 14:11
Płeć:

Re: Nalewki - lekarstwo duszy

Post autor: Pies »

Przeczytałem pobieżnie wypowiedzi, licząc na jakiś przepis ekstra, no nie tym razem.
Opinia iż świeże są lepsze od przeleżanych, moim zdaniem może dotyczyć jakiegoś 1 surowca i specyficznym guście degustatora. Każdy ma PRAWO do swojego gustu. Ja widzę różnicę, z przewagą dla leżakowanych, TYCH które sam robiłem i degustowałem. Smak musi się zmieniać (fiz./chem).
Nie wszystko co bardzo mocne lepsze od słabszego! Bez zbędnej filozofii i mędrkowania, można napisać: robimy co lubimy i to pijemy! ALE. Zachęcam do odlania 1 kieliszka i małych prób i modyfikacji. U mnie to się sprawdza, czasem to się opłaca (poprawa smaku - nie mocy).
Zaś co do mocy, czasem zyskiwałem znacznie na smaku delikatnie obniżając moc. To nie reguła, wszystko zależy od surowca i czasu maceracji. Gdy czuję cienkość, biorę małą ilość wzmacniam i PORÓWNUJĘ. No przecież ma być jak najsmaczniejsze, a tego nie da się porównać bez prób!
Poza tym są różne technologie (NIE IDEOLOGIE!), prawa fizyki są i niczyje widzimisię ich nie zmieni. Ja widząc drobne niedoskonałości delikatnie modyfikuję proces w kierunku przewidywanym, zmieniam proporcje itd. Później oceniam efekty modyfikacji, tzw. dopracowywanie przepisów. Jeśli ktoś ma już dopracowany to fajnie, tylko korzystać z umiarem z dobrodziejstwa.
Jeśli chodzi o surowce, to moim super hitem jest nalewka na pigwowcu japońskim, dosładzana miodem wielokwiatowym.
Każda dobrze zrobiona nalewka jest smaczna. Pijałem jednak źle skomponowane i zbyt mocne, odbijało to się na smaku.
Z racji zawodu, potrafię obliczyć moc w % vol lub wagowych, jeśli JA TO ROBIŁEM, w innych przypadkach, nie obejdzie się bez prostych metod analitycznych.
Dla równowagi opiszę jak to moja ok 40% dobrze skomponowana nalewka na zielonych orzechach włoskich została oceniona jako ZA MOCNA, w stosunku do cieniutkiej cytrynówki. Oceniali w przewadze faceci! No nie poszło mi to w ambicję, tylko dało do myślenia - surowiec! Juglon daje popalić kubkom smakowym i "siki" towarzystwo oceniło wyżej - wszyscy. Żeby nie było, pomogli wypić bo darmocha!
Inną bajką jest mieszanie nalewek i skutki powyższego - migrena.
Ostatni temat jaki poruszę to : pod co pijemy! Nawet dobra nalewka może nie pasować pod jakąś zagrychę, a oba z osobna ok.
A wiesz co kto przyniesie i czym poczęstuje? To jest w zasadzie nagminne i nawet jak się umawialiśmy: "tylko piwo" zawsze ktoś wyciągał flachę albo wino. A miało być bez mieszania!!!
ODPOWIEDZ