
Zacznę może od DD Hammocks Travel – bo tak zwie się najbardziej rozbudowany model profesjonalnego hamaku wyprawowego, powszechnie używanego przez turystów i armie kilku krajów świata. Na pierwszy rzut oka, to zwykły hamak z moskitierą, lecz gdy zaczniemy go używać, przyjrzymy się mu uważniej, obraz zaczyna się klarować. Po pierwsze rozłożenie / złożenie go jest błyskawiczne i żaden namiot z którym do tej pory się spotkałem, nie ma co się równać. Gdy dodatkowo użyjemy specjalnie dostosowanego rękawa, który niesamowicie ułatwia przenoszenie, rozkładanie i składanie hamaka, przy odpowiedniej wprawie skraca czas tej operacji z kilku minut do kilkudziesięciu sekund. Rękaw jest wodoodporny, dzięki czemu umożliwia ochronę hamaka przed wodą i przenoszenie go w stanie suchym. Dodatkową zaletą owego rękawa jest to, że przy odpowiednim obchodzeniu się z sprzętem nie ma możliwości, aby np. ściółka dostała się do środka hamaku. Za montaż hamaku do np. drzewa, odpowiedzialne są taśmy mocujące, użyte zamiast linek. Zaletą ich jest łatwiejsze wiązanie, i dodatkowo nie kaleczymy drzew. Nietypowe rozwiązanie nośne jakie zastosowano w tym hamaku, jest kolejnym plusem, który daje krok na przód przed konkurencją. Większość hamaków nie jest na tyle długa, aby przy systemie jednej liny głównej na każdy brzeg materiał układał się w kokon w sposób naturalny i bez zbędnego napięcia – w DD Hammocks tak nie jest, a to dzięki dwóm ruchomym taśmom mocującym, które są zamontowane u góry i dołu – a nie po obu stronach, jak w przypadku modeli innych producentów. Również wykonanie tunelu na taśmy mocujące, jest solidnie wzmocnione grubymi szwami, przez co nie ma jakichkolwiek obaw o rozdarcie i niemiłe lądowanie. Generalnie jest to dobra, praktyczna i przemyślana, sztywna konstrukcja oferująca również w miarę dużo jak na hamak, miejsca do spania. Jakość wykonania hamaku w stosunku do ceny, powiedziałbym że jest bardziej niż dobra, ale po kolei:
Zamki – na prośbę żołnierzy i operatorów sił specjalnych, hamak ten został wyposażony w dwa błyskawiczne zamki po obu stronach hamaku, przez co można szybko wchodzić/wychodzić do niego z każdej strony. Szwy – bez zarzutów.
Moskitiera – wbudowana i błyskawicznie schnąca. Odpięcie moskitiery poprzez zamki błyskawiczne, pozwala na jej zrolowanie i podczepienie nad głową wtedy, kiedy nie jest ona potrzebna, a w razie potrzeby moskitiera może być błyskawicznie rozpięta ponownie. Wykonanie moskitiery jest solidnie, i nie ulega rozdarciu przy wszelkich zaczepach. Również podwójne mocowanie do dna hamaku jest bardzo dobrze wykonane, i naprawdę trzeba się postarać, aby uszkodzić ten element hamaku – szwy są wykonane z dużą starannością.
System nośny moskitiery – czyli dwa składane pałąki wykonane z włókna szklanego, na łączeniu wzmocnione rurką z cienkiej blaszki. Pałąki są wsadzane do tunelu zabezpieczanego przy “wlocie” rzepami, szwy i w tym wypadku staranie wykonane. Dużym plusem jest użycie “gumowej”, sprężystej linki do montażu systemu nośnego wraz z np. drzewem, dzięki czemu moskitiera jest mniej podatna na uszkodzenia typu rozdarcia. Linkę możemy zamontować dzięki trzem oczkom wszytym w tunel, moskitierę, oraz pasek wzmacniający.
Podłoga – Główny materiał, na którym śpimy – czyli dno hamaku, to wygodny i trwały poliester. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż nie ma żadnej siatki, która wrzyna się w plecy podczas snu, co oczywiście daje nam większy komfort. Hamak posiada dwie warstwy tego materiału, dzięki czemu razie potrzeby przestrzeń między warstwami można wypełnić trawą, liśćmi, kocem bądź karimatą dowolnej szerokości – jednak najbardziej komfortowe okazuje się użycie karimaty o wymiarach 70-90 cm. Dwie warstwy dna wykonanego z poliester-u, powodują lepszą izolację od podłoża oraz co najważniejsze – zapobiegają ukąszeniom owadów. Dodatkowo dno hamaku, jest wodoodporne, tak też w razie sytuacji kryzysowej, oraz w miejscu gdzie nie ma drzew, można rozłożyć hamak i używać go jako mały namiot. Jest to o tyle prostsze, iż producent przemyślał tą kwestię, i wyposażył po każdej stronie hamaku, po dwa oczka umożliwiające użycie szpilek bądź śledzi. Minusem – jeśli tak można to potraktować – jest to, że wodoodporna podłoga utrudnia oddychanie, choć mi to osobiście nie przeszkadza – w namiocie problem ten jest dużo większy.
Dodatki – Hamak posiada dwie wewnętrzne kieszenie po obu stronach, umożliwiające przechowywanie drobnych przedmiotów jak np. latarka, dokumenty, co jest fajnym udogodnieniem.
Teraz coś o płachcie, czyli o dachu do hamaku. DD Tarp, to niezwykle funkcjonalna płachta, a to poprzez zastosowanie 19 punktów mocujących, które pozwalają rozłożyć płachtę w dowolny sposób. Wymiary 3×3 metry są idealne do zabezpieczenia biwaku przed deszczem i wiatrem dla jednej-dwóch osób. Całkiem lekka jak na swoje wymiary, wykonana z poliestru powlekanego o odporności na wodę 3000mm. Oczka montażowe są wzmacniane dodatkowymi szwami, które są klejone i bardzo dobrze wykonane, a rogi dodatkowo wzmacniane poprzez podszycia – niestety tyczy się to tylko odciągów obrzeżnych, centralne owego wzmocnienia nie posiadają, w dodatku taśma tworząca oczko montażowe jest bezpośrednio wszyta w laminowany szew, przez co miejsca wszycia są narażone na uszkodzenie i przeciekanie. Aczkolwiek ujmując wszystko w jedno krótkie zdanie – doskonała jakość w stosunku do ceny. Płachta dostępna jest w dwóch kolorach: zielona oraz brązowa.

Komplet firmy DD.

Zacznijmy od płachty biwakowej… Czyli DD Tarp w roli dachu.

DD Tarp 3×3 po rozłożeniu.

Niestety – centralne oczka nie są wzmacniane, za co duży minus.

Podszyte rogi gwarantują trwałość produktu, nawet podczas gwałtownych podmuchów wiatru.

Podszycia rogów płachty, są bardzo dobrze wykonane – nic nie odstaje, estetycznie wykonane.

Wzmacniane szwy oczka mocującego z pewnością sporo wytrzymają.

Mankamentem płachty jest sposób wykonania środkowych oczek montażowych.

Wszystkie obrzeżne oczka montażowe są wzmacniane.

Płachta po zawieszeniu przez środkowe oczka mocujące.

Płachta po naciągnięciu czterech rogów, w standardowym układzie.

A teraz coś o rękawie dla hamaku.

Hamak w rękawie to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Rękaw zabezpiecza hamak przed wilgocią i wszelkimi śmieciami w postaci chociażby ściółki leśnej.

Ściągnięty rękaw zajmuje niewiele miejsca i nie przeszkadza.

DD Hammocks Travel – czyli bardzo ciekawy hamak.

Solidne szwy wzmacniające tunel dla taśm mocujących, zapewnią użytkownikowi hamaku bezpieczeństwo.

Błyskawiczne zamki po obu stronach z pewnością zostaną docenione.

Producent nie zapomniał o dodatkach, i tak też wyposażył hamak w dwie boczne kieszonki.

Rozłożenie hamaku na ziemi staje się o wiele sprawniejsze dzięki wszytym oczkom po obu stronach hamaku.

“Podwójne dno”, zapinane rzepami jest świetnym rozwiązaniem.

Dzięki podwójnej warstwie poliester-u na dnie hamaku, możliwe jest zamontowanie np. karimaty.

System nośny moskitiery składający się z dwóch pałąków wykonanych z włókna szklanego.

Tunel dla pałąków został wszyty w pasek wzmacniający moskitierę.

Rzep zabezpiecza pałąk przed wysunięciem z tunelu.

Montaż pałąku jest bardzo prosty i szybki.

Po wsunięciu pałąku w tunel, tworzy się dość sztywna konstrukcja pozwalająca sprawnie podnieść moskitierę.

Trzy oczka montażowe, przez które przeciągamy “gumową” linkę, którą…

…możemy przywiązać chociażby do głównej linki, na której wisi płachta.

Moskitierę możemy podwinąć do góry…

…bądź sprawnie i szybko opuścić na dół.

Hamak prezentuje się bardzo ciekawie, i tak samo jest wygodny.

Sprawny system nośny moskitiery…

…wewnątrz hamaku gwarantuje nam nieco przestrzeni.

Po rozłożeniu hamaku na ziemi…

…możliwa staje się inna konfiguracja.

Boczną ściankę można wtedy podnieść…

…by np. rozpalić naprzeciw małe ognisko i się dogrzać.

Wszystko się mieści w boczną, dopinaną do plecaka torbę…

…a wszystko po spakowaniu ma wymiary 60 cm w obwodzie, i 45 cm na wysokość.
Hamak w liczbach:
Wymiary: 2,7m x 1,4m
Kolor: zielony wojskowy (oliwka), moskitiera czarna
Materiał: poliester 190T + siatka moskitiery
Waga: 820 gram
W zestawie: 10 metrów głównego sznura mocującego oraz 4 metry liny na moskitierę oraz worek do przenoszenia.
Utrzymuje wagę człowieka do 150kg
Cena: około 300 zł
Pokrowiec na hamak w liczbach:
Wymiary: 2,8m x 15cm
Kolor: zielony wojskowy (oliwka)
Materiał: poliester 190T
Waga: 60 gram
Cena: około 45 zł
Płachta w liczbach:
Wymiary: 3m x 3m
Kolor: wojskowa oliwka, bądź brązowy
Materiał: poliester PU 3000mm
Waga: 720 gram
W zestawie: linki 4x2metry, 4 szpilki oraz worek do przenoszenia.
Cena: około 230 zł
Komplet w liczbach:
Wymiary: komplet mieści się w bocznej, doczepianej kieszeni plecaka o obwodzie 60 cm i wysokości 45 cm.
Waga: 1600 gram
Cena za komplet: ok 575 zł
Strona producenta: http://www.ddhammocks.com/
Polski dystrybutor: klik

Zima dla DD Hammocks nie straszna.
Podsumowanie
Wykonanie bardzo dobre w stosunku do ceny. Zimą, gdy zechcemy spać przy -15, warto zaopatrzyć się w dobrą karimatę, underquilt i dobry śpiwór, ponieważ przewiewny hamak nie zapewni nam takiego ciepła jak namiot, za to latem jest o krok do przodu przed namiotem dzięki owej przewiewności. Objętościowo i wagowo również nie jest źle, co czyni zestaw całkiem mobilnym. Generalnie, jeśli poszukujemy sprzętu funkcjonalnego, praktycznego o dobrym wykonaniu i w przystępnej cenie, z pewnością ten zestaw każdego zadowoli.
__________________________________________________________________________
Chciałbym w tym miejscu podziękować użytkownikom forum survivalowego “survivalist“, zwłaszcza Waldkowi oraz użytkownikowi “rzuf“, za cenne uwagi i przeprowadzone konsultacje, bez których nie powstałby tak złożony materiał.