Spiwor.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
AdamM
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2007, 19:20
Lokalizacja: z cienia

Spiwor.

Post autor: AdamM »

Zastanawiam sie nad zakupem spiwora. Chcialbym cos na temperatury ponizej -10 stopni. Oczywiscie jednoczesnie chce zeby byl maly, lekki i tani. 8-)

Na razie zastanawiam sie nad:
http://malachowski.pl/opisModelu.php?id=33&nrWar=0&j=pl

Co jest warte uwagi?
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

na jaka pore roku jest Ci ten spiwór potrzebny? jeżeli kupisz za ciepły, to w lato się umęczysz, bo gdy bedzie za goraco to po rozpieciu spiwora komary Cie opi....lą, jak z a zimny, to wiadomo... śpiwory większosci znanych firm są porównwalnej jakości, więc musisz po prostu sam określić za które logo na śpiworku chcesz zapłacić :mrgreen:
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Jeśli to ma być śpiwór typowo zimowy to kup puchówkę. Może nie będzie spełniała warunku taniości ale za to będzie Ci w niej się dobrze spało i będzie mała i ciepła. Polecam Cumulusa.
Awatar użytkownika
AdamM
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2007, 19:20
Lokalizacja: z cienia

Post autor: AdamM »

erwinw pisze:na jaka pore roku jest Ci ten spiwór potrzebny?
Na taka jaka teraz mamy tylko ze w... Szwecji. Tak sie jakos poskladalo ze wyladowalem na poludniu Szwecji. Tutaj jest w miare cieplo. Rano tak kolo 6:00 jest zwykle 6 stopni. Ale im dalej na polnoc tym grubiej temperatura spada ponizej zera.
W tygodniu pracuje, ale weekendy mam wolne i wlasnie w ich trakcie chcialbym sie gdzies wybrac i tam pouzywac omawianego spiwora. :)

Chwilowo jeszcze nie bardzo wiem co chce obejrzec i gdzie sie wybrac. Nie mam zadnych map itd. Gdyby ktos mial jakies szwedzkie wskazowki czy np mapy to ja jestem bardzo chetny. ;)
PA pisze:Jeśli to ma być śpiwór typowo zimowy to kup puchówkę. Może nie będzie spełniała warunku taniości ale za to będzie Ci w niej się dobrze spało i będzie mała i ciepła. Polecam Cumulusa.
Ah. Tak to niestety jest ze jesli ma spelniac inne warunki to na tej taniosci zwykle traci. ;) Obejrzalem proukty tego cumulusa. Mysterious Traveller 700 nawet wyglada interesujaco (http://www.cumulus.pl/).

O malachowskim poczytalem troche na ngt.pl. Czesto ludzie pisza ze spiwory te nie sa tak cieple jak by sie wydawalo po przeczytaniu zakresu temperaturowego... Ale nie mam rozeznania wiec ciezko mi wybierac pomiedzy roznymi firmami.
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Nie kupuj Małachowskiego. Inni już kupili ;) Teraz zbierają na kolejny śpiwór.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Generalnie śpiwory Małacha nie są źle wykonane. Mi jednak nie podobają się dwie rzeczy - worki kompresyjne i podawane temperatury.

Z temperaturami to przeginają konkretnie, zdarza im się podawać temp. lepsze (w tym przypadku niższe) o 15 st. C. niż u konkurencji (Roberts, Yeti) w śpiworach o takiej samej ilości puchu, ale za to o puchu o mniejszym współczynniku rozprężania! Generalnie, to co u nich jest temp. opt. to w rzeczywistości dla wiekszości ludzi temp. ekstremalna ;).
Awatar użytkownika
brogus
Posty: 32
Rejestracja: 09 lut 2008, 21:52
Lokalizacja: Zamość
Płeć:

Post autor: brogus »

:shock:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2008, 15:23 przez brogus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AdamM
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2007, 19:20
Lokalizacja: z cienia

Post autor: AdamM »

Jakby to... Wyżej napisane że nie koniecznie chodziło o Polskę.
Awatar użytkownika
brogus
Posty: 32
Rejestracja: 09 lut 2008, 21:52
Lokalizacja: Zamość
Płeć:

Post autor: brogus »

:shock:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2008, 15:23 przez brogus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AdamM
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2007, 19:20
Lokalizacja: z cienia

Post autor: AdamM »

brogus pisze::oops: nie zauważyłem
Na Szwecję też starczy syntetyk, chyba, że jedziesz do Ice Hotelu :lol: albo za koło podbiegunowe.
Ice Hotel odpada. Za drogo i za długo się czeka na wolne miejsce. ;) Ale okolice... ;)
brogus pisze:Ja mam syntetyka co ma extremum do -25, do -10 da się wytrzymać, przy -20 bywa ciężko.
Z moim syntetykiem byłem na Elbrusie i na kilku wyjazdach do lasu. Na puchowy szkoda mi kasy przynajmniej teraz.
Chwilowo zapoznałem się ogólnie z ofertą i odłożyłem zakupy na czas kiedy będę mógł więcej urlopu na wypad niż sam weekend. A jak będę wiedział gdzie jadę i jaka tam panuje pogoda będzie łatwiej wybrać.
mirus176
Posty: 9
Rejestracja: 24 cze 2008, 12:14
Lokalizacja: Posen

Post autor: mirus176 »

nie znalazłem na forum informacji od jakiegos uzytkownik apropo Modular Sleeping System (zielony+czarny spiwor + pokrowiec G-Tex). czy ktoś go może z Was używał/używa ? Jezeli tak, to jak sie spi w poszczególnych spiworach. Zamierzam sobie go kupic, ale bedz biv-baga, wiec chcialem poznac jakies opinie. z gory dzieki za odpowiedz :)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

A kiedy chcesz kupować? Mój właśnie do mnie płynie- no i z racji tego, ze płynie będzie najwcześniej za 4 tygodnie. Będę testował i na pewno podzielę się wrażeniami na forum.

Gdzie chcesz kupić ten śpiwór jeśli można spytać?
mirus176
Posty: 9
Rejestracja: 24 cze 2008, 12:14
Lokalizacja: Posen

Post autor: mirus176 »

narazie nie planowalem w ktorym miejscu, czy to allegro, jakis sklep czy moze ebay. narazie zbieram $ i jak juz bedzie jakas tam sumka, to wtedy zaczne sie przymiezac, ale juz wiem ze ten, poniewaz jest duzy wybor temperatur do spania ;). zielony na cieplejsze misje, czarny w gory, albo jeden w drugi to juz w ogole na zime :)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

No to może zdążę przetestować zanim kupisz. Oczywiście zdajesz sobie sprawę z rozmiarów i wagi tego śpiwora?
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

przydał by się porządny test tego śpiwora, nie mogę nic znaleźć po polsku odnośnie jego, najbardziej interesuje mnie prawdziwość podawanych temperatur. i czy worek biwakowy nie puszcza wody
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
mirus176
Posty: 9
Rejestracja: 24 cze 2008, 12:14
Lokalizacja: Posen

Post autor: mirus176 »

a mnie by interesowalo zdjecie spakowanego w worek kompresyjny zielonego i czarnego spiwora (bez pokrowca), poniewaz w necie sa same zdjecia rozlozonego kompletu, albo spakowane wszystko, a poniewaz ja chce tylko 2 spiwory, to jestem ciekaw rozmiaru paczki. na przyklad zdjecie w porownaniu do czegos, zeby miec odniesienie czy jest to maly czy duzy pakunek :)
test w polskich warunkach tez by sie przydal swoja droga ;)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Ja też nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnego testu po polsku- trochę poczytałem po angielsku. A że mam rodzinę w USA to zdecydowałem się na zakup skuszony ceną.

Także spokojnie Panowie- jak śpiwór dojedzie to będzie test i na pierwszy ogień pójdą warunki jesienno- zimowe. No i oczywiście sprawdzę jak bardzo można bydlaka skompresować :-)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Dąb pisze:przydał by się porządny test tego śpiwora, nie mogę nic znaleźć po polsku odnośnie jego, najbardziej interesuje mnie prawdziwość podawanych temperatur.
Dolnego limitu to raczej w Polsce się nie sprawdzi (chyba, że wreszcie przyjdzie normalna ZIMA).
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Zbliza sie zima, czas mi pomyslec o jakims komforcie(stary sie robie, czy jak? :) ), sypnijcie jakimis pomyslami na temat puchowek? chyba bede chcial puchowy spiworek, taki do -15-20...
I jeszcze jedno pytanie, jak puchowe spiwory sie sprawuja w BivyBagu?
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Do wyboru masz ofertę producentów krajowych - Roberts, Cumulus, Yeti etc.
Na temperatury -15 do - 20 st C (na zewnątrz, a nie jak sypiasz w namiocie) to trzeba (w zależności od tego jak odczuwasz zimno) od 900 do 1100 gramów wypełnienia puchowego o sprężystości 700 CUI (a jak jesteś zmarźlak mocny to 1300 g). Jak chcesz miec mniejszy i lżejszy śpiwor to bierzesz 860 CUI (taka przyjemność jest też droższa, przelicznik mniej więcej 1 zł za 1 g puchu).

Ceny normalne wahają się od 800-900 zł w górę. Najtańszy jest Eksplo (kilkaset zł mniej).

Dają radę w Bivy Bagu, ja problemów z wilgocią nie miałem. Część producentów robi śpiwory z materiałów posiadających membranę.

Ja mogę polecić serię GT II z Yetiego. Dobra jakość i staranne wykonanie, świetny kaptur, odpowiadający dla mnie krój - jest szeroki, sporo miejsca, można wrzucić kartusz, buty etc.; nie każdemu to odpowiada, robią obecnie w zajefajnej oliwce.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

No musze sie przyznac-jestem zmarzlak :)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Rzez pisze:Dolnego limitu to raczej w Polsce się nie sprawdzi (chyba, że wreszcie przyjdzie normalna ZIMA).

To na pewno, ale przetestowanie poszczególnych warstw pozwoli w przybliżeniu stwierdzić czy jest taki limit możliwy.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Dąb - ktoś na forum na pewno ten śpiwór używał i jest w stanie powiedzieć do jakich temperatur (realnie) nadaje się dana warstwa. Jeżeli nikt się nie odezwie, to przeszukaj tactical/specops/wmasg etc.

Valdi - no to szukaj coś z 1100 gram puchu 700 CUI i więcej, wybór na rynku dosyć spory, podobnie jak koszty, ale za to kupuje się śpiwór, który odpowiednio składowany przez długi czas będzie działał.

EDIT:

I jeszcze jedno - koniecznie ciemny (czarny) kolor / oliwka. Nie w celu zdobycia większej ilości pkt lansu, ale w razie czego można szybko wysuszyć na słońcu. Poza tym - brud jest mniej widoczny.
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Ja podobnie jak Rzez jestem fanem śpiworów puchowych Yeti. Można zadzwonić do tej firmy i wybrać sobie kolor (tylko czasami trzeba czekać na odpowiedni materiał), położenie zamka, długość itp. A później taki śpiworek dostarczy nam kurier. Już kilka śpiworów zamawiałem w ten sposób.
Warto do takiego śpiwora dokupić sobie wkład np. jedwabny firmy Cocoon. Waży tylko 125 g ociepla śpiwór o około 4 stopnie i niezwykle ułatwia utrzymanie śpiwora w czystości. Oprócz tego przyjemniej się śpi, kiedy ciało styka się z czymś naturalnym a nie z tworzywem sztucznym.
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Jeśli już reklamujemy :P to ja uwielbiam śpiwory firmy Cumulus. Firma w Polsce może nie tak rozreklamowana jak Yeti czy Roberts ale śpiwory robi najwyższej jakości. Mam dwa i jestem bardzo zadowolony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt pierwszej linii”