Temat ten ma na celu zaprezentowanie podstawowych węzłów wspinaczkowych. Bez umiejętności ich wiązania najlepiej zapomnieć o wspinaczce, zjazdach i technikach linowych, bo dobranie złego węzła lub złe jego zawiązanie może doprowadzić do utraty zdrowia lub nawet śmierci.
1. Ósemka
Węzeł mający szerokie spektrum zastosowań. W tym temacie będzie on jednak podstawą do wykonania podwójnej ósemki.

2.Podwójna ósemka
Węzeł, który tak jak zwykła ósemka ma wiele zastosowań. Stosuję się go jednak przede wszystkim do wiązania się liną. Łatwo go zawiązać i sprawdzić poprawność jego zawiązania, nie ma szans żeby się rozwiązała(jeśli pozostawimy odpowiedni długi koniec liny wychodzącej z węzła), a podczas odpadnięcia zaciska się, co jeszcze bardziej amortyzuje lot. Możemy go również stosować do tworzenia pętli wchodzących w stanowisko asekuracyjne czy zjazdowe.

Wiążemy go na dwa sposoby:
a)Ze zwykłej ósemki - wiążemy pojedynczą ósemkę, przekładamy wokół łącznika uprzęży i wracamy po pojedynczej ósemce przez co powstaje ósemka podwójna.
b)Z pętli - z wolnej liny tworzymy pętelkę, a następnie wiążemy ją tak, jak pojedynczą ósemkę. Wadą tego sposobu jest to, że nie możemy się tak przywiązać do uprzęży. Zaletą jest szybkość wiązania.
3. Zderzakowy podwójny
Węzeł stosowany do łączenia dwóch kawałków liny o tej samej bądź różnej średnicy. Za jego pomocą tworzymy pętle do węzłów zaciskowych(np. Prusika) lub pętle asekuracyjne(o ile wykonujemy je z liny!).

4.Kluczka
Węzeł stosowany do łączenia dwóch lin. Prosty i przy okazji odwraca linę do góry węzłem, więc lina w miejscu węzła bez problemu przejdzie przez krawędzie(przy zderzakowym lina może się zablokować na krawędzi).
Jest to zwykły węzeł: bierzemy końce lin, które chcemy połączyć, wiążemy tak, jak sznurowadła i gotowe. Trzeba jednak pamiętać, by ten węzeł zdublować lub pozostawić wystarczająco długie końce wychodzące z węzła. Do wiązania pętli nie polecam, bo skręca linę.
5.Taśmowy
Jedyny węzeł, który stosujemy do wiązania taśm. Jest to węzeł przypominający zwykłą kluczkę tyle, że wykonany podwójnie. W zasadzie bardzo prosty do zawiązania i niezawodny.

Węzły przedstawione w tym temacie to tylko podstawowe węzły stosowane we wspinaczce. Jest ich mnóstwo, ale należy pamiętać by stosować tylko te, które dobrze znamy.
Jeśli ktoś jest zainteresowany to polecam nauczenie się jeszcze węzła ósemki z podwójnym uchem, która jest bardzo przydatna na stanowiskach zjazdowych. W przyszłości postaram się rozbudować ten temat o kolejne węzły
