Fort V i Va w Poznaniu

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Fort V i Va w Poznaniu

Post autor: Erizonne »

W XIX wieku Poznań został obudowany pierścieniem fortyfikacji (Twierdza Poznań - Festung Posen). W tym linku mapa Poznania z oznaczonym pierścieniem fortyfikacji.

Niesamowitą kwestią jest fakt, że - za wyjątkiem głównego fortu Winiary (Cytadela), który jest dobrze utrzymany i stanowi obecnie popularne poznańskie miejsce oraz Fortu VII, w którym umiejscowione jest muzeum - pozostałe forty są w całkowitej ruinie, są zapomniane, porozrzucane między blokowiskami.

Odkrywanie tych fortów - dla mnie, rodowitej poznanianki - jest niezwykłym doświadczeniem, zwłaszcza, że naprawdę całe dzieciństwo nie przyszło mi do głowy, że w tych "krzaczorach za osiedlem" mogą kryć się tak niesamowite ruiny!

Galerię zdjęć z mojej ostatniej wyprawy do Fortu V (na wysokości Osiedla Wichrowe Wzgórze) oraz Fortu Va (trochę dalej na wschód, na wysokości Galeria Pestka) można podziwiać TU
Obrazek
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Świetna sprawa! I bardzo ładne zdjęcia. Muszę w końcu wybrać się do któregoś :-D

Nie bałaś się meneli? Miejsce wygląda na idealne dla nich...
Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Post autor: Erizonne »

Pratschman pisze:Świetna sprawa! I bardzo ładne zdjęcia. Muszę w końcu wybrać się do któregoś :-D .
Polecam! Tych fortów, fortów pośrednich, ruin składów amunicji, prochowni i innych pozostałości twierdzy, poukrywanych w zakrzaczonych laskach pomiędzy osiedlami, jest masa w Poznaniu. Na mapce w linku powyżej ładnie jest to wszystko pooznaczane.
Nie bałaś się meneli? Miejsce wygląda na idealne dla nich...
Fort V (Wichrowe Wzgórze) służy za miejscową imprezownię. Dużo napisów na ścianach, porozbijanych butelek, śmieci poimprezowych. W Forcie Va (Pestka) zdecydowanie mniej śladów bytności ludzi. Meneli nie spotkałam;-)
Awatar użytkownika
Agrest
Posty: 5
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:53
Lokalizacja: L-Stadt
Tytuł użytkownika: tramp
Płeć:

Post autor: Agrest »

Już od dłuższego czasu obiecuje sobie że odwiedzę poznańskie forty, ale zawsze coś staje na przeszkodzie. Mam też ku temu powody osobiste. Chciałbym zobaczyć przede wszystkim Fort VII Colomb, gdzie podczas wojny stracono mojego dziadka. :-(
Awatar użytkownika
drawa
Posty: 83
Rejestracja: 29 lip 2012, 13:50
Lokalizacja: zdwola
Płeć:

Post autor: drawa »

Tak zapytam ; czy dziadek był z wermahtu ? skoro wnuczek jest z L.Stadt Nazwa nawiązuje do okupacyjnej nazwy miasta - Litzmannstadt.
Awatar użytkownika
Agrest
Posty: 5
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:53
Lokalizacja: L-Stadt
Tytuł użytkownika: tramp
Płeć:

Post autor: Agrest »

drawa pisze:Tak zapytam ; czy dziadek był z wermahtu ? skoro wnuczek jest z L.Stadt Nazwa nawiązuje do okupacyjnej nazwy miasta - Litzmannstadt.
Zaiste ciekawy tok rozumowania. Jedyne co mi pozostaje, to spuścić zasłonę milczenia...
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Na cytadeli harcerze uczą się schodzić na linie po ścianie ;-)
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
ODPOWIEDZ