siekiera dla ojca

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

siekiera dla ojca

Post autor: Apo »

Zbliżają się święta, więc postanowiłam w tym roku robić prezenty praktyczne.
Dla ojca wymyśliłam sobie siekierę, ale proszę o radę bardziej doświadczonych forumowiczów - zwłaszcza tych, którzy mają w domu kominki.
Otóż siekiera będzie głównie używana do rozłupywania większych kawałków drewna (ja wiem - max półmetrowych..) na mniejsze - takie do kominka, ale przede wszystkim do robienia takich małych "drewieniek" z rzeczonych klocków na rozpałkę.
Rozmawiałam kiedyś z Pingwiniakiem na ten temat, ale szczerze mówiąc to zupełnie już nie pamiętam, co mi mówił...
W sumie to zastanawiam się nad Fiskarsem x25, ale może jest coś fajniejszego.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

X17...... winna wystarczyć, bo jak piszesz:
ale przede wszystkim do robienia takich małych "drewieniek" z rzeczonych klocków na rozpałkę.
albo X21 jako średnią.
Sam używam X25 to rozbijania dowiezionych klocków z fi 50 cm na 4x
Ale przy piecu mam siekierkę 1,0 kg, bo tu jednoręczność jest pożądana. Kup mu jakąś fajną 800-1000 g - i tak jedna siekiera nie załatwi wszystkiego.,

np. Hultafors 850 g -
http://www.bushcraftpl.com/sklep/pl/sie ... 650mm.html


Nie tylko użyteczna, dobra ale też piękna po prostu, klasyka (jak wyroby Wetterlings czy Gransfors)
Obrazek

Film Hultafors 850g
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Co do Hultafors'a to potwierdzam - bardzo dobra siekiera. Co ciekawe występuje pod różnymi opisami i w różnej cenie - od 159 do 380zł. A to ciągle ta sama siekiera, różni się tylko starannością wykończenia ostrza i ceną oczywiście. No i ma skórzane wykończenia. Ale po naostrzeniu i wykonaniu osłon we własnym zakresie niczym się nie będzie różniła...
Ogólnie bardzo polecam...
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Zirkau nie chcę węglówki, bo w piwnicy jest generalnie dość wilgotno a widzę, że ten Hultaj to właśnie węglówka.. Nie wchodzi w grę żadne nadmierne dbanie o ten sprzęt, bo jak znam ojca to nie będzie tego robić :roll:
I nie jest za lekka? 850g?
Zirkau pisze:Sam używam X25 to rozbijania dowiezionych klocków z fi 50 cm na 4x
Właśnie takie rozbijanie najczęściej wchodzi w grę :) I do takich prac potrzebuje siekiery :)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Apo ja mam siekierę Husqarny i dbam o nią zerowo, tzn. używam tylko. Przy pierwszych pracach sama się czyści.
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Apo,
Apo pisze:Zirkau nie chcę węglówki,
Może się nie znam ale nie słyszałem jeszcze o siekierze z nierdzewki...
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

lukasz_sp pisze:Apo,
Apo pisze:Zirkau nie chcę węglówki,
Może się nie znam ale nie słyszałem jeszcze o siekierze z nierdzewki...
Chińczycy robią z plasteliny...
Do kupienia są i cięższe aczkolwiek Fiskars'y są trochę bardziej bezobsługowe...
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Trzeba się naprawdę starać, żeby siekiera zardzewiała do wżerów.
A może coś takiego: Siekiera uniwersalna HULTAFORS HY10 1,2 kg. Ręcznie kuta. W necie za 178 PLNów.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Apo pisze:Zirkau nie chcę węglówki, bo w piwnicy jest generalnie dość wilgotno a widzę, że ten Hultaj to właśnie węglówka.. Nie wchodzi w grę żadne nadmierne dbanie o ten sprzęt, bo jak znam ojca to nie będzie tego robić :roll:
I nie jest za lekka? 850g?
Zirkau pisze:Sam używam X25 to rozbijania dowiezionych klocków z fi 50 cm na 4x
Właśnie takie rozbijanie najczęściej wchodzi w grę :) I do takich prac potrzebuje siekiery :)
zakładałem raczej że gro roboty, to nie te duże, ałe do robienia tych małuch, maluczkich do rpalania bo pisalaś sama:
ale przede wszystkim do robienia takich małych "drewieniek" z rzeczonych klocków na rozpałkę.
wtedy na te drobne klocuszki jak znalazł ta 850g... Bo do łupania na grube klocki to X21 lub X25. Tylko że te połupane klocki właśnie łupię tą 1kg (bo taką mam) na te małe, do rozpałki. Jak już się rozpali to wrzucam te ćwiartki i pięknie potem utzyjmują żar
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Jest też fiskars X11 mała a rozłupująca ok 1.1kg.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

GawroN pisze:Apo ja mam siekierę Husqarny i dbam o nią zerowo, tzn. używam tylko. Przy pierwszych pracach sama się czyści.
A jaki model?

Zirkau ano widzisz - źle napisałam. Chodziło mi o rozłupywanie tych większych, bo takie na podpałkę to raz dwa byle jaką siekierą można zrobić (z resztą nie potrzeba ich dużo, bo w sumie w sezonie grzewczym kominek pali się prawie non-stop, więc podpałki raczej nie trzeba - często wystarczy sam żar rozgrzebać).

Sikor ten Hultaj już mnie bardziej przekonuje.

A co z długością trzonka? Przecież to też ma znaczenie ;) Widzę, że tej Sikorowy Hultaj ma 70cm to jest ok dla faceta ~180cm? Chodzi mi o to, żeby była wygodna, więc żadne mikrusy nie wchodzą w grę, bo się ojciec zasapie 8-)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

jak do łupania fi 50 cm, to jednak 70 cm i min 1,5 kg.

takie X25 chyba najlepsze do tego, przy 180 cm wzrostu.

Ale pytanie: jak cięzkie siekierki posiada? Dobrać takiej której brakuje - czy jeśli brak jednoręcznej to kupić jednak tego Hultaja 850g i 65 cm, a jak brakuje dobrej do łupania (bo dotychczasowa lekka i klinuje się) to brac tego fiskarsa
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

GawroN, która cena jest prawdziwa?

siekiera husqvarna

porównaj obydwa linki.. :D - dobra zmyłka
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

ok. 180 zł - tam trzeba wybrać cenę siekiery - na dzień dobry jest podana cena trzonka.
LINK - inny sklep
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Czyli suma summarum i tak powinnam wybierać między:
- fiskarsem x25 (o ile dobrze widzę 1,82kg, 72,2cm trzonek)
- husqvarną Gawrona - ale ta z linku waży tylko 0,85 kg i ma 65cm
- hultajem 850g/650mm i zaproponowanym przez Sikora 1,2kg/70cm <-- widzę, że przy tej długości trzonka jest jeszcze 1kg.
Kurde, chyba się zdecyduje na Hultaja, chociaż w opisie widzę, że jest "uniwersalna" ale chyba najbardziej mi się podoba 8-)
Sikor pisze:Trzeba się naprawdę starać, żeby siekiera zardzewiała do wżerów.
A może coś takiego: Siekiera uniwersalna HULTAFORS HY10 1,2 kg. Ręcznie kuta. W necie za 178 PLNów.
Trza wspierać naszych :)
http://www.bushcraftpl.com/sklep/pl/hom ... 700mm.html
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Apo, a jakiej siekiery używa teraz papcio ? Może lepiej mu dokupić siekierę dużą i ciężką do rozłupywania, albo mniejszą (krótki trzonek) do robienia rozpałki ?
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Szczerze mówiąc to nie wiem... Jakąś tam ma do rozłupywania, ale ojciec nie lata po necie i nie szuka co jest fajne a co nie. Jakąś siekierkę ma to nią rąbie i tyle. Kupię mu teraz fajną do rozłupywania a na kolejne święta do "patyczków na rozpałkę".
To jest fajny facet, więc niech ma fajny sprzęt 8-) Jak już ogarnę mu podstawę po pobawimy się dalej w szczegóły ;)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Szczerze mowiac jak do rozlupywania jako podstawowa to tylko X25
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Ja bym polecił fiskars x21+xa2 narzędzie do podnoszenia klocków.Teraz dobre ceny są.
http://domitech.pl/product-pol-7350-Sie ... 25438.html

Też mam większą siekierę.Nie trzeba tyle siły wkładać.No chyba że ojciec ma krzepę to najlepiej tą co polecił Zirkau.Mam też rozłupywarkę 3kg i szczerze rzadko używam właśnie z powodu dużego wkładu siły.
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Zirkau pisze:Szczerze mowiac jak do rozlupywania jako podstawowa to tylko X25
Yyyyyy!! No jak już się zdecydowałam na Hultaja, to mi tutaj mieszasz :P Już nawet u Marshalla zaklepałam... Masz jakieś turboargumenty, żebym zmieniła zdanie?

Bycek x21 waży 1735g a obracaliśmy się w gadach do 1,2kg
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Apo, jedną siekierą ojciec nie obskoczy wszystkiego. Po tj 1,2 kg kup 850g i X25, każdą na inną okazję. Bo 1,2 kg jest dobra do ścinania, ale do łupania fi 50 cm idealna nie będzie.

Założyłaś na początek dwie sprawy:
- łupanie fi 50 cm - tu najlepsza X25, X17, tą 1,2 kg też obskoczy
- łupanie na drobne szczapy do rozpałki Tu max 1kg..... idealne 600-850g
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

I tak zrobię. Hultaj 1,2kg poleci na początek. Równie dobrze przed zwożeniem pniaków do piwnicy mógł je trochę ogarniać na działce i częściowo ciąć piłą - nie będą już miały więc fi50 tylko będą mniejsze i ta 1,2kg powinna dać radę. Na wszelki wielki odwiedzę jeszcze piwnicę i zobaczę co tam ma.
Druga będzie mała - tak, jak piszesz do robienia rozpałkowych szczapek.
Trzecia zapewne będzie cięższa - może x25 a może x21, ale to jeszcze trochę czasu 8-)

W każdym razie bardzo dziękuję za wszystkie rady i sugestie.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Apo pisze:I tak zrobię. Hultaj 1,2kg poleci na początek.
[...]
Jak zamierzasz kupić też mniejszą to bierz 1,5 kg. Różnica niby nieduża ale zawsze...
Sam też zamierzam sobie taką "zapodać".
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

dorabiacie troche na siłę dużą ideologię do samego faktu rąbania drewna ;-) jeśli się tego nie robi "zawodowo" i nie kolekcjinuje siekier to troche przerost formy nad treścią ;) oczywiście fajnie jest mieć kilka siekier ale taką 1200 spokojnie można zrobić w zasadzie wszytko, byle byłą tylko choć troche naostrzona ;) a jak się chce łupać duże rzeczy to i tak lepiej wypadają kliny i młot icon_twisted
ODPOWIEDZ