Tomahawki

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Vezu3X
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2015, 13:05
Lokalizacja: Legionowo
Tytuł użytkownika: Vezu3X
Płeć:

Tomahawki

Post autor: Vezu3X »

(To mój pierwszy post prosił bym o wyrozumiałość)Nie znalazłem na forum żadnych konkretnych informacji na temat tomahawk-ów.(A, że o tomahawkach wiem tyle samo co o balecie )Czy mają one jakieś zastosowanie w terenie? Czy będę mógł używać go do pocięcia drewna, bez trwałego uszkodzenia sprzętu? Czy nadają się do czegoś innego niż rzucania? Czy warto wydać posiadać coś takiego? Nie lubię kupować czegoś co później mi się nie przyda. Może w terenie bardziej przydała by mi się zwykła siekiera? ;-)
Im więcej samobójców, tym mniej samobójców
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Siekierka zdecydowanie pewniejsza i na początek bym raczej polecał takie rozwiązanie, ale znam dwóch takich co od lat łażą z tomahawkami i świetnie im się one sprawują.
Ciupaga nie większa od tomahawka a górale potrafili postawić, z jej pomocą, chałupę z bali.
Sam wolę karczownik fiskarsa ( coś na wzór maczety ) – jeszcze nigdy mnie nie zawiódł i nie miałem sytuacji bym żałował że to nie siekiera.
Tak że ostatecznie sam najlepiej dopasuj sprzęt do swoich potrzeb i umiejętności.
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Tomahawka na pierwsze narzedzie odradziłbym - za szybkie to, łatwo stracić palce :D Tak, będziesz mógł go używać do prac w terenie. To rzucanie wymaga właśnie większej wytrzymałości niż zwykła praca. Tu bardziej ergonomia będzie miała większe znaczenie.

Ogólnie, nie zniszczysz tomahawka używając go do rąbania. Po to jest. Ciupaga to przykład bardzo lekkiej siekierki (jak tomahawk, tylko na dłuższym trzonku).
W porównaniu do toporka o tej samej długości rączki, gorzej łupie bo:
1. leżejszy
2. chudszy.

A jaki tomahawk chciałbyś kupić na początek?
Vezu3X
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2015, 13:05
Lokalizacja: Legionowo
Tytuł użytkownika: Vezu3X
Płeć:

Post autor: Vezu3X »

Jak mówiłem nie posiadam, żadnej wiedzy na temat hawk-ów. Oglądałem taką o to ofertę na goods.pl http://www.goods.pl/product/description ... h5l9uztmko
Im więcej samobójców, tym mniej samobójców
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Vezu3X, - tutaj też masz niezły wybór. Nawet ten który ogladałeś jest troszkę tańszy.

http://cqb.pl/toporki-saperki-c-79_83.h ... ll&sort=3d
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

Do lasu kup siekiere, a jeszcze lepiej pile. Do zabawy tomahawk, choc przygotuj sie na to ze rzucanie szybko sie nudzi ;)
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Polecam hawki coldsteela - ze względu na wymienny, drewniany trzonek. Mam i hawk i piłkę i częściej korzystam z piłki. Rzadko kiedy opłaca się rąbać a jak już musisz rąbać to raczej większą siekierą.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Poradzę jak Koledzy: mała siekierka jest poręczniejsza do typowego rąbania. Na Alle są dobre kute siekierki Romanika w różnym rozmiarze lub typowe "klepaki" ze sklepu...
W swoim przypadku zakupiłem Cold Steel'a Spike Hawk 90SH ale to bardziej że lubię też pogrzebać w ziemi (kuchnia paleo) a szpikulec nadaje się do tego idealnie.
I faktycznie polecam hawki z możliwością dorobienia trzonka "do ręki"...
Fota w zestawie akurat :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

A ja polecam hawka. Chociaż to zależy co konkretnie masz zamiar nim robić. Tomahawk ma taką przewagę nad siekierą że do precyzyjnej pracy możesz jednym ruchem zdjąć trzonek. Albo możesz nosić ze sobą długi trzonek do rąbania a w lesie do strugania na szybko robić króciutki trzonek do rzeźbienia. Trzonek w hawku łatwiej wymienić. Sam miałem CS Riflemans Hawk i polecam.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Kurcze Pingwiniak :-) ! Wchodząc w ten temat byłem przekonany, że będziesz odradzał Koledze hawka :-) ..
Vezu3X, u mnie w domu na każdego członka rodziny przypadają dwie siekiery lub toporki :-) Kolekcja zaczyna się od GB a kończy na rozłupującym Romaniku. Ale nie ma lekko jak się ma do obrobienia drewutnie na 30m3 o pracach wokół domu i wypadach w teren nie wspomnę.
Mam też hawka. I to przyzwoitego, lata temu wykutego przez PI. Fajny. Szkoda tylko, że X5 mojego syna lepiej się sprawdza (mimo obleśnej stylówy) niż ten piękny hawk. ;-)
- wąskie policzki powodują, że hawk tnie, a nie rozłupuje. Potrafi zaklinować się w szczapie buczyny czy dębiny. Przecięcie konaru grubości przedramienia to już wyzwanie.
- prosty trzonek (brak wygięcia jak w toporku) nie daje takiej dźwigni jak w toporku.
- Stosunkowo mała masa własna w porównaniu do toporka, sprawia że siła uderzenia jest mniejsza i trzeba się namachać przy rąbaniu.
Więc jeśli chcesz coś do rzucania, i zabawy (szybko Ci się znudzi) to kup hawka. Ale jak chcesz narzędzie do pracy to kup przyzwoity toporek. Oczywiście zawsze można zacząć omawiać Wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Świętem Hanuki ;-) i zaproponować mały leuku, albo nessmuka do batonowania i piłe (efektywny zestaw), ale to już jest temat tutaj szeroko omówiony (w osobnym wątku).
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Są też cięższe tomahawki. Pipe hawk ponad 700g, riflemans hawk 1kg.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Mimo wszystko, jako narzędzie do rąbania, będzie zawsze gorsze niż siekiera.
Owszem, na siłę można suche drewno rąbać maczetą, tomahawkiem, nożem i pomagać sobie pałką. Można też kupić piłę za 30 zł i zrobić to bez większej męczarni.

przerąbać gałąź idzie, ale z łupaniem z takim profilem to porażka:
Obrazek

Zdecydowanie poleciłbym z przeznaczeniem do prac jak pozyskanie drewna, budowa schronienia taką siekierę leśną:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

W lesie jest dużo więcej rąbania niż łupania. Na potrzeby łupania można też wyrzeźbić kilka klinów. Główny bohater filmu dokumentalnego Szczęśliwi Ludzie Rok w Tajdze tak właśnie robi. Ma jedną dość cienką siekierą i wspomaga się klinami.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

można, ale po co jak można od razu brać siekierę?

Chyba, że w ekwipunku noszonym na plecach i zależy nam na wadze, ale wówczas na pewno nie brałbym ciężkiego hawka.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Jeśli zależy nam na wadze to tym bardziej hawk pasuje - nie trzeba nosić trzonka.
No i siekiera będzie łupać odrobinę lepiej od hawka, nic konkretnego i tak nią nie rozłupiesz bez klinów.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
ODPOWIEDZ