Witam, dziś zakupiłem sobie noż, który powinien być składany, lecz ja chce wykonać do niego rękojesć taką jak dla noża nieskładanego Wiem, że temat o wykonaniu rękojeści już był lecz nie było o rękojeści dla takich krótkich noży, które nie mogą wejść głęboko w rękojesć. I to jest chyba największy problem...że nóż może nie trzymać się stabilnie jak przykręce go na 2 śróby obok siebie :/ Jeśli ma ktoś pomysł jak to wykonać to bardzo proszę o rady i wskazówki
Do zrobienia, ale wymaga sporo zabawy i nie ma pewności co do efektu. Domyślam się że ten rysunek to szkic kształtu ostrza?
Najprostsze rozwiązanie - obciąć ten 'dzyndzel', dorobić z kawałka metalu (takiej samej grubości jak ostrze) przedłużenie które z jednej stony będzie idealnie dopasowane do ostrza, znaleźć dobrego spawacza który połączy to w całość. Następnie szlifowanie dorobienie rękojeści i koniec zabawy. Przy używaniu noża bez katowania takie połączenie powinno wytrzymać, ale trzeba pamiętać że obróbka cieplna (spawanie) zmienia właściwości metalu, najczęściej osłabia. Z tego powodu spaw powinien być schowany w rękojeści, jakieś 3 cm (im więcej tym lepiej).
Inym rozwiązaniem jest potraktowanie go jak scyzoryka tzn, wpakowanie ostrza pomiędzy dwa kawałki stali i mocne skręcenie wszystkich trzech elementów ze sobą.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Można też zalać dwuskładnikowym klejem do metalu, zrobić zbrojenie, pilnikami i papierem ściernym ukształtować rękojeść (oczywiście po stwardnieniu materiału).
Parthagas pisze:Można też zalać dwuskładnikowym klejem do metalu,
No właśnie, wszyscy proponują epoksydową żywicę, a czy równie skutecznie można zastosować klej epoksydowy, również dwuskładnikowy? Jest to: Bison - Przezroczysty klej epoksydowy.
Gryfie ja z powodzeniem stosuje takowe kleje już od dawna
polecam Distal lub distal rapid jak Ci się śpieszy. Jednak moc takich klei polega na tym ze długo schną, dzięki czemu wnikają w głąb klejonych materiałów, a to znacząco wpływa na wytrzymałość połączenia. Wybrałbym taki co schnie ok 24h...
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
maly pisze:Jednak moc takich klei polega na tym ze długo schną, dzięki czemu wnikają w głąb klejonych materiałów, a to znacząco wpływa na wytrzymałość połączenia.
Czy w przypadku kleju, który zaproponowałem wytrzymałość może się znacząco obniżyć?