Jak wykonać rękojesć do krótkiego noża?

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

bados
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2009, 18:11
Lokalizacja: Opoczno
Gadu Gadu: 4764014
Tytuł użytkownika: :)
Płeć:

Jak wykonać rękojesć do krótkiego noża?

Post autor: bados »

Witam, dziś zakupiłem sobie noż, który powinien być składany, lecz ja chce wykonać do niego rękojesć taką jak dla noża nieskładanego :) Wiem, że temat o wykonaniu rękojeści już był lecz nie było o rękojeści dla takich krótkich noży, które nie mogą wejść głęboko w rękojesć. I to jest chyba największy problem...że nóż może nie trzymać się stabilnie jak przykręce go na 2 śróby obok siebie :/ Jeśli ma ktoś pomysł jak to wykonać to bardzo proszę o rady i wskazówki :)

Oto rysunek roża:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Do zrobienia, ale wymaga sporo zabawy i nie ma pewności co do efektu. Domyślam się że ten rysunek to szkic kształtu ostrza?
Najprostsze rozwiązanie - obciąć ten 'dzyndzel', dorobić z kawałka metalu (takiej samej grubości jak ostrze) przedłużenie które z jednej stony będzie idealnie dopasowane do ostrza, znaleźć dobrego spawacza który połączy to w całość. Następnie szlifowanie dorobienie rękojeści i koniec zabawy. Przy używaniu noża bez katowania takie połączenie powinno wytrzymać, ale trzeba pamiętać że obróbka cieplna (spawanie) zmienia właściwości metalu, najczęściej osłabia. Z tego powodu spaw powinien być schowany w rękojeści, jakieś 3 cm (im więcej tym lepiej).
Inym rozwiązaniem jest potraktowanie go jak scyzoryka tzn, wpakowanie ostrza pomiędzy dwa kawałki stali i mocne skręcenie wszystkich trzech elementów ze sobą.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Można też zalać dwuskładnikowym klejem do metalu, zrobić zbrojenie, pilnikami i papierem ściernym ukształtować rękojeść (oczywiście po stwardnieniu materiału).
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Nie warto moim zdaniem. Za dużo zabawy a efekt może być różny.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Parthagas pisze:Można też zalać dwuskładnikowym klejem do metalu,
No właśnie, wszyscy proponują epoksydową żywicę, a czy równie skutecznie można zastosować klej epoksydowy, również dwuskładnikowy? Jest to: Bison - Przezroczysty klej epoksydowy.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Gryfie ja z powodzeniem stosuje takowe kleje już od dawna :mrgreen:
polecam Distal lub distal rapid jak Ci się śpieszy. Jednak moc takich klei polega na tym ze długo schną, dzięki czemu wnikają w głąb klejonych materiałów, a to znacząco wpływa na wytrzymałość połączenia. Wybrałbym taki co schnie ok 24h...
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

maly pisze:Jednak moc takich klei polega na tym ze długo schną, dzięki czemu wnikają w głąb klejonych materiałów, a to znacząco wpływa na wytrzymałość połączenia.
Czy w przypadku kleju, który zaproponowałem wytrzymałość może się znacząco obniżyć?
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Bados: no i jak ? ruszyłeś coś? co z tego wynikło?
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
bados
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2009, 18:11
Lokalizacja: Opoczno
Gadu Gadu: 4764014
Tytuł użytkownika: :)
Płeć:

Post autor: bados »

Nic z tego nie wynikło. Postanowiłem sie z tym nie bawić i kupiłem sobie inny noż :)
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

no to niedobrze. z tego można fajny mały nożyk zrobić :(
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
ODPOWIEDZ