www.reconnet.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zawód- leśniczy
Autor Wiadomość
mbiela 

Wiek: 22
Dołączył: 13 Lis 2013
Posty: 2
Skąd: Lubilniec
Wysłany: 2014-02-25, 21:34   zawód- leśniczy

Witam
Chciałbym zostać leśniczym. Moje pytanie polega na tym czy łatwo jest dostać tę pracę w Polsce. Już trochę czytałem na różnych stronach że jest ciężko znaleźć pracę w tym zawodzie.
Mój problem polega na tym że nie mam żadnej rodziny w nadleśnictwie i co za tym idzie mam znikome szanse na zdobycie zawodu. Jednak myślę że podobała by mi się ta praca i chciałbym się zapytać czy naprawdę jest tak źle jak mówią.
 
     
Dźwiedź 
brat cebka


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 708
Skąd: GoldenCity
Wysłany: 2014-02-25, 23:02   

Daleki jestem od zniechęcania Cię do decyzji o zawodzie ale mam jakieś takie wrazenie że nie do końca wiesz co się z tym wiąże. Tak dla porównania na własnym przyładzie :

Nigdy nie zostanę zawodowym kucharzem bo bardzo lubię gotować, sporo w tej materii umiem i jest to moim hobby.
_________________
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
 
     
kamykus 
Leśny Dziad


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Gru 2011
Posty: 708
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-02-25, 23:47   

Cytat:
nie mam żadnej rodziny w nadleśnictwie i co za tym idzie mam znikome szanse na zdobycie zawodu

Na zdobycie zawodu nie masz szans jeśli nie skończysz technikum leśnego.
A bez rodziny w nadleśnictwie masz bardzo znikome szanse na dostanie pracy jako leśniczy. :-/ Szybciej jako straż leśna.
_________________
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
 
     
Kopek 
TRAMPek łikendowy


Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 10 Mar 2009
Posty: 936
Skąd: Z największej dziury
Wysłany: 2014-02-25, 23:59   

mbiela, niesamowity jest ten Twój post.

mbiela napisał/a:
łatwo jest dostać ... w Polsce.

Nic nie jest łatwo w Polsce. Tak jak pewnie na Ukrainie, Łotwie czy Węgrzech. Co nie znaczy, że nie należy próbować. Skup się póki co na samodoskonaleniu. Jeżeli pasjonuje Cię las. To doskonal się w tej dziedzinie. Poszukaj szkoły o podobnym profilu. Pamiętaj tylko, że szkoła sama w sobie niczego Cię nie nauczy. Studiuj szkolne biblioteki. Organizuj koła w szkole. Wypytuj nauczycieli. Zacznij uczestniczyć w życiu pobliskiego nadleśnictwa. Np. wolontariat. Sprzątanie lasu czy dokarmianie zwierząt. Ale przy uzgodnieniu z leśniczym. Poznasz w ten sposób praktykę i teorię. Może jak będziesz starszy znajdziesz sezonowe zajęcie w jakimś ZUL'u. Tam się nie tylko drzewa harata, ale też sadzi, plewi itp. Popytaj Yaktra'y jak to się stało, że "pomagał przyrodzie".

Jeżeli Cię to wszystko nie znudzi do matury to może rzeczywiście to Twoja droga i czas będzie pomyśleć o studiach. Ale o tym za parę lat 8-)

Cytat:
Mój problem polega na tym że nie mam żadnej rodziny w nadleśnictwie i co za tym idzie mam znikome szanse na zdobycie zawodu.

Ręce opadają. Zmień podejście bo odpadniesz na starcie.
_________________
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
 
     
Tanto 
Administrator


Pomógł: 9 razy
Wiek: 50
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 1016
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-02-26, 00:13   

kamykus napisał/a:
Szybciej jako straż leśna.

Dwa etaty na nadleśnictwo, to już chyba łatwiej o etat leśniczego/podleśniczego, bo tych jest więcej w nadleśnictwie.

Pytanie o perspektywy zatrudnienia zadane w niewłaściwym miejscu, lepiej poszukać odpowiedzi tu: http://www.lasypolskie.pl/index.php?redir=1 Jest tam sporo ludzi z branży.
_________________
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
 
 
     
Annael9 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lis 2012
Posty: 91
Skąd: spod lasu
Wysłany: 2014-02-26, 07:41   

Zgadzam się, że twoje pytanie jest nieco dziwne. Jako osoba z rodu leśnego ale nie zatrudniona w dziedzinie powiem ci tyle, że aby zostać leśniczym trzeba skończyć studia na wydziale leśnym. Będziesz wtedy inżynier leśnik czy coś takiego. Moja siostra i szwagier są po studiach na wydziale leśnym w Krakowie AR. Mogę się ich popytać. Owszem jak wszędzie są zwolnienia z powodu ograniczonej liczby etatów. Moja siostra właśnie z tego względu została przeniesiona ze stanowiska leśniczego na podleśniczego i nie pomogło, że szwagier czyli małżonek jest zastępcą nadleśniczego :-P
Obecnie są jeszcze ( nie jestem zbyt zorientowana ) firmy zajmujące się wycinką drzew, niezależnie od nadleśnictwa ( ale może w porozumieniu ) oni poza drwalami potrzebują kogoś w rodzaju leśniczego, przyjmują wtedy np chłopaków po technikum. Nie sądzę aby kierowali się powiązaniami rodzinnymi tylko dyspozycyjnością człowieka.
Szukaj na właściwych stronach
 
     
Zirkau 


Pomógł: 18 razy
Wiek: 104
Dołączył: 29 Maj 2010
Posty: 1984
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2014-02-26, 09:20   

Problem z pracą jest taki, że nadleśnictwa starają się zmniejszyć liczbę ludzi. Likwidowane są leśniczówki, leśnictwa są łączone. Dziś samochodem szybko dojedziesz, GPS szybko sprawdzisz nie tylko położenia ale wielkość obszaru.

To oznacza, że jak chcesz zostać leśnikiem - nie wystarczy udać się do miejscowego Nadleśnictwa. Czasem przyjdzie Ci szukać dalej.

Co do rodziny i kolesiostwa. Półprawda która boli Polaków. Dziś trudno o dobrego pracownika. Więc nic dziwnego, że chce się kogoś sprawdzonego. Wiec jeśli Cię znają, to znaczy że nie pojawiłeś się znikąd. Mają opinię wyrobioną, której nie da się wyrobić na rozmowie kwalifikacyjnej.
Będąc związany w jakiś sposób z Nadleśnictwem, będziesz mieć po prostu OKAZJĘ wcześniej się dowiedzieć o ewentualnych ruchach kadrowych. A to zwiększa po prostu szansę.

Postaw się na miejscu tych którzy zatrudniają: kogo wybrałbyś, gościa o którym nic nie wiesz czy jednak kogoś o kimś wiesz że zna już ten las i jego problemy?

Chcesz być leśnikiem? Skończ studia leśne. Wówczas nawet jak nie bezpośrednio w lesnictwie to w przemysle drzewnym, duzym ZULU, tartaku itp firmie będziesz mieć pracę.

W Polsce dziś trudno o dobrego pracownika, który chce pracować a nie tylko zarobić.
W Polsce dziś trudno o wolny etat, bo ten co ma, to się go kurczowo trzyma.

Jeśli masz marzenia - dąż do nich.
 
     
takeszi 


Dołączył: 25 Gru 2013
Posty: 1
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2014-02-26, 19:10   

Do Straży Leśnej czasami trudniej się dostać niż na pozostałe etaty SL. Niektóre RDLP np. wymagają aby kandydat na strażnika był pracownikiem LP...
Natomiast jeśli chodzi o leśników w rodzinie...nie jest to kwestia podejścia tylko przepisów. Żeby dostać pracę w LP trzeba, po ukończonej szkole czy uczelni, zdać w RDLP egzamin dla kandydatów do pracy w Lasach Państwowych. Wynik wyrażany jest w punktach. Do wyniku dodawane są dodatkowe punkty za kultywowanie rodzinnych tradycji leśnych :) Co często (choć nie zawsze) zwiększa szanse na znalezienie pracy w LP dla kandydata "kultywującego tradycje leśne".
@mbiela
Gdybym ja był na Twoim miejscu to wybrałbym technikum leśne, a później konieczne studia na jednym z wydziałów leśnych. Dodatkowo koniecznie cały czas nauka co najmniej dwóch języków obcych... na studiach leśnych można wyjechać na różne staże czy wymiany do USA, Kanady, Niemiec czy Skandynawii. Dobre studia, języki i doświadczenie za granicą ułatwią Ci znalezienie pracy poza LP, właśnie za granicą jeśli w ogóle coś takiego dopuszczasz...
 
     
tre33 
pseudonim Loretta

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2013
Posty: 274
Skąd: południe
Wysłany: 2014-02-26, 19:41   

Tak sobie myślę... bez sensu tak na odległość Cię zniechęcać, ani polecać.
Ale, skoro masz 15 lat i zastanawiasz się nad karierą... Rozmawiałeś kiedyś z leśniczym? W ogóle z kimś z ww zawodów? Poznałeś je bardziej namacalnie, a nie tylko teoretycznie?

Poszukaj w necie, może w Twoim nadleśnictwie są organizowane jakieś festyny czy warsztaty. Wybierz się, pogadaj.
A jak nie, to poszwendaj się koło domu leśniczego w Twoich okolicach. Jak wyjdzie to zaczep o coś, a za chwilę wypal, że myślisz nad taką pracą.

Będziesz miał informacje face to face. A w dodatku może i "znajomości" zdobędziesz.

-
Edzia, bo jeszcze mi coś do głowy wpadło...
Odwiedzić lokalny LOP. Albo pogadać, nawet w terenie, z napotkanymi panami śmigającymi po lasach samurajkami i nivkami, a więc myśliwych. Obie społeczności zrzeszają wielu ludzi związanych z lasami, mają z pracownikami lasów ciągły kontakt. Co więcej, do sympatycznych i gadatliwych zwykle należą.

Powodzenia z karierą ;-)
 
     
xenomorph 


Wiek: 41
Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 48
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2014-02-26, 20:53   

I koniecznie zastanów się, czy czasem nie warto zrobić studiów o kierunku leśnictwo.
Warto się ukierunkować, skoro chcesz i wiesz co chciałbyś w życiu robić.

Pozdrawiam 8-)
_________________
 
     
mbiela 

Wiek: 22
Dołączył: 13 Lis 2013
Posty: 2
Skąd: Lubilniec
Wysłany: 2014-02-26, 21:16   

Właśnie kończę gimnazjum i myślę że ten kierunek by mi przypasował ponieważ interesuję się lasem przyrodą, naturą i rozmyślam czy nie pójść do technikum leśnego : http://www.tlbrynek.edu.p...start&hotnews=N ponieważ mam raptem 18 km i ta szkoła wydaje się że ma dość duże perspektywy tylko czy będzie łatwo znaleźć potem pracę ...
 
     
Niemir 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 86
Skąd: Tomaszów Lub/Lublin
Wysłany: 2014-02-26, 22:26   

Ja tam zawsze powtarzam, że jedyne studia które gwarantują pracę w zawodzie to wyższe seminarium duchowne. Tylko oni mają murowane 100% szanse na zatrudnienie. Po technikum leśnym i leśnictwie, nawet jeśli nie znajdziesz roboty bezpośrednio w ALP będziesz miał przynajmniej ścisłe wykształcenie, więc nawet jeśli nie tam to powinieneś znaleźć robotę w innej branży. Przy odrobinie szczęście nawet pokrewnej. I tak jak mówili poprzednicy. Zacznij działać już teraz. Wolontariaty, sprzątanie lasu, dokarmianie zwierząt. Może za jakiś czas sam coś zorganizuj. Niektóre Nadleśnictwa organizują konkursy foto więc tego też szukaj. Wszystko byleby było Ciebie widać.Na uczelni koła naukowe. Wtedy to już będziesz mógł zwykle w praktyce robić różne rzeczy.
_________________
Kazdastronaswiata.blogspot.com
 
 
     
Pingwiniak 
Szeregowy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 29
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 411
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-02-27, 01:25   

A ja po licencjacie z angielskiego mam zamiar iść na studia leśnicze. Co z tego wyniknie to zobaczymy. Btw. czy kwitek z takich studiów leśniczych z Polski respektują za granicą?
_________________
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
 
     
lukasz_sp 


Wiek: 40
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 258
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2014-02-27, 08:15   

Pingwiniak, Studia leśne, leśnictwo, ale nie "leśnicze" bo Cię już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej pogonią :-P

Ostatnimi czasy powstało sporo nowych wydziałów kształcących leśników. Wynika to bezpośrednio z niżu demograficznego i prawdopodobnie informacji na temat zarobków w branży leśnej. Uczelnie łapią się czego mogą żeby tylko utrzymać etaty. Podzielam opinię przedmówców. W dużej mierze decydują znajomości. Nie poddawaj się jednak. Z doświadczenia powiem, że upór, profesjonalizm i cierpliwość otwiera wiele drzwi (może wolniej ale otwiera). Znajomości trzeba zdobywać a nie posługiwać się czyimiś...
Jeżeli wszystko by poszło po Twojej myśli to pracy szukał będziesz za około 10 lat. Jak wspomniałem wcześniej w Polsce występuje dość spory niż demograficzny. Ty właśnie stanowisz fragment tego pokolenia. Leśnicy też ludzie, więc i oni odchodzą na emerytury. Technicznie ujmując może być więcej odchodzących z pracy niż chętnych do jej podjęcia. Chodź w przypadku LP nie ma to tak wielkiego znaczenia, wydaje mi się że będzie dużo łatwiej niż teraz...
 
     
Pingwiniak 
Szeregowy


Pomógł: 2 razy
Wiek: 29
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 411
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-02-27, 16:52   

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak to możliwe że nie ma studiów leśnych we Wrocławiu??
_________________
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
 
     
TRAF 
Dawniej Rafick

Dołączył: 20 Lis 2011
Posty: 60
Skąd: Szczytno
Wysłany: 2014-02-27, 17:47   

Zgadzam się z tym, że jeśli chcesz mieć pracę w LP to warto pomyśleć o skończeniu szkoły wyższej.
mbiela, też miałem taki dylemat ja Ty, ale powiedziano mi, że na studiach leśnych łatwiej jest kiedy skończysz liceum np. z rozszerzoną biologią i chemią. Wybrałem liceum i nie żałuję. Moim zdaniem będąc w technikum nie miałbym tyle czasu i chęci by rozwijać siebie. Uczyłbym się do zawodu, którego nie jestem na 100% pewien.

Jeśli to lubisz to skup się na tym, tak jak mówią koledzy- skosztuj klimatu pracy w lesie. Rozwijaj siebie, spójrz też na to, że technikum bardzo cię ukierunkuje, po paru latach możesz zmienić zdanie co do zawodu. Dlatego uważam, że liceum dałoby ci czas i późniejszą możliwość wyboru dowolnych studiów.
_________________
Moje zdjęcia i nie tylko: WildWay.pl
 
     
Mr.Bogus 

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 190
Skąd: inąd
Wysłany: 2014-02-27, 20:32   

Pingwiniak napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak to możliwe że nie ma studiów leśnych we Wrocławiu??


Ale jest za to bardzo dobre Technikum Leśne w Brzegu Dolnym

http://www.zsz.brzegdolny...-dni-&Itemid=34
 
     
Zirkau 


Pomógł: 18 razy
Wiek: 104
Dołączył: 29 Maj 2010
Posty: 1984
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2014-02-27, 20:40   

Tu muszę przyznać rację. Wymagana wiedza, jeszcze kilka lat temu, preferowało wiedzę ogólną, bo zawodu uczyłeś się na studiach. Od strony zawodowej niemal to samo co technikum.
Dziś studia spowszechniały, ze warto zrobić studia, jeśli chce się pracować w lesie i nie skończyć na nieciekawej posadzie.
 
     
bufcik 


Wiek: 34
Dołączył: 14 Lip 2017
Posty: 12
Skąd: WLKP
Wysłany: 2018-04-21, 09:18   

Bardzo jestem ciekawy jak skończyła się ta historia. I jak to wygląda teraz.
 
     
Apo 
WATAHA Z POPRAWCZAKA


Pomogła: 6 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 744
Skąd: Lasy Pomorza
Wysłany: 2018-05-01, 17:39   

TRAF napisał/a:
mbiela, też miałem taki dylemat ja Ty, ale powiedziano mi, że na studiach leśnych łatwiej jest kiedy skończysz liceum np. z rozszerzoną biologią i chemią. Wybrałem liceum i nie żałuję. Moim zdaniem będąc w technikum nie miałbym tyle czasu i chęci by rozwijać siebie. Uczyłbym się do zawodu, którego nie jestem na 100% pewien.

Jeśli to lubisz to skup się na tym, tak jak mówią koledzy- skosztuj klimatu pracy w lesie. Rozwijaj siebie, spójrz też na to, że technikum bardzo cię ukierunkuje, po paru latach możesz zmienić zdanie co do zawodu. Dlatego uważam, że liceum dałoby ci czas i późniejszą możliwość wyboru dowolnych studiów.


Dziwię się, że jeszcze jest moda na ogólniaki (nie ważne z czym "rozszerzonym"). Technika są dużo lepsze, bo i maturę zdajesz (możesz iść na studia) i przy okazji uczysz się zawodu. W wieku lat 20 masz już zawód i nie raz pokończone jakieś kursy, szkolenia, czasem staże. A po ogólniaku masz.. tylko maturę (o ile ją zdasz, chociaż teraz to nie problem). Ja przerobiłam ogólniak z "rozszerzeniami", 5 lat studiów dziennych, kolejne lata studiów podyplomowych i powiem szczerze, że gdyby nie naciski rodziców w tamtym czasie i gdybym miała tyle wiedzy co teraz to na pewno poszłabym do technikum a potem.. na studia, bo były fajne 8-)
Teraz wracają do łask zawodówki (ekhm.. przepraszam - szkoły branżowe!) i bardzo dobrze, bo przez nadprodukcję licencjatów z cholera wie jakiej dziedziny nie ma żadnych fachowców a takie dzieciaki po ogólniaku i zrządzaniu, przepraszam, ale do niczego się nie nadają (w sensie do żadnej pracy).
Więc tym bardziej jesli masz jako tako sklarowaną ścieżkę to nią podążaj. Na pocieszenie powiem, że nawet jeśli Ci się nie spodoba to jest bardzo, bardzo duzo osób, które nie pracują w swoich "wyuczonych" zawodach.
_________________
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
 
 
     
militaryfan 

Dołączył: 25 Kwi 2018
Posty: 0
Skąd: Będzin
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2018-05-02, 03:22   

Apo napisał/a:
Dziwię się, że jeszcze jest moda na ogólniaki (nie ważne z czym "rozszerzonym"). Technika są dużo lepsze, bo i maturę zdajesz (możesz iść na studia) i przy okazji uczysz się zawodu. .


Zgadzam się, przy technikum to tylko rok więcej ale jest już cenne doświadczenie i zawód. A po liceum jak się nie wybierze żadnych konkretnych studiów to ma się mgr i słabą pracę. Przy dzisiejszych naciąganych kierunkach studiów lepiej jednak mieć chociaż technika.
 
     
aniol 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-04, 12:46   

Pierdu pierdu z tymi technikami :P U mnie na roku najbardziej narzekali właśnie ci po technikach a licealiści byli najbardziej wszechstronni i elastyczni :P

Co do "klanowści" czyli nie masz rodziny w LP to nie masz masz tam pracy - tak jest w większości przypadków. Aczkolwiek nie ma co się zrażać - moja dzielna koleżanka licealistka z rodziny bez grama leśnika jest teraz nadleśniczym :)
 
     
bufcik 


Wiek: 34
Dołączył: 14 Lip 2017
Posty: 12
Skąd: WLKP
Wysłany: 2018-05-06, 20:03   

Kurde mówicie, żę aż tak trudno dostać pracę w LP bez rodziny?
 
     
Balkon 
Błotny Łazęga

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 09 Lip 2011
Posty: 89
Skąd: Bytów
Wysłany: 2018-05-06, 20:31   

bufcik napisał/a:
Kurde mówicie, żę aż tak trudno dostać pracę w LP bez rodziny?


Da się, jestem tego najlepszym przykładem
 
 
     
bufcik 


Wiek: 34
Dołączył: 14 Lip 2017
Posty: 12
Skąd: WLKP
Wysłany: 2018-05-07, 12:57   

No to stary, dawaj! :D Co, jak i gdzie? Jaką szkołę ukończyłeś co robisz i takie tam, podziel się, jeśli mogę Cię prosić.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 9