Optymalny kształt siekiery wielozadaniowej.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Toporek serbski spuszczony krawędzią tnąca na rant aluminiowej puszki np. po coli i wgięcie w kt jest tak samo głębokie jak w rancie puszki ;)
Przy tak lekkiej siekierze jaką preferujesz nie ma co kombinować z kolcami i bolcami.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

Nie wiem czy tylko mi taki pomysł wpadł do głowy ale może by go tak zahartować w takim razie?
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

No jak będę miał czas i chęci to dam te swoje obydwa do hartowania. Z kosztami wysyłki to mnie wyjdzie koło 100zł. Można ale jak dla mnie to sensu nie ma. Toporek 35zł, hartowanie minimum 50zł ... wysyłki i masz ok 100zł. Za tyle możesz sobie kupić mały toporek japoński z laminatu :>
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
zaCiety
Posty: 157
Rejestracja: 14 maja 2008, 21:10
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: dawniej "Inkwizytor666" MTPN
Płeć:

Post autor: zaCiety »

Pingwiniak pisze: Za tyle możesz sobie kupić mały toporek japoński z laminatu :>
a gdzie za tyle można taki toporek zakupić?
Jeden kraj, jeden język, a ja ich kurna nie rozumie!!
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Aj przepraszam, 200zł na dłutach kosztuje ;) Ten co Johnson sobie sprawił.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

nie widzę potrzeby najmniejszej oddawania go do nikogo. Temp 800-850 jesteś w stanie osiągnąć w ognisku wachlując czymś. I sru do wody choćby samo ostrze, jeśli nie chcesz znowu żeby była diamentem to możesz to zrobić wkładając na sekunde i wyjmując na chwile i znowu. Potem odpuścić. Właśnie robię na uczelni obróbkę tej stali to ci powiem dokładnie jak to będzie najlepiej zrobić.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

A to w oleju się nie hartuje?
Ja sam aktualnie nie mam gdzie ogniska nawet rozpalić xD nie chce mi się w to bawić.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

Ogólnie dałoby rade ale olej musiałby być wyjątkowo rzadki i o temperaturze z -15C. Nie mam jeszcze wiedzy na tyle rozbudowanej by dać Ci regułę odnośnie hartowania stali wszelakiej. Ale zauważam jedną regułę, im stal twardsza (w stanie wyżarzonym) tym mniejszej prędkości chłodzenia potrzebuje. A największą prędkość chłodzenia ma woda z dodatkiem soli, potem czysta woda, emulsja i olej (w temp pokojowej).
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Wszystkie te dane są ztabelowane, nie ma sensu wymyślać tego na nowo, wystarczy wziąć odpowiednią pozycję książkową ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

Oczywiście, a przynajmniej większość. Ale dochodzi mały szczegół, często nie mamy pojęcia z jaką stalą mamy do czynienia. Ja często swój materiał biorę ze złomu i ta metoda się raczej sprawdza. Nie mówię, że uzyskuje idealny martenzyt oczywiście, ale z reguły łapie się na coś co spełnia moje oczekiwania.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Poradnik Małego Mechanika pokazuje jak rozpoznać stal:

- młotki taka
- trzpienie -taka
- kątowniki, profile taka .....

z grubsza, sięgając do historii, ryzyko pomyłki nie jest wielkie, a jeśli nawet idealnie nie trafimy to będzie na pewno o zbliżonych parametrach.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Łatwiej jest zapytać producenta jeśli go znamy ;)
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

chętnie odstąpiłbym komuś machającemu młotkiem dobrą stal do przekucia celem zobaczenia efektów... może nie na siekierę, ale na nóż. (stal z dłut do kucia elektrycznego w kamieniu i betonie)
a żeby nie było offtopu to swego czasu rozmawiałem z jednym kowalem który robił siekiery w ciekawy sposób. Cała głowica była ze stali resorowej, poza ostrzem które gość zakuwał w gowicy osobno. Ostrze było deltoidalne w kształcie (rzut "z góry") i wykonane ze stali uzyskanej z łożysk kolejowych. twardość ostrza szacował na ponad 60 hrc, a użyta w pozostałej części głowni stal resorowa świetnie amortyzowała drgania. Sprzedawał same głownie. za sztukę wołał stówe bez kilku groszy.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Zwykły laminat, cena średnia.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Bubel pisze: poza ostrzem które gość zakuwał w gowicy osobno.
no, bo tak się winno robić dobre siekiery. To też pewna forma oszczędności dobrego materiału.

Obrazek

zdj. od 3,14 z Knives
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

Jak jakiś projekt mi narysujesz to ci to mogę przekuć Bubel. Odnośnie skuwania rdzenia w siekierze ze stali resorowej to bardzo dziwne. Bo większość tych stali nie jest zgrzewalna, tak wynika z parametrów niektórych( bo jest rodzajów stali resorowej/sprężynowej bardzo dużo) oraz z moich własnych prób które kończyły się fiaskiem. Ale próbowałem ja zgrzewać z sobą samą. Tak niegdyś powstała rozwarstwiająca się siekiera. Może za lekki młotek (5kg) może za mało boraksu a może za wysoka temp.
Odnośnie stali z łożysk to jest twarda bardzo nawet w stanie wyżarzonym ale jej udarność woła o pomstę do nieba. Nie jestem pewien czy to jest dobry materiał na ostrze do siekiery. Tym bardziej że wielokrotnym hartowaniem stal ze sprężyn może dojść nawet do wyższych parametrów przy dużo wyższej temp.
Ale rombowy kształt ostrza ma potencjał by być najlepszym kształtem dla siekiery.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Na niektórych filmikach jak kują siekierę z laminatu to ładują tego boraksu naprawdę dużo ...
Blacku ile byś wziął za zahartowanie mi tego toporka serbskiego oraz toporka masarskiego unimet?
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

A selektywnie czy całościowo? I zrobię Ci to wstępnie za darmo. Jak będziesz zadowolony z efektu to wtedy pogadamy (preferuje bez pieniężny rozrachunek).
ODPOWIEDZ