Grzyby zimowe

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
ArturZ
Posty: 151
Rejestracja: 21 sty 2012, 01:34
Lokalizacja: Kurpie
Tytuł użytkownika: Przechadzający się
Kontakt:

Grzyby zimowe

Post autor: ArturZ »

Właśnie czytam książkę "Zimą na grzyby". Autor pochodzi z mojego regionu. TUTAJ można pobrać fragment (opisane są dwa grzyby) lub kupić e-booka.
Czy macie doświadczenie z zimowymi grzybami?
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Moje wnioski to takie, że grzyby zimą trudniej się zbiera, bo są mniej widoczne - co pewnie wiele osób zauważyła :roll:
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Jak się wie gdzie szukać, to nie jest to aż takim problemem. M.in. Wilson zna się na temacie, więc miejcie nadzieję, że napisze. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Zamieszczałem już gdzieś, ale nie zaszkodzi: http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
I znowu mi ślina pociekła :-P
Obrazek
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Grzyby zbieram w ciągu całego roku, także zimą, nie uważam by było to coś niezwykłego. Niektórzy dziwnie mi się przyglądali dzisiaj gdy rankiem poszedłem do lasu na grzyby, w nocy mróz -22 C, 7 cm warstwa zmrożonego śniegu, ale to same zalety zimy: nie ma komarów, kleszczy, konkurencji ze strony ludzi. Nie sztuką jest nazbierać kosz grzybów w pełni sezonu, zimą jest to trudniejsze ale możliwe, jeśli wiemy gdzie i co szukać.
Niewiele jest gatunków jadalnych które możemy w tym czasie znaleźć, zbieram więc wszystkie jakie znam. Spostrzegawczość to jedna z cech ludzi lasu.
Najbardziej cenię sobie boczniaka, w nastepnej kolejności zimówkę, ucho bzowe, gasówkę, wodnichę i łyczaka, o ile jest wybór :-/
Przy takich warunkach jak dzisiejsze poszukiwałem grzybów w lesie liściastym, na pniach martwych drzew można znaleźć boczniaka, ucho bzowe, zimówkę, łyczaka. Boczniaka wypatrzyłem na martwym wiązie na wysokości ok. 4 m, ucho bzowe w zaroślach dzikiego bzu, zimówkę na pniach wierzb i wiązów. Są to gatunki które przez kilka lat pojawiają się na tym samym pniu co roku o tej samej porze.
Gąsówkę i wodnichę szukamy w ściółce, o ile nie ma śniegu.

Dzisiejsze grzybobranie: https://picasaweb.google.com/1019613054 ... Lutego2012#
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Wilsonie, zazdroszczę Ci tego zimowego grzybobrania. Przyznam jednak, że nadal nie mam odwagi próbować innych gatunków, niż powszechnie znane. Wciąż jestem laikiem, ale powoli się uczę.
Kilka dni temu wypatrzyłem takie nad Wisłą na wysokości około 230cm nad ziemią, w środku miasta:
Czy mogę prosić o podpowiedź, czy to coś jadalnego lub w inny sposób interesującego? Bo urodziwa familia wyrosła :mrgreen:

Obrazek
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Wydaje mi się że jest to zimówka aksamitnotrzonowa, cecha charakterystyczna dla tego gatunku to brązowoaksamitny trzon. Na owocnikach bardziej z prawej strony to właśnie widać. Czasami trzon zabarwiony jest ciemniej tylko przy samej podstawie a nie na całości, góra jest jasna, koloru kapelusza - owocniki pośrodku i z lewej.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
ArturZ
Posty: 151
Rejestracja: 21 sty 2012, 01:34
Lokalizacja: Kurpie
Tytuł użytkownika: Przechadzający się
Kontakt:

Post autor: ArturZ »

Ja rano idę poszukać pod śniegiem zimówek. Pamiętam miejsce gdzie widziałem grzyby do nich podobne - było to pod koniec grudnia, nawet zdjęcie im zrobiłem.
http://przechadzka.pl/wyprawy/bozonarod ... rzybki.php

Dzisiaj rozmawiałem z autorem poradnika "Zimą na grzyby", wziąłem dedykację na poradniku i dokładnie wypytałem o zimówki. Powiedział, że w styczniu nie ma praktycznie możliwości pomylenia tych grzybów z jakimiś trującymi.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Mr. Wilson, dziękuję! Przyjrzę się im jeszcze wedle wskazówek. I jak zdobędę, to klucza.

ArturZ, ja miesiąc temu wziąłem je tylko za wdzięczny obiekt fotografii.. :roll: :

Obrazek
Awatar użytkownika
acia1065
Posty: 183
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:51
Lokalizacja: małopolska
Gadu Gadu: 3955209
Tytuł użytkownika: Acia
Płeć:
Kontakt:

Post autor: acia1065 »

"Człowiek jest tym, co je" Feuerbach
Awatar użytkownika
ArturZ
Posty: 151
Rejestracja: 21 sty 2012, 01:34
Lokalizacja: Kurpie
Tytuł użytkownika: Przechadzający się
Kontakt:

Post autor: ArturZ »

Kilka dni temu jadłem boczniaki ostrygowate, o te:
http://przechadzka.pl/wyprawy/siarczyst ... gowaty.php
Były bardzo dobre.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Gryf, kiedyś dodałem sobie do obserwowanych na fejsie blogowicza "3.foragers". Właśnie ze względu na przepisy z żółciaka siarkowego:
http://the3foragers.blogspot.com/2011/1 ... icken.html
http://the3foragers.blogspot.com/2011/1 ... conut.html
http://the3foragers.blogspot.com/2011/1 ... uffed.html

Tyle, że to nie jest grzyb zimowy. W zimie można znaleźć już zejściowe owocniki, które niestety nie za bardzo nadają się do jedzenia.
Obrazek
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Ja jestem po pysznym śniadanku - jajecznica na grzybach - smardzówki i smardze, piestrzenica olbrzymia (przywiezione ze Słowacji) + krążkownica wrębiasta + szyszkówki świerkowe i sosnowe... nadal żyję i mam się doskonale. Z tym zastrzeżeniem, że są to grzyby wiosenne - a nie zimowe. Czarki austriackie spożywałem na surowo - w miejscu pozyskania (Brezownica) Znalazło się też kilka kruchaweczek zaroślowych i ciemnobiałek... pychotka :p
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
acia1065
Posty: 183
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:51
Lokalizacja: małopolska
Gadu Gadu: 3955209
Tytuł użytkownika: Acia
Płeć:
Kontakt:

Post autor: acia1065 »

wolfshadow pisze:Gryf, kiedyś dodałem sobie do obserwowanych na fejsie blogowicza "3.foragers". Właśnie ze względu na przepisy z żółciaka siarkowego:
http://the3foragers.blogspot.com/2011/1 ... icken.html
http://the3foragers.blogspot.com/2011/1 ... conut.html
http://the3foragers.blogspot.com/2011/1 ... uffed.html

Tyle, że to nie jest grzyb zimowy. W zimie można znaleźć już zejściowe owocniki, które niestety nie za bardzo nadają się do jedzenia.
Obrazek
Super strona!
"Człowiek jest tym, co je" Feuerbach
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Mr. Wilson pisze:Wydaje mi się że jest to zimówka aksamitnotrzonowa, cecha charakterystyczna dla tego gatunku to brązowoaksamitny trzon. Na owocnikach bardziej z prawej strony to właśnie widać. Czasami trzon zabarwiony jest ciemniej tylko przy samej podstawie a nie na całości, góra jest jasna, koloru kapelusza - owocniki pośrodku i z lewej.
Zgadza się - z tym, że obecnie obowiązująca nazwą jest płomienica zimowa. W zimie szukamy również boczniaków, ucha bzowego - obecna nazwa uszak bzowy, wodnichy późnej i szyszkówki świerkowej :p :p mniam
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

jm48 pisze: Zgadza się - z tym, że obecnie obowiązująca nazwą jest płomienica zimowa.
A nie płomiennica?
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Ano :oops:
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Grzybowo

Post autor: Kapitan Apteka »

Panowie, wyrazy szacunku za wiedzę o mniej znanych grzybach. Sądzę, że nie tylko ja chciałbym nieco więcej dowiedzieć się na ten temat w terenie - najlepiej podpytując i podpatrując lepszych od siebie ;). Może warto byłoby zrobić małe spotkanie właśnie pod kątem poznawania mniej popularnych gatunków jadalnych?

Terenów grzybonośnycvh na osi Śląsk - Świętokrzyskie sporo!
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

To bardziej Świętokrzyskie - bliżej będę miał :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Kapitan Apteka pisze: Może warto byłoby zrobić małe spotkanie właśnie pod kątem poznawania mniej popularnych gatunków jadalnych?
Myślę, że na śląskim, jesiennym zlocie poszukamy grzybów.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Pytanko koledzy :mrgreen: jadł kto Muchomora czerwonego? podobno smaczny grzyb ,a u mnie po ostatnich deszczach jest tego zatrzęsienie , innych grzybów także :-P mam urlop więc co dzień przynoszę do domu wiaderko z grzybami , dziś nazbierałem też 4kg, prawdziwków :idea:
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

boshmen pisze:Pytanko koledzy :mrgreen: jadł kto Muchomora czerwonego? podobno smaczny grzyb
A nie miałeś na myśli muchomora czerwieniejącego?
Muchomor czerwony to ''inna kategoria smacznych'' grzybów.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Tak Wilsonie , właśnie czerwonawego miałem na myśli :oops: z chęcią bym spróbował , ale wolał bym się nie pomylić ;-) Muszę zresztą na smart-fona pościągać sobie zdjęcia mniej znanych grzybów , aby mieć wzór poglądowy , chciałbym też znaleźć ''gruzdę'' taki biały grzyb bardzo twardy , nie wiem jak oryginalnie się nazywa? zbierał go mój dziadek i ojciec :-/ Dziś także przypadkowo podczas zbioru podgrzybków zaplątała się jedna olszówka(krowiak podwinięty) no i od razu młodszy brat mnie zbeształ że nie znam się na grzybach :roll: a ja kiedyś te grzyby jadłem , bo ojciec je zbierał :D A czy Ty Wilsonie jadasz grzyby w terenie? i jak je przyrządzasz? Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ