spodnie - różnica pomiędzy ACU UCP a A2CU UCP?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

spodnie - różnica pomiędzy ACU UCP a A2CU UCP?

Post autor: cieply »

Jak w temacie,

na allegro natrafiłem na dwa modele ACU i A2CU .
Różnica jest w zastosowanych materiałach (A2CU ma dodatek aramidu - nie palny materiał)

1. jak ten krój się sprawuje w survivalu?
2. czy ktoś ma jakieś doświadczenia?
3. które polecacie (jeśli warto je kupić) do wypadów w las/na ryby?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

A2CU to mundur dla załóg śmigłowców latających dla US Army i jest to następca ABDU, czyli niepalnego munduru dla pilotów i obsługi naziemnej lotnisk. Materiał to nie jedyna różnica, bo spodnie A2CU w przeciwieństwie do ACU:
-Mają rozporek zapinany na suwak
-Zamiast sznurka do regulacji obwodu mają taśmy z klamrami jak w spodniach BDU/DCU
-Kieszenie cargo są zapinane na suwak
-Na wysokości łydek znajdują się dodatkowe kieszenie zamykane ekspresem, a na nich naszyte znane z ACU małe kieszenie na łydkach zapinane na rzep
-Dodano kieszeń znaną z kombinezonów lotniczych, na udzie (np. na nóż)
-Brak kieszeni na tyłku
-Regulacja obwodu nogawek na dole nie na sznurek a na patkę z rzepem
-Wpuszczane kieszenie biodrowe zapinane na rzep
-Brak kieszeni na ochraniacze na kolana

Bluza A2CU, a ACU
-Kieszenie piersiowe zapinane na suwak kryty patką
-Kieszenie na ramionach zapinane na suwak z boku (Jak tzw. kieszeń lotnicza) plus patka jak w ACU dla picu.
-Regulacja obwodu w pasie na rzep
-Mała kieszeń (Na latarkę, scyzoryk pod prawą kieszenią piersiową)
-Brak kieszeni na ochraniacze na łokcie
-I tego nie jestem pewien ale kieszeń na długopisy na prawym rękawie jest zamykana patką z rzepem.

Krój ACU jest bardzo dobry i przemyślany, ale nie bez wad... Jak dla mnie wadami są:
-Kamuflaż, który maskuje inaczej
-Trochę za małe kieszenie piersiowe bluzy
-Kieszenie na ramionach są pod zbyt małym skosem
-Kieszenie cargo spodni zapinane na rzep (Nie można ufać rzepom gdy kieszenie są mocno obciążone)

A zalety:
-Zaszewki polepszające swobodę ruchu z tyłu bluzy
-Wytrzymały i przewiewny materiał
-Materiał istnieje też w wersji nieprzepuszczającej wiatru, zatem lepszy na chłodniejsze dni
-Spodnie mają dużo kieszeni
-Bluza ma kołnierz który można postawić i zapiąć uzyskując stójkę.

Co do użyteczności do survivalu/ryp itp lepiej nadadzą się zwykłe spodnie ACU. A2CU jest uszyty z mniej wytrzymałych materiałów, jeżeli już chcesz koniecznie niepalny mundur to poszukaj ACU(FR).
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

1. czyli do lasu generalnie polecasz spodnie (tylko to mnie interesuje) zwykłe ACU (50%nylon + 50% bawełna), czy tak?
2. a czy wiesz gdzie kupić spodnie zielone/brązowe w kroju ACU (ale też jakiegoś "dobrego" materiału)?
3. co sądzisz o kamuflażu Multicam (widziałem w necie)?
4. lepsze są kontrakty czy jacyś inni producenci?
5. możesz polecić jakieś sklepy w Wawiie lub ewentualnie internetowe gdzie mają przegląd sytuacji?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

cieply pisze:1. czyli do lasu generalnie polecasz spodnie (tylko to mnie interesuje) zwykłe ACU (50%nylon + 50% bawełna), czy tak?
Tak
cieply pisze:2. a czy wiesz gdzie kupić spodnie zielone/brązowe w kroju ACU (ale też jakiegoś "dobrego" materiału)?
Poszukaj czegoś z oferty tru-spec, oni robią ACU w woodlandzie i dobrych jakościowo materiałów.
cieply pisze:3. co sądzisz o kamuflażu Multicam (widziałem w necie)?
Multicam to szajs jeżeli chodzi o nazwę bo jest on uniwersalny tak samo jak kurtka puchowa do użytku przez cały rok w Polsce :mrgreen: .
Nie ma kamuflaży uniwersalnych, ale są warunki gdzie multichłam się sprawdza (Kamienista pustynia, jesień).
cieply pisze:4. lepsze są kontrakty czy jacyś inni producenci?
Kontrakty, ale moje doświadczenia są takie, że lepiej unikać proppera (Zarówno kontraktów jak i tych na rynek cywilny). Moje odczucia są takie:
-Są gorszej jakości niż reszta kontraktów i mają zawyżoną rozmiarówkę.
cieply pisze:5. możesz polecić jakieś sklepy w Wawiie lub ewentualnie internetowe gdzie mają przegląd sytuacji?
Azymut na Corazziego, Predator na Ogrodowej, B52 na Miedzianej, rambo w podziemiach dworca centralnego (Od strony Emilii Plater)
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

dzięki,
1. jeszcze tylko doprecyzuje pytanie nr 2. Chodziło mi czy są szanse na zakup spodni w kroju ACU lecz całych zielonych, lub całych brązowych (chodzi mi o jednolity kolor "ekologiczny")?
2. czy w tych sklepach co podałeś mogą mieć jednolite kolory kroju ACU?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

cieply pisze:1. jeszcze tylko doprecyzuje pytanie nr 2. Chodziło mi czy są szanse na zakup spodni w kroju ACU lecz całych zielonych, lub całych brązowych (chodzi mi o jednolity kolor "ekologiczny")?
Są, ale czy w Polsce je dostaniesz? Tego nie wiem.
cieply pisze:2. czy w tych sklepach co podałeś mogą mieć jednolite kolory kroju ACU?
Raczej nie.

[ Dodano: 2009-03-04, 22:53 ]
Wiem, że texar robi ACU w kolorze oliwkowym. Ale to już nie ta jakość co w kontratach. W kroju podobnym do ACU szyje miwo lubliniec i też są dostępne w kolorze oliwkowym.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

@ciepły
masz tutaj linki do aukcji, gdzie sprzedają zarówno spodnie jak i bluzę o kroju ACU ale w kolorze coś między tan a CB
http://www.allegro.pl/item572646777_spodnie_coyote_miltec_medium_jak_acu.html
http://www.allegro.pl/item567004840_bluza_us_ripstop_acu_coyote_tan_promocja.html
jeżeli nie zalezy Ci konkretnie na ACU, a na ubranku do lasu w kolorze olive lub cb to równie dobrze mozesz poszukac bdu w tych kolorach, a jest tego dużo tu i ówdzie. czaj allegro

Multicam, albo jego popularny u nas "odpowiednik" Camogrom są w ofercie m.in. Helikona, choć ceny są dość wysokie. Co do ich użyteczności to cóż, każdy kamuflaż użyty w odpowiednim dla siebie terenie zadziała dobrze, więc szajsem bym go nie nazwał. Ot, inny pomysł na kamuflaż, bardzo zresztą popularny.
Wydaje mi się, że krój mundurów w Camogromie, o ile dobrze naśladuje oryginalne CP jest całkiem znośny.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Zielone spodnie ACU: http://www.specshop.pl/product_info.php ... ts_id=3576
Ale kto za tym stoi i co sobą reprezentują nie wiem :-/
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

bylem w http://predathor.pl/ są tam zielone spodnie w kroju ACU ale RipStop 80% bawełna i 20% nylon. Oglądałem kontrakty ACU w kamuflażu Digital (ten szary). Tam materiał to 50% bawełna i 50% nylon - sprawiają lepsze wrażenie jeśli chodzi o materiał i szycie. Tylko że ja nie jestem militarystą .... ale spodnie kontrakty są fajne - może przefarbować, co wy na to?
p.s.
gdzie w necie mogę zobaczyć dokładny opis spodni w kroju ACU (oraz bluzy), chciałbym zobaczyć czy to co ewentualnie będę kupował jest tym z co się podaje.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

cieply pisze:gdzie w necie mogę zobaczyć dokładny opis spodni w kroju ACU (oraz bluzy), chciałbym zobaczyć czy to co ewentualnie będę kupował jest tym z co się podaje.
Sprawdź metkę (Kontrakt, producent, NSN) i wrzuć tutaj to Ci powiem czy to kontrakt czy nie.

A co do samych różnic to sprawdź rzepy (Często mundury ACU z kontraktami po 2003 mają zastosowane haczyki HD hooks od YKK zamiast zwykłych velcro), sprawdź czy stopery przy spodniach są sygnowane logiem YKK. To spodnie. Kontraktowe bluzy mają obowiązkowo naszyte na patkach kieszeni na ramionach identyfikatory widoczne w podczerwieni kryte taśmą, kopie ich nie mają (Odrzuty często też nie).
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

czy rzepy sa w spodniach? jesli tak to w ktorym miejscu ich szukac?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

-Kieszenie na nakolanniki
-Kieszenie udowe
-Kieszenie na łydkach
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

ok, to mam jeszcze kolejne pytania:
1. kiedyś w Irlandii widziałem zolnierzy USA (ponad 100stu na lotnisku, czekali na samolot do USA), byli w umundurowaniu podobnym do ACU ale ich kamuflaz być "bardziej rozmyty". W sklepie nie widzialem tego wzrou (to jest chyba ABU ltp.) wiesz gdzie tego szukac?
2. jak bylem w sklepie to widzialem takze spodnie przeciwdeszczowe ACU, tylko ze posiadaly rozporki wzdluz nogawek, czyli ze te spodnie zaklada sie na podtawowe? czy dobrze kombinuje? Co o nich myslisz?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

cieply pisze:1. kiedyś w Irlandii widziałem zolnierzy USA (ponad 100stu na lotnisku, czekali na samolot do USA), byli w umundurowaniu podobnym do ACU ale ich kamuflaz być "bardziej rozmyty". W sklepie nie widzialem tego wzrou (to jest chyba ABU ltp.) wiesz gdzie tego szukac?
Ua... Bez zdjęcia to ciężko, ale jeżeli kamuflaż był bardziej rozmyty to wątpię żeby to był tygrys dla USAF, bo jest wyraźniejszy od UCP, chyba, że pamiętasz jakie mieli buty, jeżeli w kolorze takim jak te:
http://www.american-armynavy.com/FOOTWE ... 600WEB.jpg
To to rzeczywiście byli goście z USAF w ichnim tygrysie. A gdzie szukać? Ebay, na alle też się zdarzają.
cieply pisze:2. jak bylem w sklepie to widzialem takze spodnie przeciwdeszczowe ACU, tylko ze posiadaly rozporki wzdluz nogawek, czyli ze te spodnie zaklada sie na podtawowe? czy dobrze kombinuje? Co o nich myslisz?
Widziałeś albo spodnie od kompletu IRS, albo spodnie gore z ECWCS II lub III generacji. Nosi się je dokładnie tak jak mówisz czyli na podstawowe, lub podstaweowe plus na to ocieplacz i ostatecznie spodnie gore-IRS. I nie myl nazwy munduru (ACU - Army Combat Uniform) ze wzorem kamuflażu (UCP - Universal Camo Pattern)
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

ok, dzieki za informacje, zaczynam sie orientowac w temacie :)

1. te "bardziej rozmyte" wzory to wygladaly dokladnie jak ACU kolory byly tez takie jak w UCP ale plamy byly "mniej pikselowe" widziałem to w Shanon 2008 roku - Maj. Buty mieli normalne tzn. pustynne. Większość oficerów (80% to były "dzieci"- 18-20 lat, 20% to faceci od 28-40 lat) miała "wytarte mundury" ACU w UCP natomiast niektórzy "kiler'zy" mieli pustynne mundury starego typu - widac bylo na kilometr ze to faceci z I-wszej linii :)
2. mozesz cos wiecej powiedziec o tym komplecie IRS? i czym rozni sie generacja II od "pierwszej" i generacja III od II ?
3. mozesz polecic jakis konkretny punkt w Wawie w którym moge obejrzec te spodnie o ktorych rozmawiamy? (widze ze Predator ma czesc z tych pozycji, interesuja mnie najcheteniej kontrakty)
4. jesli chodzi o kontrakty to te wygladaja dla mnie iteresujaco http://allegro.pl/item568514877_nowe_ko ... _long.html jest napisane ze to kontrakt, a co Ty myslisz?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

cieply pisze:mozesz cos wiecej powiedziec o tym komplecie IRS?
Komplet IRS to parka i spodnie przeciwdeszczowe. Na zewnątrz wykonane z identycznego nylonu z jakiego szuje się komplety gore-tex I i II generacji, tylko, że zamiast membrany i podszewki jest warstwa poliuretanu. Budowa parki:
-Prosta, bez podszewki
-Zamki pod pachami
-Przelotowe kieszenie na biodrach
-Stały kaptur z możliwością zrolowania i zabezpieczenia rzepami
-Możliwość podpięcia podpinki od kurtki M-65

Spodnie są niemalże identyczne jak spodnie ECWCS I generacji, nie mają tylko membrany i patki kieszeni przelotowych się różnią.
cieply pisze:i czym rozni sie generacja II od "pierwszej" i generacja III od II ?
Jest tego tak dużo że nie chce mi się o tym pisać :-P Poszukaj magazynów poligon numer 1/2008 i 4/2008 tam masz opisane prawie wszystkie systemy odzieżowe na zimną pogodę US Army i USMC (Brakuje tylko CMCMWCS). A jak nie znajdziesz to ładnie poproś i podaj maila to Ci zeskanuję i prześlę :-)
cieply pisze:3. mozesz polecic jakis konkretny punkt w Wawie w którym moge obejrzec te spodnie o ktorych rozmawiamy? (widze ze Predator ma czesc z tych pozycji, interesuja mnie najcheteniej kontrakty)
W B-52 powinni mieć IRS (Ale raczej starszą wersję w woodlandzie a nie UCP), a ECWCS I i II generacji powinny być do obejrzenia w Predathorze, B-52 i Rambo. Jak jest z III generacją w stolycy to nie wiem, bo kupuję głównie na jebaju i allegro.
cieply pisze:4. jesli chodzi o kontrakty to te wygladaja dla mnie iteresujaco http://allegro.pl/item568...edium_long.html jest napisane ze to kontrakt, a co Ty myslisz?
Bo to jest kontrakt. Ale sprawdź Kubę Bosskiego na allegro, ma sporo używanych ACU na stanie w rozsądnej cenie i bardzo dobrych stanach (I zawsze możesz poprosić o foty konkretnych egzemplarzy).
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

co do Kuby Bosskiego rozczarowałem się mocno, kiedy pogadałem z nim na żywo w Częstochowie. Gbur, ot co, wywyższający się gbur.
Od cezarmana ja i moi znajomi kupiliśmy już w sumie chyba z 10 kompletów ACU, schodziły po 180 - 220 za nowy komplet, w zależności od okresu w którym kupowane (teraz wiadomo drożej)
ODPOWIEDZ