Strona 1 z 1

Polowanie na błyskoporka

: 04 maja 2016, 15:36
autor: Parthagas
Mając kiedyś wieczorem kilka wolnych chwil napatoczył mi się na jutubie filmik Bartosza Gorayskiego o poszukiwaniu błyskoporka. Postanowiłem więc poszukać go w swoich działkowych rewirach. W ostatni weekend majowy udaliśmy się z żoną na spacer prawą stroną jeziora, by znaleźć nieco roślin jadalnych, które poprawiłyby smak podpłomyków. Na działce bowiem testujemy różne traperskie kulinaria, przede wszystkim te, które nam nie szkodzą, a podpłomyki należą do tych zjadliwych. Już skraj lasu okazał się niezwykle obfity w czosnaczek pospolity, pokrzywy, bluszczyk kurdybanek i wszechobecny podagrycznik, którego z całego serca nienawidzę. Nieco dalej odkryliśmy szczawik zajęczy i łopian. Liczyłem na czosnek niedźwiedzi, ale się przeliczyłem. Natrafiłem jedynie na konwaliopodobne śmierdziaki.
W międzyczasie opowiadałem żonie o leczniczych właściwościach błyskoporka. Wiedziałem, iż to wdzięczny temat, gdyż moja lepsza połowa cierpi na kilka dolegliwości, na które herbatka z błyskoporka działa prozdrowotnie. To właśnie żona zauważyła wielkiego czarnego strucla wiszącego nad naszymi głowami. Musiałem przyciąć całkiem spory badyl, gdyż okaz ów znajdował się na wysokości ok. 4 metrów. Tym to drągalem strąciłem ponad kilogramową czarną łajzę. Okazało się, że w okolicy jest więcej tych dziwolągów i to na niższej wysokości i w różnym stopniu rozwoju. Zgarnąłem, co się dało. Narwaliśmy czosnaczka i ruszyliśmy w kierunku chatki. Na podwieczorek były podpłomyki z czosnaczkiem - moim zdaniem lepsze niż z pokrzywami.
Link do galerii picasowej.
https://picasaweb.google.com/1078979211 ... 6844126433

Lipa trochę

: 04 maja 2016, 16:58
autor: Kapitan Apteka
Okazało się, że w okolicy jest więcej tych dziwolągów i to na niższej wysokości i w różnym stopniu rozwoju. Zgarnąłem, co się dało.


Kolego

Błyskoporek jest grzybem rzadkim i częściowo chronionym, rozwija się powoli. Mam nadzieję, że twoje "Zgarnąłem, co się dało" jest wielką przesadą. Decydując się na pozyskanie jakiegokolwiek surowca trzeba ocenić jego status ochronny i kondycję w danym zbiorowisku roślinnym. Jeśli już, to tak, aby nie wyrządzić szkody w danym biotopie. Błyskoporek możesz znaleźć na pociętych przez leśników pniach, lub wiatrołomach (w miejscu pojawienia się owocnika drzewo jest osłabione i w tym miejscu zazwyczaj się łamie).

pzd
KA

: 04 maja 2016, 18:02
autor: Parthagas
Oczywiście, że nie zlikwidowałem całkowicie. Strąciłem większą część tego na zdjęciu, zapamiętałem lokalizację innych, a drugie tyle pozyskałem z wiatrołomów. Myślę, że jeszcze mnóstwo dozbieram podczas kolejnych wypraw, ale dopiero, gdy wykorzystam aktualny zapas. Nie postępuję zgodnie z obecnym trendem - wycinamy i eksploatujemy co się da, a po nas choćby potop. Gdybym nie zabrał to już kornik drukarz tylko na to czekał, czułem na plecach jego oddech.

: 05 maja 2016, 10:45
autor: Kapitan Apteka
że jeszcze mnóstwo dozbieram podczas kolejnych wypraw

Nadal mówimy o gatunku chronionym, chłopie, co z Tobą? Poza tym, co ma kornik drukarz do brzozy, a tym bardziej błyskoporka.

: 05 maja 2016, 12:59
autor: Parthagas
Dlatego, że leżą nadgnite konary z błyskoporkiem i mam zamiar kiedyś go zebrać. Obecnie wszystko, co chcesz w lesie wyciąć możesz wytłumaczyć atakiem kornika drukarza.

: 05 maja 2016, 14:09
autor: greenshadow
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1)
z dnia 9 października 2014 r.
w sprawie ochrony gatunkowej grzybów
[...]
§ 6. 2. W stosunku do dziko występujących grzybów należących do gatunków objętych ochroną częściową wprowadza się
następujące zakazy:
1) umyślnego niszczenia;
2) umyślnego zrywania lub uszkadzania;
3) niszczenia ich siedlisk;
4) pozyskiwania lub zbioru;
5) umyślnego przemieszczania w środowisku przyrodniczym;
6) umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego.
[...]
GATUNKI GRZYBÓW OBJĘTE OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ,
KTÓRE MOGĄ BYĆ POZYSKIWANE, ORAZ SPOSOBY ICH POZYSKIWANIA
[...]
ZAŁ 3
3. błyskoporek podkorowy
(włóknouszek ukośny)
Inonotus obliquus odcięcie narzędziem o ostrej
krawędzi narośli na drzewie z
błyskoporkiem podkorowym
(forma anamorficzna), należy
ograniczyć uszkodzenie drzewa
[...]
§ 7. 2) zakazy: umyślnego niszczenia i uszkadzania – nie dotyczą:
a) pozyskania okazów gatunków określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia przez podmioty, które uzyskały
zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na ich
pozyskanie

: 05 maja 2016, 18:51
autor: Kapitan Apteka
Obecnie wszystko, co chcesz w lesie wyciąć możesz wytłumaczyć atakiem kornika drukarza

Kolego, mam nadzieję, że to zdanie to wyraz twojego poczucia humoru, a nie rzeczywiste przemyślenie na temat tego co i jak pozyskujesz z lasów. W zeszły weekend byłem w Bieszczadach zaczyna się wysyp łanów czosnku niedźwiedziego, całe połacie pięknie pachnących i smacznych roślin. Gdzieniegdzie w BPN widać było uszczknięte, pojedyncze liście, łodygi i kwiaty - to podwójne złamanie przepisów, lecz w niewielkim stopniu wpływa na daną populację. Niestety widziałem też całe łany, wydeptane, lub wykoszone tuż przy szlaku przez turystów, wielbicieli bieszczadzkiej przyrody i dzikich chabazi w kuchni. Widziałem beztroskiego babola wędrującego w zachwycie z pełną reklamówą zerwanego czosnku - no bo przecież "panie tyle tu tego rośnie". Podobnie z botanikami "badającymi" chronione gatunki - koniecznie po zerwaniu do zielnika, często nie ma jakiegokolwiek sensu merytorycznego. Ustanowienie statusu ochronnego jest na ogół bardzo dobrze uzasadnione, a miejscowa obfitość absolutnie nie oznacza powszechnego występowania, a zatem bezpieczeństwa trwałości gatunku. Niezależnie od intencji, doświadczenia, czy wiedzy - w lesie jesteśmy jedynie gośćmi, intruzami, więc warto starać się postępować w myśl zasady: Take nothing but pictures. Leave nothing but footprints. Kill nothing but time

Pozdrawiam serdecznie
KA

: 05 maja 2016, 19:27
autor: Parthagas
Nie pisałem o masowym pozyskiwaniu. Po prostu, gdy mi się skończy zapas, to wiem, gdzie uzupełnić. Jeden odłupałem z drzewa, resztę z nadgniłych wiatrołomów. Załóżcie Komitet Obrony Błyskoporka, zbierzcie kasę (podpowiem - podj...cie mnie,gdzie trzeba, a fundusze szybko się znajdą) i postawcie mu trzeci pomnik na Krakowskim Przedmieściu, zwłaszcza że świetnie komponuje się z tematem brzozy.

: 05 maja 2016, 19:39
autor: GawroN
Parthagas, zakładam, że masz gorszy dzień więc nie będę Cię strofował.

: 05 maja 2016, 20:49
autor: Kapitan Apteka
Parthagas pisze:Nie pisałem o masowym pozyskiwaniu. Po prostu, gdy mi się skończy zapas, to wiem, gdzie uzupełnić. Jeden odłupałem z drzewa, resztę z nadgniłych wiatrołomów. Załóżcie Komitet Obrony Błyskoporka, zbierzcie kasę (podpowiem - podj...cie mnie,gdzie trzeba, a fundusze szybko się znajdą) i postawcie mu trzeci pomnik na Krakowskim Przedmieściu, zwłaszcza że świetnie komponuje się z tematem brzozy.
Kolego, w tym momencie kończę udział w tej dyskusji i pozwól, że na koniec zadedykuję Ci pewien cytat.

"przywróć mi panie siłę umysłu skupionych"

Z uszanowaniem

KA

: 05 maja 2016, 21:01
autor: Parthagas
OK. Poniosło mnie nieco. Przepraszam za zamieszanie.

: 05 maja 2016, 23:15
autor: Tanto
Mała ciekawostka, która jak mam nadzieję nie wpłynie na zmniejszenie populacji błyskoporka - trafiłem ostatnio na Discovery na 'serial' o destylarni z Alaski i w tym odcinku postanowili zrobić wódkę z grzybem Chaga. Jak się okazało pojechali do lasu, naścinali trochę błyskoporka, pokroili go na małe kawałki, ugotowali, a potem zmieszali ze spirytusem. Efekt podobno bardzo fajny.
Jakby ktoś szukał, to odcinek "Alaska 40%: Wódka z grzyba chaga" (Alaska Proof 1: Chaga Vodka)

: 06 maja 2016, 08:52
autor: Kapitan Apteka
Witam

Po sympatycznej wymianie zdań na prv, sprawę z Parthagasem uważam za wyjaśnioną.

Pozdrawiam serdecznie

KA

: 07 maja 2016, 22:37
autor: siux
A powiedzcie mi dlaczego w ogóle Błyskoporek jest pod ochroną? Bo wyrasta sobie na brzozie jakieś "obce ciało", pasożyt, który atakuje osłabioną lub zranioną część drzewa i jeszcze jest pod ochroną... to jakby chronić wrzód na d... :-/

: 07 maja 2016, 23:15
autor: Piotr2104
siux, to że coś jest organizmem pasożytniczym nie znaczy że nie należy go chronić. Właśnie wielkim sukcesem jest to że odchodzi się od traktowania lasu jak pola uprawnego (np. od sadzenia monokultur). Patrząc w ten sposób wiele gatunków roślin i zwierząt nie powinno być chronione...

: 07 maja 2016, 23:40
autor: Zirkau
Wbrew pozorom grzyby są konieczne. Z naukowego punktu widzenia, nie możemy sobie pozwolić na utratę żadnego z gatunków - bo to nie tylko strata w liczbach. Bywa, szczególnie w przypadku wielu roślin i grzybów, że po latach odkrywamy ich zdolności lecznicze....

Odchodzi się od monokultur - bo opłaca się to w sposób wymierny.

: 09 maja 2016, 21:09
autor: greenshadow
Odpowiadając dość przekornie
Znajdź mi takiego pasożyta jak Modrzewnik Lekarski (Laricifomes officinalis) u nas w lasach.

Pewnie też z tego powodu wprowadzono częściową ochronę gatunkową błyskoporka, pewnie też między innymi podejrzewając nadmiernego pozyskiwania przez domorosłych znachorów