Strona 1 z 1

Bank Danych o Lasach

: 11 gru 2014, 14:53
autor: niszka
/jeśli podobny temat istniał, przepraszam i proszę o usunięcie tego - wyszukiwarka forumowa nie działa, starałam się przejrzeć wątki i niczego podobnego nie znalazłam; jeśli nie było, to proszę o skasowanie tego niepotrzebnego nagłówka ;)/



O BDL słów kilka


Bank Danych o Lasach (BDL)
to narzędzie powstałe w odpowiedzi na potrzebę prowadzenia banku danych o zasobach leśnych i stanie drzew, zdefiniowaną w Ustawie o lasach. Wobec obowiązku nakładanego przez Ustawę, by taki bank gromadził informacje o lasach wszystkich form własności, opracowano w 2009r. koncepcję banku danych, uwzględniającą poddane analizie i ocenie dotychczas zebrane dane źródłowe, możliwość ich dalszego pozyskiwania i ujednolicenia oraz potrzeby potencjalnych odbiorców. Została ona zatwierdzona, a plan stworzenia wielofunkcyjnego banku przekazany do realizacji, w czego wyniku powstało ciekawe narzędzie, jakim jest serwis internetowy Banku Danych o Lasach: LINK TUTAJ, z którego, poza organizacjami rządowymi, instytucjami publicznymi itd., możemy korzystać i my :)

Pytanie: jak?

No właśnie… Sama dopiero zaznajamiam się z tą stroną, wobec czego ogrom treści na niej zawartych nieco mnie sparaliżował. Serwis umożliwia dostęp do kroci danych, z których znakomitej większości, niestety, nie rozumiem. Potykam się o nieznajomość pojęć specjalistycznych, o luki we własnej wiedzy podstawowej w zakresie geografii, geologii i biologii, o to, że zwyczajnie nie wiem, w jaki sposób mogę pewne informacje wykorzystać na własny użytek – w planowaniu leśnych wypadów, w zwracaniu podczas nich wzmożonej uwagi na pewne zjawiska, które przeoczam lub których nie rozumiem…

Po pobieżnym przejrzeniu portalu mam jednak pewne pomysły. Ciekawa jestem jednak Waszych opinii, refleksji i spostrzeżeń na temat funkcjonalności strony. Zapraszam więc do dyskusji :)



W moim odczuciu, do zawartości serwisu, która może nam, zwykłym leśnym ludziom się przydać, należą przede wszystkim:

-aktualności ;)
-niektóre zestawienia, które możemy w zasadzie sami sobie skonfigurować, tj. wybrać, co nas konkretnie interesuje i ewentualnie uzupełnić o jakieś dodatkowe dane (- no mi niestety pierwszego zestawienia, które chciałam pozyskać, nie wygenerowało :()
-słownik pojęć – dla ułatwienia poruszania się po serwisie jak i wzbogacenia swoich skromnych zasobów wiedzy w fachowej terminologii leśnej :)
-niektóre publikacje – bo warto czasem się dowiedzieć, na jakim świecie się żyje ;)
-MAPY, mapy przede wszystkim! – bardzo ciekawe narzędzie, coś jak geoportal, tylko zrobione bardziej „na leśno”, zawiera więcej ciekawych lub/i przydatnych funkcji.

: 11 gru 2014, 15:21
autor: Balkon
Na temat samego portalu się nie wypowiem, gdyż obejrzałem go pobieżnie.
Porównałem sobie mapy jakie są dostępne dla pracowników nadleśnictw, tych z geoportalu oraz na tej stronie. Porównania dokonałem na podstawie leśnictwa na którym odbywałem staż, i śmiem twierdzić, że mapa z geoportalu jest o wiele lepsza niż na tej stronie podanej przez Niszkę. Na mapach geoportalu jest zaznaczonych więcej dróg które widnieją na mapach pracowników LP.

Przejrzałem też słownik, i mam nadzieję, że go rozbudują, na dzień dzisiejszy to poleciłbym słownik będący na stronie www.encyklopedialesna.pl jest starszy i trochę bardziej rozbudowany.

Zestawienia są ciekawe i można się dowiedzieć jakiś rzeczy z gospodarki leśnej :)

: 11 gru 2014, 15:42
autor: maciosek
Na mapach BDL mamy aktualne numery działek leśnych. Na geoportalu nie znalazłem tego, a na starych mapach topograficznych w geoportalu numery są nieaktualne.

: 11 gru 2014, 16:33
autor: Balkon
Ja się bardziej skupiłem na drogach itp, nie na numerach działek.

: 11 gru 2014, 16:49
autor: niszka
Co do map:

Z drogami faktycznie kiepskawo, za to urzekły mnie wszelkie info geologiczne /podłoże + ukształtowanie terenu) plus średnia wieku lasu i przewaga gatunkowa drzew na poszczególnych działkach -> daje to fajne dopełnienie choćby przy planowaniu noclegu. Dane meteorologiczne też są ciekawym pomysłem, choć jeszcze nie wiem, jak miałabym je wykorzystać ;)

Brakuje mi też czegoś w rodzaju regionalnych nazw poszczególnych miejsc (no ale chyba ciężko wymagać czegoś takiego w profesjonalnej bazie danych)... Swoją drogą w ogóle ciężko mi doszperać się takich danych gdziekolwiek :(

: 11 gru 2014, 21:59
autor: Balkon
Te regionalne nazwy danych miejsc jak mówisz, często są używane tylko w pobliżu dwóch wiosek będących przy sobie, ale bywa też, że te wioski inaczej mówią na te samie miejsca.

: 14 gru 2014, 11:24
autor: Kopek
Z BDL korzystam już jakiś czas. Głównie do tego by sprawdzić czy dana linia energetyczna jest ujęta w służebności. Ułatwia mi to prace.

: 14 gru 2014, 13:48
autor: Mr.Bogus
maciosek pisze:Na mapach BDL mamy aktualne numery działek leśnych. Na geoportalu nie znalazłem tego, a na starych mapach topograficznych w geoportalu numery są nieaktualne.
No to mnie dziwiłeś. Jeszcze nie zażyło mi się żeby zmieniono numery oddziałów leśnych.
Jak do tej pory na wszystkich skanowanych mapach topograficznych 1:25 000 numery oddziałów leśnych były aktualne, bo tego ot tak się nie zmienia.

: 14 gru 2014, 21:56
autor: Tanto
Zmiany numeracji nie są czymś powszechnym, ale się zdarzają np. w przypadku podziału leśnictwa. Pamiętam że kiedyś robiłem trasę 'na gościnnych występach' przez nieznane lasy, ustalanie lokalizacji głównie po nr oddziałów go gps'ów nie było. Wszystko było OK aż do wejścia na teren jednego leśnictwa, dopiero wizyta u leśniczego i zapisanie na mapie aktualnej numeracji wyprostowała drogę.

Odnośnie dróg - pamiętajcie że większość z tego co uznajemy za drogi, dla gospodarki leśnej drogami nie jest. Często są to linie międzyoddziałowe, drogi zrywkowe itp. Mapy leśne trzeba umieć czytać, a wtedy orientowanie się w terenie staje się dużo prostsze, zwłaszcza jeśli rozpoznaje się typ i wiek drzewostanów. Jako ciekawostkę dodam że kilka razy zetknąłem się z sytuacją w której leśniczy nie potrafił 'odnaleźć' się na mapie topograficznej obejmującej teren jego leśnictwa.