[TEST] Noże Brodkesa

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

[TEST] Noże Brodkesa

Post autor: Driver »

Dobra Panowie i Panie no to teraz moje wypociny na temat testu noża :mrgreen:


Na początek wrażenia wizualno-organo-macano-leptyczne :mrgreen: :mrgreen: po wyjęciu z kopertuchy coś w stylu wow jakie to małe
ObrazekObrazekObrazek

wykonanie jak na 15 latka :shock: masakra oprócz lekko nie dobitej puncy do końca (nie widoczna w całości) to nie ma się do czego przyczepić (chcę zobaczyć jego prace za 10 lat). Drewienko klasa i pięknie położony szlif, co do ostrości nie golił ale kartki latały, pochewka jakby troszkę za długa (chodzi mi o to że nóż nie do końca wchodził a pochewka na końcu wyginała się troszku taki mientki flaczek), ale ładnie się komponowała z nożem.

Właściwości tnące dobre (w pracy cięte paski zabezpieczające palety,węże gumowe zbrojone i inne potrzebne gewichta) w domu wszystko co wpadło w ręce od owoców kiełbachy (czasem i jednego palca :mrgreen: ) po cytrynę do herbaty po którym został nie myty na następny dzień
ObrazekObrazek


stal po cytrynie na drugi dzień.

Obrazek


Czas przyszedł na katownię w terenie, od patyków po batonowanie i przygotowanie jadła. Jak pisałem właściwości tnące dobre ALE (o wadach troszku później) z patykami poszło dobrze i przygotowanie strużynek do rozpałki bez większych problemów. Specjalnie nie brałem krzesiwa szwedzkiego tylko bloczkowe to hamerykański żeby sprawdzić jaka będzie ostrość po struganiu magnezji, troszkę go przytępiło ale nie aż tak żeby szło narzekać. Przy batonowaniu ten mały karypel urósł w moich oczach radził sobie świetnie nawet z takimi belkami grubości nadgarstka o ile choć trochę czubka wystawało z drugiej strony.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

nawet małe prace w drewnie mu nie straszne tutaj regulator wysokości kociołka na ogniem

ObrazekObrazek

Były zalety teraz trochę wad, będzie krótko nie ma ich dużo :

po pierwsze po jaki pieron to małe wycięcie na początku krawędzi tnącej, przy cięciu większej ilości pasków na raz haczy i trza poprawiać nawet kilka razy zanim się dobrze ciachnie i przy ostrzeniu też zaczepia się o pręty do ostrzenia, choć same ostrzenie przebiega bardzo dobrze i szybko parę ruchów na diamentach później wygładzenie i po jakiś 10 min nożyk doprowadzony tak że można się nim ogolić

Obrazek

i drugie może nie tak do końca wadą ale mi osobiście trochę przeszkadzało, sam kształt profil rękojeści (chodzi mi o te zbyt wielkie wybrzuszenia) przy dłuższej pracy troszkę wrzynają się w rękę.

Ostatnie podsumowanie nóż spełnił moje oczekiwania z malutkimi mankamentami które można poprawić. W jednym zdaniu "to mały wariat z wielkim potencjałem".


To by było na tyle dziękuję za uwagę i sorki za fotki bo fotograf ze mnie kiepski :D :D


PS. przez cały tydzień katowania jednego co zapomniałem zrobić to zmierzyć skubańca ale myślę że Michał mnie poprawi nóż już wysłany do niego.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, 05:30 przez Driver, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Dzięki wielkie Driver za test :-)
co do noza:
- to wyciecie to tzn notch- niektorzy wolą ze wzgledów estetycznych, np. jak kt jest gruba to nie za ładnie to wyglada lub trudnosci z ostrzeniem,
- rękojesc - mozę rzeczywiscie zbyt wygodna to nie jest, wczesniej posylalem noz na testy i padla opinia, ze okladki są za cienkie - nie mam jeszcze wyczucia do zrobienie "uniwersalnej"
No pochewka to lepiej nie gadac :roll:

a jeszcze nie podalem jakiegos info o nozu:
stal - NCV1
rękojesc- Merbau

Bym jeszcze prosił admina, żeby wydzielił wątek, bo jak tu ludzie beda wpisywac wszystkie recki roznych nozy, to się poprostu syf zrobi.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

dekster-11, nie bądź taki skromny wykonanie pierwsza klasa, nawet najwięksi konstruktorzy wprowadzali poprawki :mrgreen: do wszystkiego trzeba dojść
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

No to kolej na mnie na test noża Dextera.
Podobnie jak Driver byłem zaskoczony wielkością noża. Mile zaskoczony, bo choć spodziewałem się większego to bardzo przypadł mi do gustu.
[center]
Obrazek[/center]
[center]Porównanie z Eką W11[/center]
Nożyk fajnie leży w ręce, choć po dłuższym czasie strugania z dużą siłą daje się odczuć niewielki dyskomfort spowodowany kształtem rękojeści. Może jak by była bardziej płaska po bokach było by lepiej.

[center]Obrazek[/center]

Cięcie nim to poezja. Po naostrzeniu przez Drivera, nie mogłem się przez dłuższy czas oderwać od cięcia wszelkiej maści kartek, kartonów, gazet itp. W terenie bardzo ładnie goli patyki, trzeba uważać aby nie przedobrzyć bo jednym cięciem łatwo ścina gałęzie fi 15mm klonu jesionolistne (miękkie drewno). Do cięcia i strugania ograniczyłem swój test gdyż używając tego noża sprawiało mi to nie lada frajdę.

[center]Obrazek[/center]

Nóż trafił również w ręce chłopaków na weekendowym wypadzie na bunkier, gdzie nastąpiła dalsza część testów - głównie batonowania. Na owych czynnościach skupił się Slaq (obecny posiadacz noża), który z pewnością opisze swoje doświadczenia. Na razie mogę powiedzieć, że chwalił sobie możliwości tego niewielkiego cudeńka.

[center]Obrazek[/center]
[center]Slaq przy pracy[/center]
Reasumując, bardzo udany nożyk, radzi sobie zarówno z naprawdę solidnymi belkami, jak i struganiem. Jeśli wszystkie noże Dextera są tak udane to chylę czoła :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Wielkie dzięki Michał
Jak będziecie chceli, to druga edycje zrobię :mrgreen: :mrgreen:
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

A Ty dekster-11 sprzedajesz też te nożyki ?
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

BRAT_MIH pisze:A Ty dekster-11 sprzedajesz też te nożyki ?
Oczywiście :mrgreen: :mrgreen: :-P
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
kacu666
Posty: 53
Rejestracja: 20 gru 2010, 09:28
Lokalizacja: Głuchołazy
Płeć:

Post autor: kacu666 »

A ja u Dekstera byłem nożyki wszystkie macałem i z czystym sumieniem mogę polecić!!! icon_twisted
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

dekster-11 pisze:Jak będziecie chceli, to druga edycje zrobię :mrgreen: :mrgreen:
No pewnie, nawet nie musisz mnie pytać :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

W zeszłym tygodniu udałem się na bunkier, celem porządkowym, a także by testować nóż dekstera.
Krótko opiszę swoje wrażenia.

Po prawdzie testowałem nożyk już w zeszłą niedziele, ale było mi mało.
Aura sprzyjająca - ciepło, delikatny opad radioaktywny – miło . :mrgreen:

Opis noża, to już może sobie daruję zważywszy na to, iż poprzednicy opisali go już dość dokładnie, i pewnie powielił bym tylko ich opisy. 8-)

Jedno co chciałbym dodać od siebie, to podziw nad wykonaniem pochewki - pogratulować dobrej roboty, i pewnej ręki. Bardzo mi się podoba. ;-)

Pochewka kolorystycznie pasuje do pochewki mojego kukrasa, więc takie zestawienie cieszy oko moje.

https://picasaweb.google.com/1113382265 ... 1849339634

Oba zaś noże tworzą całkiem zgrany duet, co widać na tymże jakże nudnym i banalnym filmiku z moim udziałem. :mrgreen:



Sam film ukazuje mniej więcej, jak się nożyk sprawuje podczas pracy.
Spieszyło mi się, więc jest trochę chaotycznie 8-)


Ostrość trzymał bardzo długo – ostrzenie ręką Drivera.
Chloru nóż testował , ale zdaje się nie ostrzył.
Przekazał mi to małe ustrojstwo na bunkrze, gdzie męczyłem go dość długo i intensywnie.

Wrażenia całkiem pozytywne - świetny do cięcia pieczonego mięsa z prowizorycznego rusztu, jak i również do wszelkiej maści batonowania, strugania i innego cudowania.
Rzeźbić nie umiem, więc w tej materii nic nie powiem.

Wady.
Jedyne co mnie irytowało, to ten nieszczęsny profil rękojeści – zbyt gruby - zupełnie nie na moją rękę.
Bywały momenty, że ciężko było pewnie utrzymać nóż.

Druga sprawa, to nóż jest krzywy – zatem pewnie będzie sprawiał problemy z ostrzeniem.
I to chyba wszystko co bym w tym nożu poprawił.
Nożyk nieco „ktoś” porysował przy batonowaniu – podejrzewam Chlora :mrgreen:

Podsumowując - byłem dość sceptycznie nastawiony do noży dekstera ze względu na ilość jaką robi i ukazuje na forum. Uznałem, że pewnie robi gnioty.

Zmuszonym jestem się pokajać, gdyż ten mały nóż naprawdę ma moc, i świetnie nadaje się do leśnych prac.
Miłym okiem będę teraz spoglądał na nowe dzieła naszego młodego kolegi i życzę sukcesów.

Reszta fot - https://picasaweb.google.com/1113382265 ... 9/TestNoza#
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

slaq pisze:Druga sprawa, to nóż jest krzywy – zatem pewnie będzie sprawiał problemy z ostrzeniem.
mozesz wiecej o tym napisac?
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Dzięki za fajny teścik :mrgreen:
widze, ze Wam to cuś większego trzeba naszykować, a nie takie g**** :mrgreen: :mrgreen:
slaq pisze:Druga sprawa, to nóż jest krzywy – zatem pewnie będzie sprawiał problemy z ostrzeniem.


Możliwe, się przyznaje bez bicia,
stal miałem w masakrycznym stanie (tzn pokrzywiona) mialem problemy ze szlifem i podczas harowania noz mogł "wrócic do swojego pierwotnego kształtu" (tzn naprezenia wewnetrzne nie byly usuniete)

Ale z tą pochewką to przesadziłeś icon_twisted
brzydka jak ta morowa..
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Pochewka jest bardzo ładna.
Lubię taką kolorystykę 8-)

Czy coś większego hmm :mrgreen: dłuższego bardziej 8-)
Dziubałem nim w drewnie sosnowym - suchym, i brakło mi troszku centymetrów :-D
Na filmiku jest taki moment z grubszym polanem, gdzie batonowanie musiałem zakończyć, gdyż nie miałem w co uderzać.

A tak, to bardzo przyjemny w obyciu nożyk :-P
tomasz pisze:mozesz wiecej o tym napisac?
Jest delikatnie przekrzywiony, więc jak położysz go na osełce, to naostrzysz porządnie czubek i część noża przy rękojeści, zaś środek będzie tępy. Nóż nie będzie pracował po całości.
W przypadku noża Dekstera skrzywienie to jest minimalne.
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Kto ma teraz mój nóż ? :-)
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

thrackan ma teraz twojego "najfa" następnie miał iść do mnie, ale poprzez remont łazienki mam wycięty czas z życiorysu, więc nie będę teścił bo opis w 3 zdaniach mija się z celem. Więc jak Thrackan skończy teścić będzie go słał do Ciebie.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Qasz pisze:thrackan ma teraz twojego "najfa" następnie miał iść do mnie, ale poprzez remont łazienki mam wycięty czas z życiorysu, więc nie będę teścił bo opis w 3 zdaniach mija się z celem. Więc jak Thrackan skończy teścić będzie go słał do Ciebie.
A to spk. ;-)
Nie martw się, 2 edycja będzie :mrgreen: :mrgreen: :-P
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Brodkes pisze:Nie martw się, 2 edycja będzie :mrgreen:
:) cieszy mnie to :)
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Taki ostatnio zrobiłem mini teścik jednego z moich ostrzy.
niw robiłem listy do testó, bo testerzy pewnie by mnie zjechali za jakość :P
Celem było sprawdzenie mojej obróbki cieplnej.
stal- NCV1/3mm
nienormanizowana, szlif scandi na zero
gleboko się wgryzał w drewno, lepiej mi nim pracowało niż morą,
uszczerbki powstały tylko w okolicy czubka, spowodowanych zapewnie rzucaniem i podważaniem
kilka fot
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


PS. Nie chciałem zaśmiecać tego wątku moimi obiektywnymi opiniami, więc są linki- ten, kto będzie chciał, to sobie zobaczy ;-)

[ Komentarz dodany przez: Tanto: 2011-04-14, 23:38 ]
Bardzo dobrze że zmieniasz przyzwyczajenia i dajesz dobry przykład umieszczając na Forum miniaturki zdjęć. Jak będziesz wklejał linka z pola 'Forum' a nie 'Alt Forum', to już całkiem będę szczęśliwy :-) i nie będę musiał nic poprawiać.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2011, 23:39 przez Brodkes, łącznie zmieniany 2 razy.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
ODPOWIEDZ