Gore-tex WP

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Gore-tex WP

Post autor: Wedrowycz89 »

Trochę jest rodzajów polskich goretexów, chodzą różne plotki, co do jakości tych kurtek.

Czy ktoś obeznany w temacie może napisać za którymi się rozglądać, a których unikać?

Z tego co wiem to starsze wersje (z przed 2004?) były szyte z Gore-texu, pozniej (do 2009?) z jakiejś innej membrany.
Widziałem kurtki ze szwami podklejonymi taśmą z napisem Gore-tex.
Ponoć summit robił/ robi najlepsze. Czy w rzeczywistości jest różni producenci różnie szyli?

A jak ma się sprawa z kurtkami dla SG, znam dwie wersje, bardziej zielone które chyba były robione wczesniej, bo pozniej weszły już z ładniejszymi kolorami. Materiał wydaje się miększy niż kurtki MONu. Są słabsze/lepsze?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Co do używania gore-texu do szycia wz.128/B pozwolę sobie zacytować wypowiedź użytkownika ORKAN_Hubert z wmasg:
ORKAN_Hubert pisze:Nie wszystkie firmy szyjące dla wojska posiadają licencję GORE, dlatego wiele nie daje wszywek GORE, ani żadnej informacji o nazwie handlowej membrany. Zamiast tego jest napisane ,,membrana PTFE TLS-1".

Poza tym znów piszecie bzdury na temat membran w polskim ubraniu ochronnym. Stosowana jest wyłącznie tkanina zaaprobowana przez MON, z membraną Gore-tex. Zaczytuję mojego kolegę, który zawodowo zajmuję się produkcją odzieży dla wojska.

,,14 stycznia 2009 roku zaaprobowano nowy wzór 128/MON, wraz z kosmetycznymi zmianami wprowadzono dwa odrębne rodzaje tkanin: 3LS2 o gramaturze 50g/m2 o nazwie Salina (nazwa towaru wg. Gore) oraz 3LS1 o gramaturze 100g/m2 o nazwie Darwin. Obie tkaniny pochodzą z firmy Gore - jak również taśma do uszczelniania szwów, taśma tunelowa i antyzaciekowa. Tkanina Salina jest wykorzystywana jedynie do kapturów, spodnie i kurtka szyte są z tkaniny Darwin" Poprzednio stosowana była tkanina Taslite 3L firmy Gore. Wszystkie wspomniane tkaniny miały membrane gore-tex"
Czyli wygląda na to, że sytuacja jest podobna jak w USA, niektóre kurtki mają oznaczenia gore na membranie i taśmach (niektóre nawet wszywki), a inne nie.

Co do tego, za którymi się rozglądać to odpowiem, że za najnowszym modelem wz.128/B (oczywiście najlepiej produkcji summitu), który w przeciwieństwie do pierwowzoru ma kilka zmian:
-Kaptur uszyty z bardzo cienkiego wariantu laminatu gore-tex z możliwością schowania go do kołnierza.
-Zmodyfikowany ocieplacz w którym beznadziejne i bezsensowne wstawki z USa w panterę zastąpiono czarnymi syntetycznymi (niestety nie pozbyto się idiotycznego wpinania polara na zamek, ale w końcu wcale nie trzeba tego używać).
-Zmodyfikowano spodnie poprzez wywalenie kieszeni udowych i wszyto zamek na całej długości nogawki
Lub ewentualnie nad kompletem produkowanym przez summit poza MONowskim kontraktem z kurtką mocno wzorowaną na ECWCS gen.II i spodniami bardzo podobnymi do tych ze zmodernizowanego wz.128/B, ale z kilkoma fajnymi dodatkami.

A co do kurtek SG to moim zdaniem nie warto, w końcu ta kurtka ma pagony i pikowaną podpinkę (co prawda odpinaną) która będzie mocno ograniczać oddychalność. Chyba, że masz możliwość dorwać te komplety uszyte wg. performance zone, które w tym roku testowała straż graniczna.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Czyli nie taki diabeł straszny jak go malują ;)

Mam kurtkę MON z arlenu z roku 2004, jak dla mnie jest ok, i oddycha przyzwoicie. Brakuje mi tylko zamków pod pachami, i niepotrzebny jest zamek do wpięcia polaru.
Jeśli teraz nie wymienię jej na model summita któryś nowszy to sam wszyje sobie taśmę suwakową pod pachy.
Czy w nowym summicie też nie ma tych zamków?

Akurat spodnei według mnie zrobili gorsze niż były, kieszeń boczna idealnie nadawała się na mapę. A spodnie dało się założyć z butami i tak szybko dzięki zamkom.
aciepk pisze:Lub ewentualnie nad kompletem produkowanym przez summit poza MONowskim kontraktem z kurtką mocno wzorowaną na ECWCS gen.II i spodniami bardzo podobnymi do tych ze zmodernizowanego wz.128/B, ale z kilkoma fajnymi dodatkami.
Mówisz może o takim szytym między innymi dla GROMu? Z ukośną kieszenią na lewym ramieniu i fartuchem przeciwśnieżnym?


Komplet SG dostałem ostatnio, ma podszewkę która myślę że będzie ograniczać oddychalność. Może spróbuje wymienić ją na wz.128, a jak nie to wytne szmatę ze środka i pagony.
aciepk pisze:komplety uszyte wg. performance zone, które w tym roku testowała straż graniczna.
Masz może jakieś zdjęcie tego wynalazku?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Wedrowycz89 pisze:Czy w nowym summicie też nie ma tych zamków?
Niestety nie. Pojawiły się dopiero w tym nowym modelu dla SG szytym wg. założeń performance zone.
Wedrowycz89 pisze:Akurat spodnei według mnie zrobili gorsze niż były, kieszeń boczna idealnie nadawała się na mapę. A spodnie dało się założyć z butami i tak szybko dzięki zamkom.
To już kwestia gustu. Może pogranicznikom, którzy patrolują las brnąć po kolana w śniegu te kieszenie się przydają, ale mi na przykład nie bo spodnie 90% czasu spędzają w plecaku i czekają na ostrą ulewę. A spodnie z nogawkami rozpinanymi na całej długości będę mógł założyć bez problemu nawet gdy będę miał na butach raki/rakiety śnieżne/narty bez ich zdejmowania.
Wedrowycz89 pisze:Mówisz może o takim szytym między innymi dla GROMu? Z ukośną kieszenią na lewym ramieniu i fartuchem przeciwśnieżnym?
Kiedyś dla GROMu summit szył komplety identyczne jak wz.128 w panterze i oliwkowe, te które opisujesz po prostu zostały nazwane przez producenta grom, pewnie coby się lepiej sprzedawały :-)
Wedrowycz89 pisze:Masz może jakieś zdjęcie tego wynalazku?
Był wystawiony na stoisku Gore na tegorocznym MSPO, ale chyba nie zrobiłem mu zdjęcia, musisz poszukać w sieci, albo zajrzeć do NTW z września (albo z października nie pamiętam dokładnie) tego roku gdzie był artykuł o performance zone.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

http://www.cannon-fodder.mil.pl/index.p ... Itemid=106

Niby nowy model dla MON (dużo rózni się od tego SG?) Ciekawe czy wejdzie do użycia, czy narazie nie.
aciepk pisze:To już kwestia gustu.
Dokładnie
aciepk pisze:Kiedyś dla GROMu summit szył komplety identyczne jak wz.128 w panterze i oliwkowe, te które opisujesz po prostu zostały nazwane przez producenta grom, pewnie coby się lepiej sprzedawały

Chodziło mi o kurtkę z tego zdjęcia http://img175.imageshack.us/img175/7201 ... 5ri5kn.jpg ale w sumie może być to też kama.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Wedrowycz89 pisze:http://www.cannon-fodder....3184&Itemid=106

Niby nowy model dla MON (dużo rózni się od tego SG?) Ciekawe czy wejdzie do użycia, czy narazie nie.
A mi się wydaje, że to jest właśnie ten nowy model gore dla SG. W sumie to MON ledwo w zeszłym roku wprowadził zmodernizowane wz.128/B i już by im przygotowali nowy model?
Wedrowycz89 pisze:Chodziło mi o kurtkę z tego zdjęcia http://img175.imageshack....es3iq5ri5kn.jpg ale w sumie może być to też kama.
Szczerze mówiąc to wcześniej na innych zdjęciach tej kieszeni nie zauważyłem. Cóż to pewnie jakiś model kurtki o którym wcześniej nie miałem pojęcia :-D
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Ja mam takie jak na zdjęciach 12 i 13: http://picasaweb.google.com/11201010079 ... 5005091522 produkcji Konfekcjonera. Dostałem komplet nie dawno, więc mogę tylko powiedzieć, że jest wygodne w noszeniu, trochę szeleści, spodnie mimo, że rozpinane tylko u dołu, spokojnie dają się założyć w zimowych butach (wersja z kieszeniami udowymi).
Obrazek
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

W SG były dwa modele "ubrania na złą pogodę", tak się nazywa to ubranko.
Miałem okazję nosić pierwszy jak i drugi model, według mnie , ten drugi jest lepszy bo ma ocieplaną kurtkę pikowaną podpinką i tak się nie wyciera jak pierwszy.

Jak trzeba to zapodam fotkę kurtki. :D
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Możesz wrzucić, będą mieli ludzie do wglądu, bo jakby nie patrzeć te komplety dla SG nie są tak popularne jak wz.128/B.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Mój komplet SG wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Producent to Arlen, rok 2001

Znajomy ma Komplet chyba w tym samym kroju, a przynajmniej niewiele się różni, chyba w listwach nad zamkiem ma rzepy nie napy. Różni się za so kolorem, jest mniej zielony i podobny troche do polskiego ripstopu. Jego komplet to też Arlen, tyle że z 2008.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Wygląda na to, że twój komplet to ten pierwszy model.
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Dokładnie,Wedrowycz89 pokazał fotki pierwszego wzoru, ja mam drugi wzór.
Krój jest identyczny ale różni się materiałem który teraz jest lepszy jakościowo.
Kurtka ma podpinkę, nie ma już od środka wszytego dodatkowego pasa biodrowego(widać w pierwszym modelu).
Producent KAMA, data produkcji 2006rok.

Charakterystycznym elementem kurtki Straży Granicznej, jest kieszeń na lewym ramieniu służąca do noszenia radia Motorola MT2100.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Na ostatnim zdjęciu widać z boku szczelinę zasuwaną na suwak(występuje po obu stronach kurtki).
Dzięki temu, bez rozpinania kurtki można łatwo dostać się do przedmiotów zaczepionych na pasie głównym oraz noszenia broni służbowej na zewnątrz.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Mam nadzieję, że te nowe komplety, które były testowane w tym roku się przyjęły/przyjmą i zaczną wkrótce wypływać bo chciałbym przetestować jak działa ten performace zone :-D
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

ZEN pisze:Na ostatnim zdjęciu widać z boku szczelinę zasuwaną na suwak(występuje po obu stronach kurtki).
Dzięki temu, bez rozpinania kurtki można łatwo dostać się do przedmiotów zaczepionych na pasie głównym oraz noszenia broni służbowej na zewnątrz.
U mnie tego nie ma. I u kolegów też nie zauważyłem, musze zobaczyc jak jest w nowszym modelu do którego mam dostęp.

BTW< czy w MONie albo SG są przewidziane jakieś ocieplacze pod spodnie? Sam ostatnio w tym celu załatwiłem ocieplacz kombinezonu pilota z polaru ;)
W sumie w najnowszych systemach odzieży z USA też nie ma chyba spodni lvl 3, ktoś wie czemu zrezygnowali?
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Do Kurtki i spodni w komplecie jest bluza polarowa i spodnie, bluza jest z pagonami i haftowanym napisem Straż Graniczna.

Bluza z pierwszego wzoru była rozpinana do połowy z przodu i trzeba było ją zakładać przez głowę, ta druga ma suwak z przodu na całej długości i suwaki po bokach jak w kurtce.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

ZEN pisze:BTW< czy w MONie albo SG są przewidziane jakieś ocieplacze pod spodnie?
W przypadku WP możesz używać spodni od ocieplacza ćwiczebnego choć jest to głupota ze względu na to, że będziesz miał na sobie dwie w sumie identyczne membrany. W większości przypadków wystarczają jednak kalesony specjalne.
Wedrowycz89 pisze:W sumie w najnowszych systemach odzieży z USA też nie ma chyba spodni lvl 3, ktoś wie czemu zrezygnowali?
Bo spodni polarowych praktycznie nikt nie używał, a wraz z wprowadzeniem nowych systemów odzieży na złą pogodę zmieniły się zasady dobierania leveli w zależności od warunków atmosferycznych i aktywności użytkownika. Aktualnie w przypadku aktywnych działań w niskich temperaturach w zupełności wystarczają kalesony lvl.1 i lvl.2 i na to spodnie lvl.5 z PCU/ECWCS gen.III. A jak musisz leżeć nieruchomo, a dookoła trzaska mróz to zakładasz spodnie lvl.7.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Pytanie do znawcow polskich gore
Czy to jest najnowszy sort ?

http://allegro.pl/mundur-gore-tex-wp-12 ... 97669.html
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Tak.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

aciepk, Polecasz owy komplet ?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

To zależy bo o ile spodnie są jak dla mnie idealne to kurtka ECWCS gen.II do pięt nie dorasta.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Wlasnie zamowilem,...zobaczymy co przyjdzie
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Zaczynam polowanie na ten najnowszy model.
Jakich producentów szukać, a których unikać? Czy nie ma znaczenia?
Sam jakoś największe zaufanie mam do Summitu, Kamy, Arlenu. Summit robi kontraktowe kurtki teraz?
Major
Posty: 50
Rejestracja: 29 paź 2010, 17:01
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: Major »

Summit robi i kontrakty i ''cywile''. Kontrakty są z ''PTFE'', a cywile z Gore-texu ;)
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Gore-teź i PTFE to raczej to samo ;)
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Tu chyba chodzi o zastrzeżenie nazwy i tantiemy dla tego kto to zrobił... Bo PTFE to normalna nazwa dla teflonu, a gore to materiał pokryty przez teflon w dużym uproszczeniu ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
ODPOWIEDZ