Mój custom

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Mój custom

Post autor: strzelec214 »

Oto mój custom. Zrobiony z resora o grubości 6mm. Długość ok. 22cm po równo na ostrze i na rękojeść z jelcem. Okładziny z plastiku warstwowego bo nie znalazłem żadnego dobrego kawałka drewna, ale to jest dobre rozwiązanie bo się nie brudzi. Proszę o opinie
http://img826.imageshack.us/g/zdjcie0271g.jpg/
Ostatnio zmieniony 23 paź 2010, 18:30 przez strzelec214, łącznie zmieniany 3 razy.
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

strzelec214 pisze:Proszę o opinie
Byłoby łatwiej takową wydać, jakbyś jakieś zdjęcia załączył.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2010, 19:59 przez thrackan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: strzelec214 »

Już dodałem link do albumu bo mi nie chciało "wskoczyć" całe zdjęcie
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Sam projekt średnio mi się podoba, ale wykonanie całkiem w pytkę.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: strzelec214 »

Oczywiście nie jest dopieszczony maksymalnie ale tego etapu akurat nie lubię więc mi się nie chce :-? :-)
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Wzorowałeś się na nożu Bear'a Grylls'a? Bardzo fajny. Jak z właściwościami tnącymi przy tej grubości ostrza? Szlif płaski?
Gratuluje świetnej roboty:)
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Tylko tak dalej chłopie.
Najważniejszą opinię o nim możesz wydać Ty sam, bo możesz wziąść go w rękę, bo wiesz jakie zastosowałeś materiały, i wiesz ile wysiłku i potu Cię kosztował.
Ja tylko mogę powiedzieć, że to przyzwoicie wyglądający nóż, ale mimo wszystko dał bym mu drewniane okładziny a jelec bym raczej zaokrąglił.
No i czas go zapochwić! :mrgreen:
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Grzymek
Posty: 225
Rejestracja: 26 sty 2010, 01:58
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Gadu Gadu: 6909467
Tytuł użytkownika: Na pohybel
Płeć:

Post autor: Grzymek »

puchalsw pisze:zapochwić
Podoba mi się to słowo.
"Lecą z mej gęby kumullusów kłęby..."
Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: strzelec214 »

Dzięki za pochwały :-) . Inspirowałem się trochę nożem Bear'a ale ostatecznie wyszło coś trochę innego. Co do właściwości tnących to szlif płaski o wysokości 20mm przy grubości 6mm może się wydawać nie zbyt dobrym rozwiązaniem, ale o dziwo nie jest najgorzej. Mimo to następny nóż jeśli będzie z resora 6mm to raczej szlif będzie wyższy. A jeśli chodzi o "zapochwienie" noża to bardzo chciał bym zrobić pochwę taką jaką ma Bear Grylls na swoje cacuszko ale nie mogę za cholerę dopaść żadnych kawałków skóry 3mm. Nie wiem skąd żeby było w miarę tanio :-(
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Szlif wyprowadzałeś ręcznie? (pilnik) Czy mechanicznie? (taśmówka)
A tam na marginesie to Twoje wykonanie bardziej mi się podoba niż produkt Bear'a :mrgreen:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: strzelec214 »

Dzięki maly. Szlif podobnie jak wszystko inne robione ręcznie (pilnik, papier ścierny) na takiej maszynce opatentowanej przez kogoś na knives.pl
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Ładny! Mam też nadzieję, że również funkcjonalny. Jak nim popracujesz, napisz coś o tym
Mother
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2009, 21:56
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 8087578
Płeć:

Post autor: Mother »

Strzelec214 mam do Ciebie prośbę, też chcę zrobić nożyk na podstawie projektu S4 Bayleyknife. Będę rzeźbił w NC6 4mm. Czy mógłbyś nagrać filmik pokazujący jak działa ta maszynka dokładnie, bo wiem jak wygląda, ale chcę się upewnić, no i pokazał byś przy okazji jak kładzie się nią szlify. Jestem trochę nożowym pedantem, dla tego chcę żeby szlif był jak najbardziej prosty i chcę niwelować błędy przy konstrukcji swojej maszynki. I jak tam z hartowaniem odpuszczałeś do szlifów, czy na zahartowanym pracowałeś, i może wiesz jakim papierkiem robi się wykończenie satin bo mi się podoba strasznie.
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Mother pisze:jak działa ta maszynka dokładnie
Pozwól, że się wtrącę: http://www.knives.pl/forum/index.php/to ... lifów.html

Zasada działania bardzo prosta ;-)
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Dobre! Idealne w swojej prostocie. Trochę przypomina patent Lansky'ego na ostrzenie noży
F..k it, I'll Do It Myself!
Mother
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2009, 21:56
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 8087578
Płeć:

Post autor: Mother »

Czytałem ten temat na knives. Ten pilnik chodzi na prawo lewo, czy góra dół, jest wszystko na stałe czy luzem?
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Mother pisze:Czytałem ten temat na knives. Ten pilnik chodzi na prawo lewo, czy góra dół, jest wszystko na stałe czy luzem?
Pilnik chodzi w prawo, w lewo i w tył i w przód :mrgreen:
Chodzi o to, aby chodził pod jednym kątem, więc wystarczy, by był "wydłużony" o jakiś pręt i oparty na prostopadłej do niego podstawie ;-)
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 19:37 przez Brodkes, łącznie zmieniany 1 raz.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: strzelec214 »

To ja lepiej opiszę działanie tej maszynki. Masz deskę o długości około 35-40cm i szerokości ok 30cm. Kładziesz ją krótszym bokiem do siebie. Na przeciwległym końcu w wrogach wkręcasz po jednej śrubie ok 12cm tak by wystawały do góry i mocno się trzymały. Najlepiej łeb śruby od dołu a od góry skręcić mocno nakrętką. Na to jeszcze po jednej nakrętce żeby można było regulować wysokość poprzeczki którą natomiast musisz zrobić z płaskownika wywiercając w nim dziury tak by wszedł swobodnie na śruby.
Teraz bierzesz ostry pilnik jakieś 30cm długości lub trochę więcej i około 3cm szeroki. Doczepiasz do niego przedłużkę z drutu (WAŻNE ABY DRUT BYŁ PROSTY!!!) tak by przedłużała pilnik o tyle ile mniej więcej długości ma deska czyli pilnik z drutem nie licząc rękojeści powinien mieć jakieś 60-70cm. Teraz na drugim końcu deski kładziesz nóż tak by przyszłą krawędzią tnącą był ustawiony do ciebie i przyciskasz go ściskiem algo grubym płaskownikiem przykręconym do deski na dwie śruby tak by między nimi przechodził nóż . Opierasz pilnik na nożu i poprzeczce i lecisz przód-tył itd... itd... Jak dojdziesz do wygięcia ostrza to luzujesz nóż i przekręcasz go tak by krawędź tnąca przyszłego ostrza była równoległa do krawędzi dechy. potem odwracasz nóż i lecisz powtórkę z rozrywki :-) ;-)

Co do mojego noża to najpierw odpuszczałem potem hartowałem. Wszystko wykonane w zwykłym piecu węglowym.
UWAGA! Jeśli ktoś ma zamiar to robić to nie opalać wtedy pieca węglem a drewnem!!! Bardzo ważne!
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Mother
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2009, 21:56
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 8087578
Płeć:

Post autor: Mother »

Dzięki wielkie panowie, jutero jak zaleję z tatą fundamenty to zklece taką maszynkę. Na prawdę szlif wychodzi taki równy? Teraz problem z hartowaniem, nie wiecie czy NC6 z swarog.pl jest zahartowana od razu?
Awatar użytkownika
strzelec214
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2010, 17:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: strzelec214 »

jeszcze odnośnie tego satinu to szlifujesz papierem ślady po pilniku zaczynając od gradacji 100 potem 180 320 500 i albo na tym kończysz albo jedziesz dalej ale maksymalnie do 800
Jak się nie ma co się lubi to się chodzi z nosem na kwintę
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Mother pisze: nie wiecie czy NC6 z swarog.pl jest zahartowana od razu?
Jest w stanie surowym, tzn. trzeba zahartować ;-)

[ Dodano: 2010-10-29, 21:00 ]
strzelec214 pisze:jeszcze odnośnie tego satinu to szlifujesz papierem ślady po pilniku zaczynając od gradacji 100 potem 180 320 500 i albo na tym kończysz albo jedziesz dalej ale maksymalnie do 800
Albo na lustro :mrgreen:
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Mother
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2009, 21:56
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 8087578
Płeć:

Post autor: Mother »

Wielkie dzięki:) Jak będę miał jakieś problemy to się was poradzę:)
Edyta: Panowie jeszcze jedno, jak z hartowaniem. W Olsztynie z tego co się dowiadywałem nie ma za dużego wyboru. Nie wiecie ile taka przyjemność może kosztować u któregoś z nożorobów?
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Mother pisze:Wielkie dzięki:) Jak będę miał jakieś problemy to się was poradzę:)
Edyta: Panowie jeszcze jedno, jak z hartowaniem. W Olsztynie z tego co się dowiadywałem nie ma za dużego wyboru. Nie wiecie ile taka przyjemność może kosztować u któregoś z nożorobów?
Hartujesz albo na kolor (trudniej) albo oddajesz do ludzi, którzy się tym zajmują na codzień ;-)
A taka przyjemność (nóż custom) różnie może kosztować, a napewno nie tyle co tanie fixedy z bazaru ;-)
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

dekster-11 pisze:A taka przyjemność (nóż custom) różnie może kosztować, a napewno nie tyle co tanie fixedy z bazaru ;-)
Custom kosztuje więcej niż dobry nóż, dobrej firmy (seryjny nóż o podobnej specyfikacji kupisz dużo taniej), ale jest to cena niepowtarzalności, boskiej aparycji i serca włożonego w wykonanie.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Mother
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2009, 21:56
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 8087578
Płeć:

Post autor: Mother »

Nie chodzi mi o cenę noża tylko hartowania:)
ODPOWIEDZ