Dzięki forum trafiłem na stronę Northwest Woodsman
A na niej na namiot z płachty czyli Tarp Tent
No i zachorowałem na pokazany patent. W markecie budowlanym zakupiłem płachtę budowlaną w taktycznym zielonym kolorze

O wymiarach podanych przez producenta 3x4m. Płachta ma na krawędzi co metr umieszczone aluminiowe oczka jest więc idealna do planowanego przedsięwzięcia.
W tym samym markecie dokupiłem 1m taśmy syntetycznej, trzy pasujące do jej szerokości metalowe półkółka ( D-ringi) i trzy metry linki (paracordu). Całkowity koszt inwestycji 30,- zł.

Taśmę pociąłem na trzy kawałki długości 10cm i jeden 15cm. Żeby się nie strzępiła końce taśmy zatopiłem ostrożnie nad płomieniem zapalniczki. Te trzy krótsze posłużą do przyszycia D-ringów do płachty a ten dłuższy do wykonania mocnej pętli. Zostało 0,5m taśmy? Nie szkodzi przyda się kiedyś do czegoś.

Wykorzystując pisak i miarę krawiecką

Wyznaczyłem na zewnętrznej stronie płachty miejsca przyszycia pętli i D-ringów.

Pamiętajcie by zaznaczyć kierunek przyszycia D-ringów bo inaczej się pogubicie w trakcie szycia.
A oto schemat rozmieszczenia elementów na płachcie

Rysunek pochodzie ze strony Northwest Woodsman
Maszyna na stół mocne syntetyczne nici na maszynę i powoli zaczynam najtrudniejszą część całej operacji czyli szycie.
Jeśli ktoś nie ma maszyny to żadna przeszkoda bez problemu można wszystko przyszyć ręcznie.


Uwagi techniczne do szycia: szyjemy nicią syntetyczną, używamy możliwie grubej nici, na maszynie ustawiamy maksymalną długość szwu, nie obszywamy taśmy po krawędziach (w prostokąt tylko skosem od krawędzi do krawędzi. Płachta jest dosyć cienka; drobny szew i obszycie w prostokąt mogą spowodować „wycięcie” dziury w płachcie tak jak znaczek wyrwany z arkusza. Przed przyszyciem włóżcie D-ringi w złożoną taśmę i ją zeszyjcie nie będą wam wylatywały i będzie łatwiej przyszyć całość do płachty.
Szycie skończone, warto szwy uszczelnić np. świeczką.
Do pętli i bocznych D-ringów mocujemy 1m linki złożony na pół, do tylnego D-ringu nie mocujemy nic (dodatkowa linka około 2 m służy do owinięcia zrolowanej płachty a za jej pomocą wiążemy tylny D-ring do słupka).
Rozbijamy Tarp-Tent
Nasz namiot będzie miał podstawę kwadratu o bokach 2x2m musicie sobie ten kwadrat wyobrazić w terenie lub nawet jakoś zaznaczyć kładąc np na jego rogach patyki szyszki czy kamyki pomoże to załapać o co chodzi przy pierwszym rozkładaniu
Na ładnym płaskim kawałku terenu rozkładamy naszą płachtę. Na tylnej krawędzi wbijamy w oczka 3 szpilki oba skrajne oczka pozostawiamy nieprzyszpilone. To jest jeden bok naszego kwadratu. Na bokach płachty wkładamy szpilki w oczka które są na linii D-ringów i wbijamy je w dwa pozostałe rogi wyobrażonego kwadratu. W środku ma być luźna płachta.

Bierzemy dwa kije o długości 330-350cm i kładziemy je równolegle na przedniej krawędzi płachty tak by ich końce wystawały 20-30cm poza płachtę a czubki zachodziły na siebie. Wiążemy czubki linką zamocowaną do pętli i podnosimy całość tak by płachta się napięła, poprawiamy ustawienie i przywiązujemy linki od D-ringów do kijów. Trzeci krótki 1m kij wbijamy z tyłu za namiotem i przywiązujemy linkę między tym kijem a tylnym D-ringiem, jeśli linkę przywiążemy w miarę poziomo to mamy jednocześnie sznurek do przesuszenia np. ręcznika.

Regulacja drzwi. Widzicie że płachta zwisając tworzy rodzaj drzwi by drzwi dotykały ziemi musimy podnieść lub obniżyć szczyt namiotu co uzyskamy przez rozwarcie (niżej) lub zsunięcie (wyżej) dolnych końców kijów. By drzwi dochodziły do siebie musimy przesunąć ku sobie przednie szpilki. Raz jeszcze obchodzimy całość i poprawiamy tak by namiot był ładnie rozstawiony.

Tu możecie prześledzić jak rozstawia się oryginał TarpSetUp
A tutaj filmik z rozkładania namiotu video
Waga kompletu (płachta 8 szpilek i linka) 950g. Wymiary po zrolowaniu średnica 12cm
Długość 40cm. Wykonanie zajmuje jedno popołudnie.
A co jeśli w okolicy nie ma odpowiednich kijów? Zawsze możemy rozłożyć płachtę tradycyjnie a to chyba potraficie.