Słowiańska (polska) mitologia / demonologia ludowa

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Słowiańska (polska) mitologia / demonologia ludowa

Post autor: Ciek »

Ktoś z was interesuje się może tym tematem i lubi sobie z czołówką o utopcach poczytać nocując w hamaku nad bagnem? :)

Mam pytanie o literaturę: czy ktoś z Was czytał książeczkę Leonarda Pełki "Polska demonologia ludowa"? Zastanawiam się czy się zaopatrzyć. Warto?

Zdaje się tutaj:
http://niniwa2.cba.pl/pelka_polska_demo ... ludowa.htm
można przeczytać fragmenty tego opracowania, jeśli kogoś temat zainteresował.

Może jakąś inną literaturę polecicie? Dotychczas wiedzę czerpałem tylko i wyłącznie z komputera ale to nie jest to samo co książka w terenie :(
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

O tak ! :-P Utopce, Wiły i Południce. A na moczarach wypatrywanie zielonego Wodnika. Dobry też jest Wąpierz. Pozdro.
Siedzi pogaństwo , siedzi ! 8-)
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Wpadłem w panikę, że na allegro tylko jedna jest i kupiłem. Z rozpędu jeszcze wziąłem W KRĘGU UPIORÓW I WILKOŁAKÓW - Bohdan Baranowski. Jak znacie jeszcze coś ciekawego to walcie tytułami, póki jestem w szale zakupów ;)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Także Baranowskiego ,,O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach'' - czytam obecnie, całkiem zacne.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Czytałem.Przyjemna książka:)
NEVER GIVE UP
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

W KRĘGU UPIORÓW I WILKOŁAKÓW - Bohdana Baranowskiego już mam. Książka ciekawa, pisana przyjaznym językiem. Tytuł jest nieco mylący, w rzeczywistości poruszana tematyka jest szersza i obejmuje wszelkie zabobony, łącznie z procesami czarownic. Ujęcie naukowe, "historii z dreszczykiem" raczej nie należy się w środku spodziewać. Jest też kilka ciekawych fotografii przedstawiających głównie rzeźby - ludowe wyobrażenia Czarta i innych paskudów.

Jedyna wada jaką stwierdziłem - książka cuchnie. Jest to stare wydanie kupione na allegro. Odberałem osobiście ale, kurcze, nie przyszło mi do głowy powąchać. Sprzedawca trzymał ją u siebie w pokuju, gdzie kopci peta za petem i książka tak wali papierochami, że się chce rzygać. Przed przeczytaniem z pewnością będe starał się ją wywietrzyć. Jakby ktoś z was kupował jakieś starocie, polecam się zapytać o papierochy.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

slaq pisze:O tak ! :-P Utopce, Wiły i Południce. A na moczarach wypatrywanie zielonego Wodnika. Dobry też jest Wąpierz. Pozdro.
Siedzi pogaństwo , siedzi ! 8-)
Wiedziałem, że Sławek zareaguje jako pierwszy ;-) Oj siedzi pogaństwo :mrgreen:
Nie zapominajmy o Leszach i Rusałkach :-P
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Kilka ciekawych słów o naszym bratnim narodzie litewskim:

http://www.linia-polnocna.internetdsl.p ... c178688704

Fragmenty opracowania Bohdana Baranowskiego (właściwie to połowa ksiązki, i to ta bardziej ciekawa. Nie jestem pewien jak się przedstawia kwestia prawa autorskiego):

http://niniwa2.cba.pl/boginki_i_odmience.htm
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Klasyczna już "Mitologia Słowian" Gieysztora też jest przystępnie i wciągająco napisana. Traktuje tak o bogach jak i duchach, demonach, obrzędach i rytuałach.

Ale na czytanie pod namiotem to ja bym wolała zabrać "Złota gałąź" Frazera, niesamowita książka, zbiera i porównuje rozmaite wierzenia, zabobony, czary, mity różnych ludów, z wnioskami z analizy można sie zgadzać lub nie, ale same opisy sa arcyciekawe, np jak to włoscy chłopi przy przedłużającej się złej pogodzie wyciągali figury świętych z kościoła na pole, żeby pogode zmienili;)
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

A może troszku muzyczki w tym klimacie ??
Polecam pogooglować zespół Staryi Olsa z Białorusi ... Udowadniają że Białoruś to nie tylko Łukaszenko ;-)
http://staryolsa.com/pol/video.html

Super też jest Zespół litewski Auli...

Nawet nie wyobrażacie sobie jak się tego słucha z MP 3 w tlf w środku nocy, w środku lasu, w środku ... ;-)
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

Leonarda Pełkę zdecydowanie warto, to solidna etnologiczna praca oparta o materiał z wschodnich terenów Polski - gł. Podlasie i Lubelszczyzna. A przy tym przystępnie napisana.

Baranowski jest też dobry - wprawdzie nie czytałem jego ksiązek o demonologii, a tylko "Ludzie gościńca" - nota bene też polecam , to ksiązka o różnych "ludziach luźnych" w Polsce przedrozbiorowej - o flisakach, furmanach, żebrakach, obraźnikach, złodziejach, wędrownych kramarzach itd.

Co do Gieysztora - zgadzam się z Mazazel, pozycja absolutnie kultowa i podstawowa.

Więcej znajdziesz na forum rodzimowierców: http://www.rbi.webd.pl
Ja nie jestem wyznawcą tej religii, ale się troszkę interesuję. Na naszym forum jest od niedawna kolega Blizbor - on chyba też jest na tamtym forum, może też coś doradzić.

Odradzam natomiast tematy dotyczące mitologii słowiańskiej na polskiej Wikipedii. Są ewidentnie "kreatywne", tzn. opisują ową mitologię tak jakby ją chcieli widzieć współcześni wyznawcy, a nie obiektywnie.
Jeszcze wrócą wiosny przypływy i zaświecą zorze rankami
Wilki przecież polują stadami i dopadną kiedyś myśliwych
(Otton Żupancić)
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Ciekawe to forum, dzięki za linki. Nie ukrywam jednak, że nieco alergicznie reaguję na faktyczną wiarę w coś, a już zwłaszcza na nasze lokalne odmiany pogaństwa od kiedy zobaczyłem w TV jakiś dziwaków zbiorowo obmacujących drzewa, z których rzekomo czerpią energię. Nie ma to jednak jak neutralna światopoglądowo mała czarna.

Zamówiłem już sobie książkę Gieysztora oraz dodatkowo publikację J. Strzelczyka - Mity, podania i wierzenia dawnych słowian.

Książka Baranowskiego mi się spodobała, prawdopodobnie dokupię kilka innych pozycji tego autora. Facet pisze w sposób, który jak znalazł pasuje na niezobowiązującą popołudniową lekturę.
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

nordwest pisze:Więcej znajdziesz na forum rodzimowierców: http://www.rbi.webd.pl
Ja nie jestem wyznawcą tej religii, ale się troszkę interesuję. Na naszym forum jest od niedawna kolega Blizbor - on chyba też jest na tamtym forum, może też coś doradzić.
Jako że zostałem wywołany do tablicy to i coś skrobnę w temacie ;-) Przedewszystkim polecam dział "Księgozbiór RBI" (jestem zaskoczony że ktoś z forumowiczów Recona zna takie fora jak RBI :mrgreen:) w którym to znajdują się opisy książek traktujących o wierzeniach, mitologii i kulturze dawnych Słowian a także opinie o nich. Jest to prawdziwy temat-rzeka, bo książeczek traktujących o dawnych wierzeniach ukazało się sporo - nie wszystkie jednak są warte polecenia (np. stanowczo odradzam "twórczość" Czesława Białczyńskiego), a wiele informacji zawartych w tych, które uważane są za lekturę obowiązkową jest zdezaktualizowana ze względu na postęp w badaniach (należy przy tym pamiętać, że badacze nie są nieomylni i także zdarzają im się błędne koncepcje oraz wnioski). Niemniej mogę polecić takie tytuły jak:

1. Aleksander Gieysztor - "Mitologia Słowian"
2. Andrzej Szyjewski - "Religia Słowian"
3. Leonard J. Pełka - "Polska Demonologia Ludowa"
4. M. Kowalczyk - "Wierzenia Pogańskie Za Pierwszych Piastów"
5. Kazimierz Moszyński - "Kultura Ludowa Słowian"
6. Jerzy Strzelczyk - "Mity, Podania i Wierzenia Dawnych Słowian"
7. Bogusław Gierlach - "Sanktuaria Słowiańskie"
8. Barbara i Adam Podgórscy - "Encyklopedia Demonów"
dziul pisze:A może troszku muzyczki w tym klimacie ??
Polecam pogooglować zespół Staryi Olsa z Białorusi ... Udowadniają że Białoruś to nie tylko Łukaszenko
http://staryolsa.com/pol/video.html
Stary Olsa jest świetny :) Miałem okazję posłuchać ich na żywo na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie kilka lat temu, zakupiłem też wówczas od nich dwie płyty, których do dzisiaj lubię sobie posłuchać :)
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Blizbor pisze:jestem zaskoczony że ktoś z forumowiczów Recona zna takie fora jak RBI :mrgreen:)
Dlaczego? Oba fora się wzajemnie znakomicie uzupełniają jeżeli chodzi o wiedzę o lesie. Jedno prezentuje podejście praktyczne, użytkowe, a drugie filozoficzne, historyczne, metafizyczne. Nie sądzę by było można w pełni poczuć więź z ziemią nie spędzając nigdy w życiu nocy przy ognisku w lesie (nie w namiocie!), a tutaj tematyka puszczaństwa (nienawidzę okreslenia surwiwal :P ) bardzo pomaga. Z drugiej strony, w ostatnim czasie zacząłem nabierać przekonania, iż nie można się również w pełni cieszyć lasem nie mając przynajmniej podstawowej świadomości dnośnie tradycji z lasem związanych. Myślę, że raczej powinniśmy być zdziwieni, że tak mało ludzi z RBI gości na reconie, który, moim skromnym zdaniem, w przeciwieństwie do innych społeczności związanych z surwiwalem, ma w sobie to trudne do zdefiniowania "coś", które przyciąga jednostki zmęczone pokutującym na innych forach trollowaniem i językiem nastoletnich "lololków".

Swoją drogą, zapisałem się RBI ale może zabrać nieco czasu zanim pojawi się mój pierwszy post. W przypadku recona to było chyba ze 2 lata. Dla niektórych czas nie gra roli :)
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Ciek pisze:
Blizbor pisze:jestem zaskoczony że ktoś z forumowiczów Recona zna takie fora jak RBI :mrgreen:)
Dlaczego? Oba fora się wzajemnie znakomicie uzupełniają jeżeli chodzi o wiedzę o lesie. Jedno prezentuje podejście praktyczne, użytkowe, a drugie filozoficzne, historyczne, metafizyczne. Nie sądzę by było można w pełni poczuć więź z ziemią nie spędzając nigdy w życiu nocy przy ognisku w lesie (nie w namiocie!), a tutaj tematyka puszczaństwa (nienawidzę okreslenia surwiwal :P ) bardzo pomaga. Z drugiej strony, w ostatnim czasie zacząłem nabierać przekonania, iż nie można się również w pełni cieszyć lasem nie mając przynajmniej podstawowej świadomości dnośnie tradycji z lasem związanych.
Widzę, że kolega prezentuje podejście bliskie także mojej duszy :) :564:
Ciek pisze:Myślę, że raczej powinniśmy być zdziwieni, że tak mało ludzi z RBI gości na reconie, który, moim skromnym zdaniem, w przeciwieństwie do innych społeczności związanych z surwiwalem, ma w sobie to trudne do zdefiniowania "coś", które przyciąga jednostki zmęczone pokutującym na innych forach trollowaniem i językiem nastoletnich "lololków".
Rodzimowiercy są różni, jedni lubią takie klimaty jakie można znaleźć w surwiwalu (puszczaństwie), inni wolą klimaty "miejskie". Tam na RBI jest kilka osób, które w mniejszym lub większym stopniu są obeznane z tematyką surwiwalową (np. Wiedmar Welesowic), choć niekoniecznie mogą wiedzieć o forum Recon.net ;-)
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Ciek

Muszę przyznać że trafiłeś ;-)
Samotne nocowanie w lesie, przy trzasku i blasku ogniska, nastraja, pozwala Pomyśleć ...
No a jak Myślenie (przez duże "M" czyli nie "myślenie" o programie TV, czy o przyszłych zakupach) to sama przychodzi i Duchowość... :)
Jakoś same cisną się przemyślenia jak to było zanim ochrzczono Słowian ?
Co rządzi Naturą jej Prawami ?
Jaka Wiara panowała między CHOINKAMI i DĘBAMI, zanim przyszła i zadomowiła się u nas, Wiara przybyła z GAJÓW OLIWNYCH i PALM ? :-/
Jak to było kiedy ludzie TUTAJ brali z Natury to co im było potrzebne i żyli TU wtedy ... ?

A jak już mnie zmęczy to myślenie to puszczam sobie "Starego Olsę" z MP3 :mrgreen:
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Ciekawy wątek o słowiańskich demonach można znaleźć na forum Zrzeszenia Rodzimej Wiary:

http://www.rodzimawiara.org.pl/index.ph ... &Itemid=47

Przy czym są to bardziej opisy doświadczeń poszczególnych użytkowników owego forum okraszone ciekawymi opowieściami, aniżeli dyskusja stricte "etnologiczna" - niemniej bardzo ciekawa. Taki odpowiednik dyskusji z tego forum o dziwnych, niewytłumaczalnych rzeczach, z jakimi się zetknęliście :)

[ Dodano: 2010-04-15, 20:29 ]
dziul pisze:A może troszku muzyczki w tym klimacie ??
Polecam pogooglować zespół Staryi Olsa z Białorusi ... Udowadniają że Białoruś to nie tylko Łukaszenko ;-)
http://staryolsa.com/pol/video.html
Nawet bardziej w klimacie jest kapelka "Jar": Jar - Dzisiaj wieczór krótki. Kawał świetnej, naprawdę klimatycznej muzyki :)

Info odnośnie tego kawałka: "Zygmunt Gloger - Pieśni Ludu", brak oryginalnej melodii, Jar zaaranżował utwór za Drzewicą do pieśni z Podlasia.
ODPOWIEDZ