Mundur rip-stop w polskim kamuflażu.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Mundur rip-stop w polskim kamuflażu.

Post autor: Wedrowycz89 »

Szukam munduru na lato, koniecznie w panterze.
Biorę pod uwagę Helikon i kontraktowe wynalazki, Miwo raczej odpada, podobno ich mundury nie są jakościowo wiele lepsze, a sporo droższe.

I mam pytanie pare pytań do osób mających styczność z tymi mundurami.
-Z jakiego materiału szyte są kontraktowe mundury(124Z?), bawełna czy jakaś mieszanka nyco?
-Na allegro wz.124Z występuje w kilku wersjach z małymi różnicami, np. sznurki albo gumy na dole nogawek itp. Która wersja jest najlepsza?

I czy ktoś może powiedzieć jak wypada kontrakt w porównaniu z Nyco ripstop Helikonu?
Bo mam bluzę helikonu i materiał nie sprawia dobrego wrażenia.
Czy może jeśli szukam czegoś co się nie podrze na krzakach, lepiej kupić grube Nyco od Helikonu?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Wedrowycz89 pisze:-Z jakiego materiału szyte są kontraktowe mundury(124Z?), bawełna czy jakaś mieszanka nyco?
PESCO Rip-stop (83% bawełny 17% poliestru). Świetny materiał na lato. Oba miwo szyją mundury w panterze z tego samego materiału.
Wedrowycz89 pisze:-Na allegro wz.124Z występuje w kilku wersjach z małymi różnicami, np. sznurki albo gumy na dole nogawek itp. Która wersja jest najlepsza?
A to jak już tobie wygodniej, jak chcesz być jak beton to wariant z narciarą, a jak chcesz żeby było po ludzku to ze sznurkami. Poza tym po zakupie dobrze jest naszyć pod kątem kieszenie na ramionach, bo te na piersi to jak już tobie będzie wygodnie.
Wedrowycz89 pisze:I czy ktoś może powiedzieć jak wypada kontrakt w porównaniu z Nyco ripstop Helikonu?
A to helikon szyje z NYCO Rip-stopu w panterze? Bo szczerze mówiąc jeszcze się z tym nie spotkałem. Bawełnianego RSa z helikonu bym unikał, w porównaniu do kontraktów US i produktów proppera z bawełny rip-stop, to helikon wypuścił świetny materiał na szmaty. Poza tym sam wzór pantery na produktach helikonu nieco się różni od oryginałów.

Jak Ci zależy na maksymalnej wytrzymałości to gładkie NYCO (w lato da się w nim wytrzymać) będzie najlepsze, jak kompromis między przewiewnością i wytrzymałością to NYCO Rip-stop, a jak maksymalna przewiewność to kontrakt z PESCO Rip-stop (wytrzyma więcej niż bawełniany RS helikona).
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Mam bluzę Nyco ripstop w panterze helikona, a spodnie widziałem do kupienia. Materiał wydaje się być gorszy niż np ich czarne nyco ripstop.
Mam też bawełanie spodnie, i do lasu ich nie zkładam ;)
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Skoro nie masz ufności do NYCO RS helikonu to może teraz warto kupić i znosić wz.124/Z, a potem czekać na pojawienie się na allegro mundurów wz.2008 w wariancie z materiału PESCO 50/50 Rip-stop? Albo próbować załatwić go teraz po znajomości?
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Znajomości takich niestety nie posiadam ;)
Ciekawe kiedy zaczną pojawiać się na allegro, tylko pewnie początkowo ceny będą jak za Spec Opsa ;)
Omomierz
Posty: 77
Rejestracja: 05 sie 2009, 00:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omomierz »

E tam, ja kupiłem na allegro bluzę wz. 2008 za 6 dych;)

Zależy co bierzesz pod uwagę przy zakupie. Proponowałbym jednak NYCO RS, bo PESCO jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia, a po kilkukrotnym użyciu zaczyna się ''kropkować''. Nie wiem, jak to wyjaśnić, ale jak spojrzysz na zdjęcia używanych mundurów to materiał jest pełen takich kropek, jakby bawełna punktowo się ściągała pod wpływem naprężenia kratki, która jest z poliestru. Nie wpływa to na funkcjonalność, ale wygląda średnio...
grzelmat
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2009, 14:52
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Post autor: grzelmat »

ja używam od dłuższego czasu munduru z miwo z praszki

bardzo dobry wybór bym powiedział, przemyślany projekt,kieszenie przyszyte pod odpowiednim kątem,

materiał też niczego sobie, szybko schnie, wytrzymałośc i spieralnośc wiadomo przy intensywnym użytkowaniu sprzęt się zużywa
Marian
Posty: 10
Rejestracja: 05 kwie 2009, 20:37
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: Marian »

Witam
"Najlepszą" bluzę z wz.93, którą miałem w rękach to Helikon Nyco. Piszę "najlepszą" ponieważ tak naprawdę uważam że Nasze mundury odnośnie praktycznego użycia jeszcze odstają (np. kieszenie na rzepy dośc szybko puszczają na szwach). Oczywiście jeżeli porównamy standardową/zimową wersje munduru z wersją od Helikon to duży krok naprzód. Ale jeżeli chodzi o materiał to niestety czy to Helikon czy Kama mundury te bardzo szybko niszczeją podczas intensywnych działań w przeciwieństwie do mundurów np. BW, które są lekkie, przewiewne, wytrzymałe, mają praktyczne zatrzaski na kieszeniach i można w nich działać okrągły rok. Oczywiście mundury BW nie mają ukośnych kieszeni i mają je tylko dwie + jedna na ramieniu. Może zdanie zmienię, znajomy zakupił jakiś mundur, który wyszedł około 2 lat do tyłu (był też w Komandosie) i jest z niego zadowolony. Jak dostanę ten mundur obcykam go i opiszę na blogu. Jeżeli bym tylko dostał materiał o takim składzie surowcowym co mundury BW, we wzorze 93, sam bym taki użyteczny mundur uszył.
www.maskalat.blogspot.com przepis na zrobienie ghillie suit
Awatar użytkownika
forestranger
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:56
Lokalizacja: Lasy pomorskie
Płeć:

Post autor: forestranger »

Witam
Od trzech lat użytkuję mundur od miwo praszka. spodni zużyłem już chyba 5 sztuk bluzy chyba ze trzy. Mundur jak tu:

http://www.miwo-military.net/-produkty/ ... 93-PANTERA

Z powodu, że przeciera się na nogawkach oraz strzępi i przeciera na końcach mankietów bluzy chciałem zakupić bluzę i spodnie z helikonu taką jak tu:

http://www.e-militaria.pl/p-304/bluza-t ... rm-pantera

http://www.e-militaria.pl/p-306/spodnie ... rm-pantera

Zastanawiam się czy będą to rzeczy porównywalne z miwo. Dodam, że umundurowanie miwo noszę praktycznie 5 dni w tygodniu przez cały rok.
Jak zakupię i ponoszę te z helikona to dam znać za jakiś czas co o tym myślę. Chyba, że ktoś już może się wypowiedzieć.
Pozdrawiam
Omomierz
Posty: 77
Rejestracja: 05 sie 2009, 00:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omomierz »

Odradzam Helikona, jeśli załatwiasz tak szybko praszkę. O ile helikon może być lepszy od kontraktu to miwo ustępuje pod każdym względem. Lepiej się dogadaj z miwo albo sam wzmocnij sobie rejony, które najszybciej ci się zużywają, bo w helikonie to polatasz maks pół roku i kupno nowego.
Awatar użytkownika
forestranger
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:56
Lokalizacja: Lasy pomorskie
Płeć:

Post autor: forestranger »

No to mnie zmartwiłeś. Liczyłem, że jakościowo będzie podobnie za korzystną cenę. Mam z Helikona kurtkę ECWCS w polskim kamuflażu i jestem z niej zadowolony. Napisz Omomierz czy próbowałeś samemu te wdzianka (TCU) Helikona albo może jacyś znajomi?
Omomierz
Posty: 77
Rejestracja: 05 sie 2009, 00:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omomierz »

Nie testowałem ich niestety, bo widziałem co się z tym dzieje po intensywnym użytkowaniu - i to nawet nie w ASG, a na przykład wspinaczce... Sam mam SFU Helikona, które to niby jest w NYCO Twill, ale do kontraktowych ciuchów się nie umywa. A miwo to po prostu kilka półek wyższa klasa, więc jeśli chcesz coś co wytrzyma dłużej to powinieneś celować w marki o większej renomie niż Helikon;)

Pojawiły się już mundury Specops'a, które to ponoć są lepszej jakości, ale nie polecałbym ich. Mundur cholernie nie przemyślany - jeśli chodzi o krój - a Kangur(szef SO) jest nim zachwycony, więc raczej mała szansa na modernizację. Poza tym cena odstrasza.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Załatwiam sobie kontrakt, ze względu na cenę, bo jednak jaksię dobże poszuka to można cały mundur kupić w cenie spodnie Helikona, albo dwa mundury w cenie spodni Miwo...
Co do Miwo to słyszałem opinie że jest gorsze niż nyco Helikon, a że szyją z tego materiału co Kama, to mniej więcej porównam wytrzymałość materiału. Chociaż podejżewam że szycie jest na podobnym poziomie.

Mundur Spec-Opsa jak dla mnie jest bardzo fajny, ale cena...
Omomierz
Posty: 77
Rejestracja: 05 sie 2009, 00:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omomierz »

Co do Miwo to słyszałem opinie że jest gorsze niż nyco Helikon, a że szyją z tego materiału co Kama, to mniej więcej porównam wytrzymałość materiału. Chociaż podejżewam że szycie jest na podobnym poziomie.
Chyba od tych, co nigdy miwo nie mieli;) Materiał ten sam, co kontrakt, ale wykonanie - bez porównania. Poza tym krój bardziej ludzki...
Mundur Spec-Opsa jak dla mnie jest bardzo fajny, ale cena...
A daj spokój. Te mundury to jakaś lansiarska żenada. Krój już lepszy w polskim kontrakcie jest;)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Omomierz pisze:A daj spokój. Te mundury to jakaś lansiarska żenada. Krój już lepszy w polskim kontrakcie jest;)
Ile miesięcy używałeś i w jakich warunkach (mundury Specops/polskie kontrakty)?
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Omomierz
Posty: 77
Rejestracja: 05 sie 2009, 00:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omomierz »

Zaczęło się :lol: Idź reklamuj gdzie indziej, ok? :)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Omomierz pisze:Zaczęło się :lol: Idź reklamuj gdzie indziej, ok? :)
Nie jestem w żaden sposób powiązany z firmą Specops, Kama etc. Pytam się po prostu, jakie masz doświadczenia z tymi mundurami, żeby stwierdzić czy masz podstawę do wydania merytorycznej opinii.

Zacytuję w tej sytuacji tekst z NGT ,,Przeprowadzałeś test porównawczy na co najmniej kilku egemplarzach czy znów tylko podwyższasz entropię wszechświata?''.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Omomierz
Posty: 77
Rejestracja: 05 sie 2009, 00:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Omomierz »

Nie jestem w żaden sposób powiązany z firmą Specops, Kama etc. Pytam się po prostu, jakie masz doświadczenia z tymi mundurami, żeby stwierdzić czy masz podstawę do wydania merytorycznej opinii.
Aha, czyli np. jak widzę polski kontrakt i dajmy na to ACU to nie mam prawa wydać opinii, że ACU jest bardziej przyjazne użytkownikowi niż polski kontrakt? :roll:

Munduru Specopsa nie używałem, ale niemal codziennie mam na sobie jakąś część umundurowania, wiele egzemplarzy też posiadam i można powiedzieć, że ''z nie jednego pieca chleb jadłem''. Wynalazek Specopsa miałem w ręce i... nie kupiłbym go. Wyglądania ładnie, ale nic poza tym i patrząc na niego mam wrażenie, że projektował go jakiś piękniś na pokaz mody, który z polem walki nie ma nic wspólnego(to by też tłumaczyło jego cenę :lol: ).

Nie wszystko trzeba testować, żeby wydać merytoryczną opinię. Po roku użytkowania, co mógłbym ocenić? Wytrzymałość? Tutaj nie wątpię, że jest to wytrzymały mundur, bo NYCO Rip-stop to mój ulubiony materiał. Jednak widząc układ kieszeni, jakieś z dupy wyciągnięte zamki w mankietach i wiedząc, co mi przeszkadza, a co mi się podoba w innych konstrukcjach mogę jasno stwierdzić, że mundur SO to jakaś totalna pomyłka. A jeśli ktoś nie wierzy to niech sobie kupi ten munduropodobny wynalazek, a potem niech sobie tłumaczy, że musi być [...], bo w końcu coś co kosztuje 5 stów musi być [...]:roll: .
Ostatnio zmieniony 15 mar 2010, 09:31 przez Omomierz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PanJa
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:25
Lokalizacja: z daleka
Tytuł użytkownika: warit w pom. kasku
Płeć:

Post autor: PanJa »

Mundur Helicona hmm.

Powiem może w ten sposób:

+ same guziki , zero zamków zarówno w spodniach jak i w bluzie
+ sznurki w nogawkach
+/- możliwy krój , niestety brak kieszeni na rękawach , kieszenie na bluzie mam zamiar przeszyć pod kątem.
- ( ale malutki ) brak rzep w standardzie , wiec aby doprowadzić do do używalności trzeba odwiedzić krawcowa ( i łopatologicznie pokazać gdzie przyszyć rzepy i jak ), albo jak ktoś smiga na maszynie do szycia to samemu
- niby rip stop ale zemnie ściekało już przy temp ok 24-25 °C
+ materiał wytrzymały
+ jakoś się słabo brudzi i wystarczy mokra szmatka do wyczyszczenia

Ogólnie moja opinia jest na + .

Za jakiś czas , mogę opisać monowską pustynną panterę ( jak się wymierzę i kupię mundur ;) ) .
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

PanJa pisze: + same guziki , zero zamków zarówno w spodniach jak i w bluzie
Po nabyciu spodni z samymi guzikami zaczynam uważać, że wcale nie jest to taka zaleta. Aż boję się sytuacji w której miałbym biegunkę, choć na tą przypadłość ciekawy patent był pokazany w australijskim filmie "Kokoda".
...a o szybkim numerku, jak się ma spodnie z ciasno chodzącymi guzikami, to tylko można pomarzyć :evil:
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Tanto pisze:...a o szybkim numerku, jak się ma spodnie z ciasno chodzącymi guzikami, to tylko można pomarzyć :evil:
Do takich szybkości najfajniejsze są zatrzaski. Ach, ten efekt "urywanych guzików" icon_twisted
Awatar użytkownika
PanJa
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:25
Lokalizacja: z daleka
Tytuł użytkownika: warit w pom. kasku
Płeć:

Post autor: PanJa »

Dla mnie to + dla kogoś innego - ;)
Jak mi się zamek błyskawiczny w środku strzelania rozjedzie to będę kombinował z izolacją i opaskami zaciskowymi ;) guzik przyszyje w 2 min i po sprawie :)
Po za tym można dojść do wprawy z guzikami i szybkie numerki nie stanowią problemu ;) wystarczy 1 ręka do rozpięcia guziczków 8-)
To było tak gwoli ścisłości .
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

PanJa pisze:Jak mi się zamek błyskawiczny w środku strzelania rozjedzie to będę kombinował z izolacją i opaskami zaciskowymi ;)
W czasie strzelania nie ma sensu przejmować się takimi drobnostkami ;-)
PanJa pisze:...wystarczy 1 ręka do rozpięcia guziczków 8-)
...a nie napisałem że chodzi o ciasno chodzące? Niestety jedna ręka to za mało w takim przypadku. Zresztą bardziej wolę jedną ręką rozpinać staniki niż guziki 8-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
PanJa
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:25
Lokalizacja: z daleka
Tytuł użytkownika: warit w pom. kasku
Płeć:

Post autor: PanJa »

Guziki można szybko zerwać w razie potrzeby :)
Po udanej misji pozbierać i przyszyć ;)

Ten efekt zrywanych guzików jest niezapomnianym przeżyciem dla 2 osoby ;)

Edited: 20.08.2010

Za parę dni recenzja oryginalnego munduru monowskiego w "zieloną" panterkę i "żółtą" panterkę ( takiego jak w Afganistanie chłopaki teraz mają )
Czekam na dostawę ;)
stasio111
Posty: 100
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:51
Lokalizacja: Łomża
Gadu Gadu: 2047266
Płeć:

Post autor: stasio111 »

Powiem krótko. Mundur w panterze helikona to strata kasy. Ze względu na jakość, wykonanie, materiał, kolor po kilku praniach itp. MIWO. Ceni się za nic. Kompletnie się przepłaca. Zdecydowanie polecam oryginalną polską pantere w RIP-STOPie. Sam używam i nie narzekam. Materiał ok no i kieszenie po prostu boskie!
ODPOWIEDZ