Łupawa

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
forestranger
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:56
Lokalizacja: Lasy pomorskie
Płeć:

Łupawa

Post autor: forestranger »

Trochę to już minęło od ostatniego zimowego spływu. Życie pisze różne scenariusze i niestety przez kilka lat z rzędu nie udało się spłynąć naszym leciwym już pontonem. Lecz po takiej przerwie plany były dość ambitne. Rzeka Łupawa opisywana jako najdziksza na Pomorzu. Nie ukrywam miałem obawy. Przede wszystkim o sprzęt. Był już kilkakrotnie testowany i na morzu i na rzekach m.in. Wdzie czy Wierzycy ale niestety – łatka tu, łatka tam no i myszy zrobiły swoje. Ale co tam – zobaczymy! Pozostaje jeszcze kwestia nas samych, co zapamiętaliśmy z poprzednich spływów? Liczę jednak na to, że to jest jak z jazdą na rowerze.
Termin jak zwykle, tydzień przed Bożym Narodzeniem. Dużo lektury w internecie nie pozostawiało złudzeń – jest szansa pozostawić nasz ponton gdzieś po drodze. Kamienie, zwalone drzewa, kamienie, przenoski, kamienie... Zapowiada się naprawdę groźnie.
Po ponad dwóch godzinach jazdy jesteśmy na miejscu trochę po siódmej. Szybko nadmuchujemy ponton, rzeczy układamy z góry ustalony sposób – plecaki i śpiwory na plecionce w „przedziale” silnikowym. Na dziobie prowiant i cała reszta bałaganu. Strome zejście i ruszamy. Nie rozpędzamy się jednak jeszcze dobrze, a już po 100 metrach przenoska. Później już spokojnie, woda płynie w miarę leniwie. Wędkarze tylko mają jakieś dziwne uśmiechy. Dobrze, że się w czoło nie pukają. Po wpłynięciu w las zaczyna się jazda. Rzeka się zwęża, wypłyca i rwie do przodu. Ponton praktycznie non stop szoruje dnem po kamieniach i to z dużą prędkością. Skupiamy się tylko na sterowaniu, by już teraz nie zakończyć naszej przygody.. Nikt z nas nie posiada specjalistycznego sprzętu, choćby w postaci pianek. Kurtki goretexowe to jeden z większych wypasów na liście naszego ekwipunku. Pożyczone w ostatniej chwili wodery ratują mi życie. Bez wchodzenia do wody nie ma mowy o poruszaniu się na tej rzece. Nasza jednostka pływająca po wpłynięciu na kamień ani myśli z niego spłynąć – trzeba wyskoczyć i pomagać nie tylko wiosłem. I tak już ma być do końca dnia. Nawet jak odpuszczają nam podwodne głazy, to przeważnie leżą jeszcze zwalone w poprzek drzewa pomiędzy którymi kajak zmieści się z łatwością, ale nasz ponton niestety już nie. Pod presją przelewającej się przez burtę wody poszerzamy kolejne przejścia. Sprawę dodatkowo utrudnia mróz, który cienką warstewką lodu pokrywa wszystkie pnie. Stawanie na nich za każdym razem wiąże się z możliwością przymusowej kąpieli.
Na półtorej godziny przed zmrokiem zaczynam wypatrywać miejsca na nocleg. Znajduję go po pewnym czasie na wysokim brzegu. Zależało mi na tym by nie rozbijać się nad samą wodą bo tu, na dole będzie najzimniej. Szybki podział obowiązków. W ciągu godziny jesteśmy gotowi. Ognisko płonie i podgrzewa jakąś ciepłą strawę. Rozmraża stopy, ogrzewa serca i rozwiązuje języki – no może nie tylko ogień. Noc bez problemów nawet nie było specjalnie zimno.
Dzień drugi – powtórka z rozrywki. Podobna ilość podwodnych głazów, zwalonych drzew. Ze zgrozą stwierdzam, że od tego szorowania po dnie wiosła nam się skracają. Piaszczyste dno działa jak papier ścierny. Ale ponton daje radę. Nie ma to jak polska MW. Dochodzi jeszcze drobna atrakcja, bo zaczyna padać śnieg. Spada temperatura. Robi się naprawdę fajnie. Miejsce na biwak tym razem po prawej stronie, na wysokim brzegu. Tutaj tak jak poprzednio widoczne ślady wcześniejszych „biwaków”. Każdy obowiązki zna więc organizujemy się dość szybko. Tylko z opałem gorzej, dajemy jeszcze radę choć zaczyna robić się dość wilgotny. Rano, jak się okaże, już nie będzie tak różowo. Śpiwory przemokły od stykania się ze ściankami namiotu. Opał mokry ognisko nie chce zapłonąć. Sprawę ratuje Kelly Kettle i garść suchych gałązek.
Dzień trzeci bez emocji. Spływamy spokojną leniwą rzeczką coś na wzór Wdy. Przy starej elektrowni, wczesnym popołudniem kończymy nasz bożonarodzeniowy spływ. Stwierdzamy zgodnie, że było warto zaryzykować. Z dna pontonu pozrywało wszystkie łaty ale komory nie puściły. Generalnie wszystkie ciuchy mokre ale było warto i to jest najważniejsze.

Zamieściłem parę fotek. Musiałem zamazać twarze bo osoby na zdjęciach nie chciały się ujawniać:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bdb ... 89a55.html


Mam również zapytanko czy mogę bezpośrednio ze swojego kompa wrzucać zdjęcia na forum? Mozilla mi się wysypuje na tym fotosiku a chciałem dołożyć jeszcze parę fotek.
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

Mam również zapytanko czy mogę bezpośrednio ze swojego kompa wrzucać zdjęcia na forum?
To trochę źle działa na forum. Proponuje założyć konto na picasaweb. A wyprawa naprawdę ciekawa.
Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

Fajne zdjęcia, super opis.... Jednym słowem pozazdrościć :)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
forestranger
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:56
Lokalizacja: Lasy pomorskie
Płeć:

Post autor: forestranger »

Zgodnie z podpowiedzią Franka spróbowałem na Picasa.

http://picasaweb.google.com/11441598134 ... directlink

Mam nadzieję że zadziała
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Super zdjęcia, ciekawa wyprawa :-P
Artur
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2010, 16:58
Lokalizacja: Wroc
Płeć:

Re: Łupawa

Post autor: Artur »

forestranger pisze: Opał mokry ognisko nie chce zapłonąć. Sprawę ratuje Kelly Kettle i garść suchych gałązek.
Skoro opał mokry, to skąd wzięliście te suche gałązki?

A co do całości - szacun :)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Łoł, jesteście naprawdę pozytywnie zakręceni - szacun!
Awatar użytkownika
forestranger
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:56
Lokalizacja: Lasy pomorskie
Płeć:

Post autor: forestranger »

Arturze! Garść suchych gałązek wziąłem ze świerka. Przy grubych świerkach zostają w dolnej ich części, cienkie i suche (nawet po dłuższych opadach) gałązki - a raczej ich pozostałości. Normalnie na ognisko by nie starczyło, na podgrzanie jedzenia czy zagotowanie wody. Ale w KK się udało.
Artur
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2010, 16:58
Lokalizacja: Wroc
Płeć:

Post autor: Artur »

Ano widzisz, to bardzo cenna informacja i dlatego warta odnotowania w relacji. Chyba, że zakładasz, że wszyscy Twoi czytelnicy to takie survivalowe wygi, że już nie trzeba im tłumaczyć, skąd wziąć suche patyki po długich opadach. ;-) Inna sprawa, że nie zawsze w okolicy są świerki, ja dzisiaj w nocy jakoś ich nie znalazłem i musiałem rozpalać ogień samym sobą :lol: (poniekąd). Ale skoro miałeś suche patyki, to nie dało rady rozpalić nimi tych mokrzejszych?
Awatar użytkownika
forestranger
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2010, 19:56
Lokalizacja: Lasy pomorskie
Płeć:

Post autor: forestranger »

No cóż - mój błąd. Tylko nie myśl, że ja uważam się za jakiegoś, jak to nazwałeś, survivalowego wygę.
Pewnie przy większej liczbie tych gałązek to prawdopodobnie by się udało. Świerki tam rosły ale nie było ich na tyle dużo żeby pokusić się o rozpalanie większego ognia. Trochę też czas nas gonił, bo był to ostatni dzień naszego spływu i musieliśmy dotrzeć w takie miejsce żeby mógł przyjechać po nas transport.
Artur
Posty: 17
Rejestracja: 21 lut 2010, 16:58
Lokalizacja: Wroc
Płeć:

Post autor: Artur »

A KK rzeczywiście tak szybko gotuje wodę? Bo Cejrowski zachwalał w swoim programie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”