Strona 1 z 8

Tropy i ślady zwierząt

: 21 sty 2010, 08:56
autor: zdybi
Włócząc się po terenie,każdy pewnie spotkał się z tropami i śladami zwierząt.Chciałbym aby w tym temacie,można było znaleźć właśnie takie przykłady(mała biblioteczka tropów recona :mrgreen:) .Często jest bowiem tak,że napotkany trop ciężko jest zidentyfikować,odgadnąć ile sztuk zwierząt przebiegło itd...Na początek typowy trop borsuka.Charakterystyczną cechą są długie i wyraźne pazury...Obrazek

: 30 sty 2010, 22:09
autor: Kozakooos

: 09 lut 2010, 22:35
autor: MaciekK84
A ja w ostatnich dniach na zwyczajnym spacerze w lesie za moim osiedlem (mieszkam na skraju Bydgoszczy) natrafiłem na (jak przypuszczam) jakieś tropy w śniegu. Mogą mnie koledzy oświecić, cóż to za zwierzyna grasuje? ;)
Obrazek Obrazek Obrazek

: 09 lut 2010, 22:41
autor: Dąb
Lis

: 09 lut 2010, 23:04
autor: MaciekK84
Dziękuję bardzo :) Blisko miasta łażą skubańce, zdjęcie zrobiłem ok. kilometra od granicy lasu i blokowiska, a spacerowiczów i zimą tam nie brak.

: 09 lut 2010, 23:29
autor: Dąb
W mieście też sobie chodzą, muszą się przystosować albo zginąć, a miasto oferuje dużo żarcia.

: 10 lut 2010, 07:06
autor: Doczu
Bardzo dobry temat.
Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat, to śmiało proszę się nie krępować. Prośba tylko by oprócz pokazania foty, podać jeszcze charakterystyczne elementy tropu, czym odróżniają się od tropów innych zwierząt itp.
Kiedyś miałem fajną książkę o tropach zarówno zwierzyny płowej, łownej jak i ptactwa wszelakiego. Niestety nie pomnę tytułu, a wcięło mi ją :/
Jak ktoś zna jakieś pozycje książkowe warte polecenia, to też myślę nie zaszkodziłoby tu podać :-)

: 10 lut 2010, 08:14
autor: Dąb
Doczu pisze:Jak ktoś zna jakieś pozycje książkowe warte polecenia, to też myślę nie zaszkodziłoby tu podać
Wszystkie książki które widziałem dostępne na polskim rynku można polecić, z tego co mam to "Śladami zwierząt" Miroslav Boucher jest dość ciekawą pozycją choć ciężko dostępną. Chociaż pan Romanowski też świetną książkę napisał i u niego są fajne tablice które można skserować i mieć w terenie. Dla ornitologów "Tropy i Ślady Ptaków" Praca zbiorowa.

: 10 lut 2010, 12:52
autor: Żbik
To zdjęcie zrobiłem wczoraj telefonem komórkowym więc jakość nie najlepsza. Ale zwierzyny to u mnie w lesie jest sporo :)
Obrazek

A i nie mam zdjęcia ale zastanawiają mnie pewne ślady (jak pójde do lasu to może zrobie) Wyglądają jak ślady kota, z tym że dwa razy większe i widoczne są pazury. Nie są to z pewnością ślady lisa bo nie są one jeden za drugim tylko na przemian - raz po prawej raz po lewej stronie. Do tego widać jak by zwierze ciągnęło za sobą jakiś ogon. Co to może być? Tych śladów jest pełno w mojej okolicy.

: 15 lut 2010, 19:22
autor: prus
Tropy wydry poruszającej się skokami, zrobione komórką w rezerwacie bobrów-dla porównania kartka papieru Obrazek no i ślady żerowania bobrów Obrazek
Ps.Sorry za foto ..siki :oops:


Jakbyś tak zmniejszył te foty, wyostrzył i poprawił kontrast...to może dałoby się patrzeć chociaż....

: 09 kwie 2010, 10:30
autor: yaktra
Witam.
W tym sezonie śnieg dobrze malował tropy;

bobrowe

bobrowe 2

: 12 wrz 2010, 20:09
autor: Sotol
Najlepiej kupić sobie książkę "Ślady i tropy zwięrzat".Jest w niej dobrze wszystko opisane,naprawdę polecam.

: 23 wrz 2010, 00:31
autor: soohy
Ja ostatnio widziałem jak zwykle na linii lasu ślady dzika, w miarę świeże około 8 rano, miały z 5-7 cm długości... od początku do pazurów

: 23 wrz 2010, 10:02
autor: Michal N
soohy pisze:Ja ostatnio widziałem jak zwykle na linii lasu ślady dzika,
Gratuluję ;-)
soohy pisze:miały z 5-7 cm długości... od początku do pazurów
Z tymi pazurami to już lekka przesada.

Proszę o potwierdzenie rozpoznania tropu:
Obrazek
Pies niestety?

: 23 wrz 2010, 10:22
autor: puchalsw
Zima 2010. Głęboki śnieg, w pobliżu żerni.
Ciekawe jest to, że korytka które zrobiły bivery, były tak zbite, że nie było widać śladów łapek. Widać było natomiast ślady lisa. Oczami wyobraźni widziałem jak bobry zasuwają w tych korytkach jak bobsleje :mrgreen:
Niestety nie dysponuję lepszym zdjęciem.

Obrazek

Zamiast kupowania książki z tropami, wydrukowałem ściągnięte z internetu rysunki tropów i wkleiłem do małego Moleskina, w którym mam bushcraftowe notatki.

: 25 wrz 2010, 12:45
autor: zdybi
Michal N pisze:Pies niestety?
Tak to wyglada. Na pewno nie wilk (jesli takie były nadzieje??) Tropy w błocie ciezko sie rozpoznaje. Ten trop jest w sumie bardzo podobny do psiego, lisiego(chociaz tu to pazury dosc spore?) oraz jenota. Ale tak jak mowie,błoto mocno zniekształca tropy i mozna sie pomylic,gdy widzimy tylko jeden odcisk łapy.

: 25 wrz 2010, 17:33
autor: Michal N
No właśnie te pazury mnie skołowały, ale fakt że w błocku, dlatego wydają się dłuższe. Co ciekawe znalezisko miało miejsce przy bajorku, do którego nie prowadziły żadne ścieżki, więc jeśli pies to musiał być z leśnym łazikiem, jak my.
Powiadasz aby następnym razem ująć też rozstaw tropów - jest to myśl.
O wilka w Kampinoskim PN ciężko by było. Ups, zdradziłem się, że po szlakach nie chodzę, proszę nie brać ze mnie przykładu ! :-)

: 19 lut 2011, 07:00
autor: soohy
http://i56.tinypic.com/2ufyrnm.jpg
? Mam jeden typ tylko.

: 21 lut 2011, 17:26
autor: Kopek
Chciałbym prosić o ocenę tego znaleziska.
zdjęcie 1
zdjęcie 2

Bardzo starannie umoszczone gniazdko. W około dziki. Zdjęcia z tej niedzieli. Niedługo marzec. Czy to aby nie przygotowania lochy?

: 21 lut 2011, 20:27
autor: roman9844
Kopek mi się wydaje że to właśnie jest gniazdo lochy. U siebie też takie widziałem tylko że było w płytkim dołku "wykopanym" przez dzika.

: 21 lut 2011, 20:45
autor: zdybi
Kopek pisze:Chciałbym prosić o ocenę tego znaleziska.
roman 9844 ma rację.To barłóg lochy. Do tego świeży. Niektóre lochy zaczynają się prosić pod koniec lutego. Inne w marcu.
Widziałem kiedyś zdjęcia Pana Sobocińskiego (fotograf przyrody), które dokładnie obrazowały cały przebieg budowy takiego barłogu. Powoli, pęk po pęku, locha znosi materiał na barłóg i wymoszcza potem cały kształt ciałem. Niesamowity widok.

: 22 lut 2011, 10:35
autor: Kopek
Idąc wzdłuż strumienia spłoszyłem dziki, które siedziały cicho kilkanaście metrów od brzegu. Poszedłem sprawdzić czy niem jakichś ciekawych śladów, bo postanowiłem stworzyć sobie foto-kolekcję tropów itp. A tu proszę. W sumie to muszę teraz uważać przez parę tygodni na lochę z młodymi. Dzięki za odpowiedzi.

: 22 lut 2011, 10:46
autor: yaktra
Chciałbym prosić o ocenę tego znaleziska.
WOW, ale farcik.
Kiedyś myślałem, że spadło gniazdo z drzewa i to co najmniej Bielika. Rozejrzałem się po koronach drzew a tu nic. Jak nie małe drzewo to rachityczne i te tropy dzików w koło. To był dla mnie wówczas "klin". Kiedy dowiedziałem się co to jest to tak jakoś "ciary" po plecach przeleciały, bo kolega powiedział, że lada dzień locha tam rzuci miot.
Nie Ty pierwszy zatem miałeś zagadkę. No i nieziemski to widok, co nie :?:
:shock:

: 22 lut 2011, 11:02
autor: Kopek
yaktra pisze:Kiedyś myślałem, że spadło gniazdo z drzewa i to co najmniej Bielika.
:-D
No i nieziemski to widok, co nie :?: :shock:
Na początku ucieszyłem się ze znaleziska. Ale potem gdy kilkadziesiąt metrów dalej siedziałem przy ognisku i snułem domysły to ciary mi przeszły po plecach. Zwłaszcza że dziki kręcą się w tym miejscu non stop. Nie wiedziałem, że w sumie niedaleko mam taka fajną miejscówkę. Lasy u mnie raczej przeciętnej urody no i ludzi w nich dość sporo. Tym bardziej cenić sobie będą tamto miejsce. Ale marzec sobie chyba odpuszczę :mrgreen: . Wybiorę się najwyżej znów na święte ługi.

: 22 lut 2011, 18:02
autor: yaktra
Kopek pisze:Ale marzec sobie chyba odpuszczę
Kolega myśliwy poleca odpuścić aby nie niepokoić lochy. Jak twierdzi " dzicza kołyska" ma jeszcze małą średnicę albo nie widać na zdjęciu odniesienia do wielkości. Miejsce ( na jego oko ) jest dziwne bo pozbawione poszycia typu trawy, trzciny czy krzaki. Najprawdopodobniej to młoda niedoświadczona locha.
Jeśli rzuci tam miot ( raczej na pewno) to będzie wyjątkowo czujna.
A jak wiemy wszyscy lochy to nad wyraz troskliwe i czułe matki.
A to przekłada się na agresję.
Młodzież bardzo szybko opuszcza barłóg i wędruje za matką więc niedługo to potrwa...