Nieznana roslina

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Nieznana roslina

Post autor: CzarnyKruk »

Pare dni temu trafiłem na takie owoce i nie mam pojęcia co to jest. Drzewko rosło pod lasem przy lesnej polanie... nie w moich terenach tylko w puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu.

http://www.wgraj.org/zdjecie/96991

Może ktos wie co to za roslina?? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam:)
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Awatar użytkownika
Niemir
Posty: 86
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:18
Lokalizacja: Tomaszów Lub/Lublin
Gadu Gadu: 13993064
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Niemir »

Może bez koralowy?

EDIT

Uprzedziłeś mnie kolego soohy.
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

Dzięki za pomoc ;-)
lolek13
Posty: 9
Rejestracja: 25 lip 2011, 09:35
Lokalizacja: Śląskie
Tytuł użytkownika: włóczykij
Płeć:

Post autor: lolek13 »

Witam wszystkich.
Orientuje się może ktoś co to za roślina?
https://picasaweb.google.com/1125615945 ... directlink
Życie jest za krótkie żeby siedzieć w domu...
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

lolek13, trzmielina zwyczajna
lolek13
Posty: 9
Rejestracja: 25 lip 2011, 09:35
Lokalizacja: Śląskie
Tytuł użytkownika: włóczykij
Płeć:

Post autor: lolek13 »

No, nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :)
Dzięki.
Życie jest za krótkie żeby siedzieć w domu...
Awatar użytkownika
zaCiety
Posty: 157
Rejestracja: 14 maja 2008, 21:10
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: dawniej "Inkwizytor666" MTPN
Płeć:

Post autor: zaCiety »

Jeden kraj, jeden język, a ja ich kurna nie rozumie!!
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

ostatnio też na to trafiłem i zastanawiałem się co to jest ;-) a czy ta trzmielina zwyczajna ma jakies zastosowanie kulinarne, lecznicze bądź użytkowe?? (nic nie znalazłem :roll: )
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Wystarczy kogoś zapytać, jak wam zależy.
Awatar użytkownika
zaCiety
Posty: 157
Rejestracja: 14 maja 2008, 21:10
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: dawniej "Inkwizytor666" MTPN
Płeć:

Post autor: zaCiety »

CzarnyKruk, a togo co wiem to nie.
z korzenia podobno otrzymuje się coś podobnego do kauczuku.
Jeden kraj, jeden język, a ja ich kurna nie rozumie!!
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Nie ma zastosowania kulinarnego. Jest wiele ciekawszy roślinek :D To za takie chcecie się brać :D
Awatar użytkownika
acia1065
Posty: 183
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:51
Lokalizacja: małopolska
Gadu Gadu: 3955209
Tytuł użytkownika: Acia
Płeć:
Kontakt:

Trzmielina pospolita

Post autor: acia1065 »

Trująca!
"Człowiek jest tym, co je" Feuerbach
lolek13
Posty: 9
Rejestracja: 25 lip 2011, 09:35
Lokalizacja: Śląskie
Tytuł użytkownika: włóczykij
Płeć:

Post autor: lolek13 »

Życie jest za krótkie żeby siedzieć w domu...
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Nie chcę zakładać nowego tematu, to piszę tutaj :) Zostało mi kilka gatunków do zidentyfikowania, niestety nadal mi się nie udało :)
Jak ktoś coś wie, to pisać tutaj lub w komentarzu na Picasie
https://picasaweb.google.com/1045722630 ... gJKR1OP4SQ
1-3 to rdest tylko jaki gatunek?
Przy reszcie nawet rodzaju nie oznaczyłem.

Liczę, że ktoś coś wie :)
TRAF
Posty: 60
Rejestracja: 20 lis 2011, 16:32
Lokalizacja: Szczytno
Tytuł użytkownika: Dawniej Rafick
Płeć:

Post autor: TRAF »

Ten żółty wygląda jak pszonak drobnokwiatowy.
Moje zdjęcia i nie tylko: WildWay.pl
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Rafick pisze:Ten żółty wygląda jak pszonak drobnokwiatowy.
Niestety nim nie jest.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

To coś z 6 przypomina Gorczycę Polną
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Tak więc wygląda mi na to iż 3 pierwsze zdjęcia to ta sama roślina rdestowa oczywiście, jakby uprawiana, jakby uszlachetniona, ale nie mam czasu wyszukiwać rdestowców. 4 też należy do rdestów ale ja mam trudność w odróżnieniu rdestu rozłogowego od ptasiego, ale to bardziej pasuje na rozłogowy. Dalej idzie coś w rodzaju ubiorka ale to znam z obrazka. Gorczycowate a raczej kapustowate są bardzo mnogie więc nie dyskutuję, 7 może też być np Stulichą, trzeba by wszystkie kapustne obejrzeć z dołu z góry i w kupie. Co do 8 jestem pewna że z rodziny Veronica czyli przetacznik rozesłany. Czy przypadkiem następne zdjęcie nie jest też przetacznikiem rozesłanym tylko już przekwitającym? Później idzie coś co przypomina tasznik, ale te fotki są do niczego i nie powinny być podstawą do rozpoznania. Jedynie można rozpoznać niedoświadczonego fotografa, który tak jak ja nie potrafi sfotografować z bliska rośliny tak by właściwa część była w centrum uwagi. Następne 3 to też ta sama roślina a co najgorsze że zapomniałam jak się nazywa. Rośnie blisko mnie o ile jest to ta sama, niestety zapomniałam ( chociaż mój tata zwykł mi mówić: "najgorzej jak ktoś nie wiedział a już zapomniał") ostatnia też rośnie u mnie w ogrodzie i jest to iglica pospolita.
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Młody, nie.
Annael9 pisze:Tak więc wygląda mi na to iż 3 pierwsze zdjęcia to ta sama roślina rdestowa oczywiście, jakby uprawiana, jakby uszlachetniona, ale nie mam czasu wyszukiwać rdestowców. 4 też należy do rdestów ale ja mam trudność w odróżnieniu rdestu rozłogowego od ptasiego, ale to bardziej pasuje na rozłogowy. Dalej idzie coś w rodzaju ubiorka ale to znam z obrazka. Gorczycowate a raczej kapustowate są bardzo mnogie więc nie dyskutuję, 7 może też być np Stulichą, trzeba by wszystkie kapustne obejrzeć z dołu z góry i w kupie. Co do 8 jestem pewna że z rodziny Veronica czyli przetacznik rozesłany. Czy przypadkiem następne zdjęcie nie jest też przetacznikiem rozesłanym tylko już przekwitającym? Później idzie coś co przypomina tasznik, ale te fotki są do niczego i nie powinny być podstawą do rozpoznania. Jedynie można rozpoznać niedoświadczonego fotografa, który tak jak ja nie potrafi sfotografować z bliska rośliny tak by właściwa część była w centrum uwagi. Następne 3 to też ta sama roślina a co najgorsze że zapomniałam jak się nazywa. Rośnie blisko mnie o ile jest to ta sama, niestety zapomniałam ( chociaż mój tata zwykł mi mówić: "najgorzej jak ktoś nie wiedział a już zapomniał") ostatnia też rośnie u mnie w ogrodzie i jest to iglica pospolita.
Przetacznik rozłogowy się zgadza na 8 zdj.
Przetacznik rozłogowy przekwitający tak wygląda na 9? Raczej nie, tam są kwiaty normalne itp.
Tasznik :lol:
Roślina o żółtych kwiatach dorastała do dwóch metrów, małej jej nie widziałem, same takie powyżej metra.
Iglica pospolita się zgadza. Ale "też" rośnie w ogrodzie? Przecież u mnie nie rośnie w ogrodzie...

Dzięki za pomoc, pozostałe zdjęcia - 12:
https://picasaweb.google.com/1045722630 ... gJKR1OP4SQ
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

soohy pisze:Młody, nie.
Annael9 pisze:Tak więc wygląda mi na to iż 3 pierwsze zdjęcia to ta sama roślina rdestowa oczywiście, jakby uprawiana, jakby uszlachetniona, ale nie mam czasu wyszukiwać rdestowców. 4 też należy do rdestów ale ja mam trudność w odróżnieniu rdestu rozłogowego od ptasiego, ale to bardziej pasuje na rozłogowy. Dalej idzie coś w rodzaju ubiorka ale to znam z obrazka. Gorczycowate a raczej kapustowate są bardzo mnogie więc nie dyskutuję, 7 może też być np Stulichą, trzeba by wszystkie kapustne obejrzeć z dołu z góry i w kupie. Co do 8 jestem pewna że z rodziny Veronica czyli przetacznik rozesłany. Czy przypadkiem następne zdjęcie nie jest też przetacznikiem rozesłanym tylko już przekwitającym? Później idzie coś co przypomina tasznik, ale te fotki są do niczego i nie powinny być podstawą do rozpoznania. Jedynie można rozpoznać niedoświadczonego fotografa, który tak jak ja nie potrafi sfotografować z bliska rośliny tak by właściwa część była w centrum uwagi. Następne 3 to też ta sama roślina a co najgorsze że zapomniałam jak się nazywa. Rośnie blisko mnie o ile jest to ta sama, niestety zapomniałam ( chociaż mój tata zwykł mi mówić: "najgorzej jak ktoś nie wiedział a już zapomniał") ostatnia też rośnie u mnie w ogrodzie i jest to iglica pospolita.
Przetacznik rozłogowy się zgadza na 8 zdj.
Przetacznik rozłogowy przekwitający tak wygląda na 9? Raczej nie, tam są kwiaty normalne itp.
Tasznik :lol:
Roślina o żółtych kwiatach dorastała do dwóch metrów, małej jej nie widziałem, same takie powyżej metra.
Iglica pospolita się zgadza. Ale "też" rośnie w ogrodzie? Przecież u mnie nie rośnie w ogrodzie...

Dzięki za pomoc, pozostałe zdjęcia - 12:
https://picasaweb.google.com/1045722630 ... gJKR1OP4SQ
Widzisz młody człowieku mam wrażenie, że jedynie testujesz moje wiadomości z rozpoznawania roślin. Wybacz, ale to nie fer.
Możliwe, że ta roślina na zamazanym zdjęciu nie jest tasznikiem, ale bywa, że rośliny są do siebie podobne np pokrojem liści czy kolorem kwiatów ale różnią się kształtem łodygi. Niczego nie można wnioskować z tego zdjęcia. Lubię rozpoznawać rośliny, mam nawet atlas mojej siostry, niestety po niemiecku, ale są nazwy i łacińskie. Lubię ją oglądać dla samego piękna rysunków.
Więc zdjęcia od 10 do 12 to Astrantia major

ta żółta długa prawdopodobnie będzie Sisymbrium altissimum L

Obrazek

Dlaczego napisałam że iglica też rośnie w moim ogrodzie, to w odniesieniu do tej rośliny, która rośnie blisko mojego ogrodu a nie tak jak w twoim ogrodzie, a jeśli chodzi o veronica prostrata to widać wyraźne kłosy na twoim zdjęciu ale nie w pełni rozwinięte.
A tu zdjęcie z commons:

Obrazek

trochę wielkie, ale dobrze roślinę widać, a ja nie umiem zmniejszyć. Poza tym nie lubię gdy ktoś mnie jak okręcik nabija w butelkę :584:
Online
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Annael9 pisze:Widzisz młody człowieku mam wrażenie, że jedynie testujesz moje wiadomości z rozpoznawania roślin. Wybacz, ale to nie fer.
Możliwe, że ta roślina na zamazanym zdjęciu nie jest tasznikiem, ale bywa, że rośliny są do siebie podobne np pokrojem liści czy kolorem kwiatów ale różnią się kształtem łodygi. Niczego nie można wnioskować z tego zdjęcia. Lubię rozpoznawać rośliny, mam nawet atlas mojej siostry, niestety po niemiecku, ale są nazwy i łacińskie. Lubię ją oglądać dla samego piękna rysunków.
Więc zdjęcia od 10 do 12 to Astrantia major

ta żółta długa prawdopodobnie będzie Sisymbrium altissimum L

Obrazek

Dlaczego napisałam że iglica też rośnie w moim ogrodzie, to w odniesieniu do tej rośliny, która rośnie blisko mojego ogrodu a nie tak jak w twoim ogrodzie, a jeśli chodzi o veronica prostrata to widać wyraźne kłosy na twoim zdjęciu ale nie w pełni rozwinięte.
A tu zdjęcie z commons:

Obrazek

trochę wielkie, ale dobrze roślinę widać, a ja nie umiem zmniejszyć. Poza tym nie lubię gdy ktoś mnie jak okręcik nabija w butelkę :584:
Nie testuję Twoich wiadomości na temat rozpoznawania roślin, tylko po prostu ja widziałem te roślinki na żywo, fotografowałem je i też pamiętam w jakich miejscach rosły, jaką miały wysokość i wygląd (czego na zdjęciach nie widać), dlatego mam lekką przewagę i mogę też stwierdzić czy to faktycznie dany rodzaj, gatunek.
Co do tasznika, to na pewno nie jest tasznik, gdyż wiem jak wygląda i mam go w swojej galerii. Tą roślinę widziałem raz w życiu obok ścieżki w lesie - zdj. nr 9
Też lubię rozpoznawać, choć czasami jest trudno :) Prawie w każdym atlasie jest nazwa łacińska, dlatego jest to duża zaleta i można po rysunkach rozpoznać.
Astrantia major - jak najbardziej się zgadza.
Stulisz pannoński, być może ale nadal pewien nie jestem. Na żadnym zdjęciu w sieci nie widziałem, aby rosła w taki sposób jak u mnie, tak gęsto i wysoko. :roll:
Z iglicą - ok. Źle odebrałem :)
Co do przetacznika rozesłanego to być może. Również nie jestem pewien, zarówno jak w przypadku stulisza.
Czyli te dwie rośliny zostawię pod znakiem zapytania na przyszłość, jak spotkam je ponownie to wtedy określę gatunek.

Dziękuje za pomoc :) Pozostało jeszcze trochę:
https://picasaweb.google.com/1045722630 ... gJKR1OP4SQ#

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ