A więc zgodnie z obietnicą - rootowanie!
Nie pamiętam, na ile znasz Androida, więc czasem mogę uwydatniać rzeczy oczywiste dla użytkowników tego systemu. Innych pewnie zapomnę opisać, więc w razie potrzeby pytaj.
Zanim zaczniesz - zebrałem wszystkie wspomniane w tym poście pliki w jednym archiwum. Hasło pójdzie via PW, także dla ewentualnych pozostałych chętnych.
Link:
http://bitshare.com/files/al4j4zf3/Podstawa.rar.html
Sam skorzystałem z tej instrukcji podstawowej:
Od niedawna dostępny jest znakomity menedżer dla Nook Simple Touch i modelu GlowLight, który rootuje sprzęt i daje nam nie tylko dostęp do mnogości funkcji konfiguracyjnych, ale również umożliwia normalne instalowanie androidowych aplikacji, korzystanie z Google Play itp.
Jego podstawową zaletą jest bajecznie łatwa instalacja i duże bezpieczeństwo - rzec można, że jest prawie całkowicie idiotproof i jeżeli będziemy postępować zgodnie z tym, co poniżej, na pewno nic nie popsujemy. Oryginalny opis jest na XDA Developers
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2040351, a tutaj mój opis krok po kroku instalacji.
Najpierw zarejestrujmy naszego Nooka.
Żeby nie mieć później problemów, sprawdźmy najpierw czy mamy na czytniku najnowszy firmware dla naszego Nooka, czyli na dzisiaj (patrz data postu) wersję 1.2.1. Jeżeli mamy wcześniejszą, to warto zrobić sobie update. Albo przez WiFi, albo tą drogą
http://www.barnesandnoble.com/u/Softwar ... /379003175.
Gdy nasz Nook jest już po update, zabieramy się za poszerzanie jego możliwości poprzez NookManagera.
Najpierw trzeba ściągnąć dwie rzeczy: obraz NookManagera
http://download.doozan.com/nook/NookManager-0.5.0.zip oraz mały programik do robienia obrazów dysków
https://launchpad.net/win32-image-writer/+download . Jeżeli mamy już jakiś inny program do robienia obrazów ten drugi krok możemy sobie darować.
Plik NookManager-0.5.0.zip rozpakowujemy do dowolnego katalogu i otrzymujemy plik NookManager.img. Następnie do czytnika kart wkładamy kartę microSD (najlepiej 2-4GB, aby nie marnować kart, bo raczej później nie powinno się jej używać do innych celów) uruchamiamy Image Writera i wskazujemy mu katalog z plikiem NookManager.img. Program tworzy obraz systemu na karcie i... na tym etapie to wszystko.
Całkowicie wyłączamy Nooka (power off), sprawdziwszy wcześniej czy jest naładowany - sugeruję minimum 20% baterii, a najlepiej jak będzie więcej. Wkładamy przygotowaną kartę do slotu Nooka i odpalamy urządzenie. Po chwili bootuje się nam w trybie NookManagera i już możemy działać, korzystając z przejrzystego ekranowego menu, po którym nawigujemy bocznymi przyciskami.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... m0UfU1_p9Q .
Pierwszym krokiem powinno być zrobienie backupu, czyli pełnej kopii bezpieczeństwa systemu obecnie działającego na naszym sprzęcie. W tym celu wchodzimy do recovery i tam wybieramy backup. Tworzenie kopii bezpieczeństwa może zająć kilkanaście minut (mnie zajęło ponad 14), więc należy cierpliwie czekać.
Gdy kopia się już stworzyła, klawiszami back wracamy do pierwszej strony ekranowego menu i wybieramy root. Cierpliwie czekamy aż proces dobiegnie końca
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... cLSxHvnHfw i to właściwie wszystko.
Wyjęcie karty SD ze slotu Nooka powoduje restart urządzenia i uruchomienie się już w trybie NookManagera. Teraz ustawiamy sobie wszystko według naszych upodobań, na nową kartę SD zrzucamy sobie aplikacje na Androida (koniecznie Cool Readera, działa świetnie) i nasze biblioteki, wrzucamy do slotu Nooka i... tyle.
Kartę z obrazem NookManagera i kopią bezpieczeństwa chowamy, po przyda się do odzyskania wczęsniejszego systemu i nie tylko...
Gdy chcemy mieć Google Play (i nie tylko, bo w zestawie jest cały GAPPS - GMail & GMail sync, Google Contacts sync, Google Calendar & Calendar sync
Google Talk, Google News & Weather, Calculator) musimy zainstalować dodatkowego patcha, choć pewnie niedługo znajdzie się obrazie systemu. Na razie jednak trzeba zapoznać się z instrukcją, która jest tutaj
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2086582 i uczynić to samodzielnie, bo mnie nie było to potrzebne (używam tabletu), więc się nie trudziłem zabawą z instalacją.
Źródło: http://forum.eksiazki.org/barnes-noble- ... 12574.html
U siebie nie instalowałem pakietu GAPPS, bo uznałem, że nie ma sensu zamulać urządzonka ze skromnymi 256MB RAMu. A zamiast pobierać aplikacje z Google Play można skorzystać z np. z Amazonu (Nook Manager dodaje go automatycznie) albo wyszukiwać apki w różnych repozytoriach, i stronach chomikopodobnych (tam są często niezbędne starsze wersje kompatybilne z zabytkowym Androidem 2.1!).
Ok, przechodząc do dalszego udoskonalania Nooka:
Po restarcie pojawi Ci się taka nakładka na system w dużej mierze odpowiadająca za interefejs graficzny (tzw. "launcher"). Ta konkretna nazywa się ReLaunch i jest nie co toporna. Dlatego od razu proponuję zmienić ją na inną. Zatem po wsadzeniu karty z programami, polecam instalację poniższych, ciurkiem:
ADWLauncherEX.apk (to nowy launcher)
Minimalist Black 1.3.4.apk (theme do launchera dostosowany do epapieru)
AiReader.apk
CoolReader 3.1.2-34.apk
FBReaderJnst.apk
OrionViewer 0.52.3_android.apk
ES Eksplorator Plików 3.0.7.0.apk
RootBrowser_2.2.3.apk
PerfectVierver_1.9.2.2.apk
ButtonSavior,1.5.2a.apk
NookColorTools_0.2a.apk
Library_1.11.apk
Zresetuj Nooka.
Konfiguracja:
ADWLauncherEX
Po restarcie wciśnij "n" (czyli fizyczny przycisk na dole ramki) i wybierz "home" - powinieneś mieć do wyboru trzy opcje zakończenia akcji - wybierz ADW Launcher i zaptaszkuj jako domyślny na stałe (da się to potem odkręcić, jakby co). Zawsze też możesz sobie ręcznie odpalić dowolnego launchera z listy programów. Jak się uruchomi, przytrzymaj palec na środku ekranu do czasu pojawienia się menu "ADW Config" i wejdź w "ADW Settings -> Themes" i wybierz "Minimalist Black". Następnie wejdź w "ADW settings -> Icons" i zmień:
- 'Text size' na 15 lub więcej
- 'Text color' na czarny
- 'Shadow color' i 'Label color' na przezroczysty
To najważniejsze, żeby było widać wyraźnie zawartość. Poza tym możliwości konfiguracji wyglądu launchera jest multum. Z czasem oswoisz się i pewnie zechcesz sam podostrajać jego zachowania.
Główny ekran launchera (tzw "homescreen") to taki odpowiednik pulpitu. Na dole masz kółko, które otwiera dostęp do aplikacji tak jak Menu Start w Windowsie. Tak samo możesz sobie potworzyć skróty na ekranie głównym przeciągając ikony (żeby jakąś usunąć z ekranu głównego, przytrzymaj wybraną palcem, poczekaj aż pojawi się na górze napis "remove", a na następnie bez odrywania palca przeciągnij nań ikonę). Proponuję usunięcie powielonych ekranów, bo niepotrzebnie wprowadzają zamęt. Żeby to zrobić, wejdź w "ADW Config -> Arrange Screens" i wciskaj "x" w kółeczku (nie mylić z "+" w kółeczku), aż otrzymasz komunikat "You can't delete last screen". Następnie wejdź w "ADW Settings -> screen" i odznacz "Show outlines".
Jak pewnie zauważyłeś, pasek u góry ekranu, zwany paskiem statusu (statusbar), ma teraz ikonę wstecz i menu.
Button savior
To programik, który dodaje małe wysuwane menu z podstawowymi przyciskami. Jest zawsze "na wierzchu", na innych aplikacjach, dzięki czemu pozwala zapanować nad niektórymi nieposłusznymi programami. Żeby działał, trzeba najpierw uruchomić program "Nook Color Tools", wybrać "All Settings -> Development" i zaznaczyć ptaszka przy 'USB Debugging'. Teraz można odpalić Button Savior. Przyjrzyj się uważnie prawej krawędzi ekranu. Na wysokości prawego górnego przycisku od przerzucania stron powinna wystawać mała, blada strzałka, której kliknięcie powoduje wysunięcie kilku dodatkowych ikon. Jeżeli strzałki nie widzisz, to dotknij "Kill/Start Button Savior Device". Powinna się pojawić. Konfigurację proponuję zmienić na następującą:
Auto Hide na jakieś 5 sekund
Theme -> Contrast (for E-INK)
Trigger Icon Transparency na 40
Trigger Icon Size na Largest
Button Transparency na 255 (poniżej tego przycisku jest też suwak umożliwiający zmianę położenia przycisku wywołującego menu wzdłuż danej krawędzi ekranu)
I teraz obsługa. W wysuwanym menu masz przyciski oznaczone przez:
- trzy kropki - skrót do telefonu, aparatu, wyszukiwarki i czegoś niezidentyfikowanego. Mało użyteczny.
- strzałka wstecz - przydatna

- cztery prostokąty - menu programu, który masz aktywny
- domek - po krótkim dotknięciu przejście do ekranu głównego launchera, a po dłuższym przytrzymaniu wywołanie skrótów do ostatnich 6 używanych aplikacji. Trochę jak alt+tab w Windowsie
- symbol wyłączenia - usypia Nooka
Nook Color Tools
To zaawansowane menu konfiguracji systemu. Można tu np. dodać inne klawiatury. W menu "Screen" możesz też uruchomić wygaszacz ekranu 'currentbook' - jak nazwa wskazuje - jeżeli ostatnio czytana książka posiada okładkę, to zostanie ona użyta jako wygaszacz ekranu. Ta opcja na pewno działa świetnie z fabrycznym Readerem i Cool Readerem. Z innymi chyba bywało coś nie tak. Ale precyzyjnie nie wskażę, bo używam równolegle kilku różnych Readerów, do kilku czytanych równolegle książek i to mi utrudnia dociekanie źródeł problemu.
Ogólnie, możesz tu znaleźć przeróżne opcje, w których lepiej nie grzeb za bardzo na ślepo, póki nie zapoznasz się dobrze z systemem. Ja właśnie przez przypadek kliknąłem którąś z opcji z "cośtam.Settings.cośtam" w nazwie i Nook mi wykonał bez ostrzeżenia wymazanie danych i reset do ustawień fabrycznych. Dammit!

(Mam zapasowego, na którym powtarzałem procedurę dla pewności, że nic nie pomijam).
Nook Touch Mod Manager (jest domyślnie zainstalowany)
Możesz tu pozmieniać akcje przypisane do przycisków fizycznych i menu wywoływanego przyciskiem "n" oraz zarządzać zachowaniem wygaszacza ekranu.
Cool Reader
Używam go do czytania: epub, doc, txt, rtf, fb2.
Najbardziej w tym programie lubię "Opcje -> CSS" i odznaczenie opcji "Włącz wbudowane style dokumentu" i "Czcionki wbudowane dokumentu", a w "Domyślne formatowanie paragrafu" zmieniam "Wyrównanie tekstu" na 'Wyrównaj', czyli po ludzku wyjustowanie. Wydawcy potrafią czasem wypuścić takie potworki w układzie tekstu, że odechciewa się na nie patrzeć. Dzięki tym opcjom można się dobrać do "gołego tekstu". Resztę dostrój do własnego gustu (ewentualnie mogę zrobić fotografie moich ustawień). Nie opisuję instalacji słowników, bo chyba mówiłeś, że czytasz tylko polskie wydania. Jeżeli się mylę i chcesz używać słowników, daj znać.
FBReader
Używam go do czytania: epub, mobi, doc, txt, rtf, fb2.
Działa tylko z kartą microSD.
AiReader
Używam do epub, mobi (w niektórych plikach ma kłopoty z polskimi znakami), doc, docx, txt, rtf, fb2.
Orion Viewer
Do PDF. Ma dostępną w menu opcję "crop". Można sobie przyciąć niechciane marginesy, aby ekran wypełniał tylko tekst. Po brzegi.
(chyba każda z w/w aplikacji daje też możliwość czytania w poziomym ustawieniu ekranu).
ES File Explorer
Eksplorer plików, który elegancko łączy się z przez router z PC. (zakładka LAN-> skan, wklep użytkownika i hasło innego konta, niż administratorskie a powinien pokazać Ci udostępnione foldery na kompie). Można też grzebać w Nooku z poziomu kompa. W tym celu trzeba wejść w menu ES File Explorer, zakładka Tools->Remote Manager i przy aktywnym WIFI kliknąć "turn on". Pojawi się adres FTP, który trzeba przepisać do przeglądarki na PC albo do Eksploratora Windows. To powinno umożliwić zdalne zarządzanie. Możesz sobie utworzyć elegancki skrót do tego na pulpicie. Dla Win7 to normalnie "Nowy->Utwórz skrót", przy "Wpisz lokalizację elementu:" wklej to: %windir%\explorer.exe
ftp://192.168.0.102:4321 przy czym adres FTP podmień na własny, następnie podaj nazwę skrótu i gotowe.
Root Browser
Alternatywna przeglądarka plików. Używam gdy chcę mieć widok typu "lista ze szczegółami", bo nie wiedzieć czemu ES File Explorer się wysypuje przy próbie zmiany widoku.
Perfect Viewer
Podobno bardzo dobrze radzi sobie z komiksami i obrazkami. Nie zapoznałem się z nim jeszcze.
Library_1.11.apk
Alternatywna biblioteka.
Dodawanie własnych czcionek:
Należy je dodać do /sdcard/Fonts a jeżeli to nie zadziała po restarcie urządzenia, to można spróbować w /system/fonts. Żeby zmienić coś w katalogu "system", musisz np. w ES File Explorer zrobić tak: wejść w "menu->tools", przewinąć listę do pozycji 'Root explorer' i przełączyć przełączniczek na "On" a następnie kliknąć na napis "Root Explorer". To otworzy menu, w którym wybierz "Mount R/W" i na liście przełącz katalog "system" na "RW". To da Ci poza odczytem możliwość zapisu w tym katalogu. Możesz teraz śmiało przekopiować takie czcionki, jakie chcesz, byle miały rozszerzenie ".ttf". Na wszelki wypadek po zakończeniu operacji na powrót zmień uprawnienia dla katalogu "system" na RO. Żeby nic nie zepsuć potem nieświadomie.
Ok, powiedzmy, że to na tyle w pierwszym odcinku, bo przestaję panować nad układem tego posta.
CDN...