Pochwal się swoim nożem

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Jeżeli idzie się do lasu w samych tylko kąpielówkach to faktycznie śrubokręt krzyżakowy jest raczej mało przydatny. Piszę mało bo to, do czego możemy go użyć zależy od naszej pomysłowości. Ja np. kiedyś takim krzyżakowym śrubokrętem wierciłem dziurę w kawałku drewna. Trochę to trwało ale wyszła prawie jak od wiertła.
Ale w samych kąpielówkach rzadko chodzi się do lasu. Najczęściej każdy ma przy sobie jakieś gadżety np. zegarek, zapalniczkę, okulary, GPS, metalową busolę, nawet podeszwy niektórych butów są (a przynajmniej były) wzmacniane wkrętami. I w tym przypadku przydają się różne śrubokręty.
W moich scyzorykach Victorinoxa (Forester i Farmer) zaostrzyłem sobie wewnętrzną tępą krawędź otwieracza do konserw. Dzięki temu chcąc przeciąć drut nie muszę używać, a tym samym tępić, głowni nożowej.
Grzbietem piłki do drewna świetnie się krzesa iskry w krzesiwie syntetycznym, oszczędzając w ten sposób głownie noża.
Mały śrubokręt w otwieraczu do konserw wystarczy trochę spiłować żeby był cieńszy i już mamy fajny śrubokręt np. do małych wkrętów w okularach.
Korkociąg (jak już wspomniano wyżej) służy do rozwiązywania węzłów ale może też posłużyć (po odpowiednim zaostrzeniu końcówki) np. do wyciągania drzazg.
Myślę, że jeszcze wiele zastosowań do poszczególnych głowni można wymyślić w zależności od sytuacji.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wlasnie lezy przedemna CRKT M21-04, jak na foldera to naprawde porzadne bydle! :) jestem nawet zaskoczony AUS8 to nie D2 albo S30, ale mi odpowiada, tak sie sklada, ze mam juz 3oze z tej stali...

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Tak sie sklada, ze u mnie w tym tygodniu istne nozobranie :) wlasnie dzisiaj dotarl do mnie wspanialy i niepowtarzalny noz....hand made in maly jastrzab...piekna sztuka, powiem wam...zdjec nie mam, ale poprosze tu autora tego noza o zamieszczenie, moze sie zgodzi :)?
Jaknarazie pocial tylko kartke papieru i melona, wiec recki nie bedzie, ale napewno bedzie to narzedzie do pracy
zapomnialem dodac, ze z nozem dostalem bardzo piekny list, cos jak certyfikat, super pomysl.Mala zecz- :564: a cieszy!
Ostatnio zmieniony 06 gru 2008, 17:49 przez Valdi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Bardzo dziękuje Valdi za miłe słowa! Bardzo cieszy mnie fakt iż mój nożyk Ci się podoba ;-)
Na Twoją prośbę zamieszczę kilka fotek. A jak już zrobisz jakiś test i fajne fotki to liczę na jakąś opinię i uwagi na przyszłość :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niestety nie posiadam więcej zdjęć tego noża :-/ Jest to nóż który zrobiłem już jakiś czas temu jednak do niedawna leżał bez rękojeści. W końcu doczekał się swoich czasów i mam nadzieję że będzie długo służył swojemu właścicielowi!!! :mrgreen:
Pozdrawiam!!!
Mały Jastrząb
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Valdi pisze:Tak sie sklada, ze u mnie w tym tygodniu istne nozobranie :) wlasnie dzisiaj dotarl do mnie wspanialy i niepowtarzalny noz....hand made in maly jastrzab...piekna sztuka, powiem wam...zdjec nie mam, ale poprosze tu autora tego noza o zamieszczenie, moze sie zgodzi :)?
Jaknarazie pocial tylko kartke papieru i melona, wiec recki nie bedzie, ale napewno bedzie to narzedzie do pracy
zapomnialem dodac, ze z nozem dostalem bardzo piekny list, cos jak certyfikat, super pomysl.Mala zecz- :564: a cieszy!
Witaj Valdi!!
Widzę, że dostałeś nóż od Małego Jastrzębia. Mniej więcej w tym samym czasie nóż dostał mój syn. Też jest z niego bardzo zadowolony. Nóż, który otrzymał mój syn jest bardzo podobny do tego ze zdjęć zamieszczonych przez Małego Jastrzębia.
Osobiście też posiadam nóż od Małego Jastrzębia.
Czyli noże te zdobywają coraz większe uznanie.
Pozdrawiam Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Hakas, AMEN :)
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

To i ja "pochwale się" moim nożem. Jest to mój pierwszy nóż ze słabych materiałów (płaskownik ocynk i jakieś kruche,stare drewno)- nie jest hartowany. Postanowiłem nie dawać lepszych materiałów (chyba najlepszy mój materiał to piła z tartaku-bardzo dobra stal) bo szkoda na nich eksperymentować, więc zrobiłem taki nóż "na próbę". Rękojeść malowana drewnochronem, a potem jakimś lakierem (teraz po przeczytaniu kilku postów Małego Jastrzębia wiem, że należy robić to olejem lnianym i woskiem pszczelim). Wszystko wyszlifowałem i wyciąłem małą szlifierką kątową. Widać skazy na nożu, lecz jeszcze nie mam takiej wprawy.
W najbliższym czasie postaram się zrobić lepszy nóż "z prawdziwego zdarzenia" z pełnym procesem hartowania i testem użyteczności (oczywiście zdjęcia zamieszczę) :) .
Oto zdjęcia:
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam NumLock
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

coś mi się wydaje że ten nóż lepiej by wyglądał gdybyś flexa rzucił w kąt, a nad ostrzem popracował na zwykłej szlifierce stołowej. Uzyskasz wtedy większą precyzję jeśli chodzi o wyprowadzanie krawędzi.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 790
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Robienie noży z badziewnych materiałów to strata czasu i niepotrzebne zużywanie narzędzi. Wychodzisz założenia, że Ci nie wyjdzie. Zacznij od resora ze złomu, wrzuć go na pół godziny do sporego ogniska, poczekaj, aż razem z nim wystygnie, oczyść materiał szczotką drucianą/ papierem ściernym z nagaru,narysuj kształt noża marzeń, wytnij kształt z ok. 1mm naddatkiem, wyrównaj wszystko na wymiar pilniczkiem, wykonaj szlif, najpierw kątówką, potem taśmówką lub pilnikiem płaskim, nawierć otwory na nity w rękojeści, daj komuś do hartowania i odpuszczenia lub zrób to sam, obrób powierzchnię (lustro, mat, piaskowanie itp.), przymocuj rękojeść, zaimpregnuj ją, wyprowadź krawędź tnącą, zrób pochwę. Widzisz, jakie to proste! :p

Żeby pozostać w temacie - na ostatnim zlocie "wpadły mi do kieszeni" dwa fajne nożydła z niższej półki. Obydwa Cold Steel'a, gdyż lubię tę firmę. Chodzi o foldery ze środka zdjęcia: Kudu i Pocket Bushman. Pierwszy nic nie kosztował, gdyż firma Kolter rozdawała je na zlocie w ramach promocji (w sprzedaży 19pln), drugi 70pln. Pocket od pewnego czasu jest u mnie numero uno: dobra blokada, porządna wielkość (klinga 10cm), stal Kruppa. Mankamentem jest stalowa rękojeść, szczególnie zimą, ale ciągle myślę, jak ją udoskonalić.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eb5 ... 277bc.html
Awatar użytkownika
pitersgs
Posty: 61
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:12
Lokalizacja: Łomża
Gadu Gadu: 7371138
Tytuł użytkownika: Przygoda....
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pitersgs »

Ja posiadam glock'a 78. Ogólnie sprawuję się xxxxxxxxx. Jeszcze nigdy na nim się nie zawiodłem. Jedyny problem to że troszkę rdzewieje ale papier ścierny i jest OK. Z pochwy jeszcze nigdy sam nie wypad. Trzyma się OK.
  • Austriacki nóż odznacza się dobrym wyważeniem oraz wysoką jakością jak wszystkie wyroby firmy Glock. Walory te spowodowały, że wkrótce znalazł się on na wyposażeniu armii austriackiej i policyjnych grup antyterrorystycznych. Noże Glocka używa austriacka Cobra, niemiecka GSG-9 i wiele innych formacji.
Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 sty 2009, 09:54 przez pitersgs, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam PK
kozikowski.piotr@gmail.com
GG: 7371138
Awatar użytkownika
Kłopot8888
Posty: 10
Rejestracja: 15 sty 2009, 12:10
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 7618441
Płeć:

Post autor: Kłopot8888 »

"Aby wejść na szczyt ,musimy najpierw umieć z niego zejść"
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1066
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Jest wiele lepszych noży w tej cenie, ten nóż głównie jest przeznaczony do kłucia, ja nie polecam, zresztą jak większość pewnie.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Dąb pisze:Jest wiele lepszych noży w tej cenie, ten nóż głównie jest przeznaczony do kłucia, ja nie polecam, zresztą jak większość pewnie.
Popieram.

Kłopot- najpierw zadaj sobie pytanie do czego będziesz głównie używał noża. Napisz nam to a my Ci powiemy żebyś kupił Morę i wszyscy będą zadowoleni :mrgreen:
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Łamie się. Kup sobie Morę. Fajne takie zielone bush coś tam są. Price Edie z taką biega.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Kłopot8888
Posty: 10
Rejestracja: 15 sty 2009, 12:10
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 7618441
Płeć:

Post autor: Kłopot8888 »

Hmmm wsumie przydałby się jakiś nożyk do czynności obozowych struganie drewna, patroszenie zwierzyny, robienie pułapek głównie do drewna co zatem polecacie Panowie?? HOWK
"Aby wejść na szczyt ,musimy najpierw umieć z niego zejść"
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Niech pomyśle... Morę ;-)
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

jak wyzej...MORA...w zupelnosci wystarcza, jak pozniej sam stwierdzsz ;)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1066
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Mora jest świetna, chociaż nie wszystkim odpowiada jej stylistyka do tych czynności co podałeś wystarczająca w zupełności, jednak jak by ci stylistyka nie odpowiadała to może coś z cold steela np
Roach Belly, Canadian Belt , Finn Wolf a jak wolisz coś większego ( chociaż do tego co podałeś według mnie jest zbędne) to GI Tanto 80FT tylko jak dla mnie do przeróbki, mianowicie odcięcie jelców i przesunięcie rękojeści do przodu, jeszcze można wsiąść Long Hunter, Western Hunter czy Bushman.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

Victorinox, model dowolny ale z blokadą, dobrze jeszcze z piłką jeśli do prac w drewnie
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Polecam More 2000 lub kup sobie jakieś klasyczne pukko. Jeśli masz jakieś szczególne wymagania to proponuje samodzielnie wykonać nożyk:) jest taniej i daje wiele satysfakcji:)
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Snick
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2008, 15:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Gadu Gadu: 1805770
Płeć:

Post autor: Snick »

Kłopot8888 pisze:a co sądzicie o tym !!!!!!!!
http://www.allegro.pl/item504838668_ger ... niony.html
Wz 98 nadaje się do prac obozowych równie dobrze jak oszczep albo halabarda, bo i zastosowania podobne :-P Ja w przeciwieństwie do przedmówców polecam... More :mrgreen:
Born to be wild
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Tak CS Bushman jako "nóż za rozsądną cenę" został odprowadzony do Walhalli, ginąc z ręki z Wikinga Mory. Cześć jego pamięci!
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ale tam. Bushman musiał owinąc swoje jelita do okoła pala ;-)
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

W żadnym wypadku Mora, tylko Frosts :P
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Kurde, nigdy mi sie Mory i inne takie Frostsy nie podobały, ale chyba sobie kupie :-P

Narazie jestem bardzo zadowolony z mojego CRKT M16 przedwczoraj wyważałem nim drzwi bo znajomy się zaciął ;-) No i codziennie rozrywam nim transportery opancerzone z tuńczykiem w sosie własnym i jak dotąd nie pozostał po takich czynnościach żaden ślad.
ODPOWIEDZ