Z czeluści mego biura wszystkim cześć i czołem!

Nowy użytkownik? Przywitaj się i napisz coś o sobie. OK, wyżeracze też mogą się tu pochwalić dokonaniami ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Erizonne pisze:od Chmielnickiego po Banderę
Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. On sam ponosi odpowiedzialność moralną, pomimo, że w tym czasie przebywał w obozie koncentracyjnym.

"Lachiw rizaty UPA jde,
Bandery duch UPA wede"

Mam nadzieję, ze ta fascynacja kozaczyzną to nie uwielbienie tego pana ? O Chmielnickiego się nie będę spierał, ponieważ interesuje mnie raczej historia XX wieku. Jesteś z pochodzenia Ukrainką ??
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, 21:57 przez BRAT_MIH, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
Stainer80
Posty: 13
Rejestracja: 28 maja 2010, 22:39
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: Stainer80 »

Witamy :-)
"Disneyland? F**k, man, this is better than Disneyland!"

In Omnia Paratus
Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Post autor: Erizonne »

Zagadka "Kosaken Haul"
siux pisze:Namiary:
N 52 38,523
E 17 00,570

Co do nazwy to najlepiej spytać jakiegoś super speca od jęz. niemieckiego, mapa z 1900 roku, tłumaczenie translatorem mnie nie przekonuje. Ostatnio usłyszałem, że starzy ludzie z Długiej Gośliny jeździli na grzyby, na pokrzywy itd. do lasu "na kozaki", ale zwrot "na kozaki" nie oznaczał nazwy grzyba tylko miejsce , o którym rozprawiamy ;-).
Poniżej wyniki moich internetowych dociekań:

Mapę z oznaczoną osadą "Kosaken Haul" z roku 1888, wyd. 1900 można obejrzeć TU . Nazwa znajduje się w kwadracie 1C.

Jeśli chodzi o nazwę Haul, to jest, podobnie jak Hauland, powszechnie używana w nazwach wielkopolskich wsi, co zresztą widać na tej mapie ("Hauland", "Trojanowohaul"). Hauland oznacza po niemiecku karczowisko i jest nazwą typową dla osad zakładanych przez Holendrów, tzw. Olendrów
Holendrzy (Olendrzy) w XVII i XVIII są sprowadzani do Wielkopolski i osiedlani na podmokłych terenach, słyną z tego, że potrafią je osuszać i zagospodarowywać (źródło1, źródło2)
W okolicach Murowanej Gośliny osadnictwo holenderskie przeprowadza Melchior Gurowski w XVIII w. (źródło )

Hauland tłumaczony na polski jest zazwyczaj jako Olędry ( żródło), można by więc przetłumaczyć "Kosaken Haul" jako "Kozackie Olędry".

Ostatecznie postawiłabym hipoteza, że osada jest holenderskiego pochodzenia. Nie mam pojęcia, jakie mogłoby być pochodzenie pierwszego wyrazu "Kosaken"

siux ==> czy masz taką samą mapę czy inną?
Swoją drogę genialny zbiór historycznych map znalazłamTUTAJ
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Erizonne, witaj!
Cieszy umysł takie solidne podejście do tematu. :)
Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Post autor: Erizonne »

BRAT_MIH pisze:
Erizonne pisze:od Chmielnickiego po Banderę
Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. On sam ponosi odpowiedzialność moralną, pomimo, że w tym czasie przebywał w obozie koncentracyjnym.

"Lachiw rizaty UPA jde,
Bandery duch UPA wede"

Mam nadzieję, ze ta fascynacja kozaczyzną to nie uwielbienie tego pana ? O Chmielnickiego się nie będę spierał, ponieważ interesuje mnie raczej historia XX wieku. Jesteś z pochodzenia Ukrainką ??
Eee, nasza historia polskich bohaterów narodowych też jest pełna morderców, burzycieli porządku, zbójców i wichrzycieli, od Kościuszki począwszy heh...
Ukrainką nie jestem.

Moja fascynacja nie oznacza moralnego uznania dla działań podejmowanych przez tych ludzi. Chodzi mi raczej o to, jak sami Ukraińcy podchodzą do własnych bohaterów, o ich bardzo ambiwalentny stosunek do Polaków (polskich panów), o ten ich dziki nacjonalizm - a oni przecież nie praktycznie żadnych tradycji państwowych, na których mogliby oprzeć swoje poczucie narodowości, tylko tych swoich Kozaków. To mnie bardzo fascynuje i ciągnie na Ukrainę.

[ Dodano: 2011-03-20, 22:51 ]
thrackan pisze:Erizonne, witaj!
Cieszy umysł takie solidne podejście do tematu. :)
mogłabym pracować w muzeum, hehe;-)
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Erizonne pisze:Moja fascynacja nie oznacza moralnego uznania dla działań podejmowanych przez tych ludzi
To witaj po raz drugi :)
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

Erizonne pisze:siux ==> czy masz taką samą mapę czy inną?
Dokładnie ta, z Archiwum Map Zachodniej Polski. Dużo się doszukałaś jak na jeden wieczór :-D
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
Solv
Posty: 23
Rejestracja: 30 sty 2011, 15:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Solv »

Witam
I know what I want
And I say what I want
And no one can take it away
I know what I want.
And I say what I want
And no one can take it away
rdk
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2011, 16:10
Lokalizacja: białystok
Płeć:

Post autor: rdk »

Erizonne pisze:Transylwania
:roll: a wampiry??
Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Post autor: Erizonne »

rdk pisze:
Erizonne pisze:Transylwania
:roll: a wampiry??
nie boję się! :-P
rdk
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2011, 16:10
Lokalizacja: białystok
Płeć:

Post autor: rdk »

Erizonne pisze:nie boję się! :-P
twardziel 8-)
Zazdroszczę bo strasznie kuszą mnie tamte strony.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Tamte strony są bardzo mocno przereklamowane. Sorry, miałem ochotę zniszczyć czyjeś marzenia icon_twisted
rdk
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2011, 16:10
Lokalizacja: białystok
Płeć:

Post autor: rdk »

Ciek pisze:Tamte strony są bardzo mocno przereklamowane
czyli żadnych szans za zobaczenie Drakuli? :-/
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Wręcz przeciwnie. Tam na każdym zakręcie jest Dracula, a co drugi zamek to ten oryginalny w którym bytował :D
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Armat pisze:Wręcz przeciwnie. Tam na każdym zakręcie jest Dracula, a co drugi zamek to ten oryginalny w którym bytował :D
Musiałeś być tam strasznie dawno temu bo teraz już każdy zamek jest zamkiem Drakuli a jak cię zacznie już od tego wampiryzmu głowa boleć to się możesz podkurować piwem Dracula :lol:
Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Post autor: Erizonne »

haha, widzę że Panowie w świecie bywali.. ;-)

[ Dodano: 2011-03-22, 17:52 ]
Ciek pisze:Tamte strony są bardzo mocno przereklamowane. Sorry, miałem ochotę zniszczyć czyjeś marzenia icon_twisted
spoko spoko, najciekawszych rzeczy nigdy nie ma w prospektach reklamowych - zapewniam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem nowy i witam się”