Jednocześnie przypominam, że trzeba być skończonym bałwanem, aby iść zjeżdżać, wspinać się itd. mając za wiedzę jedynie teksty z Internetu.
Zacznę od szpeju.
Lina jest bodaj najważniejszym elementem ekwipunku wspinacza. Nawet jeśli stracimy całą resztę to dzięki linie można jeszcze coś zrobić. Bez niej, absolutnie nic. Pod względem właściwości trzeba wymienić 2 rodzaje lin. Dla zainteresowanych: oba rodzaje zazwyczaj są zbudowane z nylonu.
Lina dynamiczna - jej właściwością jest rozciągliwość. Sięga ona aż 40%. Liny dynamicznej używa się do asekuracji dolnej kiedy wspinacz przy odpadnięciu będzie lecieć. Średnice lin dynamicznych wahają się pomiędzy 9,7mm a 10,4mm
Lina statyczna - w przeciwieństwie do liny dynamicznej ta jest nierozciągliwa. Służy ona do zjeżdżania po linie, wchodzenia po niej, a także może zostać użyta do asekuracji na wędkę, o tym później.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że lina dynamiczna również może zostać użyta do zjazdów, z wchodzeniem po niej jest gorzej.
Karabinki - tutaj może wydawać się, że to żadna skomplikowana rzecz, a jednak. Rodzajów karabinków, mamy całe mnóstwo. Wymienię tylko te najważniejsze.
Owalny - służy do mocowania przyrządów asekuracyjnych do uprzęży. Musi być wówczas zakręcany. Tak naprawdę jest najbardziej wszechstronny, nie powinien być używany jedynie do półwyblinki (węzeł do asekuracji zwany również HMS).

HMS - to jest karabinek przeznaczony specjalnie do użycia z półwyblinką. Ma kształt gruszki i musi być zakręcany. Rzecz jasna takiego karabinka można użyć w miejsce owalnego. Można by rzecz, że jest jeszcze bardziej uniwersalny, lecz jest zdecydowanie droższy niż owalny.

Ekspresy - to dwa karabinki niezakręcane połączone taśmą. Te karabinki mają bardzo różnorakie kształty. Ekspresy służą to podpinania się do tzw. punktów asekuracyjnych.
Karabinki, które są przeznaczone do ekspresów mogą również posłużyć do zbudowania własnej lonży (przyrząd do asekuracji na łańcuchach występujących np. na Orlej Perci lub do tzw. poręczówek, czyli lin założonych na stromych szlakach).

Przyrządy asekuracyjne - urządzenia, które służą do wytwarzania tarcia pomiędzy nimi, a liną. Dzięki nim można zjeżdżać po linie, a także wychwycić odpadnięcie partnera wspinaczkowego. Nie muszę wspominać, że jest ich całe mnóstwo. Wymienię tylko te nieautomatyczne, bo jeśli stać was na te Petzl-owskie cuda, to na pewno wspinacie się dość profesjonalnie i nie czytacie tych wypocin.
Ósemka - przyrząd służący raczej do zjazdu niźli asekuracji (chociaż awaryjnie też może być do tego użyty). Współpracuje z karabinkiem. Jest chyba najwytrzymalszym z przyrządów asekuracyjnych bo 35kN (czyli 3500 kg), chociaż widziałem karabinki D-kształtne z wytrzymałością 50 kN!

Kubek, tubik, płytka Stichta - te już służą do asekuracji jak najbardziej. Do zjazdów oczywiście mogą zostać użyte. Tak jak ósemka wymagają karabinka.


Jeśli mogę coś zasugerować. Kiedy stoicie przed wyborem - ósemka czy te inne kubki wybierzcie raczej tą drugą opcję, bo jeśli zechcecie iść na sztuczną ścianę wspinaczkową to niekoniecznie pozwolą laikowi asekurować za pomocą ósemki.
Uprzęże - są biodrowe i pełne. Biodrowe są częściej używane, poza tym można doczepić do nich pewne elementy i mamy uprząż pełną. O tym jak należy ich używać, później. Można się połasić na zrobienie własnej uprzęży, jeśli dysponujemy różnymi taśmami i koniecznie maszyną do szycia. Ja taką mam, ale nie śmiałbym użyć jej do asekuracji dolnej kiedy przyjmowałaby spore przeciążenia. Używam jej jedynie do zjazdów.

To są rzeczy absolutnie najważniejsze. Są jeszcze takie elementy i gadżety jak kask, magnezja, buty wspinaczkowe, friendy, kości, haki, ringi, spity, raki, czekany ale to rzeczy używane tylko w pewnych sytuacjach. Opisywane wyżej są używane zawsze.
Zdjęcia zaczerpnięte z www.8a.pl
Kolejny artykuł o zasadach wspinania, asekuracji, zjazdu już niebawem.
EDIT
Faktycznie, miało być 37% czyli tyle ile widziałem na jednej z lin dyn. A co do średnic, to jednak te podane są najczęstsze w przypadku lin pojedynczych. Dzięki za sprostowanie.mwitek pisze: Pewnie literówka, ale w ramach sprostowania dynamiki mają wydłużenie rzędu 30% często ponad, a i średnic większy zakres.