Czy stuptuty dadzą radę?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Deflegmator
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Czy stuptuty dadzą radę?

Post autor: Deflegmator »

Witam. Przytrafiła mi się dzisiaj bagienna przygoda. Wrąbałem się dość bezmyślnie :) w solidne rozlewisko w okolicach Mostu Fordońskiego (kto zna Bydgoszcz, ten wie, o co chodzi). Wszystko było ok, czytaj - buty z gore dawały radę, dopóki woda nie sięgnęła mi do polowy łydek. :) Orzeźwiło mnie błyskawicznie, kiedy poczułem przelewającą się od góry cholewek chłodną breję... Trochę mi to spieprzyło wycieczkę. Byłoby miło w przyszłości uniknąć takich niespodzianek. Dlatego zwracam się do Forumowiczów z pytaniem: czy stuptuty są w stanie zabezpieczyć nogę przed krótkotrwałym zalaniem? A jeśli tak - jakie polecacie, na co zwracać uwagę przy zakupie? Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)
Jestem wolny i odpowiadam za siebie. "Pedagogom" na pohybel.
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Stuptuty masz poniżej kolan, zawsze może sie Ci wlać od góry.... nigdy nie wiesz w jak głębokie bagno wejdziesz....
Poza tym, mocowanie do buta nie jest szczelne więc od dołu też będzie sie woda przedostawać i co najgorsze syf cały zostawać, nie będzie uciekać szlam, zgnilizna itp.

Buciory od OP-1, wodery.... cos do wysokości klatki załatwi sprawę, jasne nie jest to wygodne, zajmuje kupę miejsca i nie wygląda zbyt przyjemnie, ale stuptuty są dobre gdy idziesz w mokrej trawie, śniegu.
Deflegmator
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Deflegmator »

Hm, czyli nie ma rozwiązań pośrednich? Chodziło mi o coś, co zabezpieczy przed chwilowym zanurzeniem tylko. Łazić w woderach jak szambonurek jakoś mi się nie uśmiecha, zwłaszcza że zazwyczaj się w takie piekielne mokradła nie zapuszczam. Dzisiaj się, powiedzmy, pomyliłem w nawigacji... :D
Jestem wolny i odpowiadam za siebie. "Pedagogom" na pohybel.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Na krótką metę, jeśli będzie błocko do kolan, to folia spożywcza(sic!) powinna wystarczyć. Zawiń porządnie jak opatrunek do tatuażu i z całą pewnością lepiej zadziała niż stuptuty. Dodając na brzegach srebrną taśmę zyskasz pewność. =P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Deflegmator pisze:Dzisiaj się, powiedzmy, pomyliłem w nawigacji... :D
Heh, pośrednie rozwiązanie to gumowce ;-)
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Witam
Zawsze zakładam stuptuty gdy idę na rajd. Na Słowacji musieliśmy kilka razy pokonywać różne rzeczki i ochraniacze bardzo mi pomogły, zawsze wychodziłem z tego suchą stopą. Wprawdzie woda nie była głębsza niż do połowy łydki, (może trochę wyżej) ale też nie stałem w wodzie tylko przechodziłem, więc to nie trwało długo. Jednym słowem warto mieć stuptuty, które nie tylko chronią przed wodą, ale też przed śniegiem, piachem, kurzem, błotem oraz wszelkim robactwem. Gdy zbliżam się do miejsc cywilizowanych, zdejmuje ochraniacze i mam czyste buty oraz nogawki spodni. Do dłuższego brodzenia po rozlewiskach i bagnach będą konieczne inne zabezpieczenia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KnockeR
Posty: 29
Rejestracja: 31 maja 2010, 13:48
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: KnockeR »

Ja wykorzystuję stuptutu głównie do chodzenia po lesie... nie ma mocnych woda wleje Ci się do środka jak wejdziesz do strumienia ale doskonale chronią przed mokrą roślinnością. Z soboty na niedzielę spałem w lesie i od 5 rano była taka rosa, że jakbym nie miał stuptutów to byłbym cały mokry.
Zombie Zone - Survival w świecie postapokalipsy.
Survival Skills
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

To może ktoś coś poleci ? W rozsądnej cenie oczywiście, najlepiej w maskowaniu takie jakie posiada M65 Woodland
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

tak sobie myślę czy buty z gore na to zawiązane mocno spodnie gore (czy też inne membrany ) . czy nie przetrzyma to krótkiej kąpieli nawet sporo po za kolana ? Oczywiście to sposób na chłodniejsze dni bo o ile buty membranowe nawet latem w moim przypadku dają radę to o chodzeniu w takich spodniach nie ma mowy. W sumie sam mam zamiar sprawdzić ten sposób :-)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Prowler, ja śmigam w zimie w podobny sposób jak opisałeś. Buty BW i spodnie z gore US i w śnieg ;]
Parę razy wlazłem też tak w wodę i był luzik, więc powinno dać radę. Kwestia dobrego związania nogawek.
Ostatnio zaimpregnowałem owe spodnie porządnie i oczekują w szafie śniegów i chlapy 8-)
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

I po co tyle dyskusji :568:

klik
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Grzymek
Posty: 225
Rejestracja: 26 sty 2010, 01:58
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Gadu Gadu: 6909467
Tytuł użytkownika: Na pohybel
Płeć:

Post autor: Grzymek »

"Lecą z mej gęby kumullusów kłęby..."
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Grzymek pisze:A widzieliście taki wynalazek?

http://allegro.pl/stuptuty-berghaus-gor ... 23040.html
Znacie, ale ciekawsze są wynalazki z izolacją (najlepiej z pianki z zamkniętymi porami) np. OR Ranger Overbrooks, 40 Below K2 etc.

Troche nad tym myślalem i w sumie takie overbooty membranowe trochu słabo się widzi. Kiedy je nakładać? Zimą? Wtedy lepsze są modele z izolacją. Jesień/wiosna --> śnieg, duża ilość chlapy? --> Gumiaki/buty typu Lundhags sprawdzą się lepiej. Na VB to za ciepło, a but + overboot to stopa się zapoci niemiłosiernie. Poza tym po jakimś czasie woda i tak wejdzie do środka. Kolejnym minusem jest niższa przyczepność.

Dawniej Yeti/Yeti Extreme były bardzo popularne, ponieważ nie było innych tego typu produktów na rynku + buty w góry wysokie nie miały zintegrowanych stuptutów.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

To może zrobię małą reklamę sprzedawcy, u którego kupiłem swoje.

http://allegro.pl/oryg-kontraktowe-stup ... 21418.html

Jestem z nich bardzo zadowolony. Chyba najtańsze stuptuty na allegro. Kolega kupił ostatnio takie same i również jest ok, więc chyba powinny być solidne.
Na ostatnim biwaku nosiliśmy je non stop. Przechodziliśmy przez płytkie strumyki i w butach było sucho. Raz właśnie wpadłem do połowy łydki (woda płytka, ale dno głębokie:), ale szybko wyrwałem nogę i również sucho.

Jak chcesz to mogę Ci podesłać kilka fotek.
Może jak będę miał więcej czasu to skrobnę recenzję? Trzeba się w końcu przydać do czegoś na forum poza wrzucaniem fotek do galerii:)
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

Odnośnie tematu to ja polecę to:
KLIK
Bardzo ściśle przylegają do nogi i buta, także myślę, że w kategorii "szczelność" będą na jednym z pierwszych miejsc. Dodatkowo - troszkę oddychają i nie zsuwają się z łydki. Całkiem przyjemny produkt. W moich po 6 miesiącach (zaznaczam, że codziennego) używania zepsuł się zamek błyskawiczny, jednak jest tam zapięcie na rzep i dwa zatrzaski i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby ochraniacz chociaż zaczął się rozpinać. Poza tym - bardzo wygodne na biegówki.
No i trudno się nie zgodzić z kolegą slaq a'propos gumowców... :roll:
Zima weryfikuje.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Równie dobrze można samemu uszyć. Miałem kiedyś kurtkę z ortalionu w kolorze khaki. Wyszły z tego niezłe stuptuty.
Jak to zrobić :?: sposób jest prosty. Sadzasz żonę do maszyny i niech szyje. Dla kawalerów polecam znaleźć sobie na chwilę jakąś laseczkę która we krwi ma domowe robótki zakodowane...
:idea: błysnąłem no nie :?:
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Re: Czy stuptuty dadzą radę?

Post autor: wrzesientomek »

Deflegmator pisze:czy stuptuty są w stanie zabezpieczyć nogę przed krótkotrwałym zalaniem?
Masz okazje zobaczyć w jakiej sytuacji stuptuty dały radę.



Włącz na 1.05 min. Po czymś takim buty były suche.
AzzBest
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2010, 03:23
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: AzzBest »

co do tych http://allegro.pl/oryg-kontraktowe-stup ... 21418.html widac ze maja plastikowy zamek mi po okolo pieciu razach uzywania sie popsul a co to tych Lowe Alpine to polecam ta firme:)
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

W moich od roku nic się jeszcze nie stało. No może poza rozwarstwieniem się paska zapinanego pod butem. Zamek chodzi bezproblemowo.
AzzBest, może trafiły Ci się jakieś felerne?
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

PLanuję na dniach kupić jakieś stuptuty, mam zamiar łazić w nich głównie w zimie po śniegu, lub w biegówkach, może czasem w lato, chcę na nie wydać max 80 zł.
Przejżałem allegro i najbardziej podpasowało mi kilka modeli:
1. Goretexowe brytyjskie (chyba jakiegoś starszego wzoru):
http://allegro.pl/ochraniacze-stuptuty- ... 26162.html
Obrazek

2. Goretexowe brytyjskie chyba nowszy model:
http://allegro.pl/nowe-stuptuty-goretex ... 38315.html
Obrazek

3. Goretexowe Berghausa:
http://allegro.pl/stuptuty-berghaus-gor ... 26741.html
Obrazek

Wydaje się że te były by najlepsze pod względem zabezpieczenia przed śniegiem, ale raczej nie będą pasowały do biegówek (wiązanie buta).

4. WISPORT MODEL WALK
http://allegro.pl/stuptuty-wisport-walk ... 61009.html

Obrazek




Czy ktoś kto miał więcej do czynienia z tymi modelami może się wypowiedzieć?
Najbardziej zdecydowany jestem na 1 lub 2. Ale moze ktoś coś podpowie, lub poda inny model ;)
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Wedrowycz89 pisze:4. WISPORT MODEL WALK
Jeżeli chcesz pancerne i przemyślane stuptuty i bierzesz pod uwagę Wisporty, to bardzo polecam wzięcie pod uwagę model Yeti, wersję pełną z Cordury. Nie do zajechania. Sam je chciałem kupić, bo znajomi w nich śmigają od kilku lat, ale na moją nogę Wisport nie robi rozmiaru :-?
ODPOWIEDZ