GPSMAP 60CSx - dlaczego warto zainwestować

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

GPSMAP 60CSx - dlaczego warto zainwestować

Post autor: puchalsw »

Wiem ze jest tutaj paru fanów Garmina, i użytkowników Vist i 60tek.
Moja 60tka to jeden z niewielu sprzętów elektronicznych, który mimo iż kupiłem 5 lat temu, nadal jest aktualny, sprawny, nie zestarzały moralnie (określenie w branży informatycznej na przestarzały technologicznie sprzęt), i którego nie mam ochoty zamienić na nic innego/nowego.

Recki nie będę pisał, ponieważ kolega GPSManiak (gpsmaniak.com) zamieszcza rewelacyjne testy, porównania, i zestawienia na swojej stronie.
Chciałem tylko podzielić się z Wami ciekawą historią dotyczącą 60tki, jaki i firmy Garmin.
Nie dziwota, że Garmin może się pochwalić lojalnymi i stałymi klientami, którzy nie mają ochoty zmieniać ich sprzętu na nic innego.
------------------------
źródło: Forum Kanu.pl
autor: Andrzej Sałaciak
[...]
Wyjaśniła się sprawa zatopionego przez Fifana GPS-u marki Garmin. Parę lat temu, gdy byliśmy nad Drawą w ramach wiosennego spotkania kanu, na odcinku Drawsko Pomorskie - J. Lubie, który jest po prostu upierdliwy - same krzaczory - Fifan, jak i wielu uznanych canoeiros, miało wywrotki. Wśród strat Fifana był też GPS, który wisiał po prostu na szyi i po wywrotce zatonął. Taki był status dotychczas mi znany. Jak się okazało, Fifan napisał do Garmina z prośbą o podanie ostatnich współrzędnych, jakie uzyskano z satelity i w trzy lata po zdarzeniu, nad Drawę udała się ekspedycja poszukiwawcza z płetwonurkiem w składzie. Udało się tego GPS-a odnaleźć, blisko 1 m pod wodą. GPS został dostarczony do serwisu, który orzekł, że urządzenie jest sprawne, Garmin je zatrzymuje, a Fifan może sobie wybrać GPS, jaki mu się podoba, co też uczynił. Ten wymoczony model miał gwarantowaną 1 godzinę pod wodą na głębokości 0,5 m, wytrzymał 3 lata, głębiej. Jest fajny fant marketingowy.
-------------------------------------------------
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Reklama jest przednia.
Ja w zasadzie nie korzystałem nigdy z takiego garmina. Jedynie to z ich aplikacji na komórkę z symbianem. I niestety ta aplikacja nie zachwyca. Jeśli chodzi o prowadzenie po mieście.

Podejrzewam jednak że to 2 różne światy i garmin do navi terenowej może być rewelacyjny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Respek dla sprzętu... martwi tylko to że "Wielki Brat patrzy" ale to mnie mocno nie zdziwiło.
xGh0st
Posty: 50
Rejestracja: 22 lis 2009, 13:48
Lokalizacja: Kraków
Gadu Gadu: 7180225
Płeć:

Post autor: xGh0st »

Niezłe :) Sam korzystam z garmina visty C, i również mimo swojego wieku nadal służy bez zarzutu. Porządnie wykonany, przemyślany sprzęt.
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Witam
Cos w tej opowiesci mi sie nie zgadza, skad firma Garmin ma miec informacje o ostatniej lokalizacji zagubionego odbiornika GPS? Przeciez to sa systemy pasywne (z wyjatkami do ktorych Garmin chyba nie nalezy). GPS odbiera sygnal z satelity ale nikogo nie informuje o swoim polozeniu (po za uzytkownikiem).

Moze, wspomniany model ma jakas ekstra funkcje i wysyla komunikaty na serwery firmy Garmina? Tylko jak to by robil? SMS, GPRS, WAP? Takie patenty to chyba raczej tylko w telefonach komorkowych?

Acha, zeby nie wyszlo, ze psiocze na Garmina czy cos... Przez pare lat zarowno prywatnie jak i zawodowo bylem zwiazany z produktami tej firmy i uwazam je za bliskie doskonalosci.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

GPS to nie jest system pasywny, oblicza różnicę czasów wysyłka sygnału, powrót do satelity który ma dokładny zegarek i ustaloną pozycję na orbicie.
Poprawcie mnie, ale tyle z tego pamiętam. Referaty w LO o tym pisałem w okolicy tak 1997 roku ;) Wtedy nawet jeszcze błąd SA obowiązywał.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Dobre pytanie.
Spotykam się z canoeiros za jakieś 3 tygodnie, więc nie omieszkam dokładnie wypytać.
Dokładny opis (fragment relacji ze Zlotu) znajdziecie TUTAJ
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

puchalsw pisze:Moja 60tka to jeden z niewielu sprzętów elektronicznych, który mimo iż kupiłem 5 lat temu, nadal jest aktualny, sprawny, nie zestarzały moralnie
Puchal - zmartwię Cię. Już jest.
teraz 62 rządzi :)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Nooo to trzeba obejrzeć! A warto zmieniać? Chodziłeś z 60tką. Jakie odczucia po zmianie?
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

W mojej ocenie warto zmienić, choćby dla obsługi rastrów oraz trzyosiowego kompasu.
Do tego dochodzą profile (samochód, łódka i kilka innych oraz możliwość definiowania wlasnych)
Oczywiście są też jakies minusy - nie podchodzi mi ten uchwyt do plecaka na karabińczyku (taki jak w Oregonie) i uchwyt rowerowy, który nie sprawia wrażenia jakiegoś solidnego, ale pomału się do niego przekonuję, ponieważ pomimo lichego wyglądu spisuje się bez zarzutu, oraz jeszcze błędy wieku dziecięcego w firmware.
Aaa jeszcze dość ciekawą opcją jest możliwość przesyłania śladów i waypointów pomiędzy urządzeniami.
Zmian trochę jest i z pewnością znajdzie się argumenty za wymianą ;)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

O niedawna jestem posiadaczem 60-tki CSX, ale już co nie co mogę o nim powiedzieć.
Z początku wahałem się czy nie wybrać Visty HCX (patrz koszt), jednak układ przycisków ,zewnętrzna antena i fakt, że w Viście jak by nie patrzyć za 700 zł odkleja się po roku użytkowania guma, skłoniły mnie do dozbierania pieniążków i zakup 60. Układ przycisków z przodu był dla mnie ważny, gdyż chcę używać nawigacji również na rowerze, ale również to, że zewnętrzna antena lepiej sprawdza się przy zamocowaniu urządzenia na szelkach plecaka, bo jest skierowana w niebo, natomiast w Vista jest antena płaska lepiej działająca w poziomym ułożeniu odbiornika (tu z kolei jest plus dla rowerzystów, gdyby nie układ przycisków z boku!). Oczywiście ani jeden ani drugi nie pogubi satelit nawet w gęstym lesie, jednak dokładność wskazań urządzenia jest od tego zależna. Drugim powodem wyboru 60-tki była ogólna budowa odbiornika, odniosłem wrażenie, że Vista, mała, leciutka, będzie bardziej podatna na uszkodzenia niż 60-tka. To moja subiektywna opinia po zmacaniu w sklepie obu modeli.
Gdy przeczytałem post Docza odnośnie 62-jki, przeszła mi myśl, czy może nie trzeba było jeszcze poczekać i dozbierać te 150 zł, jednak stwierdziłem, że na moje potrzeby, 60-tka będzie w zupełności wystarczająca.
Na koniec dodam, że miałem wcześniej do czynienia w ramach badań do mgr-a z Garminami: E-trex żółty, E-trex Legend H, E-trex Venture HC, i muszę powiedzieć, że kolorowy wyświetlacz, slot karty SD i możliwość wgrywania własnych map, oraz elektroniczny kompas, to zupełnie inna bajka użytkowania.
Obrazek
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Michal N pisze:Gdy przeczytałem post Docza odnośnie 62-jki, przeszła mi myśl, czy może nie trzeba było jeszcze poczekać i dozbierać te 150 zł, jednak stwierdziłem, że na moje potrzeby, 60-tka będzie w zupełności wystarczająca.
Heh - jeśli trzeba było dołożyć tylko 150 zł, to powiem szczerze, że dałeś Waść ciała.
Kwotowo rożnica pomijalna, a funkcjonalność dużo większa. Dla samej obsługi rastra warto było dołożyć. Że o obsłudze czujnika kadencji i monitora tętna nie wspomnę.
No ale cóż - teraz już pozostało Ci tylko wmawianie sobie, że: "na Twoje potrzeby .... bla bla bla" :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 11 paź 2010, 20:40 przez Doczu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Kto chce kupić 60tke Csx? Szybko sprzedam!
:oops:
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

za wiela jak co to cena na PW :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Sprawdzę wieczorem i dam Ci znać. Kurcze! Właśnie skojarzyłem, że sprzedając moją 60tkę, muszę nabyć nową licencję na TOPO PL. Więc 60tka idzie na sprzedaż z darmową licencją :evil: :evil: :evil:
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

ale co się Puchal łamiesz. Sprzedajesz 60 jako urzadzenie z GPMapą TOPO. Jak jeszcze masz jakieś gadżety do niego, to można jakieś sensowne pieniądzory wyrwać.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Doczu pisze:
Michal N pisze:Gdy przeczytałem post Docza odnośnie 62-jki, przeszła mi myśl, czy może nie trzeba było jeszcze poczekać i dozbierać te 150 zł, jednak stwierdziłem, że na moje potrzeby, 60-tka będzie w zupełności wystarczająca.
Heh - jeśli trzeba było dołożyć tylko 150 zł, to powiem szczerze, że dałeś Waść ciała.
:
Dla nie pracującego, uzbieranie dziewięciu stów w trzy/cztery miesiące było wyczerpujące ;-)
Gdyby ten temat pojawił się wcześniej miał bym nie lada zagwostkę.
Obrazek
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Pablo666 pisze:GPS to nie jest system pasywny, oblicza różnicę czasów wysyłka sygnału, powrót do satelity który ma dokładny zegarek i ustaloną pozycję na orbicie.
Poprawcie mnie, ale tyle z tego pamiętam. Referaty w LO o tym pisałem w okolicy tak 1997 roku ;) Wtedy nawet jeszcze błąd SA obowiązywał.
Pablo666, mylisz się. Poczytaj instrukcję obsługi.

Co do Garmina, to dołożę swoje trzy grosze. Przez moje ręce przeszło kilka GPSów Garmin (12, eTrex 12, Legend, Sumit, Oregon 300, Map 60). I z tej listy tylko stara 12 nie była reklamowana, chociaż ma ewidentną wadę ponieważ włącza się po 1 a nie 3 sekundach jak to jest w instrukcji. Przez tą wadę wyczerpałem w N Górach Skandynawskich baterie (na szczęście w trakcie powrotu). Również baterie nie są dobrze zabezpieczone przed wodą.

W eTrexach nagminnie odklejają się gumowe paski. Z tego powodu reklamowałem eTrexy.
Oregon 300 - zawieszał się program.
Map 60 - kłopoty z anteną.

Jedno, co według mnie działa bez zarzutu w Garminach, to dział reklamacji. Wszystkie moje reklamacje zostały uznane bez żadnych problemów.

Obecnie moimi ulubionymi Garminami są Legend CX i Oregon 300. Używam ich zamiennie.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

StaszeK pisze:W eTrexach nagminnie odklejają się gumowe paski. Z tego powodu reklamowałem eTrexy.
Ooo tak. To jest pewne jak podatki. Najłużej trzymała mi się na Viście Cx (prawie 2 lata)
W Legendzie C odeszła po chyba pół roku.
StaszeK pisze:Oregon 300 - zawieszał się program.
Nie wiem o jaki program chodzi, ale jeśli masz na mysli firmware - można samemu zupdate'ować. Często nowe odbiorniki mają niedopracowane firmware stąd zdarzają się problemy. 62 też nie jest tu wyjątkiem i na oprogramowaniu w wersji 2.40 niektórzy mieli problemy.
StaszeK pisze:Map 60 - kłopoty z anteną.
Ooo o antenie nie słyszałem, ale za to padały włączniki.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Właśnie padł mi mój Magellan. Czas na zakup czegoś nowego, chętnie prześledzę temat...
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Doczu,
w Oregonie 300 najpierw wymieniono program instalując nowszą wersję, a na końcu (ze względu właśnie na problemy z programem) wymieniono odbiornik na nowy.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Ogarnijcie się troszkę :mrgreen:

Niedawno kupione już be ?
Bo wyszedł lepszy model 8-)

Tydzień temu zachwalaliście, że mistrzowski sprzęt.
hmm... żal.. babilońska groteska ?
Nie wiem jak mam to określić 8-)
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

slaq pisze:Niedawno kupione już be ?
Bo wyszedł lepszy model
Demonizujesz Waść.
Nikt nie pisze że to zły sprzęt. Rozprawiamy o tym że za niewiele drożej można było mieć bardziej funkcjonalny sprzęt.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Ech lepiej przemilczę.
Wszak miałem w swym planie na dziś, być miłym dla ludzi.
:-P
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Pany , a czy dla niedzielnego turysty który na co dzień jako EDC ma Solida z Trek Buddy starczyła by Dakota10 ? 5stówek piechotą nie chodzi , ale czy jest sens wywalić tysiaka na Dakotę20 lub półtora na 62st o której też myślałem ? jak będę używał tego ''od niedzieli'' :?:
ODPOWIEDZ