Jak zrobić rodzynki?

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Jak zrobić rodzynki?

Post autor: rumcajs »

Mam winogrona i za nie długo będą dojrzałe,moje pytanie brzmi jak ususzyć winogrona żeby stały się rodzynkami?Kto z was to robił?Jak i gdzie suszyć,jaka temperatura i czas do wysuszenia winogron?Za wszelkie informacje z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Rodzynki pozyskuje się ze specjalnych bezpestkowych odmian winorośli, których sposób uprawy i zbioru owoców nie zmienił się od wieków, podobnie jak podstawowa metoda suszenia na słońcu.

Kiście owoców układa się na arkuszach papieru i pozostawia na słońcu na około 3 tygodnie, odwracając co pewien czas w celu równomiernego wysuszenia. Rodzynki nie powinny zawierać więcej niż 15% wody. Następnie arkusze roluje się wraz z rodzynkami i dosusza na słońcu jeszcze przez, kilka dni. W zależności od odmiany uzyskują kolor brunatny lub brązowy. Dla otrzymania jasnej, "złotej" barwy rodzynek wykorzystuje się suszenie mechaniczne. Owoce są myte, umieszczane na drewnianych tacach i suszone w strumieniu gorącego powietrza przez około 24 godziny.

źródło: www.osesek.pl
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Wino zrób, :mrgreen: i na którymś zlocie otworzymy.
Winogrona możesz zostawić na krzaku aż się podsuszą, lecz musi być pogoda inaczej zgniją i ... i wtedy można zrobić zacier i..... Tak mnie dziś coś po głowie chodzi ;-)
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Natura jest hojna, niemal ze wszystkiego można coś upędzić, słyszałem nawet o winie pomidorowym.

Jednak suszenie winogron w naszych warunkach jest kłopotliwe, lepiej iść do Biedronki i kupić "sułtańskie".
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Hillwalker, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

Szkoda że nie da się zrobić rodzynek domowym sposobem,oczywiście winogron starczyło by mi na wino i na rodzynki :mrgreen: .Dzięki panowie za podpowiedź
meick2334
Posty: 2
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:12
Lokalizacja: Skwierzyna
Płeć:

Post autor: meick2334 »

są przecierz kuchenki elektyczne :-D np; w moim przypadku rozkładam rodzynki na drobnej siatce :-) i ustawiam na kuchence i tak kilka siatek :!: :!: , między siatkami gdzieś około 5 cm luzu :-?
i po ok 1-10 dni powinny wyschnąć :-)
to domowy przepis czyli ciiii żeby mama się nie dowiedziała
Jak by to było, jak by mnie nie było.
ODPOWIEDZ