Damast, damaszek, bułat, dziwer...

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Cudowny nożyk, Stal damasceńska :-P ponoć najlepsza. Szkoda że nie można już odtworzyć oryginalnego procesu produkcji.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

CTHULHU pisze:Cudowny nożyk, Stal damasceńska :-P ponoć najlepsza. Szkoda że nie można już odtworzyć oryginalnego procesu produkcji.
Że się spytam? O czym ty chłopie mówisz ? :566:
Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Wystarczy poszukać przeszczep na http://www.google.pl/
Ale ułatwię ci to i zamieszczę tutaj:
Stal damasceńska – stal posiadająca bardzo dobre własności mechaniczne, stosowana w średniowieczu do produkcji broni białej.Nazwa pochodzi od Damaszku w Syrii, w którego okolicach istniały liczne warsztaty produkujące z tej stali miecze i szable o unikatowej w średniowieczu jakości. Białą broń ze stali damasceńskiej produkowano w latach ok. 900-1600 w krajach Bliskiego Wschodu. Powody całkowitego niemal zaniku jej produkcji w XVII w. nie są do końca znane.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

CTHULHU pisze:Wystarczy poszukać przeszczep na http://www.google.pl/
Ale ułatwię ci to i zamieszczę tutaj:
Stal damasceńska – stal posiadająca bardzo dobre własności mechaniczne, stosowana w średniowieczu do produkcji broni białej.Nazwa pochodzi od Damaszku w Syrii, w którego okolicach istniały liczne warsztaty produkujące z tej stali miecze i szable o unikatowej w średniowieczu jakości. Białą broń ze stali damasceńskiej produkowano w latach ok. 900-1600 w krajach Bliskiego Wschodu. Powody całkowitego niemal zaniku jej produkcji w XVII w. nie są do końca znane.
No to ja ci jeszcze bardziej pomogę ;)

www.knives.pl

Stal damasceńska (potocznie) w Polsce nazywa się dziwerem - jest to stal powstała w wyniku skucia dwóch lub więcej różnych gatunków stali, różniących się głównie zawartością węgla. Różnica w zawartości węgla jest potrzebna do tego, aby uzyskać różne odcienie szarości po wytrawieniu takiej klingi ;)

A teraz to, o co tobie chodzi, czyli bułat zwany również wootz lub damast krystaliczny - Nadal wytapiany z powodzeniem, jednak jest cholernie drogi i trudny w obróbce, dlatego rzadko stosowany.
Po szczegóły odsyłam na wyżej wymienione forum i do gugla ;)

EDYTA:
Przepraszam, nie sprecyzowałem pytania...
CTHULHU pisze:Szkoda że nie można już odtworzyć oryginalnego procesu produkcji
Że się spytam? O czym ty chłopie mówisz ? :566:
Ostatnio zmieniony 19 mar 2010, 21:58 przez przeszczep, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Kolega puchalsw napisał:
puchalsw pisze:a ostrze z damastu.
Pieruńsko ostry, ale wymaga uwagi. Jak to z damastem, Obierzesz jabłko, odrazu musisz myć i suszyć.


Nie zamierzam się kłócić, nie jestem super znawcą stali, ale jeśli kolega napisał że ma nóż ze Stali damasceńskiej której:

"Proces produkcji stali damasceńskiej był objęty tajemnicą i nigdy nie został opanowany w Europie. Nie zachowały się do czasów współczesnych żadne wiarygodne opisy tego procesu. Dawna hipoteza, że stal ta była otrzymana przez skuwanie ze sobą wielu (300-1000 i więcej) warstw stali węglowej o kolejno narastającej twardości, okazała się fałszywa. Współczesne eksperymenty metalurgiczne, oparte na szczegółowych badaniach mikrostruktury tej stali, doprowadziły do opracowania procesu technologicznego, prowadzącego do uzyskania stopu o bardzo zbliżonych do oryginalnej stali damasceńskiej właściwościach. "


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_damasce%C5%84ska
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Ja się wcale nie chcę kłócić ;) Może bardziej cię czegoś nauczyć ;)
Jeżeli chcesz się czegoś dowiedzieć - nie szukaj wiadomości w wikipedii ;)

Stal damasceńska o jakiej pisał Puchal, to inaczej dziwer. Z tego co wiem to zrobiony z NC6 i g45 (ale mogę się mylić - Puchal popraw jeślim w błędzie).
Podałem ci link do forum, które jest skarbnicą wiedzy jeżeli chodzi o stal, jej obróbkę i w ogóle wszystko co z nią związane... Więc wikipedią proszę mi tu nie wyjeżdżać ;)

PS. Jeżeli nie chce ci się szukać rzeczowej wiedzy - nie ma problemu, ale proszę, nie szerz wśród tutejszej gawiedzi błędnych informacji i mitów...
Ostatnio zmieniony 19 mar 2010, 21:59 przez przeszczep, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Powiem szczerze że zacząłem szukać innych informacji na temat Stali Dama.
i znalazłem wiele potwierdzających to co zostało napisane w wikipedii.
Chodzi mi o to że nie ma już Stali damasceńskiej, są tylko podrubki zbliżone do oryginału.

" W XVII/XVIII wieku jej produkcja wygasła z nieznanych powodów (najczęściej sugeruje się wyczerpanie odpowiednich rud żelaza). Wielu specjalistów próbowało zgłębić tajniki wytwarzania damasceńskiej stali. Jak na razie nikt nie zdołał dokładnie odtworzyć tego procesu, ale specjaliści potrafią już wytwarzać bardzo zbliżone ostrza. "

Źródło: http://archeowiesci.blox.pl/2006/11/Dam ... turom.html

"Dlaczego sztuka zaginęła? W największym skrócie - bo wyczerpały się złoża odpowiedniej rudy, prawdopodobnie w okolicach Hyderabadu w Indiach. Bez odpowiednich domieszek w stali nawet najlepsi kowale nie byli w stanie osiągnąć odpowiedniego efektu..."

Źródło: http://www.eioba.pl/a72519/stal_damascenska
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

ad damast, troche sie tym interesowałam, to jak ja to widze:

1) puchalsw ma nóż z damastu skuwanego=dziweru- czyli powstałego z połączenia dwch rodzajów stali w x warstw w wyniku przekuwania właśnie. Daje to lepsze parametry stali i daje wzorek.

2) istnieje tez damast krystaliczny, czyli stal, której parametry (i wzorek) pochodza od jej wewnętrznego składu, bądź naturalnego (odp ruda) bądź odpowiednio zmieszanego przez człowieka. to czego źródła się wyczerpały (w każdym razie dla masowego wydobycia) to indyjska ruda o specyficznym składzie, który ten skład sam w sobie dawał określone parametry wyrobów i określony też wzór

[i oczywiście, idź na knives, tylko nie wsiąknij na tydzień:D>
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Faktycznie mój błąd :oops:
Nie doczytałem, i pomyliłem wypowiedź kolegi puchalsw-a
puchalsw pisze:a ostrze z damastu.
Skojarzyłem ze stalą damasceńską...
A chodziło o Dziwer (damast skuwany)


Sorki za pomyłkę :oops:
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Damast to jak na moje oko nazwa handlowa... W Damaszku handlowano bardzo różnymi wytworami i z bułatu, i z dziweru. Damaszek to generalnie było takie centrum handlowe ;)

Bułat (damast krystaliczny, wootz) jak najbardziej się dalej wytwarza. W zeszłym roku wytopili go chłopaki na zlocie jakimś średniowiecznym. 3 lata temu w Polsce wytopił go człowiek z Puław.

Podaję ci człowieku nazwy, link do forum gdzie wszystkiego się możesz dowiedzieć, a ty nadal swoje...
Na wystawie w Belgii też był bułat do kupienia...

Więc NIE - BUŁAT, DAMAST KRYSTALICZNY, WOOTZ NIE ZOSTAŁ ZAPOMNIANY I NADAL SIĘ GO WYTWARZA.

Wyraźniej napisać nie umiem...

Nie chce się szukać, to nie... ale daj już spokój chłopie...
Ostatnio zmieniony 19 mar 2010, 22:01 przez przeszczep, łącznie zmieniany 1 raz.
Kubek
Posty: 200
Rejestracja: 27 lut 2010, 20:04
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

Post autor: Kubek »

Tak z ciekawości zapytam.
O jakim nożu była mowa w pierwszym poście bo nie mogę doszukać?
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Obecny wątek został wydzielony z innego. Zaczęło się od tam: viewtopic.php?p=27503#27503
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Nic nie zaśmieca ;) Na tym forum podejrzewam, że mało kto interesuje się na tyle stalą, żeby wiedzieć co jest co, a tu jest w miarę pobieżnie wyjaśnione co jest co ;)

Zaraz jeszcze wyedytuję swoje posty bo widzę że jakieś słówka pozjadałem...
Ostatnio zmieniony 19 mar 2010, 22:01 przez przeszczep, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1057
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Wysłany: Dzisiaj 21:04     
Proszę Admina o usunięcie wątku, zaśmieca forum...
Nic nie zaśmieca, nie zawsze mamy racje...
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Kubek
Posty: 200
Rejestracja: 27 lut 2010, 20:04
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

Post autor: Kubek »

Szczepciu drogi, to może zwyczajnie zrób podsumowanie co to dziwer, a co bułat.
W jednym poście, zgrabnie i zrozumiale dla przeciętnego Kowalskiego.
Swoją drogą, to może przydało by się wypisać, ogólną systematykę z plusami i minusami różnych gatunków stali, coby ludziska wiedzięli czego się spodziewać po nożach dostępnych do kupna.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Kubek, Ty, jako znawca tematu, mógłbyś to usystematyzować! W oddzielnym temacie i dokładnie! Co Ty na to?
Kubek
Posty: 200
Rejestracja: 27 lut 2010, 20:04
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

Post autor: Kubek »

Coś skrobnę za czas jakiś, ale przeszczep ten temat zna równie dobrze jak ja.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Ale jako że ty bardziej doświadczony życiowo :P to sprawiasz wrażenie osoby bardziej poważanej :D :P hry hry :D
Kubek
Posty: 200
Rejestracja: 27 lut 2010, 20:04
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

Post autor: Kubek »

A Ty grubszy :-P
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

I bardziej brodaty :D
ODPOWIEDZ