Spodnie BDU Helikona

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Brightgrey pisze:Kontraktowe M65 są wykonane z materiału POPLIN.
Na pewno? Moja bluza ACU i TCU siostry wykonane z materiału POPLIN są z rip-stopu (ACU NYCO, a TCU 100% bawełna) plus adnotacja, że są "wind resistant" i materiał jest dość miękki. W słownictwie krawieckim popelina to splot rypsowy (długość przeplotów nie jest taka sama), którego w przypadku spodni M65 nie widzę, wg. mnie materiał z którego są szyte spodnie M65 (I BDU w wersji NYCO) to zwykły splot płócienny (długość przeplotów jest jak 1:1). Materiał o splocie rypsowym jest miękki i miło się go nosi, a materiał spodni M65 jest za sztywny jak na ryps, zatem wątpię by były z popeliny.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Mówie to co widze:).Kontrakt też jest.
Sam mam ACU(ripstop) i nosiłem TCU.Nie będę wspominał o innych mundurach w kolekcji.
W każdym bądź razie wedle moich danych spodnie M65 wykonane są z POPLINu i tyle:]
O kopiach helikonowskich zrobionych z chińskiego NYCO nie wypowiadam sie.Nosiłem Heliksowego Marpata i szybko sie go pozbyłem.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

2006, 2007 i 2008 były generalnie chłodne i deszczowe, a nawet w ciepłe lato wieczory i noce bywają zimne. Więc z tą odzieżą letnią bywa różnie...
Mieszkasz tam gdzie Wędrowycz? Bo u nas na kujawach to bym cie chyba wyśmiał za chłodne lato... Deszczu nic, i taki ukrop że szlag trafia...

Żeby było na temat: Ja tam nawet zimą chodzę w brytyjskich letnich i żyje. Jak na moje to są wytrzymalsze od BDU.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Brightgrey pisze:W każdym bądź razie wedle moich danych spodnie M65 wykonane są z POPLINu i tyle:]
To te dane kłamią, bo to ewidentnie splot płócienny.
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Dobra już mi się w głowie pomieszało od tego TCU ACU OC AC BWP PGR i BMW.
Bez filozofii, doradzicie mi poprostu jakie porządne i dobre spodnie moge kupić za ok. 100 zł. Wykładów o materiałach nie potrzebuję, w wolnym czasie uzupełnie moje braki na ten temat.
Wolałbym bez zbędnego kamuflażu tylko zielony/oliwkowy/khaki. Skoro większość z was uważa, że helikony są bublem to powiedzcie co nim nie jest.

Prosze.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

M65 helikonu bublem nie są. Kosztują ciut ponad 100 złotych.
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Nie drą się w kroku? Nie kurczą o 10cm praniu? Nie odpruwają się guziki? Nie spierają się? Nie są za gorące? Nie są za zimne? Nie są za grube? Nie są za cieńkie? Nie wylatują w powietrze?

Dają radę?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

bivr pisze:Nie drą się w kroku?
Nie.
bivr pisze:Nie kurczą o 10cm praniu?
Nie
bivr pisze:Nie odpruwają się guziki?
Może się zdarzyć, ale co to za problem przyszyć guzik? Zawsze możesz zastąpić standardowy guzik guzikiem na taśmie z brytyjskich ciuchów.
bivr pisze:Nie spierają się?
Mi się nie spierały.
bivr pisze:Nie są za gorące?
Latałem w nich w ostatnie lato i nie narzekałem.
bivr pisze:Nie są za grube? Nie są za cieńkie?
Jak dla mnie są w sam raz na cały rok.
bivr pisze:Nie wylatują w powietrze?
Same? Nie
bivr pisze:Dają radę?
A jak! :mrgreen:
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Wersja NYCOwa czy RIPSTOPowa? Nie mają to być spodnie tylko na lato.

Konkretnie!
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Gładkie NYCO.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Bierz MCCUU. ;-)
W 100zł powinieneś znaleźć kontraktowe
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

MCCUU jest dostępne tylko w MARPATcie, a jeżeli dobrze pamiętam to mają być jednolite.
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Jeśli jakość jest dużo większa to mogę się poświecić, ale niechętnie. Aż taka wielka różnica?
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Znosiło sie już pare mundurów więc tylko powiem, że nie mam najlepszych doświadczeń z firmą Helikon.Spodnie MCCUU zarówno w wersji wdl i pustynnej są świetne. Jak dla mnie jakość ciuchów i kontraktowego MCCUU jest wyraźnie odczuwalna.
Nie będę jednak do niczego namawiał, ot moje zdanie.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Jak już będziesz kupował MCCUU to omijaj propperowe.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Ja także jakoś z Helikonowymi BDU nie mam najlepszych doświadczeń, ale nie z trwalością, czy kiepskim materiałem, a z jakąś dziwną rozmiarówką. Niby miały być wierne kopie, a tu dupa w MR to nogawki miałem szersze niż w kontraktowych M65 :-?
Obciąłem i nosze teraz jako krótkie. Dają radę juz którys rok. Ale niesmak pozostal :(
Kaziu
Posty: 11
Rejestracja: 07 sie 2009, 13:01
Lokalizacja: Zduńska Wola
Płeć:

Post autor: Kaziu »

Witam. Miałem rozpocząć nowy wątek z pytaniem "które spodnie wybrać?" jednak widzę że ktoś już poruszył nurtujący mnie temat. Mianowicie które spodnie bardziej polecacie?

1) http://www.e-military.pl/spodnie/m65-wo ... n-tex.html
2) http://www.e-military.pl/spodnie/specia ... -stop.html
3) http://www.e-military.pl/spodnie/spodni ... tex-2.html

Czytałem już wypowiedzi, jednak śledząc tok dyskusji straciłem rachubę w "punktach". Jeśli byście byli tak mili i treściwie stwierdzili które spodnie są bardziej godne polecenia.

Chodzi konkretnie o warunku do całodniowej wędrówki, przeważnie latem, wiosną ale również na wyjazdy kilkudniowe zimą (więc cało sezonowe), do lasu, przede wszystkich trwałe żeby było. Jeśli chodzi o argumentacje że latem może być za gorąco - cóż, raz może być za gorąco innym razem to ciepło może się przydać - ten element nie jest dla mnie istotny w argumentacji ;)

z góry dzięki
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

Kaziu pisze:Witam. Miałem rozpocząć nowy wątek z pytaniem "które spodnie wybrać?" jednak widzę że ktoś już poruszył nurtujący mnie temat. Mianowicie które spodnie bardziej polecacie?

1) http://www.e-military.pl/spodnie/m65-wo ... n-tex.html
2) http://www.e-military.pl/spodnie/specia ... -stop.html
3) http://www.e-military.pl/spodnie/spodni ... tex-2.html
1) M65 to klasyczny wzór. spośród wymienionych przez Ciebie propozycji one jako jedyne będą nadawać się na wędrówki zimowe dzięki materiałowi - jest zdecydowanie grubszy niż w pozostałych. Są też obszerniejsze, mają szerokie nogawki. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z użytkowania oryginalnych M65 poleciłbym je bez zastanowienia, są to spodnie wytrzymujące wiele lat... ale te, które pokazałeś to kopie o nieznanej mi wytrzymałości, choć opinie zbierają dobre.
klipsy zapchane zbitym śniegiem mogą stanowić dużą przeszkodę przy próbach ich zamknięcia
2) według mnie najciekawsza z tych trzech propozycji. krój, który jest wariacją Helikona na temat paru propozycji już istniejących na rynku militariów. Będą nadawać się na lato i wiosnę z uwagi na "lżejszy" niż w m65 materiał, zimą i w wiosenne noce będą potrzebne kalesony. Wracając do ciekawego kroju - mają więcej kieszeni niż m65, główne kieszenie na rzep i szyte pod skosem, osobne kieszonki na komórkę czy nożyk, miejsce na mocowanie lightsticków... no, na twoim miejscu kupiłbym własnie SFU. ponadto jest to najtańsza propozycja
3) klasyczny, prosty do bólu, obowiązujący do niedawna w US Armii i nadal najpopularniejszy pośród cywili krój BDU jest czymś naprawdę dobrym. nie zawodzi, guziki zamykające kieszenie nie poddają się zabrudzeniom i nie sposób tak jak w przypadku klipsów czy rzepów nie móc zamknąć kieszeni... chyba, że odpadną. tak jak SFU są szyte z materiału ripstop więc ich właściwości co do pory roku będą takie same. są jednak ciut droższe od SFU mimo prostszego kroju

wybieraj i powodzenia!
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

A ja dopowiem, że naprawdę warto zainteresować się spodniami pochodzącymi z nowego munduru helikonu, czyli TCU:
http://www.e-militaria.pl/p-307/spodnie ... m-woodland
Ich krój to jak dla mnie połączenie wszystkich pozytywnych cech spodni używanych dotąd przez US Army i USMC. No i póki co nie zebrał złych opinii, a SFU ich parę mają (Zarówno wynikających z tego, że to kopia, jak i mają wady oryginału, czyli munduru field z Crye).

Materiał to NYCO Rip-Stop zatem zgodnie z współczesnymi domenami do użytku całorocznego (Z odpowiednią bielizną) i wytrzymalszy od bawełnianego rip-stopu, ale słabszy od materiału użytego do szycia spodni M-65.

Zaczynając od góry spodni:
-Regulacja obwodu na taśmę (Jak w spodniach brytyjskich, choć w tym przypadku helikon raczej wzorował się na ACU)
-Standardowe kieszenie wpuszczane na biodrach
-Kieszenie naszyte na wysokości biodrowych wpuszczanych, fajna rzecz zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu i gdy chcemy sobie rozłożyć sprzęt tak, żeby nic się po kieszeniach nie mieszało.
-Standardowe kieszenie na tyłku.
-Kieszenie cargo na udach. Połączenie kieszeni ze spodni ACU i MCCUU. Zdecydowano się na zapięcie jak w spodniach MCCUU, czyli na jeden guzik plus guma wszyta w górną krawędź kieszeni (Zapięcie bardziej pewne niż rzepy w ACU i SFU i zabezpieczenie zawartości przed wypadaniem też pewniejsze niż regulowany shock cord w spodniach ACU)
-Wzmocnienia na kolanach z możliwością wsunięcia wkładek od wewnątrz to lepsza opcja niż zewnętrzny dostęp jak w ACU, bo tak czy inaczej jak ktoś używa ochrony kolan to są to nakolanniki, a nie piankowe wkłady. No i nie ma mowy, żeby się do kieszeni na ochraniacze nasypał piach, co w przypadku ACU może się zdarzyć.
-Kieszenie na łydkach, sytuacja jak w spodniach ACU, są ale nie trzeba ich używać, fajna sprawa do noszenia opatrunku, albo folii NRC, no i sprawdzają się w samochodzie.

A jak wolisz coś bardziej klasycznego, to bierz M65. Te z helikonu to najlepsza kopia na rynku, używam i kopii i oryginałów (W kamuflażu woodland) i poza lekkim kolorystycznym odchyłem i materiale raczej jak w oryginalnych oliwkowych M65 (W oryginale w kamuflażu woodland materiał jest jakby bardziej mechaty, a ten użyty do produkcji eMek helikonu jest taki jak w przypadku spodni oliwkowych gładziutki) nie ma żadnej różnicy w wytrzymałości, spodnie można tyrać, a one tylko będą nabierały charakteru i to, że były to spodnie projektowane do użytku w zimnych i wilgotnych warunkach to w lato da się w nich wytrzymać.
Kaziu
Posty: 11
Rejestracja: 07 sie 2009, 13:01
Lokalizacja: Zduńska Wola
Płeć:

Post autor: Kaziu »

Dzięki za pomoc ;) przyda się na pewno wasza opinia ;)
ODPOWIEDZ