Materiał z hubiaka pospolitego

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Materiał z hubiaka pospolitego

Post autor: Jakub_P »

No może materiał to złe słowo, tutaj wyczytałem że z hubiaka robiono coś w rodzaju zamszu ale nie znalazłem żadnych dokładniejszych informacji. Pytanie czy i jak to preparowano oraz jak łączono kawałki amadou. Podobnie skoro robiono z tego bryczesy to musiano łączyć kilkadziesiąt plastrów hubiaka oraz jakoś to zaimpregnować i uelastycznić. Temat ciekawy bo z dużych owocników można zaimprowizować w terenie przedmioty takie jak pochwa noża czy chociaż łatka podeszwy buta. Ma ktoś na ten temat jakieś informacje albo najlepiej doświadczenie z takim ,,zamszem'' ?
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Hubiaka obrabiano podobnie jak filc, czyli: mocząc, gotując, ubijając i rozciągając na formach. Robiono z niego kapelusze i kamizelki - jest trochę informacji w Internetach
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

...jak i wkładki do butów jak i same buty. Grzybnia też by się nadawała jako wkładka do buta, jest gruba i miękka.
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

No właśnie w internetach nigdzie nie podali jak łączy się kawałki, a nawet z dużego egzemplarza po rozbiciu i rozciągnięciu nie uzyskamy materiału nawet na plecy kamizelki. W zszywanie kawałków nie wierzę, nie na bryczesy. Sklejano to, zaprasowywano? Nie widzę też sensu gotowania czy foluszowania hubiaka, w filcu włókna pod wpływem temperatury mają się zbiegnąć a w hubiaku nic takiego nie wystąpi. Może dla dobicia grzyba czy dezynfekcji? Musieli to też jakoś impregnować a hubiak nie pije oleju w przeciwieństwie do wody. Ogólnie mało konkretnych informacji po internetach widzę ;) .
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Produkcja filcu z huby będzie analogiczna jak tutaj - produkcja walonek



A tu masz ręczną robotę:

Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

No dobra, bawiłem się tym wczoraj oraz dzisiaj i doszedłem do tego że:
-tłukąc hubiaka młotkiem na mokro i susząc rozciągniętego można uzyskać całkiem ładny i równy ,zamsz'' jak na taki materiał
-po ogrzaniu wypił nieco oleju rycynowego i przestał zamakać bez większego spadku wutrzymałości
-można go fajnie formować szybko po wyjęciu z wrzątku.
-po wielokrotnym utłuczeniu,ugotowaniu i olejowaniu może zacząć się zażyć od niewielkiego kawałka żaru
-trudno się szyje, w niektórych miejscach trzeba pomagać sobie szydłem a gdzie indziej dratwa potrafi go przeciąć.
Ogółem na łapcie powinien się nadać ale ogniska bym w nich nie zadeptywał ;-) .
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

W archeologi jest taki dział, który nazywa się "archeologia eksperymentalna".
W skrócie to chodzi o odtworzenie prastarych technik w obecnych warunkach cywilazycyjnych.
Może zapytaj tutaj:
http://www.archeoreplica.com/archeologi ... talna.html

a jak coś ustalisz to daj info na tym forum bo temat jest ciekawy
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
ODPOWIEDZ