Znalezione w terenie

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Rzezimiech
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2017, 20:27
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Rzezimiech
Płeć:

Post autor: Rzezimiech »

Lasy niedaleko Spały.Nie było bym w tym nic dziwnego,ale na żadnych mapach ani turystycznych,ani wojskowych czy internetowych nie ma oznaczenia tego krzyża.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Opisz +- lokalizacje. Poszukam na swoich mapach.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Rzezimiech
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2017, 20:27
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Rzezimiech
Płeć:

Post autor: Rzezimiech »

Kopek pisze:Opisz +- lokalizacje. Poszukam na swoich mapach.

Obrazek
Krzyż oznaczony czerwoną kropką. Mniej więcej na środku mapy.Nieopodal starorzecza Pilicy.Daj znać jeśli coś znajdziesz:)
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Niestety. Nic.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Też szukałem i nie tylko na mapach, nic. Tam może być tata sytuacja, że dawniej nie było tego lasu. W archiwach gminnych lub powiatowych może trzeba szukać.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 81
Rejestracja: 08 wrz 2009, 11:47
Lokalizacja: Kraków
Gadu Gadu: 6831592
Tytuł użytkownika: Wilczy Pasterz
Płeć:

Post autor: Volo »

Krzyż z okazji "robót melioracyjnych", co ma piernik do wiatraka?
Dlatego nie ma go na mapach, krzyży przydrożnych też nie ma, zazwyczaj zaznaczano obiekty sakralne i mogiły poległych, może tutaj należy szukać przyczyn.
Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo.
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Na dokładnych mapach jest prawie wszystko, są też krzyże i krzyżyki. Przecież to dobre punkty orientacyjne.
Przyszło mi do głowy jeszcze jedno: postawili go w 1937 r. i po jakimś czasie zmarniał lub ktoś zniszczył. Potem inny ktoś przypomniał sobie, że tu stał i postawili nowy. A w międzyczasie uzupełniali dane do map. Bo ten ze zdjęcia jak na obiekt osiemdziesięcioletni coś za ładnie wygląda.
Krótko i na temat.
Rzezimiech
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2017, 20:27
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Rzezimiech
Płeć:

Post autor: Rzezimiech »

Z kolejnej wędrówki po Lasach Spalskich.Zapomniany punkt geodezyjny zapewne z końca lat 40-tych lub początku lat 50-tych.Całkiem możliwe że stała tam wtedy wieża triangulacyjna.
Obrazek
Człowiek znikąd w drodze donikąd
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Rzezimiech pisze:Z kolejnej wędrówki po Lasach Spalskich.Zapomniany punkt geodezyjny zapewne z końca lat 40-tych lub początku lat 50-tych.Całkiem możliwe że stała tam wtedy wieża triangulacyjna.
Jest to punkt poziomej osnowy podstawowej (założony metodą triangulacji) z lat 1952 -1956 - w tych latach istniał Centralny Urząd Geodezji i Kartografii, który został przekształcony w 1956r. w Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Z pewnością punkt ten nie jest zapominany. Punkty osnowy geodezyjnej są objęte ochroną prawną - jak byś chciał go sobie "pożyczyć" :D
Tutaj możesz go odszukać http://serwisy.codgik.gov.pl/Przegladow ... efault.htm?
Rzezimiech
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2017, 20:27
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Rzezimiech
Płeć:

Post autor: Rzezimiech »

Kolejny punkt osnowy geodezyjnej z lasów spalskich
Obrazek
Oraz pozostałości po wieży triangulacyjnej:
Obrazek
Obrazek
Człowiek znikąd w drodze donikąd
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Ostatnio zakupiłem nową latareczkę i chciałem dokupić do niej pokrowiec.
Dzisiaj jednak podczas spaceru w lesie znalazłem pokrowiec od latarki Led Lenser:)
Wyprałem go i jak przeschnie to będę przymierzał.
Obrazek
Jak widać, powinno pasować:)
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Łaziłem wczoraj po terenach lekko podmokłych i znalazłem coś takiego: Obrazek[/img] Początkowo uznałem to za poniemiecką szopę/wiatę ale łażąc po okolicy znalazłem zawalone piwnice, studnie, resztki ścian i chyba szambo. Są tam też obiekty których za chiny nie potrafię rozpoznać, coś na kształt studzienek o głębokości 2m oddalonych od siebie o 3/4m i połączonych w połowie wysokości miedzianą rurą. Na pewno pamięta to Niemców ale ktoś ma pomysł co to mogło być? Budynki mieszkalne wykluczam, nie w podmokłym wąwozie. Reszta zdjęć tutaj: https://photos.app.goo.gl/EyrnidMiuksuQhjm7 .
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Na podstawie tego co widać na zdjęciach są niewielkie szanse że ktoś będzie wiedział co to było, trzeba by sprawdzić stare mapy, może tam coś się wypatrzy.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Na mapach, zarówno niemieckich messtichblattach jak i sztabówkach z lat 70 jest tam zaznaczony tylko tylko las, ale na geoportalu w funkcji lidar widać ciekawe rzeczy: Obrazek . Nie mam pojęcia co to mogło być :shock: .
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Widać wyrobisko i nasyp kolejki do transportu urobku.

Coś tam wydobywali i może przetwarzali.
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Nieee, to po lewej co wziąłeś za nasyp kolejki to wał zbiornika odpadów poflotacyjnych ,,gilów'' z lat 60. Obiekt duży, dziki i z podziemiami ale postkomunistyczny a nie poniemiecki. To to coś właśnie zidentyfikowałem http://wikimapia.org/11235982/pl/Poniemiecka-cegielnia ,w wolnej chwili wpadnę tam jeszcze i pogrzebię.
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Nasypy kolejki to te łukowate linie po środku.
Nawet moją pierwszą myślą było, że to glinianki i cegielnia
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Znalazłem przy polu koziołka, na oko zdechłego od miesiąca. Cóż miałem zrobić- łeb uciąłem a w domu upiłowałem parostki. Zrobię sobie ładny docisk do łuku ogniowego :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

pierwsze znalezisko trafione w połowie lutego
Obrazek
drugie wczorajsze
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Pierwsze na rękojeści jak znalazł. Nóż z damastu?
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

z damastu
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Pies
Posty: 106
Rejestracja: 11 lut 2024, 14:11
Płeć:

Re: Znalezione w terenie

Post autor: Pies »

Też bym chciał znaleźć (się) posiadaczem damastowego noża, ale nie g...nianej długości 8 - 11 cm! Scyzoryków ci u nas dostatek, inszych dłuższych nama potrza, do chleba ni do zimnioków.

Zawsze gdy tylko ruszę w teren coś znajduję. U mnie nie ma i nie będzie fotek, nie tylko z powodu zacofania technologicznego. Jako turysta, po coś innego idę w teren a i tak znajduję ZAWSZE to o czym nawet bym nie pomyślał.
To naturalna kolej rzeczy, więc po co tu piszę?
Niektórzy chwalą się w internecie bezmyślnie, ja bym się nie odważył.
Moje odnajdywanie nie zawsze jest materialistyczne (cokolwiek sobie ktoś pomyśli), patrzę swoimi oczyma więc dostrzegam to na co ja jestem uwrażliwiony. Flora i fauna a jak odnajdę "przykurzone" ślady działalności człowieka to po powrocie drążę temat jak wielu, przez czas jakiś.
Z materialnych rzeczy, takich do zabrania zawsze coś się przytrafia. Nie macie ludzie pojęcia co inni wyrzucają, czasem i gubią w trawie/krzakach, a może i większość wie skoro chodzi po terenie.
Zacząłem już dawno odkładać na bok (i zapominać) różne znajdy terenowe, bywa iż ich ponownie nie odnajduję gdy przy okazji sprawdzam przygodnie.
Ruszyłem temat jako nowy, przekopujący się przez tematy na forum, zauważyłem lekki zastój. Stąd te kilka słów i w tym temacie, może są i inni o podobnym spojrzeniu na rzeczywistość. Jak są, to i się odezwą. Za 2, 4, 8 ... lat.
ODPOWIEDZ