zestaw Fire Maple FMS-X3

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

zestaw Fire Maple FMS-X3

Post autor: pocieszny »

wpadła mi taka kucheneczka w łapki za drobny pieniążek, od znajomych z Czajnalandii, w Polsce można to kupić za 170-180 pln, szukałem zestawu do gotowania na wyjazdach moto, więc waga nie była priorytetem raczej kompaktowośc zestawu i fakt że skłąda się on razem do kupy nie latając i nie dzwoniąc po bagażu, no i wiadomo cena też grała role :D
Fire Maple: Fire Star X3 w skrócie wszędzie pisany FMS-x3
Obrazek


co dostajemy w opakowaniu?
-naczynie z radiatorem (pojemność ciut ponad litr, podziałka w środku co 200ml do 800) opakowane w neoprenowy ochraniacz (w pełni zdejmowalny) z rączką z zatrzaskiem (stabilizuje on rączke w pozycji otwarte, tak że nie ma szans złorzenia się z naczyniem pełnym gorącej wody na przykład), plastikowe, przeźroczyste wieczko z 2 otworkami
-palnik ze starterem
-nakładke na palnik, jeśli chcemy coś gotować w naczyniu które nie jest przeznaczone do maszej maszynki
-podstawkę pod kartusz, troche bardziej stabilnie przy dużej ilości wody

jest troche info o tym na sieci, ogólnie to zerżnięty Jetboil z kilkoma różnicami, pierwszą i najważniejszą jest szerokość kubka, mieści się do niego kartusz, co jest całkiem fajne, biorąc mały kartusz mieści się wraz z kuchenką w kubku o ile wywalimy z zestawu nakładkę na palnik, której i tak nie będziemy uzywać zbyt często (niestety nie mam chwilowo małego kartusza, ale od palnika do brzegu kubka mamy minimum 5,5cm wysokości, pamiętać trzeba że sam palnik ciut wystaje ale kartusz ma zwykle wklęsłe dno myśle że 200g spokojnie wejdzie)
co do szybkości gotowania to pół litra wody potrafi zagotować w 2m 15s przy ogniu na full ;) niestety oszczędne bardzo nie jest około 7-8 g gazu (temperatura otoczenia koło 4 stopni niewielki wiatr) palnik wg producenta ma 2,2Kw i zużywa 158g gazu na godzinę, wiadomo że przy takich temperaturach mieszanka gazowa ma już znaczenie, testowane na standardowej mieszance propan/butan 30/70% tak zwana letnia.
podstawka pod kartusz mieści się pod palnikiem w całości trzeba pamiętać żeby złożyć pokrętło palnika (trudno potem wyjąć palnik jeśli nam się klinuje w kubku), palnik niewielki, pozwala gotować nawet w małych naczyniach, starter działa bardzo fajnie i bardzo pomaga jeśli mamy zamontowany kubek
sam kubek można używać z innymi kuchenkami stoi stabilnie, średnica 11cm jeśli mamy szeroki palnik dobrze jest zdjąć neoprenowy ochraniacz.

z wad
-delikatnie wypukłe nity rączki, czasem troche blokują palnik w środku
-anodyzowanie mogło by być troche lepsze
-radiator ciut większy (zmniejszyło by to zużycie gazu)
-palnik jest dość głośny jak na palnik gazowy (ale bez przesady, benzynówka jest dużo głośniejsza)

wiadomo nie jest to Jetboil, ale parametry ma całkiem zadowalające i cena też nie zabija, jeśli ktoś chce przyoszczędzić na ilości miejsca to całkiem fajna sprawa, kuchenka bez dodatkowej nakładki na palnik waży 510g (całość waży prawie 600g)
wymiary złożonego zestawu do transportu to 12x19cm

co do samego używania, bawiłem się już kilka razy, głównie do gotowania wody (kawa/herbata zupki) da się w tym też ugotować coś jednogarczkowego, ale maszynkę kupiłem głównie w celu szybkiego zagotowania wody, a nie gotowania potraw
jak na tą chwilę jestem zadowolony :) mogę spokojnie polecić :diabel2:
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

wygląda ciekawie ...i jeszcze ten namalowany widoczek ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

na wiosne robimy TETpolska więc się mocno nagotuje ;) zobaczymy jak jej to wyjdzie, na razie zima idzie więc przesiadka z powrotem na benzynę będzie, choć nie wiem czy kubka nie zaadaptuje do grzania na benzynówce ;)
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Co to jest TETpolska ?
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

https://www.transeurotrail.org/poland/
Trans Enduro Trial (część polska)

[ Dodano: 2018-11-30, 10:54 ]
kuchenka po kilku testach :)
ogólne wrażenie dalej pozytywne, sprawdziłem możliwość grzania w kubku na innych palnikach, problem jest z szerokością kubka (niecałe 12cm) więc trzeba uważać na neopren a najlepiej zdjąć od razu, najlepiej sprawdzają się małe kuchenki z palnikiem grzejącym na małej powierzchni, stary Optimus na przykład jest za szeroki i grzeje wodę wolniej niż w zwykłej starej menażce z deca, potestowałem kuchenkę z innym garnkiem, działa poprawnie, nic do zarzucenia nie mam,
co do kartusza, po pomiarach niestety wyszło że jedynym kartuszem który się mieści z resztą szpeju do garnuszka to 100g, oczywiście nakładkę na palnik trzeba wywalić jak i też gumową osłonkę kartusza, wtedy wchodzi idealnie, na sztywno. nic nie grzechocze nic się nei przemieszcza po zamknięciu pokrywki ;-)
kartusz kupiłem taki
Obrazek
100g to niestety mała ilość więc trzeba będzie wymyślić jakiś "zapas" (przejściówka do napełniania z kartuszy "zapalniczkowych" dostępnych wszędzie i tanio, podziękowania dla Zirkau, za pomoc)
teraz na szybko trochę o czasie gotowania
0,8l do wrzenia X3 doprowadza w 4,09 min
BRS8 jako że palnik szerszy i dużo ucieka na boki 6,35 min ( w normalnym garnku optimusa z radiatorem czasy są porównywalne 3.48-3,55)
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 81
Rejestracja: 08 wrz 2009, 11:47
Lokalizacja: Kraków
Gadu Gadu: 6831592
Tytuł użytkownika: Wilczy Pasterz
Płeć:

Post autor: Volo »

Dlatego dla mnie kartusz ok 220g to jest niezbędne minimum.
Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo.
ODPOWIEDZ