podstawowe umundurowanie i wyposażenie żołnierza u.s. army

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

podstawowe umundurowanie i wyposażenie żołnierza u.s. army

Post autor: sp00fz »

Cześć,
skoro to mój pierwszy post, to chciałem jeszcze raz się krótko przywitać :)
Niedługi czas temu zacząłem przekopywać się przez tematy umundurowania u.s.
Już troche wiem, szczególnie, że jakieś 15 lat temu też trochę w tym grzebałem, ale
wtedy zatrzymałem się na Wietnamie.

Ostatecznie postawiłem na rekonstrukcję aktualnego żołnierza
10th Division Mountain Infranty czyli lekka piechota górska z dzisiaj.
proszę o nie komentowanie tej decyzji, mam swoje powody ;)

OK, teraz część główna czyli pytanie :P
Zastanawiam się jaki podstawowy zestaw sprzętu dostaje taki żołnierz
(nie chodzi mi o to, co sobie dokupi czy dostanie na konkretne zadania bojowe).
Czy na przykład na wyposażeniu standardowym ma NV,
czy ma boonie czy patrol cap, co z lornetką, czy mają ją tylko snajperzy?
Chodzi mi o typowego żołnierza, który biega z M16 i robi zamieszanie ;)
Co na przykład z plecakami, jest tego mnóstwo, na początek assault pack, 3-day pack, main rucksack.
Jeśli on ten cały sprzęt zbierze, to nie udźwignie chyba :D

Wyselekcjonowałem coś sobie, proszę o poprawę tej listy
ewentualnie stworzenie całkiem nowej :P

mundur (bluza+spodnie)- 250 zl
buty lato/zima - 200 zl
ach/mich - 280 zl
boonie/patrol cap - 60 zl
pas (LC2?) - 25 zl
assault pack - 280 zl
large rucksack - 600 zl
waistpack - 65 zl
camelback - 200 zl
gogle - 210 zl
rekawice nomex - 105 zl
FLC - 129 zl
M16A2 - 500 zl
M65 UCP - 650 zl
IBA/IOTV - 600 zl
Ochraniacze - 60 zl
Nakolanniki - 70 zl
spiwor - 475 zl
IFAK - 165 zl
--
Lornetka - 200 zl
krzesiwo magnezowe - 30 zl
latarka - 30 zl
kompas - 30 zl
niesmiertelnik - 30 zl
swiatlo chemiczne - 80 zl / 10szt
nóż/noże
pistolet
skarpety/koszulki/majtki

Jest jeszcze PTU (dresik,spodenki) gdzie oni to wszystko zmieszczą i co z tego zabierają ze sobą na teren działań wojennych?

Przy okazji orientacyjne ceny z netu :P

Jeśli nie wtrafiłem w kategorię to proszę o przeniesienie, jeśli było to przepraszam, nie znalazłem (a szukałem)

Hooah!
Bartek
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

10 górska z czasów dzisiejszych mówisz...
sp00fz pisze:Czy na przykład na wyposażeniu standardowym ma NV,
Obecnie każdy żołnierz dostaje na wyposażenie noktowizor (PVS-14).

sp00fz pisze:czy ma boonie czy patrol cap, co z lornetką, czy mają ją tylko snajperzy?
Boonie i patrol capa dostaje się z przydziału, tylko, że w polu się ich nie nosi. W polu na głowie nosi się ACH. A boonie i patrol cap to raczej do noszenia w bazie. A lornetki dostają też dowódcy, szeregowiec czy zwykły żołdak raczej jej nie dostają. i nei zapominaj o zimowej polarowej czapeczce w FG, w zimę często nosi się ją pod hełmem.
sp00fz pisze:Chodzi mi o typowego żołnierza, który biega z M16 i robi zamieszanie ;)
Współcześnie armia raczej nie używa już M16. Jeżeli już to M4A1.
sp00fz pisze:Co na przykład z plecakami, jest tego mnóstwo, na początek assault pack, 3-day pack, main rucksack.
Żołnierz bierze ten plecak, który pomieści potrzebny sprzęt do konkretnego zadania. I na przykład jak idzie na tygodniową eskapadę po górach Afganistanu to bierze main packa i doczepia do niego assault packa. Jak idzie na krótki patrol to bierze samego assault packa.

I wiedz, że ci z 10 górskiej korzystają z tego co dostaną z przydziału, czyli plecakó z MOLLE II (Main pack i assault pack w UCP).
sp00fz pisze:mundur (bluza+spodnie)- 250 zl
Za same ACU owszem, ale weź pod uwagę, że dzisiaj często nosi się ACU-FR, które jest droższe i ACSa który kosztuje ok. 300 złotych. Nie wliczyłeś też kosztów zakupu odzieży od ECWCS gen.III, która jest obowiązkowa jeżeli ma się zamiar bawić w górską. Musisz mieć przynajmniej jeden komplet bielizny (Level 1 lub 2), bluzę polarową lvl.3, komplet soft-shell lvl.5. Komplet gore lvl.6 w plecaku i windshirta lvl.4 też możesz mieć.
sp00fz pisze:ach/mich - 280 zl
To chyba kopia z kontraktowym pokrowcem. W kopii będziesz musiał wymienić paski na te w kolorze foliage green.
sp00fz pisze:pas (LC2?) - 25 zl
Po co jak będziesz używał MOLLE? Chyba, że coś do spodni (Jakiś prosty rigger belt w FG, albo Tanie, koszt ok 40 zlotych).
sp00fz pisze:camelback - 200 zl
Ten pochodzący od MOLLE II jest tańszy, chyba, że nie chcesz kontraktu (Bo w sumie to jest kiepski), to zapoluj na Source tactical 3L w kamo UCP.
sp00fz pisze:rekawice nomex - 105 zl
Bardziej realistycznie będzie, jeżeli zainwestujesz w jakieś Oakleye, Camelbak Army Glove, Wiley-X albo Hatche z serii SOG. Nomexy były kiedyś popularne teraz chyba tylko lotnicy i czołgiści ich jeszcze używają, piechota korzysta raczej z tych, które kupuje prywatnie.
sp00fz pisze:M16A2 - 500 zl
Wspominałem już wyżej, że już raczej M4A1, ewentualnie M14 EBR.
sp00fz pisze:M65 UCP - 650 zl
Przestali je produkować w zeszłym roku, bo w dobie soft-shella z ECWCS gen.III ta kurtka była bez sensu. Kup kurtę soft-shell lvl.5 z ECWCS gen.III, jest w podobnej cenie.
sp00fz pisze:IBA/IOTV - 600 zl
Mówisz o współczesności więc raczej IOTV (Kosztuje ok. 1500-2000 złotych).
sp00fz pisze:Ochraniacze - 60 zl
Jeżeli mówisz o tych piankowych do munduru ACU, to kup tylko te do bluzy, bo te do spodni to zbędny wydatek (I tak jak już będziesz używał nakolanników).
sp00fz pisze:Nakolanniki - 70 zl
Koniecznie alty, odpuść sobie bijansy.
sp00fz pisze:spiwor - 475 zl
Mowa oczywiście o nowszej wersji MSBS? Czyli dwa śpiwory (Patrolowy i zimowy) plus bivy bag w UCP i dwa pokrowce.
sp00fz pisze:Lornetka - 200 zl
Fujinona M22 raczej za 200 złotych nie kupisz... Zresztą lornetkę bym sobie na początek odpuścił. Ten gadżet będzie potrzebny jak to już będzie twarda rekonstrukcja.
sp00fz pisze:kompas - 30 zl
Brunton, silva , cammenga, albo artyleryjski (M2 się bodajże nazywał), odpuść sobie te mil-tecowskie komando-kompasy.
sp00fz pisze:buty lato/zima - 200 zl
Za 200 złotych kupisz hamburgerskie pustynniaki, tyle, że 10 górska w afganie ich na pewno nie używa (Bo są niewygodne), jeżeli już to ich nowszy model na vibraie sierra, albo belle 390 (na lato) i belle 790 na zimę.
sp00fz pisze:latarka - 30 zl
Raczej nie kątówka fultona, jeżeli już to jakiś mały surefire, którego będziesz mógł zamontować na broni.
sp00fz pisze:nóż/noże
Jakiś mały folder na początek wystarczy, potem możesz dokupić bagnet M9.
sp00fz pisze:pistolet
Jeżeli już tak bardzo Ci potrzebny to tylko beretta M9 i do tego dobra kabura (Safarka 6004 w foliuage green naprzykład).
sp00fz pisze:Jest jeszcze PTU (dresik,spodenki) gdzie oni to wszystko zmieszczą i co z tego zabierają ze sobą na teren działań wojennych?
W plecaku jeśli już. Tylko po co zabierać to ze sobą w plecaku na jakiś hardkorowy zimowy marsz w afgańskich górach?
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

no i juz mi sie sporo wyjasnilo, szczegolnie jesli chodzi o sprzet ociepleniowy ;)

co do ceny ach/mich-a to wkleilem cene pasgt bo nad takim sie wczesniej zastanawialem
w ogole ceny to tylko tak, dla mnie byly, lornetke po prostu przewidzialem jakas do 200zl ;) chyba ze urzywanego predatora to w granicach 350-400 mozna wyrwac chyba :P poza tym chcialbym brac demobil w dobrym stanie, jesli tylko bedzie taka mozliwosc

IOTV poza zasiegiem chyba zreszta czy jest sens? moze jak zmienie prace :P albo sprzedam auto i doloze ze 4k zl :P

dzieki za szybkie odp, wieczorkiem to sobie przeanalizuje dokladnie :D

to zestawienie raczej mialo na celu zorientowanie sie, co tak na prawde oni dostaja, a nie co kupie/mam zamiar, dlatego ze pelne reko to zabojstwo dla kieszeni, a jak masz zamiar w tym jeszcze biegac po lasach i raz na miesiac polowe sprzetu wymieniac to w ogole lol :P

a propos tego co uzywa armia aktualnie a co bedzie uzywac juz niedlugo, to pewnie widzieliscie to:
Future Force Warrior
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

sp00fz pisze:co do ceny ach/mich-a to wkleilem cene pasgt bo nad takim sie wczesniej zastanawialem
PASGT wyszedł z użycia, teraz używają ACH.
sp00fz pisze:IOTV poza zasiegiem chyba zreszta czy jest sens? moze jak zmienie prace :P albo sprzedam auto i doloze ze 4k zl :P
Pytałeś o współczesność to odpowiedziałem, że jak tak to IOTV, ale nikt Ci go nie każe kupować, IBA w UCP z DAPSami, DIPSami i ESBI (Albo bez tych dodatków) też da radę.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

W zależności od kwoty jaką chcesz przeznaczyć.

Kiedy w Głogowie zakładaliśmy GR też planowaliśmy wziąść sie za 10th. Ostatecznie jednak padło na USMC i rok 2004.Warto jasno określić jaki rok rekonstrukcji Cie interesuje bo ograniczy to Twoje wydatki.Jeżeli bierzesz sie na poważnie do rekonstrukcji to przygotuj sie na naprawde spore koszty i dłuuugi czas zbierania sprzętu(chyba, że wygrałeś w totka).
Z ciekawości dlaczego 10ta??:D Myśle że warto sie POWAŻNIE zastanowić nad wyborem jednostki.Co z tego że sam właśnie mam ACUsie na sobie skoro jak wyjde w teren na trening to musze je zostawić w domu.Zupełnie sie nie nadają w las.
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

Brightgrey pisze:Warto jasno określić jaki rok rekonstrukcji Cie interesuje bo ograniczy to Twoje wydatki.
No właśnie, rok, hmm, tak się zastanawiam, czy był taki rok, kiedy oni biegali w IBA i pasgt na przykład ale już w ACU i już w MOLLEu
Brightgrey pisze: Z ciekawości dlaczego 10ta??:D Myśle że warto sie POWAŻNIE zastanowić nad wyborem jednostki.
uwaga, to bedzie wynurzenie osobiste. ludzie o słabych sercach i zaworach - nie czytać :p
a tak serio to wiele rzeczy się na to poskładało. kiedyś zawsze chciałem być marines, ale jakoś mi się to oklepało, pozatym nabrałem większej świadomości o konstrukcji armii us.
Gdy zdecydowałem się zabrać/powrócić do tego tematu zacząłem się zastanawiać, gdzie mi najbliżej. Za małolata spędzałem 50% wolnego czasu na morzu i 50% w górkach. Doszedłem jednak do wniosku, że od kiedy mam rodzinę, to na morze się już (niestety) nie wybieram, może jak dzieciaki podrosną, a w górki ostatnio na 1004 m wlazłem z 2-miesięczniakiem w wózku no i latamy generalnie po tych naszych dolnośląskich karkonoszach, izerach, stołowych, rudawkach itp. a czasem uderzamy też w bieszczad, w planach tatry ale znowu się odciągnęło, bo młodszy musi podrosnąć i to jeden z powodów wyboru górali
inne to na przykład, że jakoś tak prosta historia tej dywizji mnie urzekła, że nie jakieś tam 1000 lat historii i do tego ho ho special super forces marines airborne john rambo w jednym ;) tylko niby just infantry a jednocześnie jednak lekka i górska :)
inny powód (na wyjaśnienie słowa infantry) to, że generalnie lubię łazić i już sporo przelazłem w życiu lol
inny powód: znałem kogoś (powiedzmy, że znałem - przez internet) kto tam służył
i pewnie jeszcze parę osobistych powodów, których nie pamiętam, popartych głęboką analizą struktury całej armii us :D
nie żebym miał coś do Niemców, mam sporo dobrych znajomych tam, ale: The 10th completely destroyed five elite German divisions. In 114 days of combat, the 10th Division suffered casualties of 992 killed in action and 4,154 wounded.
o jeszcze jeden mi się przypomniał dlaczego us army w ogóle a nie marines na przykład - jakoś mam do nich sentyment, w sumie zapomniałem, fajne wdzianka mają czy coś, te marinersów mi nie leżą, zresztą, ja mam 205cm wzrostu, gdzie ja bym na statku się zmieścił :D
o, i jeszcze fort Drum mi się podoba :) mają tam zawody na xbox w CS ;) ja tam wprawdzie wolę AA ...
Brightgrey pisze:Co z tego że sam właśnie mam ACUsie na sobie skoro jak wyjde w teren na trening to musze je zostawić w domu.Zupełnie sie nie nadają w las.
mówisz, że w ACusie się nie da? miałem nadzieję, że jednak to UCP chociaż myślałem też o woodlandzie na wszelki wypadek ;)

dla mnie to już późna pora, nie musieliście tego czytać :P
Hooah!
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

sp00fz pisze:No właśnie, rok, hmm, tak się zastanawiam, czy był taki rok, kiedy oni biegali w IBA i pasgt na przykład ale już w ACU i już w MOLLEu
IBA została wprowadzona w 1998 roku. Zatem spokojnie możesz wziąć się za okres do 2004 roku. (Np 2001 czyli początki Afganistanu)

Tylko w przypadku 2001 zapomnij o ACU. To były jeszcze czasy woodlanda i tri-colora. ACU to minimum rok 2003, ale wtedy raczej już odpada PASGT.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Ano w ACU w las sie nie da.
Wiesz warto określić co rozumiesz przez rekonstrukcje jako taką.Ja wyraźnie zawsze staram się rozgraniczyć rekonstrukcję sprzętową i rekonstrukcję działań.W tym pierwszym przypadku to godziny ślęczenia nad fotografiami/filmami z okresu rekonstrukcji i wynajdywanie identycznego szpeju.Do rekonstrukcji działań podchodzę inaczej zupełnie bo w tym wypadku na pewno nie będę w stanie skompletować całego niezbędnego szpeju.(HMMWV,itd itd :-D ).Stą wybieram sprzęt najbardziej odpowiadający do zadania.(przez co mam do zebrania mase konfiguracji sprzętowych)
CQB-nomex/ACU/Protec/m4/mp5/CIRAS
MOUT-IBA/LWH/M16/MCCUU
Zielona-FLC/LBV/ILBE/PatrolPack/BDU/MCCUU/DPM/Ghillie blablablabla itd.
Ogólnie rekonstrukcja i szkolenia to studnia bez dna.Nie mówie nawet o tym, że planuje zająć sie wkrótce po zakończeniu uczelni robieniem kursów.Dla mnie reko to właśnie taka zabawa :-> A może ja po prostu jestem jakiś dziwny :mrgreen: .
Zebranie sprzętu jakiejś jednostki i ubranie sie w niego do fotek w każdym razie nie jest dla mnie rekonstrukcją ;-)


PASGT(hełm - nie kamizelka) był używany do około 2005 roku( a może i dłużej) przez większość jednostek US Army.10ta górska zrezygnowała z nich jednak troche szybciej.Już w 2003 roku jednostki w Afganie je wymieniały.Co do M16 to jak wyżej karabinek pozostawał w użytku jako broń główna pomimo wprowadzenia przez US Army M4a1.
Nie wypowiadam sie jak było z dziesiątką ale oni raczej przeszli w całości na m4 zanim założyli piżamki w UCP.
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

Brightgrey pisze:Ogólnie rekonstrukcja i szkolenia to studnia bez dna.Nie mówie nawet o tym, że planuje zająć sie wkrótce po zakończeniu uczelni robieniem kursów.Dla mnie reko to właśnie taka zabawa :-> A może ja po prostu jestem jakiś dziwny :mrgreen: .
no widze ze nie tylko ja jestem taki wkrecony ;)

dzieki za odzew, kopie juz od jakiegos czasu po necie, przegrzebalem chhyba cala strone fortu Drum
i jeszcze pare innych zwiazanych z 10th. Troche malo zdjec jest, przynajmniej przy standardowym przeszukiwaniu, ale to dopiero poczatek :D
Brightgrey pisze:Zebranie sprzętu jakiejś jednostki i ubranie sie w niego do fotek w każdym razie nie jest dla mnie rekonstrukcją ;-)
no to przy wystarczajacej zasobnosci portfela moglibysmy sobie odtworzyc na przyklad 1BCT 1-87INF i swiadczyc uslugi dla wojska albo karteli narkotykowych ;) a mi to raczej chodzi o np. czuwanie przy grobie Jezusa z takich bardziej wydumanych a przede wszystkim o swietna zabawe.

Tez mi sie wydaje, ze zebranie calego sprzetu jest nie mozliwe i nie do konca oddaje sens reko. Tym bardziej, ze nigdy nie myslalem o reko jak o reko ;) Chodzilo mi o to, zeby maksymalnie mozliwie odwzorowac zolnierza ktorejs z jednostek i sie tym dobrze bawic a pozniej wciagnac w to pare osob (chociaz 8 - do teamu) i sie bawic jeszcze lepiej ;)
Chcialem przez to powiedziec, ze nie wiedzialem swego czasu, ze istnieje w ogole cos takiego jak reko. Raczej chodzilo mi o zbudowanie czegos na ksztalt druzyny harcerskiej, ktora bedzie odwzorowywac pewne rzeczy, ktora moze nawiaze jakis kontakt z dywizja, moze nawet sie ktos z kims spotka, pooglada i pogada itp.

niezly [OT]

Hooah!
Obrazek
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

powody dlaczego 10th Górska to jakieś naciągane macie... ;)
ja dobrze wiem, że chodzi tylko i wyłącznie o [...] naszywkę ;p

a poważnie to choć obecnie w kumplami bawimy się w SF to umówiliśmy się, że na prawym ramieniu każdy może nosić naszywki jednostek, w których "kiedyś służył" zanim "przeszedł do SF" - wiadomo, trzeba się powczuwać. ja wybrałem właśnie 10th Górską. mieszkam tuż przy górach, lubię łazić i generalnie klimaty górskich LRP mi pasują

i jeszcze jedno spostrzeżenie odnośnie latarki - kupiłbym Petzl'a TacTikkę Plus w czarnym kolorze
Obrazek
Obrazek
od czasu ostatnich urodzin za sprawą kochanej mej kobiety mam TacTikkę XP Adapt, można ją spokojnie przepiąć ze zwykłych gumek na adapter przymocowany do hełmu (adapter w zestawie) albo na klips kompatybilny z PALS. jestem maksymalnie zadowolony
Surfire'a na karabin.. hm, raczej bym olał. to są latarki raczej do operacji w budynkach, w mieście, gdzie łatwo oświetlić najbliższą okolicę i oślepić przeciwnika. wątpię, żeby w 10th ktoś chciał ją mieć z jakichś praktycznych powodów
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Mózg pisze:wątpię, żeby w 10th ktoś chciał ją mieć z jakichś praktycznych powodów
W polu, w Afganistanie nikt ich nie używa, ale ze zdjęć wynika, że duża większość hamburgerów ma latarki na eMkach, niezależnie od tego jaka to jednostka. Co to daje? Lans lans lans hamerykańskich kaubojów w dalekim azjatyckim państwie...

Ale tak na serio latarka na giwerze zawsze się może przydać do sprawdzania np. górskich wiosek, albo jaskiń w górach, co jest jednym z zadań 10tej w Afganistanie. Nieprawdaż?
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

dzięki za wszystkie podpowiedzi, kupie obydwie latarki :)

a powiedzcie mi, czy widzieliście w takim razie zdjęcia 10th w woodlandzie? bo tak ze względu na obszar działań, to chyba tylko 3-kolor w rzeczywistości używali? chociaż znalazłem zdjęcie w ACU a plecak w woodland albo ACU i IBA woodland. chodzi mi o okres przed 2005 kiedy było BDU i DCU. bo wtedy może wziąłbym się najpierw za 2003-2004 powiedzmy, a o 2008-2009 pomyślał później. wprawdzie moja decyzja zostaje nieugięta i chcę ACu :p ale ze względu, że do lasu nie a po kieszenie bije, to mógłbym odwrócić kolejność (bo i tak coś z przed ACU chciałbym zbudować)

co do naszywki - zgadłeś ;) ale nie wiedziałem, że 10th jest tak popularna, muszę się zastanowić, może 172nd jednak :P

Hooah!
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

sp00fz pisze:a powiedzcie mi, czy widzieliście w takim razie zdjęcia 10th w woodlandzie?
Przejrzyj militaryphotos.net
sp00fz pisze:chociaż znalazłem zdjęcie w ACU a plecak w woodland albo ACU i IBA woodland.
To okres przejściowy tak koło 2005 roku. Wtedy dopiero świeżym żołnierzom wydawano wszystko w UCP. Starsi mogli mieć wtedy jeszcze IBA i elementy MOLLE w woodlandzie i 3-colorze.

A co do czołówek i rekonstrukcji to zamiast czołówki lepiej kupić w przyszłości surefire z serii HL1. Montuje się ją na krawędzi wnęki i w przeciwieństwie do czołówki nie koliduje z założoną blachą pod NVG i można wtedy spokojnie nosić założonego rhino mout'a (Dla szpanu, lub z noktowizorem jak się go ma).
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

A co z AN-PEQ?Są bardzo fajne repliki na specshopie które całkowicie rozwiązywałyby kwestie latarek.PETZ-L jest świetny i jeżeli masz kupować jakąkolwiek czołówke to ona byłaby moim wyborem(po ostatnim zwiedzaniu bunkrów stwierdziłem że sam musze sobie sprawić kiedyś).
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

aciepk, Mózg: a wy jak zwykle ... ;) przeglądałem forum i znam wasze zdanie na różne tematy :p chociaż tym razem bardzo, bardzo merytorycznie :D

przeglądam militaryphotos.net

czołówki wielokrotnie mi brakowało i nie zawsze pewnie będę miał helmet, więc ... HL1 chyba nie da się inaczej użyć? (mówiąc niezawsze będę miał helmet, mam na myśli wypad w góry na przykład)

dzięki za bardzo dużo informacji, jest tu jakiś system punktowania pomocy?
Hooah!
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

sp00fz pisze:aciepk, Mózg: a wy jak zwykle ... ;) przeglądałem forum i znam wasze zdanie na różne tematy :p chociaż tym razem bardzo, bardzo merytorycznie :D
Wiesz zdanie zdaniem, ale czołówka to będzie dobra jak na luźnym postoju będę musiał w ciemności czytać mapę, albo będę chciał zwiedzić jaskinię, albo bunkry. Ja się staram myśleć jak żołnierz na misji, a nie jako rekonstruktor.

Do działań w konfliktach asymetrycznych lepiej jest wg. mnie zwykłą latarkę, którą można zamontować na giwerze, używać jej wraz z pistoletem bez odpowiedniego montażu, a jak już bym potrzebował czołówki to zainwestowałbym w pewien taki fajny brytyjski wynalazek. Mianowicie jest to coś w rodzaju "pajączka" na hełm z uchwytem na klasyczną latarkę. Kosztuje to niewiele bo ok. 10-15 złotych no i pozwala na posiadanie jednej latarki, którą można użyć na kilka sposobów. Istnieje też jego inna wersja, która jest kompatybilna z helmem i na dodatek pozwala na noszenie tej uprzęży bezpośrednio na głowie.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Amen Aciepk do tego co powiedziałeś. Staram sie myśleć jak żołnierz na misji, a więc dostosowuje konfiguracje sprzętowe odpowiednio do wykonywanego zadania i...nie oszukujmy sie - regulaminów, które czasami naprawde są uciążliwe.
Myśle, że tak czy inaczej pierwsza porządniejsza latarka powinna być podczepiana pod broń.I tak zawsze patrzysz na to co robisz i gdzie mierzysz "po lufie" i tak. Surefire/AN-PEQ :-P .Oczywiście wszystko zależy od kwoty jaką chcesz przeznaczyć na tą latarenke
:-) .
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

co do noszenia czołówki na hełmie to raz jeszcze polecam tactickkę xp adapt - można ją naprawdę wygodnie zamontować, zresztą poszukajcie i zobaczcie.
czołówkę brałbym też ze względu na jej dwuzadaniowość - i z hełmem, i bez
ale kwestia fantazji mocowania i upodobań, więc jak kto woli

spoofz, gratuluję waistpacka ;) nie żebym szpiegował, ale tak akurat zauważyłem na alle
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

Mózg pisze:spoofz, gratuluję waistpacka ;) nie żebym szpiegował, ale tak akurat zauważyłem na alle
spoko, po to mam jednego nicka, tak samo w AA, zeby latwo bylo szpiegowac ;)
dobra cena byla, zastanawialem sie, czy to akurat dobry moment, bo mysle o paru innych rzeczach --> large rucksack 599zl, ale cena mnie przekonala ;)
Brightgrey pisze:Amen Aciepk do tego co powiedziałeś. Staram sie myśleć jak żołnierz na misji
Amen

Hooah!
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

sp00fz pisze:--> large rucksack 599zl, ale cena mnie przekonala ;)
Wiesz teraz sprowadzanie z baja wcale nie wychodzi jakoś mega taniej, nawet jeżeli ma się pośrednika w USA.
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

aciepk pisze:
sp00fz pisze:--> large rucksack 599zl, ale cena mnie przekonala ;)
Wiesz teraz sprowadzanie z baja wcale nie wychodzi jakoś mega taniej, nawet jeżeli ma się pośrednika w USA.
źle to napisałem, cena przekonała mnie do zakupu waista, zastanawiałem się tylko dla tego, że chcę kupić też tego rucksacka i każdy grosz na wagę złota

co do ceny rucksacka to jest dobra, wiem o tym, próbowałem jednak znaleźć z demobilu, jednak na razie nic nie widać niestety, a może ze 100zł taniej by wyszło

Hooah!
Obrazek
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

waist dobra rzecz.
ja poluję na 3col, idealnie gdy połączony z Camelem 2l na szybkie ataki w góry a poza tym do powiąkszenia Assaulta - PALSy na dnie aż się proszą o użycie

----------------
Listening to: T.Love - To wychowanie
Awatar użytkownika
sp00fz
Posty: 10
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:15
Lokalizacja: Legnica
Tytuł użytkownika: Hooah!
Płeć:

Post autor: sp00fz »

aciepk pisze:Bardziej realistycznie będzie, jeżeli zainwestujesz w jakieś Oakleye, Camelbak Army Glove, Wiley-X albo Hatche z serii SOG
10th używa Impact CT z tego co tu widze ;)
Obrazek
Mózg pisze:waist dobra rzecz. ja poluję na 3col, idealnie gdy połączony z Camelem 2l na szybkie ataki w góry a poza tym do powiąkszenia Assaulta - PALSy na dnie aż się proszą o użycie
no wlasnie, konkretnie do assaulta sobie kupilem, bo mi troche miejsca brakuje ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

sp00fz pisze:10th używa Impact CT z tego co tu widze ;)
Akurat ten żołnierz je ma. W kwestii rękawiczek jest na prawdę duża dowolność, na rynku masz tego od cholery i możesz kupić praktycznie dowolny model, dowolnego producenta.

Zresztą po "snapach" na IBA sądzę, że jest to dość stare zdjęcie (2004/2005?).
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

2006 bez kitu
ODPOWIEDZ