Jaki nóż z firmy mora do lasu?

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

badiberek05
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2016, 23:15
Lokalizacja: Zamość
Tytuł użytkownika: Badi ;)
Płeć:

Jaki nóż z firmy mora do lasu?

Post autor: badiberek05 »

Hej, jestem nowy na forum, ale prosto z mostu. Który nóż się nada najbardziej do lasu/bushcraftu itp. Oglądałem wiele firm, lecz najbardziej podoba mi sie mora ( cena i jakość - na podstawie opini). Jest to mój 1 nóż, więc nie zamierzam wydawać powyżej 120zł. Oglądałem model heavy duty, z tym ze nie odpowiada mi stal, (może jakoś się jednak przełamie), companion mg nawet spoko. Nóż najlepiej nierdzewka, dość gruby( 2,5-3,2mm.)i by dobrze się spisywał w czynnościach takich jak : batowanie, czynności z drewnem, i takie typowo bushcraftowe :-P. Nie piszcie komentarzy typu: " zobacz w Google leniu". Bo spędziłem kilkanaście godzin, żeby znaleźć coś fajnego i dobrego. Pozdrawiam :).
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

badiberek05 pisze:Bo spędziłem kilkanaście godzin
no i ...

badiberek05 pisze:takie typowo bushcraftowe
a co potrafisz?
badiberek05 pisze:najlepiej nierdzewka
Z bushcraft'owego punktu widzenia to stal węglowa pozwoli rozpalić ogień.


A poza tym to przywitałbyś się w odpowiednim wątku i poczytał co na forum zostało już napisane ws. mory.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Najlepiej nóż dobrać samemu, nie pytając innych. Sam najlepiej wiesz czego potrzebujesz, co tobie najbardziej pasuje. Jeden woli nóż w stylu rambo, inny woli małą morę. Każdy będzie ci polecał to co sam uważa za najlepsze.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Kopek pisze: Z bushcraft'owego punktu widzenia to stal węglowa pozwoli rozpalić ogień.
Ooooo. W Jaki sposób? Nierdzewka tego nie daje?


Kolego. Kup po prostu morę. Jak Havy Ci się nie podoba to bierz Companion w nierdzewce. Iskry z krzesiwa też skrzeszesz. Ogien i tak łatwiej rozpalisz zapalniczką.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Każda Mora nadaje się do lasu (oczywiście poza tymi specjalistycznymi jak np. nóż do filetowania), nie ma też zbyt wielkiego wyboru bo większość modeli różni się detalami i jest bardzo podobna do siebie.
Odnośnie tego jak wybierać nóż dla siebie było sporo napisane na forum, poszukaj, poczytaj, a dowiesz się jak do tego podchodzą inni (nie podam konkretnych linków bo szukając tego trafisz na wiele innych przydatnych informacji ;-) ).
Ja osobiście wychodzę z założenia "Kupuj taki nóż który ci się podoba i na który cię stać", to czy on będzie z węglówki, czy z nierdzewki, czy będzie długi czy krótki, w pochwie ze skóry czy z kydeksu... to wszystko tak na prawdę nie ma większego znaczenia.

Mam nadzieję że od krytycznych uwag, pytanie w temacie jest lekko niefortunne, ale pytający idzie w dobrą stronę, tylko brak mu doświadczenia. ...a mógłby spytać "jaki nóż 'rambo'...?"

Badiberek05, zachęcam do poczytania tego co napisano już na forum, znajdziesz tu wiele przydatnych informacji, z zakładaniem nowych tematów trzeba uważać bo generalnie użytkownicy nie lubią po raz kolejny pisać o tym co już napisano, a że napisano prawie wszystko ;-) to i piszą coraz mniej.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Zirkau pisze:Ooooo. W Jaki sposób?
Noża używamy jako krzesiwa kowalskiego krzesząc iskrę przy pomocy krzemienia.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Wiesz, wolę jednak zgrzytać zębami :D i zrobić łuk ogniowy - mam większe szanse na rozpalenie ognia.
badiberek05
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2016, 23:15
Lokalizacja: Zamość
Tytuł użytkownika: Badi ;)
Płeć:

Post autor: badiberek05 »

Dzięki za odpowiedzi. Kopek, piszesz "A co to wnosi do tematu". A sam coś wniosleś/ pomogłeś ? Tak oprócz cytowania mojego postu, i zadawania pytań. Nie, w sumie jeszcze napisałeś : "z bushcraft'owego punktu widzenia to stal węglowa potrafi rozpalić ogień" - czy ja pytałem która stal rozpala ogień? swoją drogą to wcale nie robi różnicy , tylko skład metalu się różni. " nóż najlepiej wybrać samemu". Wiadomo ,że nie będę czekać aż ktoś mi wybierze nóż, ciuchy naszykuje i może jeszcze tyłek podetrze. Chciałem tylko zaczerpnąć małej rady od innych. - "Kto pyta nie błądzi". Dzięki.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

badiberek05, ściągnij ostrogi jeśli zależy Ci na długotrwałej współpracy. Zapraszam też do działu JESTEM NOWY I WITAM SIĘ (viewforum.php?f=42)
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

badiberek05, nie ważne jaki masz nóż. Ważne co nim potrafisz zrobić. Co to są czynności typowo bushcraft'owe? Rozumiem, że rąbanie drewna, struganie naczyń, siekanie znalezionych roślin, filetowanie rybki. To już masz trzy, cztery noże. Poszukujesz noża uniwersalnego? Nożowego grala. To powodzenia. Daj znać jak znajdziesz. Kilkanaście godzin przed kompem okaże się stracone jak do lasu nie pójdziesz.

Ze swojej strony mogę polecić morę classic 1,0 lub 2,0 zakupisz je u naszych forumowych kolegów może i z rabatem:

http://bushcraftowy.pl/sklep/search?con ... it_search=

http://www.bushcraftpl.com/sklep/pl/noz ... -no-1.html


Tu coś co ułatwia życie:


Oczywiście to mój typ.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
vojwoj
Posty: 75
Rejestracja: 17 maja 2011, 20:56
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:

Post autor: vojwoj »

Kopek święte słowa: " nie ważne jaki masz nóż. Ważne co nim potrafisz zrobić. " Jak byłem w liceum i zaczynałem przygodę z terenem miałem do wyboru większy nóż "gospodarski" lub NRD-wską finkę. Wybrałem nóż i było dobrze.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

U nas w technikum profesor wymagał po prostu ostrego scyzoryka.
vojwoj
Posty: 75
Rejestracja: 17 maja 2011, 20:56
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:

Post autor: vojwoj »

Dokładnie. Kup kolego taką Morę , jaka Ci się podoba, popracuj w terenie sezon i wtedy zobaczysz, czego Ci w tym nożu "brakuje". I wtedy napisz post : "potrzebuję noża takiego a takiego do tego i tego". I wtedy specjaliści(których jest tu co najmniej kilku) będą mogli Ci konkretnie doradzić
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Kup sobie Companiona z nierdzewki i HD z węglówki , myślę że nie przekroczysz 80,- zł. za dwa noże ;-) naucz się ostrzyc Morki na "zero" do ostrości brzytwy . Dbaj o węglówkę żeby jej rdza nie chwyciła , do lasu zabieraj "obiedwie" ;-) do pracy w drewnie używaj węglowej , do przygotowywania "żarła" i skrobania złowionych ryb itp. nierdzewki .
Po jakimś czasie sam uznasz która z Morek bardziej ci odpowiada (ja nie mogę się zdecydowac od 26 lat i dlatego zawsze biorę dwa , z nierdzewki i węglową :roll: ) i to by było na tyle ;-)
Pzdr.
badiberek05
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2016, 23:15
Lokalizacja: Zamość
Tytuł użytkownika: Badi ;)
Płeć:

Post autor: badiberek05 »

Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem,że każdy ma swój gust. Ja też może źle temat zacząłem, przepraszam ;) .I tak jak napisałeś, kupię 2 mory, przetestuje i ew. sie odezwę . Z góry dziękuję :) Temat do zamknięcia.

[ Dodano: 2016-07-01, 20:54 ]
*edit* Kopek, jeśli chodzi o nóż uniwersalny to polecam nóż Ka-bar 1220. Trochę wiedzy o nich mam bo mam kumpla który się interesuje tymi nożami. Kupilbym go z pewnością , ale to nie na moją kieszeń :P . Pozdr.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

badiberek05 pisze: *edit* Kopek, jeśli chodzi o nóż uniwersalny to polecam nóż Ka-bar 1220. Trochę wiedzy o nich mam bo mam kumpla który się interesuje tymi nożami. Kupilbym go z pewnością , ale to nie na moją kieszeń :P . Pozdr.
eeee, jest dużo dużo lepszych noży, lepiej sprawdzających się jako uniwersalne w bushcrafcie.
badiberek05
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2016, 23:15
Lokalizacja: Zamość
Tytuł użytkownika: Badi ;)
Płeć:

Post autor: badiberek05 »

Pewnie tak ;P, ale ka-bary to na pewno bardzo dobra jakość.
Nóż to narzędzie.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

badiberek05, kup nóż Mora Companion Stainless steel, tylko pochewka skórzana nie jest w zestawie; nóż kosztuje 40zł, za kwotę którą chcesz przeznaczyć możesz kupić trzy takie.

Obrazek


Nie zawiedziesz się.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

badiberek05 pisze:Pewnie tak ;P, ale ka-bary to na pewno bardzo dobra jakość.
Nie wszyscy mają tę pewność.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Companion z nierdzewki!
Moja pierwsza mora - super się sprawdziła do wszystkiego i nadal jeździ ze mną w aucie. Agent T. miał węglówkę i wygląda słabiutko gdy moja nadal piękna.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

badiberek05 pisze:Pewnie tak ;P, ale ka-bary to na pewno bardzo dobra jakość.
Niedoceniasz Mory. Inny nóż możesz kupić, ale ze względu na urodę, nie przewyższy jakością Mory. Mora to po prostu wół roboczy.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

badiberek05, pomyśl tak:
chcesz fajny nóż - kup Muelę. Wystarczy na długo i jest nie do zdarcia, bardzo dobra do cięższych prac. W końcu Hiszpańska stal.
To był mój pierwszy własny nóż (2-jka): https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... 38d296.jpg
Idealna do zadań specjalnych, tania ale... kup morę bo jest poręczniejsza. Węglówkę, bo fajnie wygląda jak się o nią nie dba :mrgreen:

Do czego zmierzam: mora to podstawa + i tzw. wół roboczy.

P.S. odnośnie dużych noży:
Kiedyś Puchal oprawił głownie Leuku: viewtopic.php?t=2382
Potem podarował mi ten nóż. Do tej pory go mam, jest nie do zdarcia. Używam teraz głównie na działce do wycinania połaci trawy - nie rdzewieje, trzyma ostrość jak szalony - wycinam darń trafiając na odłamki gruzu a ostrość trzyma na kartce papieru.

Obrazek

Edyta:
A otem i tak na co dzień będziesz nosił scyzoryk :-P
Obrazek
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Hultafors wyszedł z mody? Na alle, ~20 zł.

Victorinox huntsman tyż?
ODPOWIEDZ