Krótkofalarstwo, PMR, itd - czyli radiokomunikacja w terenie

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

glynu
Posty: 22
Rejestracja: 03 mar 2013, 13:06
Lokalizacja: Płochocin
Płeć:

Post autor: glynu »

Dzięki Panowie,
rozumiem, że dane katalogowe zawsze są podrasowane, testy wykonane w sterylnym laboratorium, a życie i codzienność zawsze dołoży nam jakieś zakręty, góry, drzewa itd...
Za taką kasę nie spodziewam się złotych majtek z ABS-em :-D ale fajnie by było, żeby gadżet spełnił swoją rolę.
greenshadow - CB ma lepsze parametry, zasięg, ale to chyba sprzęt do auta. Gdzie na kajaku, w plecaku (ostatecznie na nartach :roll: ) dokręcę antenę, co z zasilaniem? Chyba że są jakieś małe radyjka?
W tej dziedzinie jestem ignorantem :oops:
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

https://www.google.pl/search?q=r%C4%99c ... 80&bih=886

Swego czasu używałem ręczniaka firmy President - dawał radę na ośmiu akumulatorkach AA.

A dziś najlepszy jest telefon komórkowy z opcją sami swoi czy jakoś tak :)
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Lepsze radia są, ale przegrywają z PMR:
- ceną
- wagą
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Ja bym dorzucił jeszcze jedną - dosyć istotną wadę - zużycie prądu.
W teren PMR.
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

Jeśli chodzi o ręczniaki CB to nie ma fascynujących modeli, po prostu są bo czasem ktoś kupi [MIKI Ten albrecht poza moim zasięgiem - SSB w CB nie używam]
ja używałem kilka lat Alana/Midlanda 95 z anteną ok 120cm i dzięki temu szybko zwiedziłem Polskę Autostopem, :)
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Nom, w przypadku autostopu tylko CB wchodzi w grę. Sam tak jeździłem.

Dziś wolę PMR w terenie na małe odległości - radyjko jest małe i lekkie. W obudowie nic nie ma. Od strony technicznej można by te radia zrobić wielkości słuchawki Bluetooth.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Dziś testowaliśmy z bratem Motorolę w terenie :mrgreen: http://zapodaj.net/77b4454db0d4d.jpg.html świeży nabytek zakupiony w celach komunikacyjno/wędkarskich zimą na Śniardwach :mrgreen: I tak nad rzeką która meandruje przez las do 2km. odbiór był . Potem brat pojechał do domu , po drodze zatrzymał się na 3,60km . w lesie puścił do mnie pikacza , wyszedłem na dwór , lecz nie udało nam się połączyć przez radyjko :-/ Nie mniej myślę że na wolnej przestrzeni będzie śmigać aż miło . Na Śniardwach staramy się za daleko od siebie nie oddalać :!:
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

boshmen pisze:Dziś testowaliśmy z bratem Motorolę w terenie :mrgreen: http://zapodaj.net/77b4454db0d4d.jpg.html świeży nabytek zakupiony w celach (...)
Ta Motka jest bardzo fajna ale - nie chcę Cię martwić ale uświadomić jedynie - ma jeden zasadniczy minus. Nie ma jednego, ważnego ficzera: CTCSS.
Co poskutkuje tym, iż o ile zimą na śniardwach sobie pogadacie, o tyle latem już możesz o tym zapomnieć.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

w PMRach CTCSS się przydaje jak sjes w okolicach sporo osób a chcecie gadać tylko między sobą
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
DOM
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:14
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Płeć:
Kontakt:

Post autor: DOM »

Planuje zakup PMR firmy INTEK model MT-5050. Macie może doświadczenie z tym modelem lub poprzednimi wersjami? Czy są awaryjne?
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

jednego?
do czego?

którą wersję kupujesz niskoWatową czy wysokoWatową?
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
DOM
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:14
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Płeć:
Kontakt:

Post autor: DOM »

2 sztuki. Komunikacja w lesie i na wodzie, czasem komunikacja mobil <-> mobil jak gdzieś na dwa auta się jedzie. Moc 0,5W ale w tym modelu podobno banalnie prosto przerobić na 4W tylko po co mi to :P
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

DOM pisze:(...) banalnie prosto przerobić na 4W tylko po co mi to :P
Mądrze!
Ani do lasu, ani tym bardziej na wodzie nie ma po co przerabiać. Tylko baterie Ci szybciej zużyje.
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

jak masz choć promil wykorzystania komunikacji między autami

to warto zamiast PMR/LPD kupić ręczniaka CB-radio masz 4W na wyjściu więcej możliwości komunikacji a w samochodzie masz z reguły wpięte na stałe CB
wymienne anteny

ale skoro 0,5W Tobie styka to bierz tego Inteka
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
DOM
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:14
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Płeć:
Kontakt:

Post autor: DOM »

CB mam w swoim aucie tylko drugi samochód nie zawsze będzie ten sam. Postawiłem na PMR między innymi dla tego żeby łączyć się z radiami z grupy bo zauważyłem częstsze pojawianie się na zorganizowanych wyprawach w las/rower/wodę tego sprzętu. Poczytałem jeszcze opinie w necie i biorę tego Inteka.

Planuję też odnowienie swojej amatorskiej stacji bazowej CB w bloku na dalsze łączności ale to już inny temat :)
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Masa, łatwość obsługi, długość działania itd to gigantyczne zalety PMR względem CB. A realny zasięg w terenie prawie taki sam. A nierzadko i "większy", bo fale krótsze.

A nie chciałbyś zrobić licencji? :)
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

ja akurat o pmr/lpd mam odmienne zdanie - na budowę między robotnikami się nadaje ale jakiekolwiek inne ich wykorzystanie jest bardzo ograniczone parametrami i mocą.

ciekawe jakim sposobem dalej czysto dolecisz PMRem niż ręcznym CB - powodzenia.
[center]
| Zielona Strona |[/center]
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Ze względu na inne cechy rozchodzenia się fal z tych urządzeń.
Co wynika nie tylko z teorii, ale i z (także moich) eksperymentów :)
Ale greenshadow, opinię możesz mieć inną. W końcu mieszkamy tu i różne częstotliwości i różne urządzenia i różne standardy i różne moce itd. I pewnie inne warunki.

A LPD to już całkiem inna bajka. Przecież tam jest 0,01W. I nie- PMR nie nadają się do komunikacji między robotnikami. Bo to komercyjne wykorzystanie :-x
Awatar użytkownika
DOM
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:14
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Płeć:
Kontakt:

Post autor: DOM »

tre33 pisze:A nie chciałbyś zrobić licencji? :)
Aż tak się jeszcze nie wciągnąłem w radiokomunikacje żeby robić licencje. Moja baza składała się z samochodowego radia CB YOSAN 120 i anteny samochodowej Sirio ML-145 zainstalowanej na parapecie. Antena stroiła się ładnie. Zrobiłem to głównie z ciekawości i dla eksperymentu. Mieszkałem wtedy na 4 piętrze 4 piętrowego bloku w Piasecznie (niestety nie dało rady dogadać się o wystawieniu na dach anteny). Zasięg do łączności lokalnej był i tak wystarczający kierunek w stronę ściany/okna ok.5km, kierunek od podwórka ok. 10km. Teraz po przeprowadzce na Bielany chyba nie ma sensu tego montować bo mieszkam na drugim piętrze na osiedlu dzięsięciopietrowców.

Co do zasięgu PMR wstawię tu testy jak radio do mnie dotrze.
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

No krótkofalarstwo to całkiem inna bajka :) Inna kultura wypowiedzi na przykład. Ma też swoje wady- dla większości łączność to jak zbieranie pokemonów: potwierdzenie łączności, QSl i koniec.
Ale wyobraź sobie, że nawet z ręczniaka (otwierając przemienniki-takie anteny budowane pro publico bono służące wzmacnianiu sygnału dla innych) można dogadać się z jakąś wyspą na Pacyfiku, albo znudzonym operatorem radia na okręcie na Morzu Północnym :)

To jak miałeś tą antenę ustawioną? Bo z opisu się pogubiłem. Na parapecie na magnesie?
Do instalacji domowych to fajnie wychodzą anteny "samoróbki", można dzięki temu uzyskać bardzo długą antenę (przy częstotliwościach na jakich pracuje CB to dość istotne) małym kosztem.

A no i 55/73 :)
Awatar użytkownika
DOM
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:14
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Płeć:
Kontakt:

Post autor: DOM »

Tak, antena magnesowa była na parapecie.
Słyszałem coś o tych przemiennikach do radia PRM w systemie FRN (Free Radio Network). Trzeba będzie zagłębić się w temat.
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

tre33 pisze:Ze względu na inne cechy rozchodzenia się fal z tych urządzeń.
Co wynika nie tylko z teorii, ale i z (także moich) eksperymentów :)
Ale greenshadow, opinię możesz mieć inną. W końcu mieszkamy tu i różne częstotliwości i różne urządzenia i różne standardy i różne moce itd. I pewnie inne warunki.

A LPD to już całkiem inna bajka. Przecież tam jest 0,01W. I nie- PMR nie nadają się do komunikacji między robotnikami. Bo to komercyjne wykorzystanie :-x
tak wiem że to komercyjne ale tak to postrzegam

też sprawdzałem - w lesie jednocześnie zestawy 0,7 2 i 11m [bez modyfikacji] różnicy w zasięgu nie robi max do 800m w pagórkowatym lesie
zaletą 0,7 i 2m jest to że można spróbować dobic się do wysokiego przemiennika - w sumie to przeważylo o zrobieniu lic. - a teraz to studnia bez dna :)

zaletą CB jest jego powszechność, moc dostępna legalnie
na dwóch ręczniakach alan42/intek w mieście rozmawialem na odległości 6-7km a do samochodowego ręczniak z zamontowaną 40cm anteną na 11km wzdłuż drogi [na samochodzie uniden plus sirio 145]
Pociągnij tyle na fabrycznych motorolach pmr - mi zasięg uciekał na 3km - co i tak dobrze bo większość tanich zestawów nie pociągnie w podobnych warunkach jakie miałem 1km.

teraz nie mam jak znów sprawdzić bo mi zajumali ręczniaka CB ale z DOM mogę się przejść z wouxunami bo w końcu jesteśmy sąsiadami.

[ Dodano: 2015-01-08, 13:29 ]
i taka ciekawostka
PMR odległość 1,4km
od brama główna cmentarza północnego do zachodnia brama cm. północnego granica słyszalności - a teren nie jest wysoki
[center]
| Zielona Strona |[/center]
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Do czytających to, nie zarażonych "łącznościami": nasza dyskusja z Szanownym greenshadow może wydawać się mało ciekawa, ale wiecie... to jak z rybą, kto złapał większą, tylko mu uciekła :). Nas takie zabawy cieszą, serio. (Prawda?)
-----
greenshadow pisze: tak wiem że to komercyjne ale tak to postrzegam
Szkoda że szefowie tego tak nie postrzegają :/ U mnie protestowanie, to dmuchanie na zimne, ale podejrzewam że w takiej Warszawie to ciężko się w mieście dogadać.
greenshadow pisze: (...) sumie to przeważylo o zrobieniu lic. - a teraz to studnia bez dna :)
Cicho! Nie mów tego DOMowi! Bo się zniechęci, przed uzależnieniem i niedługo nie będzie z kim pogadać w eterze :-(
greenshadow pisze:(...)
Pociągnij tyle na fabrycznych motorolach pmr - mi zasięg uciekał na 3km - co i tak dobrze bo większość tanich zestawów nie pociągnie w podobnych warunkach jakie miałem 1km.
Już odpowiadam dlaczego obaj mamy różne doświadczenia do co sprzętu.
I obaj mamy rację. Biorę do dywagacji 4 dobrej klasy ręczne radia. CB na 4W, PMR 0,5W.
Ogólnie to jest zasada, w meeega uproszczeniu naturalnie, że im fala dłuższa tym lepiej zniesie obiekty na swojej drodze (przeniknie), a im krótsza tym lepiej się odbija.
Tam gdzie mamy do czynienia z płaskim terenem i lasami, sądzę że lepszy zasięg osiągnie bezapelacyjnie z CB. Lasy Państwowe w przeszłości korzystały właśnie z niskich pasm.

Jednak przejdźmy w tereny w których ja się bawię. Górki, dolinki, dużo skał, zakłóceń terowych. Przy tym totalna cisza w eterze. No i nie. Tu CB "wymięka". 3km to dobry wynik jak na PMR. Choć ja uzyskuję większy nawet na podłych PMR przy skręconym filtrze :), uzyskując te oczekiwane 5km.

A teraz dodajmy do tego-
-masa ręczniaka CB (tyle co 5 PMRek)
-wielkość ręczniaka CB (jw?)
-bateria CB (wbudowana, ew 10 baterii AA. PMRki zwykle 2-3xAAA)
-długość pracy (przy 4W, no heloł?! a PMR nawet cały wyjazd nie wyłączam)
-łatwość obsługi-wtórna rzecz, ale i dzieciakom można dać, co bywa ważne.

Ja nie ryzykowałbym dźwigania w plecaku takiego kloca, nawet jeśli miałby mi dać kilkaset metrów zasięgu więcej. A popularność czy nadzieja, że ktoś nas usłyszy w razie W to słaby argument. Nikt nie nasłuchuje już :)

Podsumowując: CB stacjonarne do domu ok, do auta nawet lepiej niż ok. Do Bazy Namiotowej ok. Ale do plecaka-nie ok.
greenshadow pisze: [ Dodano: 2015-01-08, 13:29 ]
i taka ciekawostka
PMR odległość 1,4km
od brama główna cmentarza północnego do zachodnia brama cm. północnego granica słyszalności - a teren nie jest wysoki
W sumie... dużo betonu na linii anten, bo groby wystają tak do 1,5m. I nad Cmentarzem Północnym idzie linia wysokiego napięcia, o ile dobrze pamiętam...
A znicze się paliły czy nie? Bo to istotne.

---------------------
Dodam jeszcze, że w sytuacji "grzybiarz+ szukająca go po lesie samochodem żona" też lepsze CB. Ale 2 grzybiarzy to PMR :)
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

dlatego na awaryjne wybrałem wouxuny a nie CB - i z żoną i bratem i bratową zrobiliśmy we czwórkę licencję i znaki
teraz na stokach mamy szybki kontakt bez potrzeby wybierania nr telefonu nosem na smartfonie

jak to na cmentarzu część się paliło a cześć nie,
w pobliżu są ze 3 linie WN

Co ciekawe przy tych liniach jest lepszy odbiór na 0,7 a na 2m zero zasięgu.
po odejściu kawałek od wraca do normy.
[center]
| Zielona Strona |[/center]
ODPOWIEDZ