jakie vicki macie i który jest wasz ulubiony?

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Chodziło mi o nóż typowo do lasu, nie scyzoryk lub folder, źle to napisałem. Fakt ;-)
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Rudyhipis
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, 13:13
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Post autor: Rudyhipis »

Pozwolę sobie na mały spam nawiązując do wypowiedzi hejtyniety. Jak ostrzyć ząbki na nożu?
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Pojedynczo ;-) To właściwie jedyna różnica między ząbkowanym ostrzem a gładkim - cała reszta teorii jest taka sama. Choć z doświadczenia wiem, że kiedy ząbki nie maj szpica tylko są zaokrąglone na czubku to można ostrzyć je tak jak zwykły nóż, pamiętając jednak, że zwykle kładzione są jednostronnie.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Rudyhipis pisze:Pozwolę sobie na mały spam nawiązując do wypowiedzi hejtyniety. Jak ostrzyć ząbki na nożu?
Pilnik do ostrzenia łańcucha do pił spalinowych - do dostania w centrach ogrodniczych i wszędzie gdzie mają w sprzedaży piły spalinowe - najlepiej podejśc z nożem i dopasować rozmiar do ząbków - pilniki są o różnych średnicach. Ostatnio kupiłem w ogrodnictwie za 6 zł.

Swoją drogą od lat używam takich pilników ( rozmiar 6 ) do wstępnego ostrzenia wszelakich noży tudzież maczet i świetnie się sprawdzają, z tym że trzeba mieć już "wyrobiony ruch dłoni" bo łatwo pokaleczyć głownię.
Ale zawsze można wcześniej poćwiczyć na domowych nożach :mrgreen:
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Do ostrzenia ząbków w fiskarsie używam Iglaków diamentowych, o coś takiego: http://www.leroymerlin.pl/narzedzia-rec ... ,l699.html
Ostatnio zmieniony 26 mar 2014, 22:04 przez kamykus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

kamykus, - dzieki za info - planowałem się wybrać do leroya po czołówkę a te iglaki mają przyzwoitą cenę
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Mi wystarcza jak dotąd Atlasik plus toporek w plecaku w razie planowanego ogniska. Ostatnio obsadziłem blanka od Doktora i zastanawiam się do czego ja będę używać tego noża jak wreszcie pochewkę uszyję.


Z tego co pamiętam z filmików vicka plus toporek i składaną piłkę ze Skandynawii używa Zdybi.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Rudyhipis
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, 13:13
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Post autor: Rudyhipis »

Panowie, dziękuję bardzo. Myślę, że jednak skuszę się na scyzoryk BW.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Zastanów się jeszcze nad Wengerami. Jako nożyk "stand-alone" sam przerzuciłem się właśnie na Wengera z kilku prostych powodów:
-Ostrze główne jest dłuższe niż w vickach - niby to tylko kilkanaście mm, ale jednak jest różnica. zwłaszcza przy szykowaniu jedzenia
-Można kupić wersję otwieraną jednorącz i posiadającą klip - substytut foldera jak znalazł.
-Są nieco bardziej pancerne od vicków
-Mają dodatkowe narzędzia, czego już o Morach czy Opinelach powiedzieć nie można.

Tak czy inaczej jak idę w góry i muszę nosić graty na własnym garbie (więc biorę minimalni sprzętu), a nie planuję nie wiadomo jakiś surfifali (budowania szałasów itp) to biorę właśnie Wengera i starcza mi z dużym zapasem :-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Rudyhipis
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, 13:13
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Post autor: Rudyhipis »

Dzięki jeszcze raz za wszelakie informacje ;)
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

hejtyniety, prosię z Ciebie i tyle.
Musze taraz mojego Spyderco Tenacious sprzedać i poszukać takiego - Ten Twój który macałęm to WENGER Ranger 78 ?
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Nie, ten mój to Wenger Ranger 61 - czyli podstawowy zestaw narzędzi (dwa otwieracze <jeden ze śrubokrętem>, nóż, szydło, korkociąg). Robiłem eksperymenty z większą ilością narzędzi, ale później i tak ich nie używałem.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Mi właśnie Huntsman (do wyrwania za 40 zł) wystarcza do wystrugania wszystkiego, co bym chciał wystrugać. Ciąłem gałęzie grubości nadgarstka - szło powoli, ale dało radę. Jak nie planuję strugać, biorę Leathermana Style, nawet buty nim naprawiałem. Chociaż fakt, że to bardziej zestaw do manikiuru, a nie nóż, podobnie jak Victorinox Classic.

Ząbki w Vicku BW miałem, spiłowałem, nie żałowałem tego wcale. Brakowało mi w nim nożyczek, bo samym nożem paznokci nie obetnę, wybór padł na Huntsmana, bo to paczka optymalna pod względem trwałości, zawartości, wagi i ceny. No i od dłuższego czasu już nie szukam scyzoryków. Gdybym potrzebował solidnego noża z blokowanym ostrzem, to inna sprawa.

Odn. jedzenia pałeczkami - wszystko da radę pożreć, od zupy po grillowane większe kawałki, poza brejkami albo pewnej wielkości drobnicą (circa od kalibru fasoli do makaronu kokardki). Parę lat temu poćwiczyłem jedzenie pałeczkami dla zabawy, przydaje się ta umiejętność np. do łowienia oliwek ze słoika.

Jak nie pałeczki, to szpatułkę albo wykałaczkę, coś tam zawsze da się zaimprowizować bez godziny rzeźbienia. A i tak biorę w teren sporka :564:
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Trochę się tego uzbierało :) :
Soldier
Obrazek
Cadet + Classic
Obrazek
Explorer
Obrazek
Hunter
Obrazek

Ulubiony - bo mam go przy sobie to dozbrojony w mały wkrętak i szpilkę tourist:
Obrazek

Edit: A - i jeszcze Pioneer farmer - leży gdzieś w szuflandii...
Edit:
birken1 pisze:mar_kow, człowieku weź podpisuj te swoje zdjęcia, to nie album :roll:
I co się tak złości - złość piękności szkodzi :-)

Edit:
No dobra, zanim mnie znowu ktoś psem poszczuje :roll: :
Dlaczego ulubiony oprócz tego że mam go przy sobie?
1. Jest mały 84 mm - obracam się w towarzystwie również takim które nie akceptuje noża;
2. Nawet w lesie można nim zrobić większość rzeczy - oprócz rąbania...
3. Ma pilnik - moje kruche paznokcie...
4. Szpilka niejednokrotnie resetowała MP3-kę;
5. Mały wkrętak uratował kilka razy okulary słoneczne żony i moje od zgubienia śrubek;
6. Otwieracz do piwa - rzecz niezbędna;
7. Otwieracz do konserw się nie przydał oprócz zintegrowanego wkrętaka;
8. Korkociąg służy jedynie jako transport dla wkrętaka - wina nie pijam - wolę whiskey...
9. Szydło wykorzystywane wielokrotnie do przebijania, rozwiercania;
10. W razie czego to w zapasie LM Surge lub CS Counter Point-1 do mordowania :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony 20 cze 2014, 08:41 przez mar_kow, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

mar_kow, człowieku weź podpisuj te swoje zdjęcia, to nie album :roll:
Mokry
Posty: 39
Rejestracja: 18 lip 2013, 19:31
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mokry »

mar_kow, same fajne modele - gratuluję kolekcji :)
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Mokry pisze:mar_kow, same fajne modele - gratuluję kolekcji :)
A dzięki :) . Nie mam się co porównywać z Kolegą @u99 z knives.pl...
http://forum.knives.pl/index.php/topic,107104.0.html
A ogólnie mam lekkiego fioła na punkcie noży...
phobix
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2014, 10:47
Lokalizacja: Giżyce
Płeć:

Post autor: phobix »

Codziennie w kieszeni mam Hunstman-a, dokupiłem sobie jeszcze Atlas-a ze względu na większe ostrze ale przez kombinerki jest nieco za gruby do ręki jak dla mnie. zamieniłby w nim z chęcią te kombinerki na nożyczki ale utrata była od razy gwiazdkowego którego niema/brakuje w Huntsmanie do całej swojej doskonałości
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

phobix
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2014, 10:47
Lokalizacja: Giżyce
Płeć:

Post autor: phobix »

podziękować Q_x
LuQas95
Posty: 25
Rejestracja: 07 wrz 2014, 01:10
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Płeć:

Post autor: LuQas95 »

narazie posiadam dwa ale złapałem bakcyla
więc :
-recruit
-outrider
i prawdopodobnie kiedyś dołączy to tego swiss
DERWISH
Posty: 28
Rejestracja: 17 sty 2014, 13:07
Lokalizacja: Puławy
Płeć:

Post autor: DERWISH »

Zestaw obowiązkowy scyzoryk VICTORINOX Forester plus nóż myśliwski Mora 860 MG Outdoor na wypady. Do wicka dopięte krzesiwo Light My Fire wersja Scout- zawsze mam przy sobie narzędzie i źródło ognia. Wstyd mówić ale Victorinoxa mam już 20 lat- to jest dopiero pancerny sprzęt, zapewniam nie leży w szufladzie i ma wyglądać. Użytkowany zgonie z przeznaczeniem. Tak na marginesie fenomenalna piłka do drewna przez tyle lat i nadal ostra.
Mało ludzi potrafi naprawdę znieść samotność, ale wielu marzy o niej jak o ostatniej ucieczce.
Awatar użytkownika
trumpor113
Posty: 118
Rejestracja: 09 lut 2011, 21:37
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Post autor: trumpor113 »

DERWISH pisze:Wstyd mówić ale Victorinoxa mam już 20 lat
To raczej nie wstyd :).
Ja mam Waitera jako breloczek do kluczy. Niedawno zaopatrzyłem się w Military, miał zastąpić powyższego, niestety jest za duży do codziennego noszenia. Dlatego teraz zastąpi Morę jako nóż główny.
Takie pytanie, nie boicie się tych śrubokrętów wkręcanych w korkociąg? Mnie zawszę ginął.
cebek
Posty: 29
Rejestracja: 07 lut 2014, 23:35
Lokalizacja: Kowary
Tytuł użytkownika: Brat dźwiedzia
Płeć:

Post autor: cebek »

też mam kilka vicków. Od zawsze miałem trailmastera którego niestety ukradli mi parę lat temu. Kupiłem drugiego i dalej używam. Mam też rescue, dostałem go w dowód wdzięczności od zaprzyjaźnionej firmy :P. A od jakiegoś czasu noszę przy sobie swisstoola z zestawem bitów i korkociągiem . Po aucie i innych miejscach walają się jakieś pomniejsze vicki których nazw nie pamiętam :)
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Temat nie ten co trzeba, ale pisałem o Leathermanie style, a właśnie drugi raz w ciągu trzech lat wysłałem go do naprawy i drugi raz z tym samym problemem: ułamana sprężyna w nożyczkach. Huntsman w tym czasie nie wygenerował problemów.

Prosiłbym szanowną moderację albo o pozostawienie tego offtopa, albo o edycję posta wyżej z dopiskiem dodanym w jakimś ładnym kolorze.
ODPOWIEDZ