Instrukcja postępowania dla cywili na wypadek wojny

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

mrkt
Posty: 0
Rejestracja: 08 mar 2014, 18:01
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Instrukcja postępowania dla cywili na wypadek wojny

Post autor: mrkt »

Cześć, od kilku dni szukam w internecie aktualnego (XXI w.) poradnika zachowania na wypadek wybuchu wojny (raczej chodzi mi o wojnę konwencjonalną). Czy zetknęliście się z takim tekstem opracowanym przez MON, OCK, wojsko polskie (lub analogiczne instytucje w Stanach i Wielkiej Brytanii)? Jestem dość dobra w wyszukiwaniu informacji, ale na takie publikacje nie natrafiłam. Czy możliwe, że są one tajne i zostaną wydrukowane/rozpowszechnione dopiero, gdy te instytucje uznają to za słuszne?

(pytanie zadaję tutaj ponieważ wyżej nie widzę dla niego kategorii, będę wdzięczna za ewentualne przeniesienie oraz o odpowiedzi na temat)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2014, 18:45 przez mrkt, łącznie zmieniany 2 razy.
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Zdaje się, że rozpoczęliśmy rozmowę na podobny temat o tu:

viewtopic.php?t=5961

Zamierzam coś tam napisać jak mi dziś czas pozwoli :-)

Życzę powodzenia w poszukiwaniu instrukcji. Liczę na podzielenie się informacjami. Tu na Forum jest dużo wiadomości jak kto widzi postępowanie w różnych okolicznościach.
Ufam, że w razie czegoś miejscowe władze będą radiowo udzielały informacji dla miejscowej ludności. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Tematów około-wojennych jest cała masa i zwykle kończą się kłódką, bo są oparte na 'gdybaniu' i rodzą absurdalne kłótnie. Koleżanka pyta o konkretne instrukcje - jeśli ktoś ze względu na wykonywany zawód jest w stanie cokolwiek na ten temat powiedzieć, to z pewnością coś w końcu napisze.

IMHO nie posiadamy konkretnej instrukcji dla cywili i ewentualne komunikaty będą podawane na bieżąco (jak pisze Annael9) i ograniczać się będą do uspakajania ew. informacji dot. tego skąd się ewakuować i dokąd lepiej się nie przenosić. (znam sporo instrukcji dot. różnych katastrof, ale nie wojny - poza informacjami z PO ofc, natomiast tamte są dalece przeterminowane)

To co można zrobić w razie W z pewnością znajdziesz na forum.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Annael9 pisze:Ufam, że w razie czegoś miejscowe władze będą radiowo udzielały informacji dla miejscowej ludności. Pozdrawiam.
Ja ufam, że gdy wybuchnie jakaś bezsensowna wojna, to prędzej spotkam sie z częścią forum na "neutralnym" gruncie w dziczy, niż dostanę wskazówki/pomoc od władz..
A pewna jestem, że każdy forumowicz będzie lepiej zaopatrzony, niż niejeden cywil, który w radiu usłyszy komunikat co ma zabrać ze sobą i gdzie się udać...
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Apo pisze:A pewna jestem, że każdy forumowicz będzie lepiej zaopatrzony
Powiadam Wam -zacznijcie już gromadzić zapasy :!: na 20go dostałem wezwanie do WKU co przyjąłem z wielkim zdziwieniem , gdyż kartę przydziału i przeniesienie do rezerwy otrzymałem w roku 2007 :!: wojna jak nic , nie na darmo wzywają komandosów ;-)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiat ... 06536.html
Valdi, daj znać czy warto pofatygować Cię, abyś zdobył i wysłał do nas ;-) :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Michal N, Całkiem, całkiem,tylko przynudnawa bo bez obrazków. No i dla Was nie do ugryzienia, jest po litewsku ;)
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Nie rozumiem dlaczego media skrytykowały ten pomysł. Taki manual powinien być powszechnie poznany. Podobnie jak instrukcje postępowania w przypadku różnych klęsk.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Zwłaszcza, że ten jest uniwersalny, na wszystkie wypadki życia ;) media boją się chyba eskalacji tematu
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

A mógłbyś wrzucić jakiegoś linka do tego? Od biedy można przepuścić przez tłumacza i przy odrobinie dedukcji powinno dać się coś zrozumieć po polsku ;-)
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

ODPOWIEDZ