Wilczy Szaniec

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Wilczy Szaniec

Post autor: Odyn »

Klika liter


Postautor: Odyn » 10 wrz 2013, 09:39 am
Wilczy Szaniec czyli miejscowość Gierłoż
Wilczy Szaniec podzielony był na 3 strefy bezpieczeństwa. Najważniejszą strefą była 1 strefa przeznaczona dla ścisłego dowództwa Rzeszy. Cały kompleks liczył 180 budynków a pod koniec wojny mieszkało tutaj około 2000 ludzi.Zwiedzać można z tego co mi wiadomo tylko 1 strefę. Na 2 i 3 strefę są organizowane wycieczko-przejażdżki pojazdami niemieckimi z okresu II wojny światowej. Koszt jest niemały ale jak się kilka osób zbierze to może to być fajna zabawa.Zwiedzając strefę 1 polecam wziąć przewodnika. Bez przewodnika nasze zwiedzanie wyglądało by mniej więcej na oglądaniu kawałków betonu w lesie. Koszt to 50 zł a maxymalna grupa to 10 osób tak więc jak się jest w takiej grupie to koszt wychodzi śmieszny bo 5 zł !! Czas zwiedzania z przewodnikiem to max 2h. Gorzej jest z cenami za samo wejście na teren i za parking - 2 bilety i parking jak się nie mylę kosztował nas 44 zł. Na terenie Wilczego Szańca jest restauracja i ze 2 sklepiki ze pamiątkami oraz strzelnica ASG z replikami broni niemieckiej z okresu II wojny światowej.Naprawdę polecam zwiedzenie tego kompleksu który był rozminowywany przez Polskich saperów po wojnie przez 10 lat i wykopali oni 55000 szt min.
Na zdjęciach na początki dworek w którym podobno mieszkała Ewa Braun. Bunkier A Hitlera posiada nr 13 na zdjęciach.Podczas wycofywania się wojsk wszystkie bunkry zostały zniszczone a z tego co dobrze pamiętam do bunkru nr 13 wsadzono od 8 do 10 ton trotylu aby go wysadzić. Bunkier ten wysadzany był przez 2 dni.Fala uderzeniowa była tak wielka, że wylatywały szyby w oknach w pobliskim Kętrzynie.
Kilka zdjęć
https://picasaweb.google.com/1006731501 ... y9C3yvi-JA
a do tego Memerki
https://picasaweb.google.com/1006731501 ... u__kuCJqAE
Pozezdrze
https://picasaweb.google.com/1006731501 ... pW63IvG6AE
https://picasaweb.google.com/1006731501 ... wKHCr8vPbA

Miłego oglądania
Victory Or Victory
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Super wypad.
Jako miłośnik zwiedzania takich miejsc naprawdę zazdroszczę. Przykro patrzeć jak to wszystko niszczeje, zarasta krzakami. Kawał Historii.
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

Kamykus - wiosną 2014 najprawdopodobniej walne sobie powtórkę
Victory Or Victory
no_idea
Posty: 76
Rejestracja: 04 gru 2012, 17:49
Lokalizacja: West End
Płeć:

Post autor: no_idea »

Pruskie forty w Świnoujściu wyglądały identycznie zapomniane i zaniedbane zanim znalazł się ich miłośnik, Obecnie odrestaurowane żyją swoim życiem z cyklicznymi spektaklami grup rekonstrukcyjnych nawet ostatnio Wołoszański prowadził program więc zastanawiam się dlaczego TAM nikt o teren nie dba bo jak tak sobie patrze i przypominam wycieczkę z przed 20 lat to za następne będzie tylko las i nic więcej!
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

no_idea pisze:zastanawiam się dlaczego TAM nikt o teren nie dba bo jak tak sobie patrze i przypominam wycieczkę z przed 20 lat to za następne będzie tylko las i nic więcej!
Jeśli masz na myśli Gierłoż to teraz to i tak jest nieźle.
Obwożą ludzi replikami pojazdów z epoki, są jakies prelekcje itp.
Jak tam byłem z 8 lat temu, to poza bunkrami, punktem kasowym i chyba 2 przewodnikami nie było nic.
W tym roku był kumpel i wygląda to już jako tako, ale jak rozmawiał z obsługą, to dopiero niedawno uało im się uzyskać jakieś fundusze z UE i zaczynają się prace. Jest więc szansa na poprawę. Niestety miasto nie chce w ogóle partycypować w kosztach, stąd wszystko się wlecze bo banki niechętnie udzielają kredytów na takie inwestycje.
Mamerki to niestety porażka i cholera wie jak skończą, bo tam w zasadzie nie ma nic dla typowego turysty, poza "parkingiem" na łące. Za to eksplorator ma trochę więcej swobody.
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

Byłem po sezonie wakacyjnym (wrzesień) a turystów w Gierłoży było wielu. Przewodników nie chcę kłamać ale chyba z 10 czekało.Dwa kramy z pamiątkami są nadal ubogie w towar. Sklep bida - soczki piwo i chrupki w ilościach mini. W restauracji nie byłem więc nic konkretnego nie powiem. To prawda, że grupa pasjonatów przewozi turystów po strefie 2 i 3 ale ceny mają nieludzkie (jak dla mnie). Memerki to porażka - nie dość, że bunkry tam nie zostały wysadzone to niema przewodnika (wrzesień) tylko 2 tubylców pod parasolem czekających aby tylko skasować turystów za miejsce parkingowe na kawałku trawy i pokazanie "w tym kierunku" Niema ani 1 tabliczki informacyjnej co to za bunkier kto tu mieszkał itd - lipa. Będąc w Memerkach musiałem ściągać turystę niemieckiego z drabinki bo już wchodził na bunkier bo napis "Zakaz Wejścia" pod mchem ledwo widoczny i tylko po PL. W Pozezdrzu była chociaż tablica czyj to był bunkier itd. Śluza w L. Górnym kiedyś była atrakcją, z tego co widziałem na zdjęciach.Pokazywały one normalnie wydeptane ścieżki z ławeczkami a nie jak teraz przedzieranie się przez chaszcze a kolo kasuje za parking 5 zł - pytanie za co ? Za możliwość skręcenia kostki przez turystę ??
Podsumowując wszystkie moje bóle i tak warto jechać tam i zobaczyć to wszystko
Victory Or Victory
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Odyn pisze:Niema ani 1 tabliczki informacyjnej co to za bunkier kto tu mieszkał itd - lipa.
Ooo właśnie jeszcze o tym zapomniałem wspomnieć. Kumpel też na to narzekał.
Albo jeśli nie tabliczki (bo np. ktoś dewastuje) to cieć od parkingu mógłby wręczać jakąś broszurę z opisanymi obiektami w Mamerkach.
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

Panowie w Memerkach byli bardzo zmęczeni podaniem biletów a ty mówisz o broszurkach ??
Nawet za te 2 zł niech ją sprzedają ale po co
Victory Or Victory
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”