Huby, hubki i inne podpałki.

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Tanto, To ten, co to mial PA, jak iskre zlapal, to za cholere nie chcialo zgasnac :)Chyba nawet woda zalewalismy? ;)
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 81
Rejestracja: 08 wrz 2009, 11:47
Lokalizacja: Kraków
Gadu Gadu: 6831592
Tytuł użytkownika: Wilczy Pasterz
Płeć:

Post autor: Volo »

Ja ostatnio wpadłem na pomysł (taki trochę survival miejski) żeby "pożyczyć" kilka ołówków ze szwedzkiego sklepu na "I..a", i wykorzystać na podpałkę.
Po bliższych oględzinach stwierdzam że są one niemalowane (ekologiczne) bardzo suche i po rozplepaniu na drzazgi mogą posłużyć do awaryjnego rozpalania ognicha.
Dam znać jak wyszły testy.
Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Volo: a po co drewno do lasu nosić? :D
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

mgr_scout pisze:To chyba kurnia okulary zmienię bo chodzę i szukam, szukam i chodzę a nijak nie trafiam.. raz trafiłem na coś podobnego ale to nie to było.. za to z innymi hubami probemów niet.. może w weekend poszukam w Kampinosie albo co :)
Pewnie źle szukasz.Ten grzyb rośnie w drewnie i tworzy w nim jakby oddzielną ścianę.Po jakimś czasie"rozsadza" drzewo od środka i osłabia je.Wiatr i mróz,potem dopełniają reszty.Ostatnio znalazłem leżącego buka,dokładnie rozłupanego wzdłuż.Zerwałem z niego bardzo pokaźny płat,owego grzyba.Miał coś ponad30x40 cm.Co ciekawe,jak jest mokry,zachowuje właściwości miękkiej,mokrej skóry i jest dość mocny.Teoretyzuję(choć pewnie sprawdzę),ale można by w nim ,ugotować wodę za pomocą gorących kamieni np...Można też z niego stworzyć rodzaj sakwy itd...Szkopuł polega na tym,że jak wyschnie,staje się sztywny i podatny na wszelkie uszkodzenia.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

zdybi, albo źle szukam albo mam paskudnego pecha.. nie mam problemów by znaleźć inne huby, a tego ni w cholerę uświadczyć nie mogę :(
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

zdybi pisze:Szkopuł polega na tym,że jak wyschnie,staje się sztywny i podatny na wszelkie uszkodzenia.
Czyżby niezamierzone przystosowanie do roli materiału na bukłak przy założeniu neutralności toksykologicznej? ;-)
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

w końcu znalazłem :mrgreen: niezbyt dużo, ale wybrałem wszystko :lol:
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Ostatnio coś mi się obiło o uszy, że świetnie palą się włókna znajdujące się pod korą brzozy. Są zawsze suche bo kora brzozy dobrze je chroni przed wilgocią. Drugą rzeczą o której usłyszałem, że w hubie doskonały jest ciemniejszy rdzeń.
Jak znajdę na pewno przetestuję i zdam relację.
Kup se Morę
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

wilk4561 pisze:Ostatnio coś mi się obiło o uszy, że świetnie palą się włókna znajdujące się pod korą brzozy. Są zawsze suche bo kora brzozy dobrze je chroni przed wilgocią.
Ostatnio przy -15 zapaliła mi się elegancko kora padniętej brzozy wygrzebana spod błotnistego lodu.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

wilk4561 pisze:Ostatnio coś mi się obiło o uszy, że świetnie palą się włókna znajdujące się pod korą brzozy.
Nie tylko co włókna, a sama kora. Świetnie się pali bo jest przesycona jakimiś olejkami.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

A jak się sprawia trzcina?
Kup se Morę
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

wilk4561 pisze:A jak się sprawia trzcina?
Jeśli masz na myśli puch z Pałki Wodnej, to napewno złapie iskrę z krzesiwa szwedzkiego (firesteel), z tradycyjnego nie wiem, ale raczej nie - iskry z krzesiwa tradycyjnego mają mniejszą temperaturę.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

wilk4561 pisze:A jak się sprawia trzcina?
Górne wiechcie trzciny(czyli jej nasiona),są dobre,szczególnie gdy zaczną się "mechacić".To dobra hubka dla żaru z tarcia drewienek(ogólnie do rozdmuchania),jak i krzesiwa kluczykowego...Wiatr dość szybko je osusza,nawet po nocnym deszczu.Jest to też dobry materiał izolacyjny.Puch z pałki wodnej,łapie iskrę w mgnieniu oka,ale tez błyskawicznie się "opala".Płomień gaśnie w ułamku sekundy...
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Dobra dzięki za rady panowie. A co do krzesiwa. Mam magnezję US. No i problem polega na tym, że nie wiem ile tego zestrugać do ogniska i jaki materiał najszybciej od tego się zajmie. Pomożecie?
Kup se Morę
hitman474

Post autor: hitman474 »

wilk4561 pisze:Dobra dzięki za rady panowie. A co do krzesiwa. Mam magnezję US. No i problem polega na tym, że nie wiem ile tego zestrugać do ogniska i jaki materiał najszybciej od tego się zajmie. Pomożecie?
Najlepiej rozpala się korą brzozową. A z tym krzesiwem to mam identyczne i wystarczy naskrobać magnezji na kupkę o wysokości 0,5 cm i ładnie ci się pali.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

hitman474 pisze:Najlepiej rozpala się korą brzozową
Nie,nie-DOBRZE rozpala się korą brzozową...Bo najlepiej,to rozpala się tym co w danym momencie masz pod ręką i działa.Byłem kiedyś świadkiem sytuacji,jak gość zasuwał do najbliższych brzóz jakieś 400 metrów.Obok,suchej trawy było do bólu...O tym,że kora brzozowa pali się znakomicie,dobrze jest wiedzieć,ale nie powinno się utwierdzać jedynie w tym przekonaniu ;-)
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Dokładnie tak. A żeby uzyskać wysoką swobodę i pewność w obsłudze krzesiwa współczesnego proponuję najwięcej trenować z samym drewnem. Wyćwiczyć się na tyle aby spokojnie zestrugać wystarczającą ilość tak drobnych wiór aby złapały od krzesiwa.

Wtedy kora brzozy czy nawet trawa będzie luksusem. ;-)
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Treasure Hunter pisze:Dokładnie tak. A żeby uzyskać wysoką swobodę i pewność w obsłudze krzesiwa współczesnego proponuję najwięcej trenować z samym drewnem. Wyćwiczyć się na tyle aby spokojnie zestrugać wystarczającą ilość tak drobnych wiór aby złapały od krzesiwa.
Jeśli już strugać wióry z drewna to polecam tzw. fatwood, czyli szczapki smolne - na blogu Dęba coś o tym jest, ponadto po wpisaniu "fatwood" na youtube też można znaleźć filmiki o pozyskiwaniu i używaniu tych szczapek smolnych. Grzbietem noża można zeskrobać drobne wiórki (coś jak maya dust) i rewelacyjnie łapie to iskrę z krzesiwa szwedzkiego a ponadto dość długo się pali (im więcej wiórków naskrobiemy tym dłużej będzie się palić):

:arrow: Fire starting with fatwood and firesteel :)

:arrow: Maya Stick za darmo - tutaj wpis na blogu Dęba o tym :)
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Tak jak napisał Tresure,samo drewno po zestruganiu to już dobra hubka.Nawet surowa sosna,po zestruganiu(dużo drobnych wiórek) złapie iskrę od krzesiwa współczesnego.Sprawdzone, przetestowane,pali się jak szalona.Nawet w mega monokulturze,spokojnie można uzyskać hubkę,brzoza to nie jest jedyne źródło.Z resztą,kora brzozy nie w każdym klimacie pali się równie dobrze ;-)
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

wilk4561 pisze:Mam magnezję US
hitman474 pisze:wystarczy naskrobać magnezji
Magnezu Panowie, magnezu :-P
hitman474

Post autor: hitman474 »

Ja zawsze noszę dilerkę z korą brzozową. A wyższą temperaturę palenia ma kora brzozowa niż papier,trociny,hubki :p
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Magnezu Panowie, magnezu :-P
Ludzie to różnie nazywają. Magnezja to nie błąd z tego co kojarzę. Mówią sztabka magnezowa z krzesiwem, magnezja, magnez... ale racja. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Dzięki za rady panowie. W ferie biorę się za ćwiczenia. Warunki idealne. Zamieć, zaspy i ujemna temperatura. Może jakieś rady jakiej hubki używać w takich warunkach?
Kup se Morę
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Może jakieś rady jakiej hubki używać w takich warunkach?
Taka jaka występuje na danym obszarze, a najlepiej to wszystkie po kolei.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Mamy tu zatrzęsienie brzozy. Jest dużo leżącej i tą właśnie zamierzam wykorzystać. Nie lubię niszczyć drzew. Mamy też las mieszany, w którym jest zatrzęsienie różnego rodzaju leżącego drzewa. Jest jedno miejsce z bardzo specyficzną trawą, to jakiś rodzaj trzciny ale nie pamiętam dokładnie. Chyba się nada. Chodzi mi głównie o to, że planujemy nocleg w tych warunkach. I myślę teraz nad tym jak dobrze dobrać materiały bo gotowanie też mamy w planie. Tak nawiasem jeśli ktoś chętny to zapraszamy. Są dwa lasy do wyboru. Kilka miejscówek wartych zobaczenia.
Kup se Morę
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 81
Rejestracja: 08 wrz 2009, 11:47
Lokalizacja: Kraków
Gadu Gadu: 6831592
Tytuł użytkownika: Wilczy Pasterz
Płeć:

Post autor: Volo »

Magnez to magnez, a nie żadna Magnezja.
Jak mówimy "draskę" to też nie wnikamy z czego ona dokładnie zrobiona ale chodzi nam o sens i zamysł używanego przedmiotu.
W krzesiwach stosuje się Magnez (różne stopy) jako silny utleniacz, powodujący zapłon.
Magnezja to związki Magnezu ale o zupełnie innym przeznaczeniu (lecznictwo, osuszanie)!
Daj acz ja pobruszę a ty skocz do piwnicy po piwo.
ODPOWIEDZ