Strona 1 z 1

Piła ramowa. Zrobiłem prototyp

: 16 mar 2021, 11:25
autor: mwitek
Elo,

Zrobiłem piłę ramową. Można powiedzieć, żę prototyp choć w pełni funkcjonalny.

Z sosny, grubości 1,5 cm.

Działa, lecz chciałbym jednak udoskonalić ten projekt i potrzebuję podpowiedzi.

Po pierwsze z jakiego drewna najlepiej było by zrobić taki sprzęt? Potrzebne w miarę lekkie twarde drewno. Za pewne liściaste. Może buk? Widziałem, że z owocowego drewna robią.

Po drugie primo ultimo, może ktoś gdzieś widział, w jakimś markiecie nadające się deski, min 2cm grubości.

Myślałem, żeby ewentualnie przejść się po lasku i z wiatrołomów skorzystać, brzozy sporo leży w mojej okolicy. W sumie drewno brzozowe powinno być w miarę ok. Tylko więcej roboty niż przy gotowych deskach.

: 16 mar 2021, 21:49
autor: Dąb
Ideałem pewnie byłbym jesion. Z dostępnych w miarę łatwo to buk. W marketach to raczej sosna i świerk. Czasem trafi się coś z dębu

: 17 mar 2021, 09:13
autor: mwitek
To już 2 głosy na Jesion, dzięki :D Poszukam może po jakichś składach drewna w okolicy :D

: 17 mar 2021, 10:57
autor: birken1
Bywają w marketach bukowe progi. Jak dobrze wyobrażam sobie budowę piły to będzie w sam raz.

: 18 mar 2021, 08:09
autor: Tanto
Pytanie co oznacza 'w miarę lekkie', jesion i buk w miarę lekkie są ja porównamy je np. z jakimiś egzotykami typu heban ;-)

Przenośną ramówkę dla siebie zrobiłem częściowo z drewna tarasowego, nie pamiętam teraz co za gatunek (na pewno nie nasz rodzimy) bo dorwałem próbki różnych, ale istotne jet to że drewno było poddane specyficznej obróbce dzięki której z drewna 'odparowało' wszystko co mogło. Po 10 latach nie pamiętam szczegółów, a wujek G. też nie pomaga. Poprzeczkę zrobiłem sosny. Generalnie sprzęt daje radę mimo że ładny nie jest ;-)

: 18 mar 2021, 11:32
autor: Parthagas
Owocowe są ciężkie. Swoje ramki robiłem z leszczyny i dawały radę. Dawały, gdyż zostawiłem na miejscówce i ktoś "ukradł". Estetyka tyłka nie urywa, ale robiłem to Opinelem z pomocą dzieci na warsztatach bushcraftowych. Mieliśmy 3 godziny, by skonstruować piłę ramową, kostur wędrowca, rozpalić ognisko i przygotować indywidualne posiłki.
https://photos.app.goo.gl/6tN6Dg6k8aih83M16
Wierzba po wyschnięciu też jest lekka i powinna się nadawać na ramę. Najlżejsze trzonki do wideł i motyk robię z wierzby i leszczyny.

: 20 mar 2021, 18:40
autor: Tanto
Zdjęcia swojej będę mógł wrzucić najwcześniej w połowie kwietnia, ale poszukałem w necie i znalazłem podobną konstrukcję (trudno teraz być wynalazcą)
Obrazek
Tylko w swojej mam zrobione tak że zęby piły po złożeniu chowają się do poprzeczek, no i brzeszczot mam bardziej 'agresywny'. W tym przypadku ktoś poszedł jeszcze krok dalej i zrobił schowek na dodatkowe brzeszczoty.
https://picclick.fr/Folding-Buck-Saw-wi ... 06894.html

: 23 mar 2021, 14:20
autor: mwitek
Zaopatrzyłem się w jesionowe listwy.

Planuję tak właśnie zrobić, żęby brzeszczot chował się zębami w "boczki"

Jak zrobię to się podzielę efektem.

Dzięki za podpowiedzi.

: 11 sty 2022, 11:07
autor: Dąb
Trochę odkopię , po kilku latach używania ramówki zrobionej na szybko, uważam, że nie potrzeba jakiegoś super drewna. Moja jest zrobiona z leszczyny. Działa wyśmienicie , super stabilność jak się okazało przy takiej konstrukcji robionej na kolanie, dał podwójny naciąg na krzyż. Nawet jeśli "gniazdo i czop" nie są idealne to i tak piła jest sztywna. https://mjbushcraft.wordpress.com/2017/ ... -ramowa-2/

Obrazek
Obrazek

: 12 sty 2022, 22:30
autor: Tanto
Leszczyna to wdzięczne drewno do takich zastosowań, przy robieniu ramówki do prac stolarskich pomyślał bym o jakimś bardziej 'szlachetnym' ale tu precyzja nie jest konieczna.
Masz jakiś pokrowiec na brzeszczot?

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze (a kto mi zabroni? :mrgreen: ), to zrobił bym mniejsze wcięcia na poprzeczkę. Mniej by się wtedy wyginało po naciągnięciu.
Na zdjęciu nie widać dokładnie, ale odnosi się wrażenie że wpust na poprzeczkę jest idealnie z nią spasowany; gdyby ktoś planował zrobić piłę wzorowaną na tym projekcie to trzeba pamiętać żeby zostawić tam luz który ułatwi pionowym elementom się odchylać w czasie naciągania.

: 13 sty 2022, 08:44
autor: Dąb
Co do pokrowca, to cóż , piękny nie jest ale działa karton + taśma dała całkiem w porządku "pochwę"
Obrazek
Ja właśnie uważam, że przy miękkim drewnie trzeba spasować wszystko bardzo ciasno i tak też zrobiłem. Miękkie drewno samo w sobie zrobi tyle luzu aby było idealne, jak widać na poniższym zdjęciu, gdzie jest lekko wciśnięte do środka. Tą piłę mam gdzieś od 2017, kilka metrów już na pewno zrobiła, działa bez zarzutu Obrazek

: 14 sty 2022, 11:30
autor: mwitek
U mnie narazie skończyło się na prototypie niestety. jesionki czekają.