Jama śnieżna

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

wiadomo zależy od miejsca, w czerwcu zdarzyło mi się wpaść po pachy w śnieg :)
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Tresor pisze:13-15 kwietnia 2018 byłem w Gorcach,sniegu było można powiedzieć zero.

Wygasnie
W zeszłym roku? Mam zdjęcia.Szlak Turbacz - Gorc (chyba że sportowym autem znowu i od innej strony się okaże i nie w Gorcach tylko przy gorącej klawiaturze dodaję do ignorowanych bo wodę lejesz i trolujesz wątki )

Gaśnie
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Tresor pisze:Dla ciebie hycek misiu malinowy specjalnie fota z Gorca z dnia 15.04.2018.


[url=https://images92.fotosik.pl/128/6413759beeffa7famed.jpg]Obrazek[/URL][center][/center]

[ Dodano: 2019-02-19, 18:40 ]
[url=https://images89.fotosik.pl/127/e701e3253fd20952med.jpg]Obrazek[/URL]

Jak widać w połowie kwietnia 2018 sniegu bylo na tyle że mogłeś kopać jamy i inne cuda.
Autem wjechalem za ostatni dom kierunek Homelka.
Ostatni raz wrzucam foty żeby komuś coś udowadniać.
Hehehe i znowu nie to miejsce czułem że tak będzie, to jest hala pod Gorcem z bacówkami od strony Lubomierza (znam te rejony)tam akurat śniegu często nie ma nawet w styczniu(nasłonecznienie duże)w tym czasie okolice Turbacza i cały szlak w stronę Gorca pokryty był sporą warstwą śniegu.Jak wrócę z wyjazdu to wrzucę zdjęcia.


ps.proszę bez personalnych wycieczek typu "misiu malinowy"
bo nie znamy się - krzykaczu internetowy,to że się zapisywałeś na wypady a potem rezygnowałeś dopiero kilka dni przed terminem po SMS ode mnie, bo tak pewnie byś nawet nie dał znać że nie jedziesz nie upoważnia Cię do osobistych przytyków.Pisz ogólnie a nie do mnie jeśli łaska.
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

zdjęć co prawda nie wrzuce bo nie robiłem ale z dzisiaj z trasy biegowej czyli z Doliny Lepietnicy->Gorzec->Średni Wierch->Turbacz
śniegu jeszcze dużo, aczkolwiek wygląda to tak: rano mega beton i lód a w dzień robi się kasza,
śniegu spokojnie jeszcze na miesiąc wystarczy, w zacienionych miejscach i przy mikroklimacie nawet na dłużej
jutro zapowiadają deszcz (wyżej śnieg) od soboty ma jeszcze troche popadać śniegu, myśle że spokojnie znajdziecie miejsce na kopanie i będziecie mieć na prawde udany wyjazd :)

dajcie znać kiedy się zbierzecie, może nie na spanie ale na piwko po drodze uda się umówić ;)
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Pocieszny - dam znać
Tresor - cały czas piszę o okolicach Turbacza,byłem w zeszłym roku w kwietniu z dziećmi i po wyjściu ze schroniska,drogą na Skałkę pod Gorcem musiałem GPS włączyć bo nie było wejścia na szlak widać
spokojnie mogło być 0,5-1m i tylko o ten fakt mi chodzi nie o całe Gorce. Pozatym co do naszych wyjazdów to możliwe że mnie poniosło na fali dyskusji(każdy ma swoje sprawy masz rację),temat wyjaśniliśmy.Na spokojnie.
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Pan Dziedzic
Posty: 34
Rejestracja: 15 paź 2017, 17:48
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Pan Dziedzic »

Może pójdźcie na kompromis i wykopcie se jame w Ustce zazraz przed przypływem ;-)
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1016
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Dobra kurde. Tak naprawdę to chodzi o to żeby się ;-)
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

...spotkać :-D
A śnieg to już się sam znajdzie :)

[ Dodano: 2019-03-05, 15:46 ]
JAMA ŚNIEŻNA W GORCACH - RELACJA

Jak to zwykle bywa - najtrudniej się wszystkim zebrać i zgrać czasowo, ale mimo wszystko w końcu się udało.
Wybór padł na pierwszy weekend marca 2019 r.
Wyruszyliśmy w piątek, aby spotkać się na ślunsku :D, omówić plan działania, zjeść pyszną rybę z ogniska, wyspać się i o 6 rano wyruszyć w Gorce.
Udało się zrealizować wszystkie wyżej wymienione poza wyspaniem się... :lol:

Zmęczeni, ale w dobrych humorach zapakowaliśmy samochód i ruszyliśmy w drogę, ok. 9 dotarliśmy na miejsce, a 15 minut później rozpoczęliśmy podejście.
Na dole temperatura wynosiła ok. -3°C i wciąż leżało całkiem sporo śniegu.
Obrazek

W miarę podejścia śniegu szybko przybywało.
Obrazek

Byliśmy też nieco zaskoczeni ilością połamanych/powyginanych drzew, które podczas tej zimy nie wytrzymały naporu śniegu.
Obrazek

Test grubości pokrywy śnieżnej przeprowadzony mniej więcej w połowie drogi na Turbacz - ok. 1,3 m.
Obrazek

Szybka wizyta w schronisku, niestety bez widoku na Tatry.
Obrazek

Następnie przeszliśmy do punktu programu, czyli budowy jamy śnieżnej, aby spędzić w niej nockę.
Rozpoczęliśmy od znalezienia odpowiedniego miejsca na jamę - wybraliśmy małą polanę na skraju której wyraźnie była widoczna zaspa z nawianego śniegu.
Wejście zaplanowaliśmy od strony lasu głównie z uwagi na ukształtowanie terenu oraz wygodę przemieszczania się pomiędzy obozowiskiem a jamą śnieżną.
Obrazek
Obrazek

Równolegle kopaliśmy też dziurę w śniegu, aby się w niej ogrzewać i osuszać ubrania.
Udało się nawet dokopać do błota... :roll:
Obrazek

Zdecydowaliśmy się wykopać jedną, ogromną jamę dla 4 osób. Było to wg nas bezpieczne rozwiązanie, ponieważ w trakcie kopania zauważyliśmy warstwy lodu, które dodawały wytrzymałości ścianom i sklepieniu.
Ponadto, dla jeszcze większej pewności konstrukcji oraz lepszego rozkładu sił sklepienie zostało wykonane w kształcie łuku.
W trakcie kopania jamy najlepszymi pomocnikami okazały się karimata oraz cerata wojskowa, na których świetnie się usuwało urobek na zewnątrz.
Jednak warto zaznaczyć, że z przeładowanej ceraty śnieg potrafił się ześlizgiwać.
Obrazek

Po wygłaskaniu sklepienia (coby w nocy na głowę nie kapało) przyszedł czas na zdjęcie gotowej jamy śnieżnej.
Łączny czas kopania wyniósł ok. 4h, a w środku było dość miejsca, żeby pomieścić 4 duże osoby w bivy bagach wraz z plecakami.
Zaskoczyła nas również różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jamy. Oczywiście na +
Miała być jama śnieżna, a wyszedł pałac... :D
Obrazek

Dla bezpieczeństwa oznaczyliśmy jamę flagą, 8 kijkami trekingowymi...
Obrazek

...i wystającą głową :shock:
Obrazek


Podczas drugiej nocy już tylko pozostało się zintegrować w schronisku :)
A rano zobaczyć wschód słońca i popatrzeć na panoramę Tatr.
Obrazek
Obrazek


Podsumowując wszystko było super - ekipa, jama, nocka, wypad, pogoda, termin i pomysł.
Do następnego!
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Hej - fajny wypad.
Ze zdjęć wnioskuję, że wejście/wyjście było na tym samym poziomie co podłoga jamy i był komin w suficie ?
Jakieś fotki z wnętrza ? Wymiary ?
Dajcie mięso - nie ma z czego szydzić (żarcik)
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Ale czad :D
Gratuluję, fajny wypad.
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Dzięki za wypad.Konrad relacja super,nareszcie jest osoba co ładnie i szybko wstawia zdjęcia na net.
Tak trzymać!Słusznie zauważył Kopek,mniej gadania a więcej relacji i opisów, wzbogacą forum i zachęcą do wspólnych spotkań.Do następnego.






ps.pierwszy raz paliłem ognisko do którego trzeba było schodzić po schodach,na przyszłość zanim zacznę kopać to przesonduję miejsce (niby pod drzewami i wydawało by się że płycej będzie a tu niespodzianka)
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1016
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Wypad przede wszystkim jak dla mnie bardzo pouczający. Samo wejście na Turbacz stanowiło wyzwanie i już po tym byłem zadowolony. Pomogły bardzo prezenty i pożyczki od Hycka. Dziękuję. Dalej było już tylko lepiej.
Chociaż jama nie wyszła tak jak sobie zaplanowałem to trening ujawnił kilka spraw, o których nie zdawałem sobie sprawy. Przede wszystkim z powiększeniem się jamy odczuwa się niepokój związany z możliwością zawalenia się stropu. Przy długiej i niskiej jamie problemem jest transport urobku na zewnątrz dlatego wydaje się lepszym pomysłem kopanie dwóch krótszych schronień dwuosobowych z jakimś łącznikiem do komunikowania się. Śniegu było tak do półtora metra więc odpadło pozostawienie “koj”. Trzeba było kopać do gruntu na całej powierzchni. Teren opadał do wyjścia więc mieliśmy naturalny odpływ zimniejszego powietrza. Grupa przystała by zostawić wejście otwarte i nie robić otworu wentylacyjnego. Po nocy osobiście czułbym się bardziej pewny mając jednak ten otwór zrobiony a zastawić wyjście luźną karimatą. Tak czy inaczej to był mój pierwszy zimowy nocleg w śniegu. Spałem niespokojnie ale cieszę się z tej próby. Do kopania polecam posiadać ubranie na zmianę i solidną łopatę. Przyda się też porządna piła
Pozytywnie zaskoczyło mnie natomiast ognisko. Równolegle kopane razem z jamą stało się ogromną dziurą w śniegu z dwoma rzędami ławek/schodów i z naturalnym ekranem ze śniegu. Ciepło roztopiło mi czubki butów. Takie ognisko widziałem do tej pory w starych poradnikach survivalowych.
Druga nocka już w schronisku. Wcześniej we mgle z Tauro poszliśmy do Ośrodka GPN. Był zamknięty ale mgła cudowna. Nazajutrz piękne widoki na tatry.

Łyżka dziegciu.
Pomimo cudownej aury pogodowej, która pokazał przekrój piękna Gorc wypad uważam za udany ponieważ miałem towarzystwo konkretnej ekipy. W górach nie byłem ok piętnaście lat. I gdybym sugerował się wypowiedziami kolegów z forum mógłbym wpędzić się w tarapaty. Takie postępowanie jest dla mnie niezrozumiałe. Mnie cieszy każdy wasz sukces. A w tej chwili jestem wami rozgoryczony.

Na koniec.
Niezależnie od różnicy poglądów (alfabetycznie) Hycek, Konradraku i Tauro dziękuję Wam za zaproszenie, pomoc techniczną, wsparcie na szlaku, wspaniałą atmosferę i realizację zadania serdecznie wam koledzy dziękuję. Czekam na więcej.😉
Ostatnio zmieniony 06 mar 2019, 16:17 przez Kopek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Świetny wypad Panowie , jama extra , dzięki za relację ;-)
Zazdraszczam wam takiej ilości śniegu ,u nas nad " młeżem " śniegu było tyle że nawet kot by sobie jamy nie wykopał :lol:

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Dziura i wypad bardzo fajny, ale ciekawi mnie to ognisko, jak możecie to wrzućcie jakieś zdjęcie.
Kopek pisze:Do kopania polecam posiadać ubranie na zmianę i solidną łopatę. Przyda się też porządna piła
Ubranie i łopata to wiadomo, ale piła przy kopaniu do czego służy? Znaczy śnieg był tak twardy że rżneliście go w bloczki piłą?
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1016
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Jakub_P,
Chodzi o przyśpieszenie prac. Rozkruszonego śniegu weźmiesz na łopate powiedzmy x. A wycięty blok śniegu będzie zawierał ~ 5x i przerzucisz go na raz.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Pan Dziedzic
Posty: 34
Rejestracja: 15 paź 2017, 17:48
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Pan Dziedzic »

Mogłeś darować sobie to " rozgoryczenie".
Extra wyprawa okraszona zdjęciami a wsadzanie szpilki burzy dobry nastrój.

Tyle poglądów ile ludzi.

Reasumując, fajnie że Wam sie chciało, podziwiam.
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

no i mieli dać znać :evil: :evil: :evil:
byłem z piesłem 2 razy na Turbaczu :mrgreen: raz w weekend raz wczoraj ;P tak to na Was liczyć... koledzy ;)
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

pocieszny, a wspominałem chłopakom o Tobie! Jednak wszyscy myśleliśmy, że bardziej chodzi o spotkanie gdzieś po drodze, w sensie jak jechaliśmy samochodem, a nie na górze :shock:
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

przeca ja mam na Turbacz 2h na nartach :mrgreen:
no 2,15 i to z dojazdem :-P
w dół to niecała godzina :mrgreen:
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

Trochę szkoda, bo piwko można było wypić, ale co odwlecze... :D
Na pewno jeszcze się nie raz w tych rejonach pojawimy.
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Jako że bardzo mi się to podobało co zrobiliśmy, proponuję powtórzyć.W terminie 4-6.01.2020.Wrzucam odpowiednio wcześniej żeby każdy mógł plany dopasować.Szczegóły jak zawsze prv.
Zachęcam i zapraszam wszystkich.
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1016
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Ty już wiesz co
:mrgreen:
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Przedyskutowany termin tu i tam.

4-6.01.2020 budowa jamy tak jak pierwotnie,
15-17.11.2019 rekonesans

Zapraszamy!
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Hycek - daj na priv gdzie. Muszę nadrobić zaległości w łazęgowaniu. :D
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Dźwiedź pisze:Hycek - daj na priv gdzie. Muszę nadrobić zaległości w łazęgowaniu. :D
z przyjemnością poszedł prv ;-)
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”