RECENZJE KSIĄŻEK

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

RECENZJE KSIĄŻEK

Post autor: Valdi »

Stwórzmy sensowną listę książek o tematyce podróżniczej, survivalowej itd...Pomoże to niektórym nie wydać pieniędzy na "nieodpowiednie" książki. Zaoszczędzi sie też sporo czasu i pomoże byćmoże bibliotekę ...Zachęcam do pisania
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

[center]Obrazek
"Pojedynek z Syberią"
Romuald Koperski
wyd: Stratus
ISBN: 83-911893-1-7[/center]
Książka jest relacja z ekspedycji samochodowej wiodacej z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię, Alaskę, Kanadę i prawie całe terytorium USA. Nikt wcześniej nie przebył tej trasy samochodem, autor podróżował więc bez szczegółowych map i informacji.
Od siebie dodam że fajnie się czyta. Nie szukać tam żadnego kursu survivalu itp. bo to nie jest taka książka, zato można dużo dowiedzieć się na temat życia ludzi.
Osobiście polecam.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Ech, weekend w mieście :-( Pozostastaje złapać się za dobrą ksiązkę.

Sporo zebrał Bogdan na swojej Zielonej Kuchni: http://www.survival.strefa.pl/ksiazki.htm#kuc
(moja propozycja, nie wpisujmy książek już tam wpisanych, po co ponownie odkrywać Amerykę ;-)

Jako, że jestem m.in. turystą-rowerzystą (a Kazimierza Nowaka już zareklamował Tanto) to polecam:

Obrazek
http://tiny.pl/nk6d

Bezrobotny amerykański dziennikarz wsiada na rower i objeżdża Australię dookoła. Pustynie, eukaliptusowe lasy, nurkowanie na rafie koralowej, polowanie na dzikie świnie...

Dla mnie bomba :D

Zapamiętałem cytat: "w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy widziałem niemal każdy wschód i zachód słońca, a każdy dzień miałem całkowicie dla siebie". Piękne, nie?
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

a proza fantastyczna... np. "Świat Zaginiony" Conan Doyle'a?
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Obrazek
"Długi Marsz" Sławomir Rawicz
Najbardziej survivalowa beletrystyka jaką w życiu miałem okazję przeczytać. Historia autentycznej ponoć ucieczki kilku więźniów z syberyjskiego gułagu do Indii przez pustynię Gobi i Himalaje w czasie II Wojny Światowej.


Obrazek
"Moje bieguny" Marek Kamiński
Autor i jego dokonania są na tyle znane, że nie wymaga rekomendacji. Książkę tę czyta się jednym tchem. To zebrane z kilku wypraw pamiętniki. Co mają wspólnego z survivalem ? W takich warunkach jakie opisuje Kamiński, umycie się może być ostatnią czynnością życia.

na razie tyle
muszę spojrzeć na półkę to coś skrobnę więcej.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Ruszyło! Sam też skorzystam...może kto ma na zbyciu "Moje bieguny" ?
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Odnośnie "Długiego marszu" to nakręcono film na podstawie tej książki o takim samym tytule.
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Polecam też drugą książkę Romualda Koperskiego pt "Przez Syberię na gapę".Pozatym ten Pan ma stronkę LINK
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Regent pisze:Jako, że jestem m.in. turystą-rowerzystą (a Kazimierza Nowaka już zareklamował Tanto)....
Trochę pisaliśmy o tej książce na starym Reconie, a tu wrzuciłem tylko cytaty. Postac Nowaka jest na tyle ciekawa że warto go reklamować gdzie się da http://www.kazimierznowak.pl/ksiazka/

ps. W czasie tamtej dyskusji pojawiła się informacja o człowieku który zrobił podobną wyprawę tyle że kajakiem - pamięta ktoś co to było?
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Tanto pisze:W czasie tamtej dyskusji pojawiła się informacja o człowieku który zrobił podobną wyprawę tyle że kajakiem - pamięta ktoś co to było?
Wacław Korabiewicz "Kajakiem do Indii" (własnoręcznie skonstruowanym!). Książka bywa na allegro. Wydana tylko raz w 1972. Jest kompilacją dwóch innych tytułów "Kajakiem do minaretów" i "Kajakiem do joginów". Zdecydowanie polecam.

Ten Korabiewicz to całkiem ciekawa postać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_Korabiewicz
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Trafiłem dziś na "30 NAJDZIKSZYCH MIEJSC W POLSCE" czy ktoś miał tą pozycję w rekach? Ciekaw jestem czy jest ona interesująca z naszego punktu widzenia.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
czolgv!
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2007, 15:32
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 3459017
Tytuł użytkownika: The way of life.
Płeć:

Post autor: czolgv! »

"Chatką Puchatków przez Atlantyk", Ewa Mykita, Wydawnictwo Morskie Gdynia 1966 r

Opisana wyprawa Jerzego Tarasiewicza i Janusza Misiewicza, którzy przepłynęli Atlantyk począwszy od Gdyni, następnie Skagerrak i Kattegat, kanałami i rzekami francuskimi, morzem śródziemnym, aż w końcu po Puerto Rico na łodzi ratunkowej. Warte przeczytania choć zaledwie 64 strony...
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

SPECIAL-FORCES pisze:Polecam też drugą książkę Romualda Koperskiego pt "Przez Syberię na gapę".Pozatym ten Pan ma stronkę LINK
Są osoby które twierdzą iż ta książka jest jedynie fikcją literacką, nie zaś opisem rzeczywistej wyprawy

link: http://anisko.net/lena2003/pamietnik/
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Przypomniałem sobie książkę jaką czytałem wiele lat temu.

Autor: Krzysztof Baranowski (tak, tak, słynny żeglarz)
Tytuł: Hobo
Treść: O dziwo nie o żeglarstwie! Podróż stopem przez Stany Zjednoczone, a także pływanie kanu po (bodajże) kanadyjskich jeziorach.

Czytałem dawno, szczegółów nie pamiętam, ale pamiętam, że mi się podobało. Wydane gdzieś w latach 60tych. Książka przypomniała mi się przy okazji zachwytów nad "Into the wild". Na allegro już za 4 zł!!!

A oprócz tego ostatnio utknąłem w literaturze górskiej, wyższych i niższych lotów, efekty:

Tytuł: W stronę pysznej
Autor: Stanisław Zieliński
Treść: Tarzańska klasyka. Sfabularyzowana biografia Józefa Oppenheima, drugiego po Zaruskim naczelniku TOPRu. Opis pionierskich czasów tatrzańskiego narciarstwa. Zimowe Tatry bez tłumów, wyciągów, żadne tam zjazdówki, poważne "śladowe" wyrypy i to na drewnianych dechach i w wełnianych swetrach.

Tytuł: Góral z Wilna
Autor: Władysław Cywiński, aktywny, stary ale jary TOPRowiec, przewodnik tatrzański, uważany za najlepszego żyjącego znawce Tatr.
Treść: wspomnienia górskiego pasjonata, niestety przeplatane politykowaniem tzn najeżdżaniem na AWS, poza tym bardzo fajna lektura.

Tytuł: Przesunąć horyzont
Autor Martyna Wojciechowska (tak, tak, ta Martyna)
Treść: Martyna W. swoim wejściem na Everest wywołała burzę w światku górołazów. Jedni ją wyśmiali, że przy pomocy megakoncernu medialnego (Grupa TVN) wniesiono czy też wciągnięto ja na szczyt, i że jest podręcznikowym przykładem komercyjnej turystyki na Evereście. Niewielu było tych co potrafili otwarcie i głośno docenić jej górskie dokonania. Ja w pierwszym momencie też zareagowałem "gwiazda TVN spełniła swoja fanaberię". Po przeczytaniu książki zdecydowanie stanąłem po drugiej stronie barykady. Martyna pokiereszowana w wypadku na Islandii podczas długiej rekonwalescencji stawia sobie cel - wejść na Everest i uparcie do niego dąży. Książką jest opisem przygotowań i samej wyprawy. Bardzo fajna, bezpretensjonalna książka, bardzo upartej i cholernie twardej (i absolutnie niezmanierowanej gwiazdorstwem) dziewczyny. Na marginesie - jedynej dziewczyny z Playboya na Evereście, o czym zresztą sama wspomina. Książka bardzo ładnie wydana, sporo fajnych zdjęć.

Tytuł: GórFanka
Autor: Anna Czerwińska
Treść: wspomnienia tym razem najwybitniejszej (IMHO) polskiej himalaistki. Dopiero zacząłem czytać. Czyta się przyjemnie. Choć trochę razi mnie dosadne męskie (sic) słownictwo ;-)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Szczerze polecam całą Serię Tatrańską a w szczególności książki z tej serii pióra Władysława Krygowskiego " Góry i doliny po mojemu" "Wspinaczka po tęczy" "W litworowych i piarżystych kolebach" i "Góry mojego życia"

oraz: :D

1. Annapurna: Pięćdziesiąt lat wypraw w strefę śmierci, Messner Reinhold
2.Biały Pająk, Harrer Heinrich
3.Bieszczadzkie Przypadki, Szociński Ryszard
4.Bocianie gniazdo: Opowiadania,Skoczylas Anna
5.Brewiarz turysty górskiego, Bianchi Luigi
6.Czarny szczyt: Proza taternicka lat 1904-1939,Opr.Jacek Kolbuszewski
7.Dotknięcie pustki, Simpson Joe
8.Druga śmierć Mallory'ego, Messner Reinhold
9.Dukla, Stasiuk Andrzej
10.Flirt z Czarną Panią, Długosz Jan
11.Gobi, Messner Reinhold
12.Góry i doliny po mojemu, Krygowski Władysław
13.Góry mojego życia, Krygowski Władysław
14.Góry mojej młodości, Hajdukiewicz Jerzy
15.Gwiazdy i burze, Rébuffat Gaston
16.Jako ptaki Bieszczadu, Szociński Ryszard
17.K2. Triumf i tragedia, Curran Jim
18.Kamienne płomienie, Sauvy Anne
19.Karawana do marzeń, Rutkiewicz Wanda
20.Karpatské hry, Miloslav Nevrlỳ
21.Każdemu jego Everest, Falco-Dąsal Mirosław
22.Klinika kukieł, Kacprzyk Agnieszka
23.Komin pokutników, Długosz Jan
24.Kpiarze pod giewontem, Antologia
25.Księga wypraw ratunkowych26.Kura domowa na Antarktydzie, Popińska Mariola
27.LAMA oraz inne opowieści, Skibicki Zygmunt
28.Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady, Matuszewska Ewa
29.Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady, Potocki Andrzej
30.Miejsce przy stole, Wilczkowski Andrzej
31.Mistyka gór, Rogowski Roman E.
32.Moje góry, Bonatti Walter
33.Mój pionowy świat, Kukuczka Jerzy
34.Na jednej linie, Rutkiewicz Wanda
35.Na koniec świata: Himalaje i Karakorum - wyzwanie, Messner Reinhold
36.Na krawędzi życia i gór, Sauvy Anne
37.Na skalnym Podhalu, Przerwa-Tetmajer Kazimierz
38.Na szczytach Himalajów, Kowalewski Zbigniew & Kurczab Janusz
39.Na szczytach świata, Kukuczka Jerzy
40.Naga góra, Messner Reinhold
41.Nanda Devi, Klarner Janusz
42.Nanda Devi: Tragiczna wyprawa, Roskelley John
43.Nanga Parbat, Torres David
44.Narkotyk gór: Nowele tatrzańskie, Malczewski Rafał
45.Niepotrzebne zwycięstwa, Terray Lionel
46.Od cepra do wariata: Felietony zakopiańskie, Malczewski Rafał
47.Opowieści galicyjskie, Stasiuk Andrzej
48.Opowieści ze ściany, Roskelley John
49.Optikon taternicki, Machnik Andrzej
50.Ostatnia ściana, Kukuczka Jerzy
51.Palace - katownia Podhala, Filar Alfons & Leyko Michał
52.Pępek świata: Wspomnienia o Zakopanem, Malczewski Rafał
53.Prostowanie zwojów, Hreczuch Tomek
54.Przesunąć horyzont, Wojciechowska Martyna
55.Przygody ze skałą, dziewczyną i śmiercią, Szczepański Jan Alfred
56.Rozmowy o Evereście, Cichy Leszek & Wielicki Krzysztof & Żakowski Jacek
57.Ród Gąsienniców. Konary. Krwawi i hyrni, Kapeniak Józef
58.Siódmy stopień, Messner Reinhold
59.Skalne lato, Żuławski Wawrzyniec
60.Sklep potrzeb kulturalnych, Kroh Antoni
61.Smak Gór, Pawłowski Ryszard
62.Sygnały ze skalnych ścian, Żuławski Wawrzyniec
63.Śmiech na linie, Bajo Ivan
64.Święta góra Sikkimu, Wróż Wojciech
65.Tańcząc Bieszczadem, Szociński Ryszard
66.Tragedie tatrzańskie, Żuławski Wawrzyniec
67.Trudna góra Rakaposhi, Czerwińska Anna
68.Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz, Matuszewska Ewa
69.W burzy i mrozie, Piotrowski Tadeusz
70.W litworowych i piarżystych kolebach, Krygowski Władysław
71.W lodowym świecie Trolli, Piotrowski Tadeusz
72.W skale: Zasady alpinizmu, Sonelski Wacław
73.W stronę Pysznej, Zieliński Stanisław
74.We władaniu cieni, Merritt Donigan
75.Wędrowanie, Szociński Ryszard
76.Wędrówki alpejskie, Żuławski Wawrzyniec
77.Wiatrem z połonin, Szociński Ryszard
78.Wolny duch, Messner Reinhold
79.Wołanie w górach, Jagiełło Michał
80.Wspinaczka po tęczy, Krygowski Władysław
81.Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje, Bukriejew Anatolij & DeWalt Weston G.
82.Wywiad z Yeti, Długosz Jan
83.Wyżej niż kondory, Ostrowski Wiktor
84.Yeti: Legenda i rzeczywistość, Messner Reinhold
85.Zakopane, przewodnik historyczny, Długołęcka-Pinkwart Lidia & Pinkwart Maciej
86.Zakopanoptikon, Strug Andrzej
87.Zew ciszy, Simpson Joe
88.Zima, Stasiuk Andrzej
89.Zwyciężyć znaczy przeżyć, Lwow Aleksander
90.Życiorys tatrzański, Schramm Ryszard Wiktor


W tym spisie nie może zabraknąć książek pióra kasyka i piewcy Huculszczyzny Stanisława Vincenza. Jest to kwintesencja literatury górskiej. Ten kto interesuje się szerokopojętym tematem Karpatów nie powinien pominąć tego autora i jego fenomenalnej twórczości. W jego utworach możemy cieszyć się światem, który dawno temu przeminął ale dzięki Vincenzovi nie odchodzi w zapomnienie. Na wielkie szczęście nie znajdziemy tam przeklętych i wszędobylskich w polskiej literaturze tematów i scenariuszy o wspinaczce, alpiniźmie, narciarstwie, himalaiźmie, za to odnajdziemy w powieściach autora wspaniałe i pełne barwy opisy kultury, sztuki, życia, gór i lasów, przygód oraz samych hucułów.
Na wysokiej połoninie. Tom I: Prawda starowieku
Na wysokiej połoninie. Tom II: Nowe czasy - Zwada
Na wysokiej połoninie. Tom III: Listy z nieba
Na wysokiej połoninie Barwinkowy wianek
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Ja ostatnio pochłaniam wszystko z T. Piotrowskiego. Dzisiaj skończyłem "W lodowym świecie trolli" (wcześniej czytałem "W ścianie trolli"). "Gdy krzepnie rtęć" oraz "Słońce nad Tiricz Mirem" są bardzo ciekawe. "W burzy i w mrozie" to już totalna masakra...
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Valdi pisze:Stwórzmy sensowną listę książek o tematyce podróżniczej, survivalowej itd...Pomoże to niektórym nie wydać pieniędzy na "nieodpowiednie" książki. Zaoszczędzi sie też sporo czasu i pomoże byćmoże bibliotekę ...Zachęcam do pisania
Valdi zastanawiam się czy jest sens ponieważ gros tej roboty w świetnym stylu wykonali za nas na swoich stronach Bogdan i Krisek gdzie znajdziemy kompendium literatury dotyczącej tematu.
Może poprostu wystarczy podrzucić linki na ich strony?
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Gryf, Tez wyjscie...ewakuacyjne :)
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

"Jedziemy na obóz" Biblioteczka Drużyny wyd. 1973 - czy zawartość tej książki jest warta ok. 15 zł?
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Podejrzewam, iż bazuje na książkach Stykowskiego. Wygląda na broszurę - 3,5 zyla max, chyba, że potrzebna do kolekcji.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

ZWÓJ KORY BRZOZOWEJ WOODCRAFTU

Post autor: Gryf »

http://www.hr.bci.pl/news.php?readmore=38

To już czwarte planowane wydanie legendarnej książki pióra Ernesta Thompsona Setona - Czarnego Wilka p.t. Zwój Kory Brzozowej Woodcraftu. Jak zaznacza asekuracyjnie redakcja wydanie jeszcze w tym roku. ;) Książkę polecam wszystkim harcerzom, ludkom, którzy poszukują pomysłów do swej leśnej działalności oraz wszystkim tym, którym do tej pory nie udało się nabyć tej pozycji.

Oficyna Wydawnicza TEXT
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

A tak można mniej więcej o treści bo ja nie bardzo rozumny jestem ;-)?
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

http://elblag.zhp.pl/downloads/download15.doc - w wydawnictwie będziesz mieć dużo bardziej aktualną nówkę.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Nie polecam tej książki tym którzy szukają kolejnego podręcznika survivalu.. nie nauczycie się z niej zbyt wiele.. to raczej zbiór swego rodzaju sprawnosci i opis metodyki.. jednym słowem - dla koneserów
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Za to ciekawy bank pomysłów nie tylko dla koneserów lecz również dla początkujących maści wszelkiej.
ODPOWIEDZ