Sznurki na odciągi do tarpa Bushmen ThermoTarp

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
knife_efink
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:41
Lokalizacja: Poznań
Tytuł użytkownika: eeee panie władzo?
Płeć:

Sznurki na odciągi do tarpa Bushmen ThermoTarp

Post autor: knife_efink »

Witam forumowiczów.

Obrazek

To mój pierwszy post na tym forum - nie licząc tego na przywitanie :) - i od razu zaczynam od proszenia was o poradę. Do zestawu nie były dołączone sznurki/linki do odciągów. Czy lepiej wykonać je sam (np. z parakordu / linki żeglarskiej ) czy zakupić gotowe ze szpilkami. Dodam że wolałbym zrobić je sam ale tak jak już pisałem wcześniej, prosiłbym was o poradę.

Cały proces zamieszczę tutaj ze zdjęciami - oraz dodam [DIY] gdy zakończę testowanie owego tarpa od Bushmena.

Pozdrawiam i dziękuje za przyszłe odpowiedzi.

-knife_efink
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

linki te nie przenoszą jakiś dużych napreżeń, więc spokojnie możesz iść do budowalnego i kupić linkę 3-4mm grubą i z tego porobić odciągi. I to samo ze szpilkami. Robić, albo po prostu kupić jakieś proste.

CO Ci się bardziej opłaca - musisz sam policzyć, za ile kupisz 12m paracordu i szpilki a za ile gotowy zestaw. Jak nie ma, robiłbym odciągi sam.
Awatar użytkownika
knife_efink
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:41
Lokalizacja: Poznań
Tytuł użytkownika: eeee panie władzo?
Płeć:

Post autor: knife_efink »

Dziękuje bardzo za odpowiedź, Zirkau.
Myślę że najlepszą opcją jest własnoręcznie zabrać się za tworzenie linek, gdyż ilość odciągów i szpilek oferowanych przez niektórych producentów jest zdecydowanie za mała :(

Przygotuje zdjęcia i później zaprezentuje gotowy tarp :)
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Parakordu do tarpów nie używam. Jest dla mnie "za duży"
Odciągi zrobiłem z repsznura, np z takiego
https://www.multanex.pl/pl/p/Repsznur-M ... -4mm/11351
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

W Decathlonie są dość tanie (i łatwo dostępne) repsznury np. taki: https://www.decathlon.pl/repsznur-3-mm- ... 74619.html
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
knife_efink
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:41
Lokalizacja: Poznań
Tytuł użytkownika: eeee panie władzo?
Płeć:

Post autor: knife_efink »

Właśnie zmierzam do decathlonu!

[edit]

Zakupiłem właśnie !

Obrazek

Niedługo będę dzielił te odciągi oraz testował to na moim ogrodzie hehehe :)

Także in'touch! :) (wrzucam edit żeby nie dublować postów)

[edit]

SmileOn ! To działa!
Prowizoryczny test hamaka zdany!
Gdy będę miał więcej czasu (czyt. w końcu wolne :D ) sprawdzę go w warunkach leśnych bo w ogrodowych dał radę utrzymać mnie bez problemu (~77kg)

Obrazek
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

knife_efink, kupiłeś tego tarpa, żeby używać go jako hamaka? Czy tak go zawiesiłeś tylko na próbę, bo było szybciej?
Tak poza tym 77 kg wytrzymuje na miękko - gdzieś w necie napisali, że statyczna wytrzymałość przestrzeni hamakowej wynosi 120 kg :)
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

thermo przy odpowiednom powieszeniu spokojnie wytrzymuje 150 :D przetestowane :diabel2: przy takim powieszeniu jak na focie, można zerwać tarpa nawet 100 kilami a nawet jeśli nie zerwać to zniszczyć powłoke termiczną sznurkiem, lepiej używać do tego taśmy
co do odciągów i sznurków, ja mam dobry sklep budowlany, gdzie mają duży asortymet repów w cenach 1/3 deca czy innych wspinowych, sznurki te same tych samych firm.. tylko narzut mniejszy :D
Awatar użytkownika
knife_efink
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:41
Lokalizacja: Poznań
Tytuł użytkownika: eeee panie władzo?
Płeć:

Post autor: knife_efink »

konradraku , tylko do testu ;)

[ Dodano: 2018-02-09, 19:00 ]
Miesiąc minął i w końcu mogę wam opisać jak wyglądają postępy!

ThermoTarp został wymieniony na nowy.
Niestety, okazało się że był uszkodzony czego nie zauważyłem z racji braku czasu na rozłożenie tarpa gdzieś gdzie jest na to miejsce (mój pokój troszkę za mały :D ).
Pan Piotr Kowalski - firma bushmen.pl - bezproblemowo rozpatrzył reklamację i wysłał nową wersję tarpa (bez naszywek, wersja z nadrukami).
W końcu podzieliłem sznurki które polecał SmileOn.
Przygotowałem je w następujących odcinkach:

2x5m

6x3m

2x1m


Rozłożyłem tarpa w tej konfiguracji, zrobiłem herbatkę i trochę się poszwędałem -konradraku masz wersję leśnego testu na fotkach hehehe :)

Tarp:
Obrazek

Ognisko:
Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Odciągi powiadasz?
Chyba jako jedyny na forum używam jako odciągów linek typu expander.
Przy silnym wietrze ulega podmuchom, przy rozkładaniu mam większą tolerancje na "rozstaw" niż w przypadku zwykłej linki.
Obrazek
Awatar użytkownika
knife_efink
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2018, 19:41
Lokalizacja: Poznań
Tytuł użytkownika: eeee panie władzo?
Płeć:

Post autor: knife_efink »

Też nad tym myślałem ale wybrałem statyczne linki. Myślę że w pewnych sytuacjach mogą przydać się mi bardziej. Linki dynamiczne mam z 2 jakieś krótkie po 2m.
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Praktycznym dodatkiem do odciągów jest kawałek gumowej linki. Podczas deszczu guma utrzymuje stałe napięcie linki.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Michal N pisze:Chyba jako jedyny na forum używam jako odciągów linek typu expander
nie jesteś jedyny. Ja używam jednej szczytowej. Tolerancja to raz dwa że ew. szarpnięcia nie wpływają na resztę konstrukcji.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Użycie gumy przy rozwieszaniu tarpa daje sporo korzyści. Nie zapominajmy jednak, że nagłe uwolnienie napiętej gumą linki może być groźne dla naszych oczu.
Z tego powodu preferuję naciąg regulowany węzłem ciernym który w razie potrzeby, pełni także rolę bezpiecznika i zabezpieczy płachtę przed porwaniem w wypadku gwałtownego napięcia linki.
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

RBT, zgadza się, napinając linkę jak cięciwę łuku to tak. Ja natomiast pisałem o normalnej sile naciągu takiej gumy. Z tym, że w moich tarpach/płachtach gumowa pętla jest umieszczona w oczkach tychże a linka odciągu mocowana jest do szpilki za pomocą specjalnego węzła ciernego o jakim piszesz. Oczywiście podczas dobrej, że tam powiem pogody można powinąć gumę.
Krótko i na temat.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Kawałek gumosznurka zastosowany rozsądnie jeszcze nikomu nie zaszkodził. Miałem na myśli raczej nadmiernie napięte bungee cord z drucianymi haczykami.
ODPOWIEDZ